Kdo řídí Metropolnet? Nikdo. Kam směřuje a proč byl založen? Nikdo neví. Audit popisuje krizi v městské společnosti

Napsal/a Robert Malecký 2. května 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Víte, proč má Ústí nad Labem zřízenu městskou akciovou společnost jménem Metropolnet? Ne? Nevadí. Její šéfové totiž taky ne. A nevědí toho ještě mnohem víc: jak ji řídit, kam ji vést, komu a jak poskytovat služby. Jediné, co ve společnosti spravující městské IT služby funguje, je jistota, že každý rok dorazí štědrý příspěvek z veřejné kasy. Na neutěšený stav v městské akciovce upozornila kontrola finančního výboru zastupitelstva, jejíž závěry má HlídacíPes.org k dispozici.

Metropolnet je městská společnost spravující telekomunikační sítě. Hlavní náplní její činnosti je poskytování servisních služeb městu a jeho společnostem.

Bez řádného ředitele je Metropolnet od prosince roku 2014, kdy byl odvolán Raul Cruz. Údajné obohacování minulého vedení na úkor městské kasy aktuálně projednává ústecký okresní soud, rozsudek by měl padnout v nejbližších dnech.

Podnikat nebudeme. Nechceme platit daně

Společnost provizorně spravuje pověřené vedení a představenstvo. Loni do ní finanční výbor zastupitelstva vyslal kontrolu, kterou vedl Ladislav Šimek a dále se na ní podíleli Vít Klein a Eva Outlá. Závěry kontrolní skupiny projednal finanční výbor letos v březnu a HlídacíPes.org je přináší v plném znění.


Podívejte se na zápis z kontroly společnosti Metropolnet,
najdete ho zde.


Kontrola se předně zaměřila na samotný fakt, proč nemá Metropolnet dlouhodobě ředitele. Souvisí s to podle ní s tím, že ho představenstvo navzdory zadání vedení města jednoduše nehledalo. „Po dvou neúspěšných pokusech místo splnění zadání na obsazení pozice se představenstvo na tak samozřejmou věc vykašlalo a až opětovný tlak ze strany vedení města na konci roku 2017 vedl k znovuzahájení výběru,“ stojí v kontrolním závěru.

Představenstvo Metropolnetu ovšem nespolupracovalo ani s kontrolní komisí. „Sabotovalo ji a snažilo se všemožně skrývat nedostatky (například v mnoha případech odmítnutím předložení vyžádaných dokumentů, které rozhodně nebyly z oblasti obchodního tajemství, ale spíše z oblasti odpovědnosti představenstva za správu svěřeného majetku), ale hlavně prokazovalo snahu zabránit jakémukoliv zlepšování fungování,“ uvádí zápis.

Docházelo tak až k bizarním situacím. Vedení společnosti například odmítá vyvíjet vedlejší činnost, která by mohla přinést dodatečné zisky, se zdůvodněním, že by z toho potom musela platit daně.

Černá díra na peníze

Celkově podle kontroly vedení společnosti vykazuje významné nedostatky. Nebo lépe řečeno ve skutečnosti o žádné vedení nejde.

„Vedení společnosti nevykazuje obvyklé postupy pro řízení podniku, které jsou standardní v obchodních společnostech. Strategie společnosti neexistuje, nikdo, ani představenstvo, nemá ponětí, proč Metropolnet existuje, a ani v této věci neexistují definované cíle organizace, akční plán, ani jakékoliv snahy o jejich vytvoření.“

Odpovědnost za situaci podle finančního výboru leží jednoznačně na stávajících členech představenstva, které je třeba vyměnit.

„Stávající vedení města neučinilo žádná opatření, která by vedla ke změně a nápravě stavu. Společnost nemá více jak tři roky ředitele a rada města, která plní funkci valné hromady, naprosto rezignovala na kontrolní a řídící činnost,“ říká zastupitel Radim Bzura.

Právě on před časem podával podnět, na základě kterého stojí minulé vedení Metropolnetu před soudem. Městskou akciovku označuje za černou díru na peníze.

„Rada města složená z KSČM a UFO zřejmě do voleb žádnou zásadní změnu neudělá. Příležitost měla tři roky. Metropolnet nesmí dál být černá díra na peníze daňových poplatníků a přeprodej služeb třetích stran přes městskou dceřinou společnost s nulovou přidanou hodnotou,“ říká zastupitel Bzura.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)