Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Kdo v Česku vyhrál slovenské volby, sonda na dno politického rybníku a smutné odcházení Petra Dvořáka

Napsal/a Robert Malecký 2. října 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Bývalý trojnásobný premiér Robert Fico vyhrál na Slovensku volby, a my tak dostaneme příležitost sledovat, jak to vypadá, když se k moci znovu dostane člověk na moci závislý, kterého od moci odstavili. A věru to nebude hezký pohled. Mnoho lidí teď vyhledává analogie, které prý Česko čekají po volbách v roce 2025, v mnohém se mohou mýlit. Ale ta urputnost, lži a zneužívání mas slabých, se kterou Fico za vítězstvím šel, nechť je tedy pro nás varováním.

  • V Česku přirozeně slovenský vývoj dychtivě sledovala řada lidí, kteří by rádi ještě trochu té veřejné pozornosti získali. Už jsme na tomto místě zmiňovali Václava Klause a jeho Institut VK, který se konečně dočkal té velké volební výhry. Podpořil stranu, která prezidentku Zuzanu Čaputovou označila za „americkou ku*vu“. Gratulujeme. Přidal se i Miloš Zeman, to jsme rovněž zmínili, ale zdaleka to nebylo všechno. Protože to nejlepší ještě mělo přijít.

Věříme, že toto Vaše volební vítězství ozáří nejen celé Slovensko, ale svými paprsky prozáří celou Evropu včetně České republiky.

Ne, tento poetický výkřik nesepsal ani Jiří Wolker, ani Miroslav Florian nebo jiný sociálně laděný bard, ale předseda spolku Nespokojení, z. s., který podle vlastních slov „sdružuje členy všech českých levicových a levostředových stran“. Ano, řeč je o levicovém a levostředovém superguru Jiřím Paroubkovi, bez jehož přispění si vítězství Ficova SMERu snad ani nedovedeme představit. Obecně tedy lze konstatovat, že slovenské volby v Česku vyhráli Václav Klaus, Miloš Zeman a Jiří Paroubek. Což je samo o sobě hodně trpké.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Vy už ale jistě tušíte, že výčet by nebyl úplný, kdyby na straně vítězů nestál Matěj Stropnický, který se na své pouti politickým spektrem pohybuje kdesi mezi Gottwaldem a Kremlem. Mladý pán si sice udělal předvolební kalkulačku, v níž mu vyšlo Progresivní Slovensko, to se mu ale nehodilo, tak bylo třeba nelézt viníka. A povedlo se, mohly za to otázky.

Tak se může stát, že mi vyjde ve slovenské kalkulačce Progresivné Slovensko, ačkoli bych ho po přečtení jeho programu a poslechu hlavní předvolební debaty lídrů určitě nevolil. Jsem totiž pro kulturní svobody, ale nerozhoduji se podle nich ve volbách. Proto bych na Slovensku volil Fica, který v televizní debatě řekl (a to je pro mne podstatné): úspory, který budeme provádět my, se nikdy nedotknou životní úrovně lidí, protože zvyšovat životní úroveň obyvatel je hlavním úkolem vlády. Doufám, že po víkendu vznikne na Slovensku levo-levá vláda dvou sociálních demokracií. Držím palec!


Čili si Matěj Stropnický včas našel cestu k Ficovi. Včas, i tak ale bohužel pozdě. Kdyby se se svou podporou ozval dejme tomu na jaře, Ficovy šance by dokázal totálně zdevastovat, jak on už to umí. Promarněná příležitost.

  • Češi minulý týden astronomickým tempem přispívali na léčbu malého Martínka, který trpí vzácným genetickým onemocněním. Potřebnou částku kolem 111 milionů korun vybrali za pár dní přispívají i dál. Citlivé téma je přirozeně plné emocí, a tak po něm ihned skočili prodavači politického hnoje v čele s Alenou Schillerovou.

Zkoušeli jsme dno politického rybníčku prozkoumat. A když jsme se ponořili dostatečně hluboko, že už nebylo pro samé bahno ani vidět, tu se zdola ozvalo klepání. A tam – Jindřich Rajchl.

V nedělním živém vysílání jsem sbírku zmínil a požádal o podporu. Přidávali se další a další osobnosti a politici, a to z celého spektra naší společnosti. Andrej Babiš (ANO), Zdeněk Hraba (STAN), Jana Zwyrtek Hamplová a mnozí další. Přidali se i podnikatelé a lidé ze všech koutů republiky a zbylá část do 100 milionů se vybrala za 1 den!


Prostě svůj k svému. Jaká šla, takového potkala.

  • Česká televize má od 1. října nového generálního ředitele, a tak udělala rozhovor s tím končícím. A ukázalo se, že vztahy mezi Petrem Dvořákem a Janem Součkem jsou řekněme chladné.


Trochu noblesy by to chtělo, i to odcházení umí nějak vypadat.

Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)