Ilustrační foto

Kdo stál za čínským pokusem o podivný dar Národnímu muzeu: v síti vazeb je i firma CITIC

Napsal/a Sinopsis 31. července 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Narychlo zorganizovaný pokus darovat dvě cenné čajové konvičky Národnímu muzeu v Praze ilustruje, jak se Čína snaží posilovat svůj vliv na české úřady, politiky, byznys i diplomacii. Server Sinopsis zmapoval síť politických a obchodních kontaktů spojených s touto kauzou. Výsledek ukazuje na politickou povahu celého incidentu.

Jen pár dní před červnovým 30. výročím Masakru na náměstí Tchien-an-men byly Národnímu muzeu v rámci výstavy o čínské čajové kultuře nabídnuty dvě čajové konvičky údajně v hodnotě více než 4,5 milionu korun.

O nabídku se okamžitě začala zajímat média; dar vypadal až příliš jako snaha čínského propagandistického aparátu odvádět pozornost zpravodajství o Číně od tématu krvavého výročí.

Zvláštní nebylo jen načasování, ale také zjevně uspěchaná organizace okolo předání daru: doprovodné a propagační materiály byly přeloženy strojově a identita samotného dárce zůstala nejasná. Muzeum nakonec dar odmítlo.

Kdo poslal prostředníka

Detail brožury opěvující čínsko-českou kulturní výměnu, ve strojem přeložené češtině a se zrcadlově obrácenými znaky. Zdroj: Promo Production.

Identifikovat konkrétní instituci, která stála za výstavou a pokusem o dar, je poměrně těžké.

Národní muzeum kontaktoval prostředník, tuzemská PR společnost Promo Production, která na svých webových stránkách (v současnosti neaktivních) mezi klienty uvádí i leteckou společnost Sichuan Airlines a samotnou čínskou provincii Sečuán.

Propagace čajových konviček, navzdory deklarovanému zájmu o výměnu mezi českou a čínskou kulturou, se nevyznačuje velkou snahou o důstojnou prezentaci ani jedné z nich.

Propagační materiály, které společnost Promo Production distribuovala před plánovanou darovací ceremonií, byly zjevně strojově přeloženy do češtiny a obrázek jednoho z uměleckých děl měl část popisků v zrcadlově obrácených čínských znacích (viz obrázek).

Vazby české PR agentury vedou k organizaci, která má se světem umění společného o něco více, s názvem European-Chinese Culture and Exchange Association (ECCEA), což je v ČR nedávno zapsaný spolek.

 

 

CITIC v pozadí

Ačkoliv Promo Production popřela zapojení ECCEA do výstavy, zmínila jako jednoho ze zástupců organizátora Susi Tan (Tchan Ťia-ťie), jednu z hlavních postav ve vedení ECCEA. Tchan, která podle profilu na sociálních sítích v minulosti pracovala pro telekomunikační firmu ZTE, spoluzaložila ECCEA v roce 2018 se stejnou registrovanou adresou jako má její konzultační agentura.

Manažer Promo Production je zároveň členem výboru ECCEA. Susi Tan a generální tajemnice ECCEA Laura Luo (Luo Wen) jsou navíc podle informací Sinopsis představitelkami čínské státní konsolidační agentury CITIC, která je v Česku známá kvůli převzetí problémových aktiv čínské firmy CEFC po jejím pádu.

Na svých webových stránkách ECCEA uvádí, že „se chce stát komunikační platformou mezi čínskou a evropskou kulturou a přispět k rozvoji tradiční čínské kultury a umění“.

Martina Šrolová z českého konzulátu v Čcheng-tu pronáší projev na akci pořádané ECCEA. Říjen 2018. Zdroj: Čcheng-tu šeng-chuo.

V Sečuánu, kde sídlí státní klienti Promo Production, byla ECCEA v získávání české oficiální podpory pro své aktivity úspěšnější. V Čcheng-tu, hlavním městě provincie, spoluorganizoval vloni tento spolek „Týden české kultury“ společně se státními agenturami CzechTrade a CzechTourism.

Podle čínské reportáže událost „podpořila kulturní výměnu v rámci Iniciativy Pásu a cesty“. Český stát akci podpořil také účastí svých diplomatů: přítomna byla Martina Šrolová, asistentka a manželka českého konzula v Čcheng-tu Karla Šrola. Kromě toho se ECCEA podílela na dalších akcích podporujících obchodních výměnu mezi ČR a ČLR pořádaných v Sečuánu.

Blízko k českým komunistům

V Praze podporuje kulturní akce ECCEA nejen český stát, ale také KSČM. V červenci 2018 se na Druhém mezinárodním studentském festivalu umění, pořádaném ECCEA v Kongresovém centru společně s českými a sečuánskými organizacemi, objevil vedle čínské velvyslankyně také šéf českých komunistů Vojtěch Filip.

Poradce KSČM Benjamín Szakál pronáší řeč na vernisáži s tématem Pás a cesta spoluorganizované ECCEA a Česko-čínským centrem (Czech-China Centrum). Prosinec 2018. Zdroj: artron.net.

V prosinci vystoupil na zahájení umělecké výstavy s propagandistickým nádechem v Praze nazvané Pás a cesta: Osvětlujeme Českou republiku (The Belt and Road: Lighting the Czech Republic) s projevem také Filipův poradce Benjamín Szakál. Český komunista, za minulého režimu diplomat s výcvikem v Sovětském svazu, údajně hraje klíčovou roli ve stycích KSČM s ČLR a Ruskem.

Na české straně zůstala vernisáž bez povšimnutí, ale ČLR ji považovala za natolik důležitou, že se článek o ní objevil dokonce v jednom z hlavních propagandistických orgánů Guangming Daily.

Vazby ECCEA ilustrují méně známé interakce mezi KS Číny, KSČM a českými diplomaty. Filip je typickým příkladem „Nové Kominterny“ Si Ťin-pchingovy Nové éry, jak nazýváme mezinárodní síť politiků a dalších organizací kultivovaných čínskými komunisty, především skrze Mezinárodní oddělení ÚV KS Číny.

Účelem kumulace těchto kontaktů je mimo jiné vytváření globálního konsenzu vstřícného k vládě a mezinárodním ambicím komunistické Číny. Ten ilustruje např. Filipova usilovná snaha bránit čínskou firmu Huawei letos v lednu.

Čínská neviditelná síť

V případě Národního muzea Promo Production odkazovala na organizátory výstavy a daru, které zastupovala, pouze vágně. Jedna z jmenovaných organizací, Česko-čínské centrum, je další českou neziskovou organizací aktivní v kulturní výměně.

Jejím předsedou (podle obchodního rejstříku místopředsedou) je Milan Sun (Sun Jüe-sin), který mezi lety 2010 a 2017 stál v čele Občanského sdružení krajanů z čínského města Qing Tian. Tato organizace založená v roce 1993 patří do kategorie krajanských sdružení, která se ve světě často zapojují do pokusů o ovlivňování místní politiky čínskými komunisty. Vazby mezi Sunovým sdružením a čínským globálním vlivovým aparátem byly viditelné například během jeho slavnostního zvolení předsedou, kdy mu představitelé ČLR zaslali blahopřejné vzkazy.

Český pavilon v Šanghajské zóně volného obchodu. Červenec 2018. Zdroj: The Paper.

Česko-čínské centrum se aktivně podílí na výměnách s ČLR. Sun jej například zastupoval na již zmiňované vernisáži propagující Iniciativu Pásu a cesty v ČR. Mimo to se ale také podle všeho centrum podílelo na organizaci nedávné návštěvy vysoké stranické delegace z provincie Če-ťiang, vedené samotným provinčním stranickým tajemníkem Čche Ťünem.

Tuto návštěvu, sinťiangskou historii tajemníka Čchea a poprask způsobený střetem delegace s tibetskou vlajkou v Plzni nedávno popsal podrobněji HlídacíPes.org.

Český pavilon s rysy CEFC

Sama Promo Production referovala o druhém spoluorganizátorovi poměrně tajemně jako o „Shanghai, Central and Eastern European Countries, 16 National Pavilions“ (16 národních pavilonů, země střední a východní Evropy, Šanghaj).

„Pavilony“ blížící se tomuto popisu byly nedávno založeny v Šanghajské zóně volného obchodu jako instituce na podporu obchodní výměny. Český pavilon se otevřel ve zkušebním provozu v červenci 2018 a zahajovací ceremonie se zúčastnil český generální konzul a zástupci českých státních agentur v Šanghaji. Není ale jasné, jak může pavilon v Šanghaji spoluorganizovat výstavu v Praze.

Představitelé české a čínské strany na zahájení zkušební provozu České pavilonu v Šanghajské zóně volného obchodu. Červenec 2018. Zdroj: The Paper.

Prorůstání mezi českým a čínským státem a byznysem ilustruje i fakt, že je český pavilon zaštítěný českým diplomatickým zastoupením provozován společností napojenou na v ČR notoricky známou firmu CEFC.

Dle posledních dostupných informací řídí pavilon firma Sino-Czech (Shanghai) Industrial Co., Ltd, jejíž jednatel Jang Jung je zároveň členem představenstva firmy CEFC Shanghai International Group Limited.

Dokumenty CEFC ukazují, že konglomerát od roku 2017 vlastní Sino-Czech z 51 %, což by mělo podle veřejných zdrojů platit stále. Podle informací Sinopsis nicméně CEFC slíbené investice nikdy nedodala, pavilon nedokončil ani první slíbenou výstavu a v projektu je aktivní hlavně kurátorka Wang Jing.

Toto prorůstání je možné díky kontaktům navazovaným prostřednictvím aktivit komunistické strany Číny doma i v zahraničí hlavně skrze specializovaný systém politické práce.

Soukromé firmy jako CEFC, jejichž vazby na stranu, armádu a stát lze snadno skrýt před méně informovanými pozorovateli, poskytují vhodný nástroj pro kooptaci osobností v otevřených demokratických společnostech.

Kulturní výměny, interakce na místní úrovní (např. dohody o sesterských městech) a nenápadné obchodní dohody v této kooptační práci napomáhají. Získané kontakty pak mohou být mobilizovány k podpoře zájmů KS Číny.

Pokus o předání daru Národnímu muzeu byl příkladem takových aktivit. Mimo pozornost médií napomáhají podobné akce budování vlivu KS Číny na české úřady, politiky, byznys i diplomacii.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)