Když vedro leze na mozek, jak ministr Toman obnovil RVHP a kde bere Okamura kandidáty-akademiky

Napsal/a Robert Malecký 5. srpna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. V Česku je počátkem srpna teplo, což způsobilo jisté nejasnosti ve výkladu pojmů léto a mírný pás. Též to některým leze na mozek. Vlekaři přemýšlejí, jak uplatnit mimořádné dotace, že jim na sjezdovkách hnědne tráva. Přidali by se jistě i zemědělci, ale ukázalo se, že v Česku zbyl jediný. A ten si s dotacemi poradit umí i tak obstojně.

  • V politice se toho moc nestalo, když tedy pomineme ten drobný detail, že ministr zemědělství Miroslav Toman (ve vládě jako nestraník za ČSSD, JZD a za Zemana) obnovil RVHP. A to je ve vládě za čtrnáct dní týden i s cestou.

„Já vůbec nejsem proti tomu, aby se něco dováželo. Vůbec proti tomu nejsem, ale ať se dováží věci, které se tady nevyrábí.“
(Miroslav Toman v rozhovoru pro deník E15, 30. července)

Pro mladší ročníky se sluší připomenout, co to taková RVHP neboli Rada vzájemné hospodářské pomoci byla. Socialistické země, milé děti, v minulém století úspěšně prošly vědeckým pokusem dokázat, že jakákoli forma socialismu vždy končí hladem. RVHP byla mocnou součástí tohoto plánu a vedla k takovým historickým paradoxům, jako že se v Maďarsku vyráběly autobusy nebo v NDR automobily. Tedy pokud bylo možné Ikarusy, Trabanty a Wartburgy za automobily považovat, což nebylo. Nicméně jakási vozidla byla, leč socialismus zašel na nedostatek žrádla a toaletního papíru. Teď se tato myšlenka vrací v krásné podobě, kdy nám potraviny dodá Babiš, paliva Babiš, drogerii a tuky Babiš s Pitrem a auta Škodovka. Provaz na oběšení pak Babišův kámoš Hlavatý.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Jisté rozhořčení vyvolal záměr bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha kandidovat na podzim v Litoměřicích do senátu. A třeba takové Novinky.cz rovnou přenesly nálady obyvatelstva do úderného, leč poněkud nepřesného titulku.

Novinky.cz, 27. července

Najít, kde v titulku se nachází hrubý prohřešek proti presumpci neviny, ponecháme jako malou hru našemu čtenáři. My jen poznamenáme, že ze stejného principu je třeba na Ratha pohlížet jako například na jednoho nejmenovaného politika hnutí ANO, který kandidoval v loňských sněmovních volbách a aktuálně se řízením osudu nachází na pozici předsedy vlády. To jen na okraj.

  • Vlna veder zasáhla též policisty v přímém výkonu služby, kterých máme zhruba 20 tisíc, tedy polovinu celkového počtu (ostatní jim v poměru jedna ku jedné velí). A teď, představte si to: policajti nechtějí chodit do práce v botách, protože se jim prý potí nohy.

„Musel jsem si koupit za své peníze boty ze Sportisima. V těch nafasovaných celoročních se v těch vedrech nedá vydržet.“
(nejmenovaný pražský pochůzkář, Aktuálně.cz, 4. srpna)

My máme pro policisty pochopení. Rozumíme tomu, že pro nadržování čínským demonstrantům by se hodily stylové plážové botky zvané vietnamky. Ty by též vykonaly svůj díl práce při jiných prioritních činnostech, jako je nahánění vodáků, co si dali malé pivo. 

  • Na mládežnické části politického spektra došlo k menší přestřelce, kdy se strany ucházející se o hlasy dělnické mládeže a posluchačů Ortelu pustily do huličů.

„Piráti mají šanci v Praze vyhrát a reálně ovládnout pražské magistráty. Chcete, aby se o vaše město a okolí starali narkomani a alkoholici? Jak taková vláda dopadne? Nebo je lepší, aby se o město postarali zkušení a poctiví manageři a akademici z SPD?“
(pražská buňka SPD Tomia Okamury šturmuje proti Pirátům, iDNES.cz, 30. července)

Nás na věci zaujali zejména ti manageři a akademici z SPD, neboť je o této straně známo, že verbální projev na úrovni od páté obecné výš činí jejím představitelům zřetelné obtíže. Klíč k pochopení jsme nalezli v historii, Tomio boys and girls se prostě inspirovali bolševiky, kteří ve své době rovněž naplnili veřejné funkce odborníky na slovo vzatými.

Zdroj: facebookový profil Václava Sochora

Zdroj: facebookový profil Václava Sochora

Tak klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)