Kdo vydělá na Klinice čínské medicíny v Česku? Rozkryli jsme vazby, které stojí za kritizovaným projektem

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 6. dubna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

PAVUČINY BYZNYSU. Klinika čínské medicíny v Česku? Kritici upozorňují nejen na to, že tento alternativní způsob léčby není ověřený, ale také poukazují na spojování zdravotnictví s česko-čínskou politikou. V orgánech Nadačního fondu tradiční čínské medicíny založené čínskou CEFC zasedají zástupci ministerstva zdravotnictví. 

Vstup čínské skupiny s údajnými kontakty na tamní armádní špičky do Česka byl velkolepý a sliboval obří investice. Tyto vize se však nenaplnily.

Trhliny má i projekt výstavby kliniky čínské medicíny na půdě Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Podle původních plánů měla začít výstavba v hodnotě 270 milionů korun už v září loňského roku, poté bylo zahájení odloženo na leden, nyní je odsunuto až do druhé poloviny roku. Proč?

Zástupci CEFC nechali dotaz po důvodech odložení výstavby bez odpovědi. Nicméně podle únorového vyjádření společnosti už správní rada schválila plán a harmonogram výstavby kliniky.

„CEFC na stavbu nové kliniky tradiční čínské medicíny v Hradci Králové věnuje dar ve výši 270 milionů korun z nichž 100 milionů korun k pokrytí nákladů v průběhu prvního roku je již složeno na účtu fondu,“ konstatovala viceprezidentka firmy Marcela Hrdá.

„Za ministerstvo zdravotnictví jako zřizovatele fakultní nemocnice mohu říci, že jsme velmi spokojeni s průběhem přípravy projektu a jsem přesvědčen, že budeme rychle postupovat,“ pochvaloval si v únoru náměstek ministra zdravotnictví Radek Policar.

Kritici čínské medicíny v čele s Českou lékařskou komorou ale upozorňují nejen na fakt, že tento způsob léčby není ověřený, ale také poukazují na spojování zdravotnictví s česko-čínskou politikou.


TČM-final

Zdroj dat: aplikace Cribis. Vytvořeno v aplikaci SVAT společnosti Profinit. HlídacíPes.org©


Velkorysý dar

Rozvoj čínské medicíny je v posledních letech v Česku výrazně spojen se jménem českého vakcinologa Romana Prymuly. Ten vedl nemocnici v Hradci Králové, když zde vznikla ambulance čínské medicíny, a nyní má do dvou let na pozemcích téže nemocnice vyrůst celá klinika – pod taktovkou čínské CEFC.

Ačkoli byl Prymula v loňském roce z vedení nemocnice odvolán kvůli střetu zájmů, letos v březnu jej ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) jmenoval svým náměstkem pro zdravotní péči.

Z tohoto titulu se také ocitl ve správní radě Nadačního fondu Tradiční čínské medicíny, která vznik kliniky zaštiťuje.

Právě za šéfování Prymuly vznikl nápad vybudovat v hradecké nemocnici speciální kliniku čínské medicíny. Podle pořadu ČT Reportéři se za Prymulova vedení nemocnice zavázala, že bude lékařům čínské kliniky přispívat 80 tisíc korun měsíčně.

První rok provozu by navíc měla nemocnice nést veškeré případné ztráty, druhý rok by měla nést 75 % ztrát, teprve ve třetím roce by se měl dopad ztrát rozložit na polovinu mezi českou nemocnicí a partnerským zařízením v Číně.


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


Nadační fond Tradiční čínské medicíny založil loni v říjnu bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík coby zástupce čínské CEFC. Ten také zasedá v dozorčí radě fondu, kterou řídí náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp.

V dozorčí radě působí také bývalý ministr zdravotnictví Martin Holcát. Ve správní radě pak zasedají další dva ministerští náměstci – již zmíněný Prymula a Radek Policar. Členem správní rady je pak ještě ministrův poradce Jan Růžička. Přičemž jejím předsedou je prezident CEFC Chan Chauto.

„Snahou bylo nastolit taková pravidla, aby byl transparentně realizován velkorysý dar od společnosti CEFC,“ vysvětlila HlídacíPes.org důvod angažmá zástupců resortu jeho mluvčí Štěpánka Čechová. „Celá nadace je samozřejmě nezisková a členové jejích orgánů v ní zasedají bez nároku na honorář.“

Debilizace národa

Vstřícný přístup státu k čínské medicíně ale kritizuje část odborníků. Například předsedkyně etické komise České lékařské komory Helena Stehlíková označila tento druh léčby přímo za „blbost“.

„Považuji to za neskutečný tunel, šizení, vykrádání veřejného zdravotního systému a naprostou debilizaci národa, šíření a tolerance hlouposti. Naše společnost se stává nevzdělanou, hloupou a přijímá takovéto blbosti. Přestaňte s tím, je to ostuda,“ uvedla na konci loňského prosince Stehlíková na konferenci České lékařské komory s názvem Etická dilemata medicíny 21. století.

Kritiky se ale kromě samotné podstaty čínské medicíny dostalo i způsobu, kterým je u nás prosazována.

„V posledních letech se opakovaně vyskytl jev, že v suitě prezidenta či premiéra vyjíždějícího na zahraniční návštěvu se vyskytne i zdravotnická delegace. Zdravotnictví se tak dostává na úroveň výroby automobilů, počítačů, oděvů nebo exportu průmyslových technologií,“ citoval Zdravotnický deník předsedu České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně profesora Štěpána Svačinu.

„Vše to jen skýtá možnost podivností, možná i korupce nebo výměny zdravotnictví za jiné komodity, tedy vtahování zdravotnictví do barterových a výměnných obchodů.“

O úzkých vazbách čínských představitelů CEFC, která má nejasnou vlastnickou strukturou a nejasný vztah k Čínské lidové armádě, na zdejší politiky svědčí mimo jiné i fakt, že předseda CEFC Jie Ťein-Ming je zvláštním poradcem prezidenta Miloše Zemana. Ostatně na rozšiřování čínských zájmů v české politice a ekonomice opakovaně upozorňuje ve svých zprávách BIS.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)