Karel Komárek, šéf investiční skupiny KKCG a majitel Sazky.

Komárkova Sazka plánuje expanzi. Získala investici přes 13 miliard korun

Napsal/a Robert Břešťan 10. listopadu 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Jsou to dva týdny, co HlídacíPes.org informoval o tom, že kolem firem miliardáře Karla Komárka krouží zatím neznámý zahraniční investor, který si u firem specializujících se na takzvanou due dilligence prověřoval jak finančního zdraví Komárkových firem, tak třeba i kontakty na politiku. Zjišťoval i potenciální problematická místa. Komárek i jeho KKCG zjevně prošli a nyní je už také jasné, kdo je oním investorem.

Jak oznámila KKCG globální investiční fondy Apollo vloží 500 milionů eur (zhruba 13,3 miliardy Kč) do nově založené společnosti Sazka Entertainment, která by měla dále investovat do loterijního byznysu v Evropě i USA.

„Vstupujeme do nové éry podnikání a toto investiční a strategické partnerství naplňuje naše dlouhodobé plány na expanzi. Jsem rád, že po řadě setkání s nejvýznamnějšími investičními fondy světa jsme se nakonec dohodli na partnerství právě s fondy Apollo,“ komentuje to Karel Komárek.

Sazka Entertainment se jako dceřiná společnost skupiny KKCG stane po dokončení transakce stoprocentním vlastníkem sázkové společnosti Sazka Group ze skupiny KKCG. Dokončení transakce se očekává v roce 2021 a je ještě podmíněno souhlasem regulačních orgánů.

Nyní vypadají vztahy a vazby kolem Komárkových firem takto:

Stoprocentní Sazka

Do portfolia KKCG nyní patří více než třicet společností; v 18 zemích světa zaměstnává šest tisíc lidí, aktiva dosahují šesti miliard eur. Loterijní byznys hraje v podnikání Karla Komárka významnou roli.

Sám Karel Komárek, jednapadesátiletý rodák z Hodonína, je nyní podle aktuálního žebříčku časopisu Forbes pátým nejbohatším Čechem s hodnotou majetku odhadovanou na 71 miliard korun.

V loterijním průmyslu plánuje KKCG expandovat. Na počátku října oficiálně potvrdila, že u britské Loterijní komise podala žádost o provozování tamní Národní loterie.

Většinovým vlastníkem společnosti Sazka (podíl odkoupila od PPF) je KKCG od roku 2012, vloni v květnu pak získala zbývajících 25 procent akcií od Holdingu Emma Capital Jiřího Šmejce.

Postupně se v oblasti „měkkého hazardu“ rozšířila KKCG i za hranice: vlastní například řeckou národní loterijní společnosti OPAP, provozuje loterie a sportovní sázky celkem v šesti evropských zemích a je největším poskytovatelem číselných loterií v Evropě.

Jen vloni Sazka Group přijala sázky v hodnotě 17 miliard eur, hrubý výnos činil 1,9 miliardy eur (51,6 miliardy korun), čistý zisk dosáhl 311 milionů eur (8,4 miliardy korun), meziročně o 35 procent více.

Vláda Andreje Babiše nyní zvažuje nové zvýšení daní z hazardu. Připomeňme, že v hazardním byznysu působí například i společnost Fortuna skupiny Penta, jež vlastní regionální Deníky, dalším hráčem je Ivo Valenta se svým Synot Tip, vlastník Parlamentních listů.

Na zdanění jejich byznysu vloni vláda nesáhla, výrazně naopak vzrostly daně u číselných loterií, tedy u Sazky: z 23 % na 35 %. Komárek v reakci na to rozhodl o zastavení jakékoli inzerce v titulech vydavatelství Mafra holdingu Agrofert. A toto rozhodnutí trvá.

„Sazka stále neinzeruje v titulech Mafry,“ potvrzuje mluvčí společnosti Václav Friedmann.

Počkáme si na komisi

Vloni, ještě se sazbou 23 procent, odvedla Sazka státu 1,7 miliardy korun. Pokud by i letos měla stejný obrat, poslala by s novým zdaněním do rozpočtu o 800 milionů víc.

„Sazce, jako jediné firmě na trhu, byla v loňském roce zvýšena sektorová daň o 52 %, a to i přesto, že naše produkty jsou nejméně společensky nebezpečné a tvoří nejmenší část trhu v oblasti hazardních her. Další zvýšení daně pro loterie, aniž by se zjistil dopad posledních změn v zákoně, bychom považovali za přímé ohrožení našeho podnikání a jednoznačný úmysl vlády zvýšit podíl tvrdého hazardu na trhu a zároveň otevření černého trhu bez daňového výnosu a s obrovským rizikem pro hráče,“ konstatuje za Sazku Václav Friedmann.

Firma také podala za navýšené zdanění na Českou republiku stížnost k Evropské komisi. „Podle posledních informací se k stížnosti už vyjádřila ČR a úředníci EK intenzivně pracují na posouzení tohoto stanoviska,“ podotýká Friedmann.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)