Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foter.com, zdroj

Kletba Čapího hnízda. Babiš ve stopách Tutanchamona

GLOSA. Snad téměř každý slyšel o Tutanchamonově kletbě, tedy o prokletí každého, kdo vstoupí do jeho hrobky. Legenda o této kletbě má základ v tom, že mnoho lidí, kteří se účastnili objevení faraonova hrobu, záhadně zemřelo.

První obětí se stal amatérský egyptolog lord Carnarvon, který údajně zemřel na infekci ranky po bodnutí moskytem. Americký magnát George Jay Gould, který přijel podpořit jeho pozůstalé, zemřel 12 hodin po své zastávce v Údolí králů údajně na zápal plic.

Zemřel i Carnarvonův osobní tajemník Richard Bethell, který hrobku rovněž navštívil, a to údajně na selhání srdce.

V průběhu šesti let od zahájení vykopávek Tutanchamonovy hrobky zemřelo za nejasných okolností nejméně dvanáct lidí. Po dalších sedmi letech byli naživu už jen dva členové z původního archeologického týmu.

Podobné záhady se ale vyskytují i dnes. Jedna taková záhada by se dala nazvat prokletím Čapího hnízda. Téměř každý, kdo s vyšetřováním této kauzy přijde do styku, končí neblahým způsobem.

Na kameni kámen

Trestní oznámení týkající se podezření, že v této kauze byl spáchán dotační podvod, bylo doručeno státnímu zastupitelství v listopadu 2015. Dozor nad vyšetřováním vykonávalo Městské státní zastupitelství v Praze.

Už v lednu následujícího roku, tedy za necelé dva měsíce, nezůstává ve vedení této instituce kámen na kameni. Městská státní zástupkyně v Praze Jana Hercegová, stejně tak jako její náměstkyně pro trestní řízení Ivona Horská a náměstkyně pro přezkumnou a dohledovou činnost Dita Havlínová, rezignovaly, údajně po důrazném doporučení nadřízených složek.

O čtyři měsíce později byla v kancelářích policistů, kteří podezření z dotačního podvodu vyšetřovali, objevena odposlouchávací zařízení, a o policistovi Pavlovi Nevtípilovi, který kauzu přímo vyšetřuje, média spekulovala jako o dalším z obviněných a zadržených policistech v kauze vynášení informací z policejních spisů.

Jeho nadřízený, vedoucí oddělení hospodářské kriminality Pavel Klučka, byl v této kauze zadržen a i když nebyl z žádného trestného činu obviněn, událost jím zřejmě otřásla natolik, že od police odešel.

Policista Nevtípil sice nebyl obviněn z vynášení informací, ale ani jemu se kletba nevyhnula úplně. Upadl totiž do zvláštní letargie a po téměř roce a půl vyšetřování požádal Městské státní zastupitelství v Praze o půlroční prodloužení lhůty k prověřování kauzy.

Vyšetřování skutkově nepříliš složité kauzy tak bude trvat téměř dva roky.

Mocnější než Tutanchamon

Kletba Čapího hnízda je možná mocnější než samotná kletba Tutanchamonova, protože zřejmě může zasáhnout i ty, kteří se na odkrývání dotačního podvodu nijak nepodílejí, ale pouze se to o nich povídá.

Andrej Babiš prohlásil, že kauzu Čapí hnízdo vyšetřují „Rittigovi policajti“ a že je tím vinna „svině Máchová“, čímž měl na mysli státní zástupkyni Městského státního zastupitelství Dagmar Máchovou, která ale s dozorem kauzy nic společného neměla.

Asi deset měsíců po podání trestního oznámení v kauze Čapí hnízdo tuto státní zástupkyni zadržela policie a obvinila ji ze zneužití pravomoci úřední osoby. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán ji poté neprodleně zbavil výkonu funkce.

Zda se v případě úmrtí osob majících souvislost s narušením posmrtného spánku Tutanchamona jednalo skutečně o důsledky faraonovy kletby nebo o náhodu, se zřejmě nikdy nedozvíme.

Nezbývá než věřit, že v případě prokletí Čapího hnízda, budeme úspěšnější.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

6 komentářů

 1. Frenky napsal:

  A když už ten čáp, není do toho zapojena i ptačí chřipka? …. 😉

  • ČERT napsal:

   K této asi poněkud vtipně míněné poznámce bych dodal jednu skutečnost, která by se navíc možná mohla i nějakým způsobem docela hodit k duchu glosy pana JUDr. Rozehnala. Na místě té Babišovy farmy Čapí hnízdo (u Olbramovic, příp. Votic, jih středních Čech) stávala kdysi vesnice, která však zanikla již někdy v době třicetileté války, tzn. před cca 370, 380 lety, a jejíž jméno by ty ptáky možná mohlo také trošičku evokovat – Kačerova Lhota.

 2. petrph napsal:

  To jsme se vrátili v historii právního státu asi tak o 150 let zpátky.Už Havlíček Borovský totiž píše:
  Slyšte lidi pro výstrahu mé smutné zpívání
  že se proti policajtům sám bůh neubrání
  Už ho vedou svázaného, všechno ve mně hrká
  dva ho táhnou za ramena, třetí vzadu strká

  A vono najednou kletba. Jsou to věci. :))

 3. Němec napsal:

  Hrůzu nahánějící článek o našem ministru spravedlnosti a neviditelných nitkách spojených s miliardářem a jeho tajnou elitou. Pokud spolku ANO a všem, kteří tento spolek volí, nevadí slovník a estébácké metody jejich velitele nedivím se, že v naši zemi byla popravena-oběšena žena.

 4. Weber napsal:

  Pokud bych chtěl být škodolibý, tak bych ukázal prstem na „pachatele“ policejní reformy a u občanů od lopaty bych bodoval, ale nebudu, jen připomenu i pro mne nepřekonatelný rébus v tom, že se poztrácely dokumenty týkající se „čápů“ nejen u nás, ale také v Bruselu a to mi rozum nebere, kam až sahá vliv a schopnosti zúčastněných figur. Je to na husí kůži. Já sice vím, kdo bagatelizuje na vysokých postech to čapí hníždečko, ale to znamená možná jen vzájemnou podporu bratří kočičí pracky, ale v Bruselu?

 5. Obluda s majetkem 150 000 000 000 Kč pohrdající zákonem a politickým systémem zběhlá v metodách tajných služeb bude vyžadovat vůli statisíců a osobní statečnost desítek občanů. Co je babiš zač viz zde: https://youtu.be/AmFd4xN4y9s, http://www.5faktoru.cz/, https://bez-obalu.inpage.cz/inpage/co-neni-videt/

Přidávání komentářů není povoleno