Antonio de la Mano on TrendHype, Al agua!

Když vedro leze na mozek, jak ministr Toman obnovil RVHP a kde bere Okamura kandidáty-akademiky

Napsal/a Robert Malecký 5. srpna 2018

PSÍ UŠI. V Česku je počátkem srpna teplo, což způsobilo jisté nejasnosti ve výkladu pojmů léto a mírný pás. Též to některým leze na mozek. Vlekaři přemýšlejí, jak uplatnit mimořádné dotace, že jim na sjezdovkách hnědne tráva. Přidali by se jistě i zemědělci, ale ukázalo se, že v Česku zbyl jediný. A ten si s dotacemi poradit umí i tak obstojně.

 • V politice se toho moc nestalo, když tedy pomineme ten drobný detail, že ministr zemědělství Miroslav Toman (ve vládě jako nestraník za ČSSD, JZD a za Zemana) obnovil RVHP. A to je ve vládě za čtrnáct dní týden i s cestou.

„Já vůbec nejsem proti tomu, aby se něco dováželo. Vůbec proti tomu nejsem, ale ať se dováží věci, které se tady nevyrábí.“
(Miroslav Toman v rozhovoru pro deník E15, 30. července)

Pro mladší ročníky se sluší připomenout, co to taková RVHP neboli Rada vzájemné hospodářské pomoci byla. Socialistické země, milé děti, v minulém století úspěšně prošly vědeckým pokusem dokázat, že jakákoli forma socialismu vždy končí hladem. RVHP byla mocnou součástí tohoto plánu a vedla k takovým historickým paradoxům, jako že se v Maďarsku vyráběly autobusy nebo v NDR automobily. Tedy pokud bylo možné Ikarusy, Trabanty a Wartburgy za automobily považovat, což nebylo. Nicméně jakási vozidla byla, leč socialismus zašel na nedostatek žrádla a toaletního papíru. Teď se tato myšlenka vrací v krásné podobě, kdy nám potraviny dodá Babiš, paliva Babiš, drogerii a tuky Babiš s Pitrem a auta Škodovka. Provaz na oběšení pak Babišův kámoš Hlavatý.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • Jisté rozhořčení vyvolal záměr bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha kandidovat na podzim v Litoměřicích do senátu. A třeba takové Novinky.cz rovnou přenesly nálady obyvatelstva do úderného, leč poněkud nepřesného titulku.

Novinky.cz, 27. července

Najít, kde v titulku se nachází hrubý prohřešek proti presumpci neviny, ponecháme jako malou hru našemu čtenáři. My jen poznamenáme, že ze stejného principu je třeba na Ratha pohlížet jako například na jednoho nejmenovaného politika hnutí ANO, který kandidoval v loňských sněmovních volbách a aktuálně se řízením osudu nachází na pozici předsedy vlády. To jen na okraj.

 • Vlna veder zasáhla též policisty v přímém výkonu služby, kterých máme zhruba 20 tisíc, tedy polovinu celkového počtu (ostatní jim v poměru jedna ku jedné velí). A teď, představte si to: policajti nechtějí chodit do práce v botách, protože se jim prý potí nohy.

„Musel jsem si koupit za své peníze boty ze Sportisima. V těch nafasovaných celoročních se v těch vedrech nedá vydržet.“
(nejmenovaný pražský pochůzkář, Aktuálně.cz, 4. srpna)

My máme pro policisty pochopení. Rozumíme tomu, že pro nadržování čínským demonstrantům by se hodily stylové plážové botky zvané vietnamky. Ty by též vykonaly svůj díl práce při jiných prioritních činnostech, jako je nahánění vodáků, co si dali malé pivo. 

 • Na mládežnické části politického spektra došlo k menší přestřelce, kdy se strany ucházející se o hlasy dělnické mládeže a posluchačů Ortelu pustily do huličů.

„Piráti mají šanci v Praze vyhrát a reálně ovládnout pražské magistráty. Chcete, aby se o vaše město a okolí starali narkomani a alkoholici? Jak taková vláda dopadne? Nebo je lepší, aby se o město postarali zkušení a poctiví manageři a akademici z SPD?“
(pražská buňka SPD Tomia Okamury šturmuje proti Pirátům, iDNES.cz, 30. července)

Nás na věci zaujali zejména ti manageři a akademici z SPD, neboť je o této straně známo, že verbální projev na úrovni od páté obecné výš činí jejím představitelům zřetelné obtíže. Klíč k pochopení jsme nalezli v historii, Tomio boys and girls se prostě inspirovali bolševiky, kteří ve své době rovněž naplnili veřejné funkce odborníky na slovo vzatými.

Zdroj: facebookový profil Václava Sochora

Zdroj: facebookový profil Václava Sochora

Tak klidnou mysl.

Follow @malecak

Čtěte též

12 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  Jeden rozdil mezi Rathem a Babisem tady je. Rath je odsouzeny (nepravomocne), Babis zatim jen obvineny (nebo jen trestne stihany). Nevite kdy policie hodla pripad Capi hnizdo uzavrit a predat k projednani u soudu?

  • petph napsal:

   Jestli bych se pokusil dát Vám odpověď, tak co nejpozději, a pěkně s pomalu, s pečlivým dodržováním všech i těch nejmenších právních formalit, které si ještě dají od ústavně právních znalců potvrdit. Právě s ohledem na vývoj případů Rath, ve kterém Vrchní soud v Praze celý ten justicí dlouhou řadu let stíhaný případ potopil na vlastním extenzivním výkladu určitých formalit. A otočil tím, protizákonnost postupu v kauze Rath na policejní vyšetřovatele a státní zástupce.
   Čehož se jistě bude chtít justice v případu Babiš vyhnout

  • Pamětník - bohužel napsal:

   Jako zodpovědný volič (ve vyšším věku) HP upřímně děkuji za zveřejnění praktik u pražské buňky partaje Tomia Okamury. Ve volbách znovu určitě upřednostníme nadějné, mladé vzdělané Piráty. Věřím, že se obava SPD naplní a Piráti převezmou řádnou správu hlavního města. Praha nepotřebuje „nové managery a akademiky z SPD“ kteří by rádi, asi nejen Praze „vládnout“!

  • Kain Václav napsal:

   Dokud bude Babiš premiérem,tak se odsouzení nedočkáte.Proč si myslíte,že všechna místa obsadil těmi, kteří ho nikdy nevydají?

   • petrph napsal:

    Hehehe.. zrovna nyní, při vzpomínce 20 letého vyročí kauzy H-Systému má tvrzení „..Dokud bude Babiš premiérem,tak se odsouzení nedočkáte.“ přímo fatalistický význam, který s lidmi dosazenými kamkoliv /kromě soudního systému/ prakticky nesouvisí,,,

 2. Svatopluk Otava napsal:

  Ta zmínka o RVHP zní zajímavě. Nevypadá to spíš tak, že i s celým socialismem RVHP přesídlila do Bruselu? A stala se kapánek rasistickou? Neboť žádnému českému sedlákovi (ani velkosedlákovi) asi nikdo nevysvětlí, že je fajn kupovat brambory odněkud ze Španěl či kýho ďasa, poněvadž jsou levnější (dotované Eurosojuzem), sklízejí je spolu s pomeranči a hrozny gastarbeitři pitomých slovanských kmenů z Východu a je to tedy ta nejlepší Evropská Hodnota…!
  Nechat ty Východňany sobě napospas, ještě by si nakonec vypěstovali bez dotací dost, aby se pohodlně uživili. Tak to teda prrrr…!!!

  • František napsal:

   RVHP přímo nařizovalo co, jak a kde se bude vyrábět v jakém množství. EU rozhoduje pouze o tom, jaké vlastnosti musí mít výrobek aby jste ho mohli prodávat pod určitým jménem a jaké výrobní postupy případně jaké výsledné vlastnosti produktu jsou (ne)žádoucí. Z dotací určuje jaké produkty jsou a jak jsou dotované. Nerozhoduje o tom kdo co a kde a kolik se má vyrábět.
   Dá se tedy nalézt pár společných funkcí těchto institucí jako je standardizace případě v určitém případě i řízení trhu, ze strany EU nepřímém pomocí dotací.
   Ale je to pořád jako porovnávat Mírov s Gulagem. Jistě mají několik společných vlastností …

   • nováček napsal:

    Kolik let Vám je, že toho o RVHP tolik víte?
    Lžete; nestalo se, na příklad, ani jednou, že by sovětský velvyslanec žádal, aby se nakupovaly přednostně léky vyráběné v SSSR, jak o udělal před léty americký velvyslanec.

 3. nováček napsal:

  Pane Malecký, běžně Vaše články a glosy rád čtu a většinou s Vámi souhlasím, ale s tím Tomanem a RVHP jste to trochu dost přehnal. Jsem pamětník a komunismem těžce postižený (vězněni oba rodiče, ztráta veškerého majetku /a následné rozkradení většiny, co mělo být restituováno!/, několikadenní vyšetřování komunistickými policajty v 15 letech, zákaz jakékoli školy kromě povinných, práce na směny jako pomocný dělník už od 15 let, atd., atd.), ono na tom, že v potravinách bychom se měli vrátiit k e komunistický normám, receptůrám a soběstačnosti, není nic,co by mělo být předmětem posměchu, Zarmoutil jste mne a těžce jste se u mě shodil.

 4. nováček napsal:

  Pane Malecký, běžně Vaše články a glosy rád čtu a většinou s Vámi souhlasím, ale s tím Tomanem a RVHP jste to trochu dost přehnal. Jsem pamětník a komunismem těžce postižený (vězněni oba rodiče, ztráta veškerého majetku /a následné rozkradení většiny, co mělo být restituováno!/, několikadenní vyšetřování komunistickými policajty v 15 letech, zákaz jakékoli školy kromě povinných, práce na směny jako pomocný dělník už od 15 let, atd., atd.), ono na tom, že v potravinách bychom se měli vrátiit ke komunistický normám, receptůrám a soběstačnosti, není nic,co by mělo být předmětem posměchu, Zarmoutil jste mne a těžce jste se u mě shodil.
  P.S. to, co jsem kdysi zažil po roce 1948, nepopisuji prot, abych byl litován, nebo se naopak chlubil, jak je to dnes zvykem, ale píši o tom proto, abych nebyl obvińován ze sympatií s komunistickým vládnutím, jak je dnes také zvykem.

 5. Tomáš napsal:

  Opět dobře napsané pane Malecký. Srovnání vyjadřovacích schopností SPD se soudruhy i osvětlení významu RVHP a socialismu je od Vás jasné a výstižné. Není k tomu co dodat a opět děkuji.

 6. Tomášmarný napsal:

  Mám podobný osud jako p. Nováček a souhlasím i s jeho názorem. Je však jasné,
  že dnes je spousta našich vrstevníků, kteří budou propagovat kdejaký blaf (i zdraví škodlivý), pokud bude ze západu. Mladí porovnávat nemohou, ale mohli by si sehnat
  normy na potraviny (a hlavně vody) před 89. rokem a porovnat je s nynějšími.

Přidávání komentářů není povoleno