Ilustrační foto: Profimedia

Konec jedné éry. Regionální Deníky propouští všechny reportážní fotografy

Napsal/a Robert Malecký 1. dubna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Vydavatelství Vltava Labe Media z portfolia investiční skupiny Penta propouští zbylé profesionální fotografy. Ti, kteří dosud působí na krajských úrovních a fotí pro regionální Deníky, odešli ke konci března. Největší regionální síť médií tak nadále bude spoléhat jen na píšící redaktory, vlastní čtenáře a občas na externí profesionální fotografy.

Regionální síť Deníků zaměstnává kolem tří stovek novinářů. Od dubna už ale mezi nimi nebudou specializovaní fotografové.

Ještě pár let zpátky byla situace podstatně jiná. Když se vrátíme na přelom tisíciletí, tehdy bylo obsazení redakcí proti dnešku zhruba trojnásobné. Typická okresní redakce zaměstnávala pět či šest píšících redaktorů, sportovního redaktora a právě fotografa. V té době šlo bezpochyby o nejširší novinářskou síť v republice, které nemohla konkurovat ani Česká tisková kancelář, regionální redakce velkých deníků nebo Česká televize a rozhlas.

Postupně klesal jak počet redaktorů, tak byla rušena i místa fotografů v okresních redakcích. Do dnešního dne zbyli profesionálové jen na úrovni krajů, a právě ti na přelomu března a dubna končí.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Ředitel redakcí a šéfredaktor centrálního Deníku Roman Gallo informace HlídacíPes.org potvrdil, nejde ale podle něho o žádnou novinku. „Deník publikuje v tisku a na webu téměř 70 tisíc fotografií za měsíc. Doba, kdy fotografie pro média pořizovali výhradně či především profesionální fotoreportéři, je pryč už dávno,“ říká Gallo.

Už v dobách, kdy se v redakcích přecházelo z „mokré cesty“ na digitální fotografii, byla v Denících zaváděna praxe, kdy reportážní fotografie pořizovali píšící redaktoři. Umožnila to stále větší dostupnost digitálních fotoaparátů a také snižující se nároky na dovednosti nutné k pořízení aspoň průměrné fotografie.

„V Deníku jsme řadu posledních let postupně zvyšovali počet vytvářených a publikovaných snímků, zejména pak fotogalerií pro naše lokální weby. Více a více jich fotili naši reportéři v okresech, ať už se věnují všeobecnému zpravodajství nebo sportu,“ říká Roman Gallo. Další významnou skupinou tvůrců fotografií jsou podle něho externisté a také dobrovolní „čtenáři reportéři“: „Profesionální fotografy-fotoreportéry jsme v Deníku používali pro pokrytí vybraných akcí či pro speciální obrazové požadavky. V tom budeme pokračovat i nadále.“

Změna se dotkne jedinců, což zhruba odpovídá pokrytí krajských redakcí. Podle informací HlídacíPes.org dostali odcházející fotografové nabídku, aby se dál na tvorbě obsahu Deníků podíleli na externistické smlouvy. To Roman Gallo potvrdil.

V regionech tak profesionální fotografy, zaměřující se na aktuální reportážní fotografii, bude nadále zaměstnávat jen deník MF DNES ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše a veřejnoprávní Česká tisková kancelář. V jednotlivých krajích jde o jednoho až dva lidi na redakci.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)