Party of European Socialists via Foter.com, Bohuslav Sobotka

Konec Bohumínského usnesení? ČSSD hledá cestu ke spolupráci s komunisty

Napsal/a Robert Malecký 8. února 2017

ČSSD bude na sobotním Ústředním výkonném výboru řešit, zda zruší usnesení bohumínského sjezdu z roku 1995. To jí na vládní úrovni zakazuje spolupráci s několika extrémistickými stranami, mezi nimi i s komunisty. Návrh, kterým by se pak měl zabývat i březnový sjezd sociální demokracie, na ÚVV veze skupina členů z Plzeňska, podporu má ale i v jiných krajích.

HlídacíPes.org má k dispozici soubor materiálů k sobotnímu pražskému jednání ÚVV ČSSD, který byl v minulých dnech rozeslán jednotlivým stranickým sekretariátům. Je mezi nimi i návrh na zrušení Bohumínského usnesení.

„Nemožnost vlády např. s KSČM na vládní úrovni omezuje koaliční potenciál ČSSD a snižuje vyjednávací prostor ČSSD, protože ostatní politické subjekty toho mohou využít ve svůj prospěch. Neznamená to uzavřít koalici s KSČM, jen je to zrušení omezení, které nemají ve svém usnesení žádné politické subjekty, které ostře vystupovaly proti KSČM a mnohdy na tom stavěly svoji politiku, ale když potřebovaly, tak se s KSČM spojily,“ píše se v návrhu, pod nímž je podepsán člen ÚVV Josef Malý.


Co říká Bohumínské usnesení

„Sjezd schvaluje platnost závěrů hradeckého sjezdu ČSSD o nepřípustnosti spolupráce sociální demokracie s extremistickými politickými stranami. Vylučuje politickou spolupráci se SPR-RSČ, SČK, MNS, KSČM, LB a SDL.“


Malý pro HlídacíPes.org svůj návrh rozvedl. Podle jeho představ by se jím měl v březnu zabývat i sjezd. „Je to návrh k diskusi, záleží, jaký názor bude mít většina, a tu bude třeba respektovat,“ říká Malý. „Aby byla volná soutěž, mělo by se to otevřít. Buď by takové usnesení měly mít všechny strany, i od středu napravo, nebo nikdo,“ dodává Malý. Připouští, že by otevření Bohumínského usnesení mělo vylepšit koaliční potenciál před očekávaným předvolebním střetem s hnutím ANO Andreje Babiše.

Na krajích vyzkoušeno

ČSSD má už spolupráci s komunisty léta vyzkoušenou na krajských a komunálních úrovních. Platí to třeba o Ústeckém kraji, kde druhé volební období „kryje záda“ komunistickému hejtmanovi Oldřichu Bubeníčkovi.

Od podzimu je zde náměstkem hejtmana Jaroslav Foldyna, který rovněž patří k zastáncům zrušení Bohumínského usnesení. V sobotu by pro to ruku zvedl.

„Ani na bohumínském sjezdu jsem pro to nehlasoval. Ale vyhnul bych se nějakým debatám o rušení, řekl bych, že je usnesení přežité,“ říká Foldyna. Konstatovat by to podle něho měl i stranický sjezd.

Opět z jeho úst zaznívá argument, že podobná usnesení nedodržují ani pravicové strany, které si ke komunistům ad hoc rovněž pro podporu chodí. „Celá řada našich voličů se dívá směrem k této spolupráci, co si budeme namlouvat,“ říká náměstek ústeckého hejtmana.

V ČSSD se o zrušení usnesení zakazující spolupráci s komunisty hlasitě mluvilo v roce 2013. Předseda strany Bohuslav Sobotka tehdy řekl, že je zastaralé. Komunistům chtěl vyjmenovat podmínky, například vyrovnání se s minulostí před rokem 1989, po jejichž splnění by byla spolupráce možná. Řekl rovněž, že by o zrušení mohlo rozhodnut stranické referendum.

Strana jako firma

Zatímco osud Bohumínského usnesení je nejistý, proměna ekonomického řízení strany má podporu politického grémia. ČSSD, která není v nejlepší ekonomické kondici, chce zrušit post místopředsedy pro řízení strany, které léta zastává Martin Starec, a nahradit ho novým místem ekonomického ředitele.

Ten by měl být podřízen přímo předsedovi strany, ale měl mít rozhodující moc nad Ekonomickou a Hospodářskou sekcí Lidového domu. Z pozice ekonomického ředitele by měl mít přístup na všechna vrcholná stranická jednání, jako je politické grémium nebo ÚVV.

12 komentářů

 1. Jiří Novák napsal:

  Pěkně píšete o spolupráci ČSSD s komouši. Ale zcela vám uniká spolupráce s nimi na radnici v Litoměřicích(ODS). Aby přehlasovali vítěze voleb ANO, tak udělali tajemníka mladých komunistů Jaroslava Růžičku(Kojzara) předsedou KV. A sice placeným!!. Radnicí to bude stát asi 2,5 melounu, ale krajskému šéfovi ODS (Sisákův učeň coby místostarosta) se to v jeho plánovaných čachrech vyplatí.
  Zdroj: http://www.litomerickeforum.cz

  • petrph napsal:

   Sarkasticky by se dalo říct, že dneska přece vůbec nezáleží na tom jestli se do vlády dostanou komunisti. Protože přece máme dnes v demokracii zavedené dostatečné ústavní pojistky a zejména na vládě nezávislé složky, které by jakékoliv pokusy o totalitní praktiky zastavily na všech stupních. Takže – ať si pak v té vládě navrhujou co chtějí.
   Jenomže – a je to předpokládám vidět naprosto názorně, že takhle ta naše demokracie vůbec, ale vůbec nefunguje..

 2. Pluhař Luděk napsal:

  No jde o to zda Vám o nějakou spolupráci bude KSČM vůbec stát. Může se taky stát že ČSSD bude muset přijít poprosit s čepicí v ruce právě KSČM. Preference těchto dvou stran budou těsně před volbami vyrovnané jak to dopadne se uvidí.

 3. Důchodce napsal:

  Nevidím zásadní rozdíl mezi předlistopadovým režimem a polistopadovým režimem, pokud je tady právní kontinuita s bolševickým režimem. Svěrací kazajka Kremlu se komančům nelíbila a nyní jsou navýsost spokojeni.

 4. Němec napsal:

  Sloučení ČSSD se zločineckou organizací bude poslední hřebík do rakve ČSSD.

  • Laj napsal:

   Usnesení se nemusí rušit ,ale „aktualisace“ po 20letech je nezbytná.

 5. Karel Held napsal:

  Bohumil Laušman jednal správně.Podmínkou by ovšem bylo bez Sobotky!

 6. Klouda napsal:

  Historia magistra vitae.
  Bolševík si počká, hraje dlouhodobě na rozdíl od partají, které sbírají body od voleb k volbám různými triky. Jestli za Masaryka byl bolševík na okraji, stačil otřes WW II a rázem byl od 1945 svými nátlakovými praktikami nejsilnější.
  Lze se zatím utěšovat dvěma fakty:
  1/ Dokud nedojde k velkému společenskému průšvihu, bolševík nebude mít většinovou podporu.
  2/ Svými postoji je na vládní úrovni bolševík nepřijatelný (schválně tak činí), protože nereálné populistické sliby by musel jako vládní strana plnit. V statu quo mu jen stačí okopávat demokratickým stranám kotníky, v tom je mistr od založení.

  • petrph napsal:

   Ad 2 – Ale o to přece vůbec nejde. Nějak zapomínáte, že dneska už voliči ani od demokratických stran neočekávají že by snad své předvolební sliby ve vládě plnily. A jak jim ti politici cynicky říkají z vlády, tak si příště zvolte někoho jiného. Čili, to samé by platilo i pro komunisty ve vládě. A ten jediný rozdíl, je v předpokladu, že v případě totalitní vlády (což tedy – opakuji to stále, nemusí být jen komunisté), že za čtyři roky už ty další svobodné volby prostě nebudou..

 7. liberal shark napsal:

  Každá partaj, která spolupracuje s fašistickými subjekty typu KSČ, je absolutně nepřijatelná a nevolitelná.

 8. Karel napsal:

  Na krajích funguje spolupráce,jde o to,zda se lidé chtějí domluvit,jestli pracují pro vesnici,město,kraj,nebo upřednostňují svoje nebo stranické zájmy.Je to v lidech,někdo má tu páteř rovnou,jiný skoliozu! Štvát lidi proti sobě se nevyplácí.Nedávno se tady někdo posmíval,že vést stát jako firmu je nesmysl.Teď máme nějaké starosti s financema a už na to musíme mít ekonomického ředitele!!!!Dyť to zmákne dobrá účetní a klidně nezávislá!!!! Toho maňase,který tam bude po zaplacení panu Altnerovi bych ale řešit nechtěl.

 9. nováček napsal:

  Nejsem komunista a proto si myslím, že už je na čase, aby komunisté – poslanci za svůj plat nesli také svůj dílodpovědnosti za t.zv. blaho českého národa. Kdybych byl komunista a navíc poslanec, v žádném případě bych velice nesouhlasil se vstupem do vlády. A taky proč? Vždyť plat poslanecký plat není podmíněn účastí straníků ve vládě.

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies