Miloš Zeman na sjezdu Zemanovců v roce 2020. Foto: Martin Pekárek / CNC / Profimedia

Konec Zemana, konec Zemanovců. Prezidentská strana plánuje své rozpuštění: „Splnili jsme účel.“

Napsal/a Vojtěch Berger 31. ledna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Strana práv občanů blízká Miloši Zemanovi bude v únoru spolu s koncem mandátu současného prezidenta řešit i svou další existenci. Pravděpodobná je varianta  rozpuštění. O možnosti skončit se v SPO mluvilo už celý loňský rok a právě to se podle současného vedení strany nejspíš i stane: „Ta představa je, že to zřejmě tak bude,“ říká pro HlídacíPes.org první místopředseda SPO Marian Keremidský.

„Opravdu se to zvažuje, ještě to řešíme a ještě si k tomu sedneme. Ale ta strana splnila nějaký svůj účel vzhledem k těm dvěma podpisovým petičním akcím u obou prezidentských voleb 2013 a 2018,“ potvrzuje Marian Keremidský, že následující týdny rozhodnou o budoucnosti partaje, jež dvakrát pomohla Miloši Zemanovi na Hrad.

I letmý pohled na web Strany práv občanů potvrzuje, že uskupení aktivitou právě nehýří. Jako jedna z posledních „novinek“ je zde poděkování voličům za hlasy pro SPO v loňských komunálních volbách. Těch předloňských parlamentních se strana mimochodem neúčastnila vůbec.

Tahle země už není naše

Bývalý předseda „Zemanovců“ Martin Šulc to v roce 2021 vysvětloval roztříštěností levice a tím, že strana nechce dál štěpit hlasy voličů. Už zhruba rok ale není ani předsedou strany, ani jejím členem: „O svých důvodech určitě nechci mluvit. Už je to rok a ty důvody nějaké byly, ale nebyly vůbec žádné razantní, nebo na základě nějakých rozepří, ale nechci to dále rozebírat,“ říká na dotaz HlídacíPes.org.

Další známý člen SPO, šéf Zemanova hradního protokolu a bývalý člen vedení Zemanovců Vladimír Kruliš, naopak zatím ve straně zůstává.

„Pan Kruliš je řadovým členem místní organizace ve Zlíně,“ potvrzuje Marian Keremidský. S blížícím se koncem Zemanova mandátu se o Krulišovi začalo mluvit jako o možném příštím šéfovi kanceláře guvernéra České národní banky Aleše Michla.

Bez zajímavosti není, že právě na Krulišovo jméno jsou registrovány obě adresy webu SPO, nejen ta „oficiální“ (stranaprav.cz), ale i ta přesměrovaná (tahlezemejenase.cz), která naráží na starší citát Miloše Zemana „Tahle země je naše“ z roku 2015. Registrace obou domén je platná ještě po celý další rok, pokud se ale strana v únoru shodne na svém rozpuštění, potřeba už nebudou.

„Ve straně to rezonuje už celý loňský rok. Mluví se o tom, že strana už nemá důvod svého pokračování,“ dodává Marian Keremidský s tím, že o případném rozpuštění nebude jednat sjezd, ale nejprve zasedání zástupců krajských organizací SPO.

Zeman na Hradě, strana v útlumu

S výše zmíněnými volebními neúspěchy SPO přišel i výrazný finanční útlum. Poslední dostupná výroční zpráva strany za rok 2021 uvádí nulu ve všech příjmových i výdajových položkách.

Zemanovci si v minulosti opakovaně vysloužili kritiku za netransparentní hospodaření, jak během svých vlastních kampaní, tak zejména v rámci podpory prezidentské kandidatury Miloše Zemana.

Navzdory dlouhodobému útlumu jeden ze zakladatelů strany a prezidentův poradce Martin Nejedlý ještě předloni spekulace o možném konci strany odmítal.

„Strana není mrtvá, kolegové v krajích se scházejí, vyvíjejí činnost. Rozhodně to není tak, že by zavřeli stánek a v roce 2023 s koncem mandátu pana prezidenta skončili,“ tvrdil Nejedlý v roce 2021 pro SeznamZprávy.

Ve skutečnosti podobná diskuse probíhala ve straně od té doby nepřetržitě a do pár týdnů zřejmě také vyvrcholí: „Měli bychom se rozhodnout co nejdřív, jak postupovat. V únoru se k tomu sejdeme a je možné, že se tak stane,“ avizuje variantu rozpuštění Zemanovců jejich 1. místopředseda Keremidský.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)