Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Michal Růžička/ MAFRA/ Profimedia
,

Komu chybí turisté z Ruska? Česko je v čele iniciativy za škrtnutí víz

Návštěvník i obyvatel Prahy tu změnu v posledních měsících nepochybně zaznamenal: v ulicích hlavního města rapidně ubylo – obvykle nepřehlédnutelných a nepřeslechnutelných – ruských turistů. Česko bylo jednou z prvních zemí EU, která v souvislosti s válkou na Ukrajině zakázala turistická víza pro občany Ruska a Běloruska. Nyní by ministr zahraničí Lipavský rád svůj tvrdý prostor prosadil i v rámci celé Evropské unie. Má spojence i odpůrce.

Právě v těchto dnech má o neudělování turistických víz pro ruské občany diskutovat ministr zahraničí Jan Lipavský se svými protějšky na neformálním jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie.

„V době ruské agrese nemůže být řeč o běžném turismu ruských občanů. Jsme přesvědčeni, že právě pozastavení vydávání víz pro běžné ruské občany dá velmi jasný a přímý signál tamější společnosti, že západní svět nehodlá tolerovat agresi páchanou ruským režimem,“ nechal se už dříve slyšet Lipavský. Podle něj by i běžní občané Ruska měli pochopit, že současná politika Kremlu má své důsledky.

Některé země na společný unijní přístup nečekají a už oznámily, že turistická víza Rusům udělovat nebudou. Vedle Česka jsou to především Litva, Lotyšsko, Estonsko, Polsko a Finsko.

Tři miliony turistů

Protože Rusové kvůli sankcím nemohou do zemí EU cestovat přímo letecky, často volili pozemní cestu přes Estonsko a Finsko a odtud letadlem dále do Evropy. Například estonská premiérka Kaja Kallasová na svém twitterovém účtu napsala, že dokud neskončí ruská agrese na Ukrajině, měli by mít ruští turisté zákaz vstupu do zemí EU.

Výjimkou by podle ní mohly být humanitární důvody, cesty za účelem získání azylu, výjezd ruských disidentů či návštěva blízkých příbuzných. 

A Lotyšsko už víza Rusům udělovat přestalo.

V součtu se očekává, že turistický ruch přijde jen letos zhruba o tři miliony návštěvníků z Ruska. Nejvíce jich ubude v Německu, na Kypru či v Řecku – tam turismus vytváří až třetinu celého HDP země.

„Řecko bude vždy opatrné, pokud jde o vízové restrikce. Ale když mluvíme o ruské turistice na jih, či přímo do Řecka, tak teď mluvíme o něčem, co reálně neexistuje, protože z Ruska nelétají letadla. Rusové se do Řecka dostanou přes Dubaj, ale takových Rusů zase tolik není,“ říká český velvyslanec v Řecku Jakub Karfík a potvrzuje tím, že cestování do Evropy je teď pro běžné Rusy komplikované. I když stále ne nemožné.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


I do Česka totiž Rusové i nadále mohou přijíždět, pokud jim vízum udělí jiná země EU. Takto jen za druhé čtvrtletí letošního roku přijelo do České republiky přes osm tisíc lidí s ruskými pasy. Což jen podtrhuje fakt, že i když si každý členský stát o udělení či zamítnutí víz rozhoduje sám, v rámci schengenského prostoru postrádá roztříštěný přístup smysl.

Odpůrci společného plošného opatření – kam patří vedle Německa také Kypr, Bulharsko a zmíněné Řecko – argumentují tím, že takový zákaz dopadne i na lidi, kteří Putinovi nefandí a zemi by rádi opustili. Podle německého kancléře Olafa Scholze je důležité „neztěžovat odpůrcům Kremlu možnost uprchnout z Ruska“.

Konec vstřícného přístupu

„Budeme usilovat o pozastavení vízových facilitačních dohod EU s Ruskem i Běloruskem, které Moskvu v její agresi podporuje. A zdá se to být jako dosažitelný cíl. Diskuzi ale chceme zahájit i ohledně omezení vydávání víz Rusům a Bělorusům. Postoje členských zemí EU v této věci nejsou jednotné a čeká nás zde ještě mnoho práce,“ řekl ministr Lipavský minulý týden ve svém projevu na zahájení porady českých velvyslanců.

Ve hře je proto i zmíněná měkčí varianta opatření – pozastavení dohody „mezi Evropským společenstvím a Ruskou federací o usnadnění udělování víz“. Ta byla uzavřena už v roce 2007 s cílem zjednodušit vstup do zemí EU pro podnikatele, pro cesty za účelem studia, novináře, sportovce či členy oficiálních delegací.

Kvůli ruské agresi proti Ukrajině se ani zdaleka nenaplňuje teze o tom, že dohoda je vedena „přáním usnadnit kontakty mezi lidmi jako důležitého předpokladu trvalého rozvoje hospodářských, humanitárních, kulturních, vědeckých a dalších vztahů“.

Podle české diplomacie za současné situace podobná dohoda nemá význam, už proto, že ji neplní ani Rusko samotné.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

12 komentářů

 1. petrph napsal:

  Že si dovolím upozornit, ono je to groteskní když si člověk uvědomí, jak hrozně se rozchází ideologie s pozorovanou realitou.
  Protože už ta první věta je nepravdivá „..Návštěvník i obyvatel Prahy tu změnu v posledních měsících nepochybně zaznamenal: v ulicích hlavního města rapidně ubylo – obvykle nepřehlédnutelných a nepřeslechnutelných – ruských turistů.“…

  On to totiž zaznamenat nemohl , v té době sem (do celé republiky, ale hlavně do Prahy) přijíždí, přes 300 000 Ukrajinců, kteří zde zůstávají nadlouho, a domáhají se, mnohem hlasitěji své pozornosti . (Ukrajinštinu od ruštiny asi spousta lidí , jen zdálky nerozezná.). Ale mimochodem, třeba záběry na nekonečné fronty Ukrajinců stojící před sociálními úřady, nebo i na nádražích už jsou v některých médiích označovány jako důkaz segregace…Prý jsme jim to měli všem „nějak zařidit líp“. Tudíž i tento „signál dobré vůle“ , jejich masové přijímání, se masově obrací proti státu.

  Ale jestli ten „signál “ se zakázanými vízy bude mít vliv právě na skončení války na Ukrajině, a jaký, to asi ví jen naše vláda a její poradci.

  On totiž, v delší perspektivě i ten Putin jednou odejde, a ta válka skončí (kéž by to bylo co nejdřív), a Rusko se zase vrátí do Evropy. Ale ruští turisté jistě nezapomenou, odkud je se zákazem víz vyháněli, a kde je přijímali dál.
  On totiž „host jako host“, říkal hospodský Palivec – a těžko lze obhájit politiku, že a zejména drobní podnikatelé a živnostníci mají ze svého financovat a nést ohromné ztráty mezinárodní politiky.. Což mi připomíná, oni tehdy vlastně toho Palivce velice krátce potom zavřeli za pobuřování a urážku císaře pána…

  • Pavel napsal:

   JInými slovy petříkova dojmologie a fantasmagorie na téma co a jak označují média či kdo na co nezapomene. Pro info, petříku, pokud někdy dojde k normalizaci vztahů s rusákama víza se začnou vydávat, tak je absolutně jisté, že obhroublí rusáci absolutně nebudou řešit, co bylo loni ale zase se nahrnou do Evropy jako kobylky.

   • petrph napsal:

    Bohužel, ono Vám nedochází ani co píšete. V řadě států EU jim žádná víza nezakázali, takže tam mohou jezdit pořád dál.
    U nás zakázali ta proč by za řadu let až se to změní, zač´ít zase jezdit k nám? Ony jsou snad ausgerechnet u nás v něčem lepší podmínky než v těch jiných státech EU?

 2. Václav Zeman napsal:

  Já s tím souhlasím. Většina ruských občanů podporuje putina v boji proti Ukrajině. A tyhle občany ruské federace co smýšlejí stejně jako putin tak ty bych sem vůbec nepouštěl. Aby na Ukrajině vraždily a pak do EU si jezdily užívat tak to ani náhodou. At pocítí následky svých činů !!!

  • A. S. Pergill napsal:

   Do hlav jim nevidíte a za minulého režimu jste si musel dávat pozor na hubu i v cizině. A ani nejste s to zjistit, kdo z nich je tu proto, že ho doma čeká povolávací rozkaz. Případně ho dostane v momentě, kdy Putin oficiálně přizná, že na Ukrajině provozuje válku (protože pak bude moci podle ruských zákonů oficiálně mobilizovat).

  • JÁRA napsal:

   .., a ukrajinské vrahy pustíš ??

  • Martin napsal:

   Nejen Putina, ale i válku v Evropě útok na Moldavsko a i Polsko. Na facebooku je hodně videí kdy se jich ptají co říkají na situaci v Ukrajině a oni tam vyloženě říkají , že kdo to neschvaluje je proti nim a zaslouží si zničit. Dokonce tam někteří říkají, že Polsko si nezaslouží ani existovat.

 3. Toky napsal:

  Prodavači placatých vojenských čepic a matriošek jsou zoufalí ale bez rusáků bude jen líp.

  • LUDĚK napsal:

   Moje řeč pořád machrujou že jsou šestina světa tak at si prohlížej tu šestinu.Po Evropě se chovaj jak nadlidi ožíraj se ,jsou hluční a desetina jich je špionu.At si stěžujou u Putina jak jim to zavařil a ještě ho podporujou a kdo jim má věřit že s jeho politikou nesouhlasej ,to kuli vízu řekne každej

 4. Josef Šťastný napsal:

  Pokud se lidé nebudou spolu setkávat,
  je budoucnost světa hodně pochmurná.
  To platí i v případě diskutovaného tématu
  o Ruských turistech.
  Vzájemná izolovanost vyhovuje těm kruhům,
  jež potřebují ke své prosperitě lidskou nenávist
  ..a války.

 5. Josef Vesely napsal:

  Myslím, že by to celkově chtělo se chovat víc pragmaticky, méně ideologicky. Nevidím osobně pro nás žádný benefit v rušení ruských víz. Naopak, spíš to trošku zhorší veřejné mínění Rusů proti EU (i když to nám může být jedno), plus to malinko (i když spíš zanedbatelně) sníží příjem z turismu.

  Vedeme s nimi takovou novodobou proxy válku, a v tomhle ohledu zrušení víz nemá žádné výhody, naopak tady vidím malé, skoro až zanedbatelné nevýhody. Ale pokud tu žádné výhody nejsou, tak proč se tím zabývat? Radši vemte peníze z ruských turistů a vyrobte za to granáty.

  Sankce už jsme vyčerpali, takže zbývá jenom vyrábět a posílat více zbraní na Ukrajinu – jenom porážka na Ukrajině a dlouhodobý efekt ekonomických sankcí může ruský režim oslabit.

  • A. S. Pergill napsal:

   Souhlas.
   Nicméně bych nepodceňoval ani to, že tu řada občanů Ruska studuje, a že se vrátí alespoň trochu „indoktrinovaní“ demokracií. Ono ani povstání Děkabristů by patrně nevzniklo. kdyby se ruští důstojníci, byť jako součást nepřátelského invazního vojska, neseznámili s ideály Francouzské revoluce a realitou života v napoleonské Francii (řada z nich byla schopná se domluvit francouzsky, konstatuji).

Přidávání komentářů není povoleno