Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Václav Klaus ml. přijíždí na zahájení kampaně. Nádvoří poutního místa Křemešník
Facebook: Trikolóra,

Klaus mladší s tříkolkou na kostelním dvoře. Nebyl důvod ho odmítnout, vysvětluje církev

Návštěvníkům poutního místa Křemešník u Pelhřimova se minulou neděli odpoledne naskytl nezvyklý pohled. Barokním areálem zněly z reproduktoru politické projevy, u vchodu na nádvoří kostela byl stánek hnutí Trikolóra, která přímo uvnitř zahajovala svou krajskou a senátní kampaň. Povolení dostala strana Václava Klause mladšího od místní farnosti.

„Vy jste normální turista nebo účastník akce?“ ptá se žena středního věku se silným severomoravským přízvukem, když dosedá na lavičku v ambitu, pár metrů od poutního kostela na Křemešníku. Nádvořím znějí projevy tváří Trikolóry, je po dešti a na zahájení kampaně do senátních a krajských voleb se na zalesněný vrch na Vysočině přijelo podívat něco přes sto lidí.

Zahájení kampaně Trikolóry na Křemešníku (foto: HlídacíPes.org)

Ostražitá paní se představuje jako „Trikolóra Ostrava“, v ruce drží žlutý balonek s logem strany, a to, že se akce odehrává na církevní půdě, ji nijak neruší: „Vždyť to není v kostele“. To je sice pravda, o církevní půdu však jde. Poutní místo Křemešník patří pod pelhřimovskou římskokatolickou farnost a ta zase pod českobudějovické biskupství.

Trikolóra si s duchem poutního místa příliš starostí nedělala, přímo na nádvoří stála zaparkovaná velká tříkolová motorka jednoho z účastníků akce, na které přijel i předseda hnutí Václav Klaus.

„Chtěli vidět kostel“

Katolická církev připouští, že žádosti o povolení podobných politických akcí ve svých budovách dostává málokdy a je k nim spíše skeptická. Straně Václava Klause mladšího přesto vyhověla.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


„Poutní areál je vyhledávaným turistickým cílem a my se obecně snažíme umožnit jeho prohlídky všem zájemcům a přitom nelustrujeme jejich vyznání nebo politické preference,“ říká mluvčí diecéze Petr Samec s tím, že rozhodnutí je vždy na místním duchovním správci.

„Na povolování politických akcí v našich objektech nemáme žádná obecná pravidla, neboť zájem ze strany politických subjektů byl v minulosti vždy minimální,“ naznačuje mluvčí, že žádost Trikolóry byla spíš ojedinělá. Hnutí podle Samce „požádalo o prohlídku velmi cenných, nově rekonstruovaných interiérů poutního kostela“.

Tuto prohlídku však doprovázel politický mítink přímo na kostelním nádvoří. Mluvčí biskupství v tom přesto nevidí problém. Lépe řečeno se konkrétní odpovědi na dotaz k pořádání kampaně na prahu kostela vyhnul.

„Hnutí Trikolora je legálně působící politickou stranou a duchovní správce tedy ani neměl žádný objektivní důvod tuto prohlídku nepovolit. Do samotného průběhu akce se navíc osobně nijak nezapojil ani on, ani jiný katolický duchovní,“ říká Petr Samec.

Církev: Obecně to nedoporučujeme

Z ústředí České biskupské konference ale zaznívá rezervovanější komentář. „Samozřejmě, že je vhodné, aby se církev a její představitelé neangažovali a veřejně nepodporovali žádnou politickou stranu a obecně bychom spíše takové akce v prostorách církve nedoporučovali organizovat,“ říká vedoucí tiskového střediska ČBK Monika Klimentová.

Prohlídky kostela na Křemešníku organizuje spolek Matice křemešnická, který usiluje o oživení poutního místa, restaurování uměleckých předmětů i obnovu krajiny a zdůrazňuje duchovní odkaz areálu.

O akci z minulého víkendu však spolek nic netušil. Vít Škoda mladší, který má prohlídky na starosti, na dotaz HlídacíPes.org potvrdil, že si u nich žádnou prohlídku Trikolóra neobjednala a o detailech akce se dozvěděl až se zpožděním, po dotazu redakce.

Pro úplnost dodejme, že na Křemešníku v minulosti spolupořádala rodinná odpoledne i místní organizace KDU-ČSL, nešlo však o předem avizovaný výkop celostátní kampaně. Navíc se tehdy akce podle Víta Škody nakonec konala mimo církevní areál.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

34 komentářů

 1. Tomík napsal:

  Děkuji že píšete o těchto mimořádně důležitých tématech, na nichž stojí základy naší civilizace, svobody a demokracie! Děkuji vám, jež jste neschopní uživit jakoukoli prací, natož solidní žurnalistikou, že vyzobáváte tyto naprosto banální, někdy až komicky bezvýznamné události. V době, kdy celá republika, Evropa i svět trpí skutečným a bezprecedentním ohrožení svobody a demokracie jste si vy, hrdinové, všimli, že mladej Klaus někam přijel na motorce! Děkuji! Vás nemít, tak skončíme v rudé, hnědé, růžové nebo jiné totalitě…

  • skeptik napsal:

   Je to Tomíku právě „mladej Klaus“, který na té totalitě usilovně pracuje. Pouze s její barvou si nejsem zcela jist. Mám dokonce dojem, že o té barvě nemá příliš jasno sám „mladej Klaus“, případně že barva té totality je „mladému Klausovi“ celkem lhostejná.

  • Tondach napsal:

   A jakou prací se živíte vy, Tomíku?

 2. Vítězslav Strnad napsal:

  Píšete, že z ústředí České biskupské konference zaznívá tlak, aby se církev neangažovala politicky. Zajímalo by mne, jak se staví vůči panu Václavu Malému, který neustále do politiky kecá a ty jeho žvásty mne vždycky namíchly. Už v roce 1989, kdy z tribuny křičel „Gusto, je tu husto,…“ Pro mne byl Gustáv Husák sice prezident socialistické republiky, ale pokud si projdu jeho život, tak prožil v životě a hlavně dokázal mnohem mnohem více než nějaký Malý. Jednak se přímo zasloužil při organizování Slovenského národního povstání, kdy nasazoval často i svůj život proti fašistické zvůli. A v 50.letech se zdál svými postoji nepohodlný a byl vězněn v Sabinově.

  • Marek Loucký napsal:

   A nejlepší by bylo postavit mu sochu a rovnou zpodobnit jak se olizovali s Brežněvem. Vaší optikou toho Hitler se Stalinem dokázali a prožili také mnoho…mnohem víc než nějaký Malý…
   Hergot člověče, proberte se a začněte používat mozek!!!

  • Karel napsal:

   V roce 1989 byl mons. Malý mimo struktury církve. Zákat výkonu kněžské služby přišel až později, po stabilizaci politické situace.

 3. skeptik napsal:

  Snaha využít pro podporu své politiky i věřících lidí římskokatolickou církev? Podobný scénář používá v Rusku Vladimír Putin s tím rozdílem, že v Rusku se jedná o církev pravoslavnou. Onoho kněze, který akci Trikolóry povolil, je mi docela líto.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Mně Vás občas také.

   • skeptik napsal:

    Mě je vás Oskare (hanáku z Hané) líto stále.

  • Dvořák napsal:

   Kněze Malého a Halíka je Vám také líto?Hlavně,že máte tak detailní informace z Ruska,na toto strašení Ruskem a Čínou jsou lidé již alergičtí,dříve jsme za soc.slyšeli strašení západem a imperializmem.Po 30 letech od tzv.revoluce se vracíme tam,kde jsme byli a doufali,že nebudem,omyl. Lidé jako Vy nás tam za veselého jásotu řady příznivců vracejí a kádrují.Tenkrát platilo kdo nejde s námi,jde proti nám.Nevím jestli tuto dobu pamatujete.

   • skeptik napsal:

    Nemám důvod, proč by mi kněze Václava Malého a Tomáše Halíka mělo být líto. Oni církevní pozemky k různým akcím žádným politickým stranám neposkytují a už vůbec ne podobným spolkům, jako je Trikolóra. Informace z Ruska mám celkem dost dobré. Jednak proto, že jsem tam sám byl a jednak proto, že jsem na téma ať už Sovětského svazu nebo Ruska přečetl i dost literatury. Například Douglas Boyd-Tisíc let ruské rozpínavosti, Walter Laqueur-Putin a putinismus, Zdeněk Mlynář-Mráz přichází z Kremlu, Juraj Mesík-Posledné impérium, Shaun Walker-Ruská kocovina, Douglas Boyd-Přisluhovači KGB, Ion Mihai Pacepa a Ronald J. Rychlak-Dezinformace, Jan Šír a kolektiv- Ruská agrese proti Ukrajině, Mark Urban-Kauza Skripal, Světlana Alexijevičová-Doba z druhé ruky, Christopher Andrew a Vasilij Mitrochin-Tajné špionážní operace KGB (Mitrochinův archiv) a ještě další a další knihy. Velmi poučná četba, vřele doporučuji. Kdo nejde s námi, jde proti nám, se prý tvrdilo hlavně v padesátých letech a tato léta skutečně nepamatuji. I tak si toho z doby totality ale pamatuji dost a vím, že pokud by nás rád někdo do těchto dob vrátil, pak jsou to především lidé jako jste vy pane Dvořáku, Oskar (hanák z Hané), petrph, Pavel Liška a další diskutující, kteří reagují na většinu článků na HP a vypadá to, že nic jiného snad ani nedělají. Vy jste tu ale nějaký nový pane Dvořáku, na druhé straně nějak zmizel pan Pergill. Nezměnil jste nick?

    • Pavel Liška napsal:

     Skeptiku. Moc prosím, aby jste si mne nebral do úst a už vůbec ne v souvislosti s tvrzením, že bych si snad přál návrat totalitních časů. Nic není vzdálenějšího pravdě. Tak o mě prosím nešiřte lži, či spíše pomluvy.

     • skeptik napsal:

      Možná, že jste to nenapsal otevřeně a narovinu, svými příspěvky se však o ten návrat ze všech sil snažíte. Nevzpomínám si, že byste se ve svých příspěvcích vyjádřil proti příspěvkům, které k návratu do totalitních časů směřovali. Vždy jste útočil proti těm diskutujícím, a to zdaleka nejen proti mě, kteří návrat do totalitních časů odmíali a souzněl si jste tu s těmi, keří kteří jej nějakým způsobem propagovali. Patrně vám byl takový styl určen a plníte jej. Zařadil jsem vás mezi ně tedy oprávněně.

     • Pavel Liška napsal:

      To skeptik : nemluvíte pravdu. Vědomě či nevědomky o mně šíříte pomluvy založené na Vašich dojmech. Omluvu nečekám, ale prohlédněte si v historii co jsem kdy uvedl a jaké názory podpořil či zkritizoval a odmítnul. Konkrétní být neumíte skeptiku. To jsem si už všimnul.

     • skeptik napsal:

      Neumím být konkrétní??? Kdykoliv jsem vám při našich diskuztích v minulosti nějaké konkrétní argumenty předložil, vždy jste se jim širokým obloukem vyhnul, vbůbec jste se k nim nevyjadřoval a nebral jste je vůbec na vědomí. Naše diskuze v minulosti probíhala stylem já o voze, vy o koze. A vy mi nyní vyčítáte , že nejsem konkrétní? A v minulosti jste si na diskuzních stránkách HP vždy notoval právě s těmi, kteří byli ke komunistické minulosti velmi nakloněni. Mojí omluvy se skutečně nedočkáte.

     • Pavel Liška napsal:

      To skeptik : opět nemluvíte pravdu a neuvádíte žádný můj konkrétní názor podporující Vaše smyšlenky, že bych uvítal návrat totalitních časů. Což o mně tvrdíte ve Vašem příspěvku výše. Ono taky těžko můžete takový můj příspěvek uvést, když prostě neexistuje. A to právě proto, že takové názory nemám. Takže jako vždycky…. Jen očernění a dehonestace názorového oponenta. Dost mi to vadí, když o mě tyto pomluvy šíříte. Už proto, že na rozdíl od Vás zde vystupují pod svým jménem a z mnoha indicií co jsem zde za ta léta uvedl mne moji známí mohou identifikovat.

     • skeptik napsal:

      Zcela přesně ve vašem sylu, jak jsem jej popsal 10. 9. Já o voze, vy o koze. V minulosti jste si ve svých příspěvcích stěžoval, že s vámi řada diskutujících odmítá nakonec diskutovat. Po takovém způsobu vámi vedené diskuze se jim vůbec nedivím, že stylem „já o voze, vy o koze“ s vámi tito diskutující diskutovat nechtějí.

 4. vaclav vrba napsal:

  Dobrý den. Hlavně že pan Klaus ml. zvedal ruku spolu s komunisty proti církevním restitucím. Potom seděl s maminkou na Velehradě na slavnosti Cyrila a Metoděje určitě se nechal pozvat na občerstvení a nyní zase neváhá a lobuje u křestanů , že se nestydí ,,politický darebák,,

 5. Dušan napsal:

  Opět pokus o oslovení nových potenciálních voličů. Takže pankáči už né! Teď motorbikers a věřící?
  Kdo bude další?

 6. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  No, přece Vy Dušane.

 7. Gustav Čech napsal:

  Nelze přehlédnout, že kardinál římskokatolické církve Dominik Duka otevřeně podporuje určitou část politického spektra. Tu část v které rezonují takové „osobnosti“ jako je Václav Klaus, Miloš Zeman, Hana Lipovská. Tu část, která otevřené podporuje, adoruje a napomáhá k šíření a zesilování vlivu totalitního Ruska a Číny. Států, které jsou nedemokratické, kde jsou v připadě Číny krutě perzekuování mj. i křesťané a kde v případě Ruska pravoslavná církev již několik desetiletí kolaboruje se zcela bezohlednou a nekřesťanskou státní mocí řízenou bývalým agentem KGB. Čistá antiteze Ježíše Krista, odporné.

  • Dvořák napsal:

   A brutální potlačení demonstrací v Katalánsku bylo podle Vás demokratické?Víte,že Merkelová byla zapálená svazačka a komunistka?Někteří komunisté vadí a někteří(včas se převlékli)jsou lidmi jako Vy adorování a nevadí?Proč by kardinál nemohl podporovat určitou část polspektra?Když je to jiná než Vaše,tak je to špatně.Mám rád novodobé „demokraty ,kteří se řídí heslem jako komunisté v min.režimu-kdo nejde s námi,jde proti nám!

   • skeptik napsal:

    Nevím pane Dvořáku, co mají společného demonstrace v Katalánsku a paní Merkelová s podporou Dominika Duky Václava Klause, Miloše Zemana a Hany Lipovské. Nějak se vám matou témata, ale to je váš problém. Asi jste opravdu změnil nick nebo jste od pana Pergilla převzal agendu, neboť i on se snažil dehonestovat paní Merkelovou, že je bývalá svazačka. Připomněl jsem mu tehdy, že v našem československém SSM jsme byli v naší škole v SSM úplně všichni, a že se tedy vůbec nedivím, pokud v té endérácké obdobě našeho SSM byla i paní Merkelová, což pan Pergill nakonec uznal. Pan diskutijící užívající nick Pergill, se tehdy alespoň nesnížil k tvrzení, že paní Merkelová byla komunistkou. K takovému tvrzení jste se snížil až vy. Dost možná, že se tak stalo po změně nicku.

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Merkelová byla sekretářkou FDJ, mládežnické organizace v NDR, pro agitaci a propagandu na Akademii věd NDR. Nejde tedy o pokus o dehonestaci, ale o konstatování faktu, a to faktu, který se stal a nemůže se odestát. Je také pravda to, co píše pan Dvořák, že nemohla být na této funkci vyhlášená odpůkyně komunistického režimu v NDR. Přestěhování rodiny ze západního Německa do NDR v roce 1954, tedy rok po potlačení povstání ze 17. června 1953, nesvědčí o tom, že by rodina byla a tím i výchova dětí, byla příliš horovala pro demokracii. Takže, pan Dvořák, na rozdíl od Vás má asi pravdu, že Angela Merkel, původně smýšlela špíše komunisticky než naopak.
     A Váš s odpuštěním žgrynd o tom, že jsme všichni byli v SSM, je bohapustá lež, moje děti v SSM nebyly a nebyly samy, chodili dokonce do náboženství (referentovi pro věci církevní, který to musel schválit, jsem argumentoval tím, že mají-li něčemu nevěřit, měly by ty děti vědět o co jde) . Díky tomu, že jsem se musel povinně, jako „kapitalistický synek“, 3 roky sžívat s dělnickou třídou (od patnácti let jako pomocný dělník ve směnném provozu), než mně bylo umožněno jít na průmyslovku, s úspěchem vystudovaly, protože mé původní povolání, jako otce, bylo dělník. To byly paradoxy doby, o které Vy víte zřejmě z doslechu a z četby zmanipulovaných polistopadových publikací o nedávné historii.

     • skeptik napsal:

      Diskutoval jsem s panem Dvořákem, ne s vámi Oskare. On vás pan Dvořák pověřil, abyste odpovídal za něj? Když už jste se ale ozval vy, tak bych rád věděl, zda vy znáte důvody příchodu rodiny Merkelových do NDR v době, kdy paní Merkelová byla ještě malou holčičkou? Já ty důvody neznám, vy je spolehlivě a pravdivě znáte? Pokud však vím, tak otec paní Merkelové byl protestantským pastorem, to jistě víte velmi dobře i vy, ze sympatií ke komunismu to tedy jistě nebylo. Domnívám se, že jej tam nejspíše poslala protestantská církev, která tehdy působila po celém Německu, žádná berlínská zeď nestála. A jak víte Oskare, zda v naší škole, protože jsem psal právě o naší škole, přečtěte si to ještě jednou, byli nebo nebyli všichni v SSM? Já to vím, proto jsem to napsal. Pokud tu tedy někdo lže, pak jste to vy Oskare. Bohužel to ve vašem případě zdaleka není na diskuzních stránkách HP poprvé, co jste lhal. Líčíte sebe na stránkách HP jako perzekvovanou oběť totalitního komunistického režimu, ale pokud by někdo mohl nad vašimi příspěvky jásat, je to pan Filip. Pokud jste skutečně prožíval nějakou perzekuci během komunistického režimu, pak jste velmi rychle zapomněl. Paměť tedy neslouží spíše vám než mě.

  • Oskar (hanák z hané) napsal:

   A nezdá se Vám, Vaše tvrzení o tom kohokardinál otevřeně podporuje trochu , nu řekněme, přitažené za vlasy, ne-li přímo až nevěrohodné? Myslíte, že člověk, který byl vězněn v době, kdy Vaši rodiče ochotně kolaborovali, tedy spolehlivě spolupracovali s komunistickým režimem, protože se nějak živit prostě museli. podporoval ty, kteří ho perzekuovali, či jejich ideologické dědice?

   • skeptik napsal:

    I vy jste nám tu v minulosti v různých příspěvcích Oskare (hanáku z Hané) líčil, jak jste byl za komunistického režimu perzekvován. A hle, jestli má dnes z vašich příspěvků na HP někdo radost, pak je to na prvním místě soudruh Vojtěch Filip a jeho stoupenci. Radikálně tedy mohl názor změnit i kardinál Duka. Případně by mohl být kardinál Duka také vydírán na základě dokumentů StB, které krátce po sametové revoluci skončily kdesi v Rusku. Moc bych si přál, abychom se jednou pravdu dozvěděli.

  • petrph napsal:

   Btw, tak to jste se asi špatně rozhlédl. Asi jste si nevšiml, s kým si předtím smluvně dohodl pan arcibuiskup Duka církevní restituce za 120 miliard.. S těmito zmíněnými pány jistě ne. Byli to zástupci to stran jenž jsou dnes nadlouho v opozici , jenže tenkrát ve vládě.. V tom je možná odpověď..
   Ona zase ta církev tak uplně nezávislá není a navíc ctí pravidla diplomacie (na rozdíl od Vystrčila a spol), aby se pokaždé nedržela – alespoň formálně toho kdo je právě u vesla.

 8. Tondach napsal:

  Je na tú průvodní fotografii úplně vlevo ten fotografující vlasataec Petr Štěpánek? Jestli ano, tak to je opravdu pro Trikoloru „opora“!

 9. aifel napsal:

  proč by neměl být vjezd pro tělesně postižené (i duchem ) volný__

 10. Bretus napsal:

  Ano, je to Petr Štěpánek.

  • Tondach napsal:

   Zase si špatně zvolil, ani mladší Klaus z něj generálního ředitele ČT neudělá a on po tom tak strašně a dlouho touží …. 🙂

 11. petrph napsal:

  Co jsem se z článku nedozvěděl, zda církev tu akci -povolila- zadarmo, nebo si za ní naúčtovala příslušné odbytné. V tom případě by to bylo naprosto v pořádku, a není v tom skutečně nic politického . Jak říká prastaré přísloví, „Pecunia non olet“, neboli Peníze nesmrdí a to ani ideologicky..:)))))

Přidávání komentářů není povoleno