Matiční ulice / foto Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Konec symbolu sociálních problémů v Česku. Domy v ústecké Matiční půjdou k zemi

Napsal/a Robert Malecký 28. dubna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Více než dvacet let po stavbě a následném rozebrání plotu v Matiční ulici v Ústí nad Labem půjdou zbylé domy k zemi. Dohodlo se na tom město s neštěmickým obvodem, které má vybydlené domy ve správě. Definitivně tak zmizí jeden ze symbolů sociálních problémů v Česku, který na konci 90. let narostl do mezinárodních rozměrů.

Nechvalně známý zděný plot v přístavní části čtvrti Krásné Březno vyrostl v polovině října roku 1999 a měl oddělovat tzv. problémové obyvatele obecních domů od starousedlíků. Plot stál nakonec jen o něco déle než měsíc a zabývala se jím i česká vláda. S kritikou se připojil tehdejší prezident Václav Havel a na místě se střídaly zahraniční delegace.

Plot nechalo rozebrat město Ústí nad Labem, dnes má jednu jeho část ve svém muzeu. Teď půjdou k zemi i dva ze tří zbylých domů a město přemýšlí, jak s prostorem naloží dál.

Za vlastní a bez dotací

„Došlo k dohodě, že domy zbouráme,“ říká náměstek ústeckého primátora Martin Hausenblas (PRO! Ústí). Ve hře byla ještě varianta pokusit se domy oživit, zrekonstruovat a vrátit do nich nájemní bydlení. „Zvažovali jsme to důkladně. Ale stav domů je špatný a není perspektiva jejich opravy,“ dodává Hausenblas.

V Matiční ulici dnes stojí činžovní domy tři, dva má ve správě městský obvod Neštěmice, třetí je v majetku Českých přístavů. Dva půjdou k zemi určitě, o připojení přístavů se podle Hausenblase dál jedná.

Na zbourání se město dohodlo s neštěmickým obvodem, který na něho převede dotčené pozemky. Neštěmická starostka Yveta Tomková (Vaše Ústí) se dohodu chystá předložit na nejbližší jednání rady a zastupitelstva. „Jsem ráda, že se po dlouhých letech ustoupilo od nápadů, že by v Matiční mohlo znovu vzniknout bydlení. Zbourání je jedinou správnou cestou, po dlouhých letech zmizí jeden z negativních symbolů města,“ říká Tomková.

Město nechá oba obecní domy zbourat na vlastní náklady, nebude požadovat žádné dotace z programů určených na demolice domů v sociálně vyloučených lokalitách. „Je tam stanovena desetiletá udržitelnost, což by nás mohlo omezovat,“ říká Hausenblas.

O tom, co na místě vybydlených domů vznikne, rozhodne návrh nedávno vzniklé Kanceláře architekta města. Neštěmice ovšem mají podmínku. „Pozemky předáme za podmínky, že už tady nevznikne bydlení, ale pozemky se využijí k rozvoji lokality,“ říká starostka Tomková.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)