Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook: Jan Hamáček, zdroj

Komunikační desatero pro přežití ČSSD: mluvit s lidmi a nečekat, co udělá Babiš

KOMENTÁŘ. Sociální demokracie na tom je tak špatně, že si vlastně – alespoň co do marketingu – nemůže přát nic lepšího. Její voliče si rozebrala konkurence, mediální obraz ukazuje soubor letargických otloukánků, komunikační strategie neexistuje. Strana se přiblížila na dohled zániku. To je ideální chvíle začít znovu stavět značku ČSSD.

Při současném způsobu práce čeká sociální demokracii do budoucna pobyt mimo sněmovnu. Pak bude moct jen doufat, že se najde nějaký „oranžový Bělobrádek“, který stranu dokáže restartovat. Obávám se nicméně, že heterogenní struktura strany takový zázrak vylučuje.

Dostat se zády ke zdi může být deprimující. Tato pozice ale také znamená, že existuje jediný směr pohybu – dopředu. Sociální demokracie může roky ponížení a neúspěchu jednoduše proměnit v růst a rozvoj.

Existuje několik osvědčených pravidel komerční komunikace, která by ČSSD nyní měla použít a držet se jich, i kdyby čert na koze jezdil.

 1. Stačí lehká změna mentality. Nečekat u pomyslné zdi na ránu z milosti, ale začlenit do svého myšlení a přístupu vůli k neustálé dynamice.
 2. Vůbec nezáleží na tom, jestli strana zůstane, nebo nezůstane ve vládě. V obou případech je nutné, aby její představitelé byli komunikačně aktivní. Napsat občas něco na sociální sítě je pěkné, ale neefektivní.
 3. ČSSD se musí obracet přímo na lidi, kteří určují agendu. Politici sociální demokracie by měli komunikovat napřímo s novináři, psát jim SMS, zavolat jim. Neformálně s nimi mluvit o aktuálních událostech i o strategii. To je něco, co v korporátní komunikaci hnutí ANO není možné. Babišovi lidé si nic takového nemohou dovolit, pro ČSSD se tedy otevírá možnost neomezené komunikační aktivity.
 4. ČSSD si musí uvědomit, že Andrej Babiš není především koaliční partner, ale smrtelný nepřítel.
 5. Pozicí sociální demokracie z komunikačního hlediska nutně musí být ochrana lidí před tím, jak se je ANO snaží systematicky okrádat. Je potřeba hledat konkrétní lidi, jimž ANO bere peníze, zejména lidi z venkova a seniory. Z toho logicky plyne další bod:
 6. Opustit Lidový dům a sněmovnu, jet za lidmi, mluvit s nimi a tvrdě se vymezovat.
 7. V žádném případě ČSSD nesmí čekat, až se na něčem dohodne vláda. Musí pořádat vlastní nečekané tiskové konference, a na nich stavět svého koaličního partnera před hotovou věc. Babiš své koaliční partnery podráží na každém kroku, není důvod k němu chovat sentimentální city.
 8. Hnutí ANO nesmí od sociální demokracie získat prostor k určování agendy, ať už jako koaliční partner, nebo nikoliv. ČSSD by měla být aktivním činitelem, přestat jen na události reagovat, ale vytvářet je. Jen tak si zajistí viditelnost značky a současně konkurenci dostane do nevděčné role toho, kdo musí reagovat, aniž by věděl, co má sociální demokracie vlastně v úmyslu.
 9. Komunikace ČSSD musí být jednoduchá a přímočará. Voliče nezajímají procenta valorizace, ale že budou moct vnoučatům koupit na plovárně zmrzlinu. Volič není politolog, neocení složité výklady. Zapomeňte na „papaláštinu“, mluvte česky. Zapomeňte na podmiňovací způsob, na konci každého veřejného prohlášení má být vykřičník!
 10. ČSSD by se měla zamyslet a zkusit si napsat pět důvodů, proč by ji lidé měli volit. Osobně doporučuji osvědčenou sestavu bezpečnost – důchody – dovolené – zachování pracovních míst – ochrana lidí před zahraničními byznysovými vlčáky. Těchto pět témat lze jednoduše rozsekat na úderné a jednoduché slogany, které stačí důsledně a agresivně opakovat.

Tématická roztříštěnost a nesrozumitelnost komunikace je smrtící pro jakoukoliv značku. ČSSD si to teď vyzkoušela v praxi, možná by bylo na čase z toho vyvodit nějaký závěr.


Autor textu Ondřej Fér je šéfredaktorem týdeníku Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

11 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  1) Hlavne by meli opustit tuto korporativistickou vladu. 2) Temata jako duchody a jistoty by meli konecne prenechat komunistum a Babisovi. 3) Proc zas objevovat Ameriku? Staci se podivat na Zapad. Tam jsou soc.-dem. strany spis liberalni. Takze co treba misto nesmyslneho zvysovani porodneho umoznit budoucim matkam snadnejsi navrat do prace, napr. statni podporou zkracenych uvazku? 4) Podle me by CSSD mela jako takova skoncit – predevsim kvuli soucasnym partajnikum – a zacit pod novou znackou. Historickou ulohu (boje za socialni spravedlnost a jistoty) splnila. Vzhledem k tomu, ze dnes zijeme ve vicemene socialistickem state, neni kam se posunout.

  • Jarda Marek napsal:

   …..vaše úvahy jsou rady jak čssd nastartovat, přežít nebo ukončit činnost ?

  • petrph napsal:

   S tou podporou zkracenych uvazku pro matky bych byl opatrný. Tam jde o to, že ta možnost (i výhoda) zkrácených úvazků je dosti diferentní, jak podle pracovní čínnosti, tak i lokality. Tudíž, postavit to obecně, by znamenalo naprosto bezpracný zisk tam kde se tento systém už dávno používá, a naopak jinde by to stejně nepomohlo.. (A dovedu si představit i fiktivní zaměstnávání, jen pro tu podporu)-
   A nechat to rozhodování kdo tu pdoporu dostane na úřednících, je cesta do pekel. skončí to jako dotace, v megakorupci.
   Mimochodem, obávám se , že potom by hlavním příjemcem té podpory byly státní instituce – protože právě ty si můžou dovolit říkat klientům „musíte přijít jindy – až tady ta paní co to vyřizuje bude“. Všude jinde (kromě pár polostátních monopolů) by jim ten klient řekl „tak to já půjdu, ale ke konkurenci :)))!

 2. Josef napsal:

  Situaci v ČSSD znám ,nikdo mi nemusí vdávat svoje výplody,které jsou stejně nereálné.Je úplně jedno zdaCSSD vystoupí z vlády ,nebo nevystoupí, čeká j těžké období, které bude trvat dlouho.CSSD je personálně a ideově vyprázdněné.Byl jsem zastáncem vstupu do vlády a odchod z vypovězením koaliční smlouvy by bylo to nejhorší co by předc.Hamacek mohl udělat.Onderka a Valachová dělají škodlivou prezentaci velmi jim sekunduje Petříček a Maláčová

  • petrph napsal:

   Ale no právě. Když už se ČSSD rozhodla vstoupit do koaliční vlády s Babišem, bylo naprosto jasné že to pro stranu bude osudové
   „se štítem nebo na štítě“.. Jenomže, se velice brzo ukázalo, že se vůči Babišovi (ani Zemanovi) tvrdě vymezovat její zástupci ve vládě neumí.. Tudíž to bude, ono „na štítě“ .Každý si musí nést zodpovědnost za své rozhodnutí.
   Samozřejmě, věc druhá by bylo zjištění (což by se ale dalo nyní i novinářsky zjistit), že řadová základna ČSSD vlastně do vlády s ANIO nechtěla, ale že její nesouhlas byl potlačen nějakými účelovými dohodami ve vyšších patrech strany. Což by ale pak ukázalo dost negativní rys, té dosud opěvované demóooogracie..

 3. Pavel Liška napsal:

  ČSSD by měla hlavně opět hájit zájmy manuálně pracujících lidí, dělníků a nižší střední třídy, tak jak to dělala dříve. Tedy o dost dříve. Za tímto účelem taky byla kdysi založena. Dneska tuto její roli převzal Středula a jeho melody boys, zatímco ČSSD se patlá v jakési snaze o oslovení levicových „intelektuálů“ a cpe se do prostoru, kam dnes míří mraky podobných STANů, TOPů apod. A ty manuálně pracující a důchodce jim vysál Andrejko, protože ač gauner, tak poradce má skvělé. No ale, komu není rady….

  • petrph napsal:

   Jenom takovou drobnou poznámku. Totiž, „..ČSSD už dnes nemůže hájit zájmy manuálně pracujících lidí, dělníků a nižší střední třídy, tak jak to dělala o dost dříve, když byla kdysi založena“..Protože tato mise už byla dávno splněna – a je už dnes nezpochybnitelnou součástí západních států – totiž sociální sítě.Toto funguje ať je ve vládě levice nebo pravice. Tudíž, pokud chce dnes sociální demokracie existovat jako politický subjekt, musí si nacházet nová témata jak hájit zájmy manuálně pracujících lidí, dělníků . Potíž je v tom, že tu nižší střední třídu už soudruzi z ČSSD škritli. A i ty manuálně pracující – pokud fungují jako živnostníci – už taky.. Takže jim zbyla jen ta dělnická třída ve fabrikách.. a těm už zase tak moc pomoct nemůžou, protože to si každý podnikatel snadno spočítá, kolik může svým dělníkům platit . Když mu do toho začnou kecat politici, je to většinou průšvih,,

   • Pavel Liška napsal:

    jj … na tom něco bude. Takže ČSSD vlastně svoji historickou úlohu splnila a může se hrdě odebrat na to pověstné smětiště dějin :).

 4. petrph napsal:

  To se obávám že nemá větší naději na úspěch. Protože – je nutné si uvědomit ten zásadní rozpor mezi požadavky ČSSD jako její základny, tedy snaha o politické přežití – a to i za nutno cenu rozkolu s ANO-
  A jejich nejvyšších činitelů – ve vládě a ve funkcích na to napojených. U těch totiž převládá privátní zájem udržet se ve vládě co nejdéle, i za tu cenu, že potom to jejich stranu potopí…Nějakou větší zodpověděnost za to neponesou – pouze potom budou odejiti včas z vedení krachující ČSSD,. Pohledem zpět. kdepak je Sobotka, kde Paroubek, Nečas, Topolánek…? Že by se snad trápili jak jejich partaje šly ke dnu?
  Ovšem, možná a závažnější věc, když už se hovoří o „ochraně lidí“ a o tom co jim ČSSD zařídí aby se tím pak mohla chlubit. Ono totiž není jiný zdroj než státní výdaje – a vzhledem k tomu že ten je stále mínusový, bude nutné si ty peníze půjčit. A pozdější vlády budou muset hledat způsob jak tuto ochranu lidíi ze strany ČSSD zaplatit…

 5. Tondach napsal:

  Především si VŠICHNI ve vední ČSSD musí uvědomit, že jejich hrobařem je prezident Zeman! Dokud si ho budou zvát na sjezdy, tak se z toho svrabu nevyhrabou….

 6. Jan František napsal:

  ČSSD je strana ve vleku globalistických tendencí a neuvědomuje si, že na to jejich původní voliči neapetují. Lidé jako Petříček, Poche jsou jim odporní. Hamáček z Aspen institute nemá vlastní vůli a je to vidět i na odvolání Staňka, kdy kulturní fronta zadupala v obavě, že jim bude zaraženo kradení tak jako Fajtovi a on poslušně odvolal. Jejich voliči (často bývalí) to vidí a nelíbí se jim to. Okopávání kotníků koaličnímu partnerovi u voličů také nezabírá, spíše naopak. Výmluvy, že za vše může Babiš, nebo Zeman jsou liché…

Přidávání komentářů není povoleno