Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Když Čech zatápí na Moravě. Prostějovská primátorka žaluje aktivistu

Největším problémem primátorky Prostějova Aleny Raškové je sedmnáctiletý aktivista a redaktor Jakub Čech. Naopak největším problémem Čecha je právě prostějovská radnice. Jejich vztah plný antipatií skončil trestním oznámením. Primátorka chce od aktivisty 50 tisíc korun za údajnou veřejnou dehonestaci.

Jakub Čech poukázal na to, že Rašková podle zápisu z jednání rady města neoznámila střet zájmů. Rada přitom vyhlásila záměr pronajmout nebytový prostor společnosti Střední škola automobilní, ve které je primátorka Rašková jednatelkou.

Podmínky pronájmu jsou podle Čecha pro město nevýhodné. Roční cena nájemného za 1 053 metrů čtverečních je 151 656 korun. To znamená 144 korun za metr čtvereční.

Když pominu nízkou výši nájemného, vysokou výpovědní lhůtu či fakt, že nájemné není zvyšováno inflačním koeficientem, tak nejbrutálnější je to, že město musí využívat vybrané nájemné přímo na opravy toho domu,“ vysvětluje v příspěvku na sociálních sítích mladý aktivista.

Jen pocit nestačí

HlídacíPes.org zjistil, za jakých podmínek město pronájímá prostory ostatním středním školám. Závratný rozdíl bychom hledali marně. Z osmi středních škol, se kterými má město Prostějov nájemní smlouvy, pouze tři platí za metr čtvereční více než škola primátorky Raškové. A to navíc nejde ani o padesátikorunový rozdíl.

Navíc nejen cenu pronájmu, ale i jeho podmínky má většina škol stejné. Nájemné je podle nájemních smluv ve všech případech každoročně použito formou reinvestice zpět na opravy pronajímaných objektů.

Střední škole automobilní se podle usnesení Rady města nájemné neupravuje inflačním koeficientem. Ani v tomto není škola primátorky Raškové ojedinělá. Naopak pouze tři školy mají ve smlouvách uvedeno, že se cena nájmu zvyšuje o míru inflace.

„O tom, zda se u ostatních nebytových prostor nájemné zvýší o míru inflace, kterou každoročně vyhlašuje Český statistický úřad, rozhoduje Rada města,“ vysvětluje tisková mluvčí města Prostějova Jana Gáborová. „Toto rozhodnutí pak platí pro všechny pronajímané nebytové prostory, takže i střední školy“ dodává. I v tomto případě může jít o potenciální střet zájmu primátorky Raškové, která členkou Rady města je.

Takže celkově Čech sice může mít pocit, že cena pronájmu je neobvykle nízká a podmínky pro město nevýhodné, ale o nadstandardní přístup města nejde. Jde však o porušení základního novinářského pravidla, ověřování informací.

Zdroj: Statutární město Prostějov

Chyby se neodpouštějí

S přihlédnutím k výsledku sněmovních voleb v Prostějově lze předpokládat, že se stávající vedení města na svém místě po komunálních volbách v příštím roce již neudrží. Třicet procent prostějovských voličů totiž volilo ANO, patnáct SPD, téměř deset KSČM a vládnoucí ČSSD byla až na šestém místě s osmi procenty.

Ačkoli tento trend není vidět pouze v Prostějově, primátorka Rašková si svým jednáním dvakrát nepomáhá. Příkladem může být právě tato kauza. Podáním trestního oznámení sice poukázala na nedostatky v informacích, které Čech publikoval v Hanáckém Večerníku, ale především připomněla chyby své.

Pravdou je, že Rašková podle původního zápisu z jednání rady v otázce pronájmu prostor Střední škole automobilní neoznámila střet zájmů. Ani to, že byl tento zápis dvakrát doplňován. „Úvodní slovo přednesla Rašková Alena, informovala členy rady o možném střetu zájmů a sdělila, že dalšímu projednávání nebude přítomna,“ stojí nyní v zápise.

To jsou kroky, které si budou voliči pamatovat. Čech možná nepředstavil celou pravdu, ale je v pozici aktivisty. Zatímco Rašková je v pozici primátorky města, té se chyby odpouštějí hůře a lze ji vyměnit.

WANTED: Jakub Čech

Zvenku to tedy vypadá, že prostějovská primátorka neřeší nic jiného než mladého aktivistu, který negativně píše o ní a magistrátu. Ostatně, Hanácký Večerník, pro který Čech píše, už se ocitl na černé listině prostějovského magistrátu. Přitom jsou v Prostějově stále nejasnosti například okolo olympijského centra nebo hokejových Jestřábů Prostějov.

„Jestliže se primátorka domnívá že byla poškozena její pověst, měla postoupit příslušné právní kroky jako soukromá osoba,“ řekl právník Lukáš Prnka Prostějovskému deníku. „Domáhat se odškodnění jako právnická osoba, tedy coby město, nedává v tomto směru smysl,“ dodal.

Proto lze trestní oznámení na Jakuba Čecha podané jménem magistrátu považovat za zbytečně vyplýtvaný náboj. Navíc tím, že se primátorka cítí být dehonestována, nevznikla žádná újma městu. Je tedy možné, že se primátorka nakonec celou kauzou dehonestuje sama.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře