Jiří Kotek na vzpomínkové akci k výročí 17. listopadu, na tradičním místě u hlavní pošty v Karlových Varech (rok 2015) Foto: Václav Šlauf/ MAFRA/ Profimedia

„Kmotři to zas mají totálně pod palcem,“ říká Ten, který objevil karlovarskou losovačku

Napsal/a Robert Břešťan 13. listopadu 2024
FacebookXPocketE-mail

V Karlových Varech je Jiří Kotek známá postava. Už dlouho. Před rokem 1989 se po městě proháněl jako lázeňský sekáč“ u Technických služeb na traktůrku s přezdívkou Žužla – v montérkách s laclem a v bílé košili s vázankou. Státní bezpečnost jej vedla jako nepřátelskou osobu. Podobný cejch pak neoficiálně dostal od nových mocných za své zásadové působení v místní politice. Byl to on, kdo – mimo jiné – poukázal na proslulou karlovarskou losovačku.

Z domovských Karlových Varů vyjížděl Jiří Kotek už v 80. letech do Prahy opakovaně na nejrůznější akce a všechny předlistopadové demonstrace proti komunistickému režimu. Hned po 17. listopadu pochopil, že nelze jen zpovzdálí vyčkávat, jak to dopadne „v té Praze“ a začal pořádat demonstrace v ulicích svého města.

Pečlivě připravil scénáře akcí, ale na tu první, nedělní 19. listopadu, přišlo sotva dvacet lidí. „Stejně jsme ale celý den dělali revoluci. Lili jsme do lidí informace; hlavní cíl byl, aby se přestali bát. Chtěl jsem ukázat, že to, co se děje, není věc jen nějakých elit nebo herců z Prahy.“

Listopadové dny roku 1989 v Karlových Varech. Foto: se svolením Jířího Kotka

Opatrnost a vyčkávání místních přičítal i tomu, že Vary „byly profláknuté sto setkávání východních a západních Němců, žilo tu spoustu donašečů a město tady vždycky ovládali pinglové“.

Na generální stávku 27. listopadu nakonec dorazilo deset tisíc lidí: „To už byl dav, který by najednou klidně na obvodním výboru KSČ tamní papaláše vyházel z okna. Však se tehdy ještě klepali strachy.

Hned v listopadu 1989 přestal Jiří Kotek chodit do práce a místo toho až do února 1990 neúnavně režíroval revoluci. Stal se mluvčím a lídrem místního Občanského fóra. „Mým ideálem byla víra v člověka, v to, že dobro zvítězí nad zlem. Jak ale jde čas a život, obávám se, že dnes už máme zase víc těch padouchů.

První ztráta ideálů

Už v roce 1991 sestavil Jiří Kotek první nezávislé karlovarské hnutí a dostal se do městského zastupitelstva. Jak vzpomíná, lidem se po revoluci do politiky moc nechtělo, přestože cíl byl jasný: „Vyměnit ty bolševiky.“

„Nakonec ale všem těm komunistům a tajným otrnulo a vrhli se na privatizaci. Já si to uvědomoval a nainstaloval se do privatizační komise. Dost jsem věděl o tom, co se tu děje a hodně věcem jsem pak v 90. letech překážel. Chtěl jsem, aby privatizace šla hlavně formou dražby, veřejného prodeje. Už tehdy na mne začala chodit vymyšlená obvinění, co že jsem si já při privatizaci nakradl.“

Jak připomíná, obviněním proti němu – následně nikdy nepotvrzeným – se s gustem věnovala především vlivná TV Nova: „Měla obrovský dosah, mělo to na mne velký dopad, ale že by se mi za to někdy později omluvili? To ani náhodou.“

Jeho polistopadovou aktivitu mu nezapomněli ani místní příslušníci Veřejné bezpečnosti, kteří plynule přešli k porevoluční policii. „Zůstali tam v podstatě všichni,“ podotýká Kotek. Když si u kauz, v nichž měl údajně figurovat, stěžoval na postup vyšetřovatele, vždy to někdejší soudruzi odmítli s tím, že vše je v pořádku. „To byla moje první ztráta ideálů.“

Dokonce jej policisté ve velkém stylu přijeli zatknout do jeho kanceláře na statku Bochov, kde byl ředitelem. Obvinění ze zpronevěry spočívalo v tom, že na statku nechal zlikvidovat shnilou senáž, která mohla způsobit kontaminaci nedalekého vodního zdroje. Celkem se na něj postupně sešlo sedm různých obvinění.

Na první demonstraci v Karlových Varech bylo 20 lidí, při generální stávce už deset tisíc. Foto: se svolením Jiřího Kotka

Volali mi kvůli tomu známí, kamarádi, dopad to mělo na rodinu. Prostě mě chtěli zlikvidovat. Chodily mi výhrůžky, překážel jsem. Byly to noční telefonáty domů, tam ticho nebo funění, vzkazy, ať se na to vy*eru… V důsledku toho tlaku se mi rozpadlo manželství,“ říká Kotek i poletech hořce, ale kvituje alespoň to, že vztahy s dnes již dospělými dětmi mu zůstaly skvělé.

„Nakonec jsem se sebral a vyrazil za krajským prokurátorem s tím, že jsem obviněný v řadě kauz a nechápu proč. Seděl jsem tam, dokud mne nepřijal. On pak obvinění četl a sám nechápal, co nezákonného jsem měl udělat. Nakonec ta stíhání zastavil jako nezákonná.“

Po ročním klidu pak v rámci předvolební antikampaně v roce 1998 k soudu dospěla jen výše zmíněná „kauza senáž“. „Byl to úplný monstrproces. Svědčili vrátný i uklízečka, trvalo to přes dva roky a nakonec to soudce uzavřel, že se žádný trestný čin nestal a že jsem správně rozhodl v rámci své kompetence ředitele.“ Stejně dopadl i následný odvolací soud.

Miliardové skandály pod kobercem

Součástí Kotkovy narůstající deziluze byl pocit, že to byl vlastně on sám, kdo pomohl po listopadu 1989 vyrůst lidem, kteří sice nahradili komunisty, ale přišli si do politiky hlavně nakrást. „Chtěl jsem se po tom, co jsem prožil za likvidační kampaň i s policií a státním zastupitelstvím, stáhnout, ale pak jsem si řekl, že přece nemůžu ustoupit a stáhnout se. To by přece bylo to, co oni chtěli.“

Celá republika jela v režimu zhasnuto: „Policisté nebyli schopni nic vyšetřit a státní zástupci taky nic neřešili. Jedině na pokyn shora, který však nepřicházel.“

V roce 2006 se pak Jiří Kotek zapsal do dějin tuzemského tažení proti korupci – jako opoziční zastupitel objevil a zveřejnil unikátní záznam z „výběru“ dodavatele na miliardovou stavbu multifunkční karlovarské haly, který do dějin vstoupila pod názvem karlovarská losovačka.

„Volali mi pak lidé z celé republiky, jak oni bojují s kryptokomunisty a zloději,“ popisuje okamžiky naděje, že něco přece jen půjde změnit. Jak říká, tehdy ještě dobře zafungovali i novináři, brzy poté prý ale přišla, především v regionální žurnalistice, změna.

„Začal na ně velký tlak, nabízení úplatků i vyhrožování. Regionální média jsou ustrašená, neškodná, nefungují. Ovšem prasárny se dějí pořád a dnes mají kmotři město totálně pod palcem,“ konstatuje.

V roce 2010 to ale ještě chvilku bylo jinak. Pokud měla původně v Karlových Varech ODS jasnou nadvládu a málem poloviční volební zisk, po volebním „losovačkovém“ období se dramaticky propadla – o desítky procent.

Soupis karlovarských kauz. Skončil v šuplíku primátora. Foto: se svolením Jiřího Kotka

Kotkovo hnutí Alternativa naopak protikorupční vlna poprvé vynesla až do vedení města, sám Kotek se stal finančním náměstkem. Zaběhnuté penězovody se tím přerušily – a to byl problém. Zastupitelstvo ho už po osmi měsících z funkce odvolalo; na návrh primátora, pozdějšího hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka, dnes nového ministra pro místní rozvoj. O Kotkovi se mluvilo jako o „škůdci města.

„Stejně jsem toho stihl docela dost. Vyhráli jsme třeba spor o Lázně III, které město prodalo za 80 milionů, i když hodnota byla pětkrát vyšší. Měl jsem konkrétní seznam dvaceti kauz, v nichž město v součtu přišlo o 3,5 miliardy korun, obvykle na předražených zakázkách. Všechny ty kauzy ovšem po mém odchodu skončily v Kulhánkově šuplíku. Proto jen s hořkým úsměvem vnímám jeho nynější nástup na ministerstvo, kde by prý měl „uklízet“ po Ivanu Bartošovi.“

Jak říká, celá republika v té době jela v režimu zhasnuto: „Policisté nebyli schopni nic vyšetřit a státní zástupci taky nic neřešili. Jedině na pokyn shora, který však nepřicházel.“

V součtu na Kotka v průběhu let přišlo asi dvacet různých trestních oznámení – s výsledkem nula. „Mnohokrát jsem věděl, že hraju vabank. Neberu se jako oběť a jsem rád, že mám čisté svědomí.“

Marketingová politika lotrů

A pak přišel Babiš. „Pozval si k sobě do průhonické Sokolovny zástupce protikorupčních organizací a hnutí, tahal z nás rozumy, i když se dušoval, že do politiky nepůjde. Ukradl si pak pro sebe protikorupční rétoriku a do svého úspěchu vrazil i spoustu peněz.“

Aktivní v politice Kotek zůstal až do roku 2016. K rozhodnutí skončit ve veřejném životě přispěla poslední podpásovka: anonymní obvinění z pedofilie a týrání ženy a dětí.

„Přišli s tím pár dní před volbami, rozdali to lidem ve městě do schránek. Policie to nijak dál neřešila, ale účel to splnilo. V širších souvislostech to zničilo i moje druhé manželství,“ podotýká. Těšit jej může aspoň Cena za odvahu Nadačního fondu proti korupci právě z roku 2016 či potvrzení účastníka 3. odboje.

V součtu na Kotka v průběhu let přišlo asi dvacet různých trestních oznámení – s výsledkem nula. „Mnohokrát jsem věděl, že hraju vabank. Neberu se jako oběť a jsem rád, že mám čisté svědomí. V politice jsem byl třicet let a žil jsem s tím, že ve hře je i moje fyzická likvidace.

Když mu bylo šedesát, řekl si, že to už stačilo a rozhodl se odejít do předčasného důchodu. Ve Varech nadále zůstává známou postavou, veřejný život ale sleduje už jen jako vnější pozorovatel. A žádnou radost z toho, co vidí, nemá:

Lidi neodmítají korupci, bagatelizují pravdu, rozmazávají ji do ztracena, nikdo nikomu nevěří a žene nás to do apatie a vnitřního exilu. To, co vidím dnes, je marketingová politika lotrů.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)