Aktuální číslo časopisu Pestrý svět. Foto: HlídacíPes.org

Kdo krade cukroví u Babišů. Ženské magazíny Mafry čtenářům servírují příští prezidentský pár

Napsal/a Vojtěch Berger 24. prosince 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Ještě před několika lety byla politika pro lifestylové časopisy vydavatelství Bauer Media tabu. Pak ale desítky těchto titulů zaměřených převážně na ženské publikum koupil holding Agrofert Andreje Babiše. Jak HlídacíPes.org opakovaně popsal, od chvíle, kdy magazíny plné receptů a křížovek přešly pod Babišovo vydavatelství Mafra, používá je expremiér a současný kandidát na prezidenta jako součást své vlastní politické kampaně.

Časopis Rytmus života z portfolia vydavatelství Mafra už si ze svého majitele Andreje Babiše udělal téměř stálou rubriku. Na titulní stranu jméno Babiš dostal magazín hned ve dvou po sobě jdoucích vydáních. V tom posledním se čtenářky například dozvěděly, že „Andrej chodí tajně na cukroví!“.

Minulé číslo zase přineslo velký rozhovor s Babišovou ženou Monikou, mimo jiné s dotazy, jak se chystá na roli první dámy v případě Babišova prezidentského vítězství. Časopis přitom šel daleko za hranice servility: „Pomáhat manželovi nést břímě, postarat se o rodinu i děti, a přitom nepřijít o ženský půvab a šarm. To vše se Monice Babišové podařilo.“

Foto: HlídacíPes.org

Třístránkovým „exkluzivním rozhovorem“ s manželi Babišovými se tento týden pochlubil i další z magazínů Agrofertu Čas pro hvězdy. Do zdánlivě nepolitického povídání o vánoční idylce, cukroví a rodině však nápadně nezapadá fotka z Babišova setkání s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Právě zahraniční kontakty Babiš ve své současné kampani na Hrad voličům opakovaně zdůrazňuje jako svou přednost.

Už v listopadu, během začínající fáze horké prezidentské kampaně, také několik Babišových lifestylových časopisů přineslo zprávu o tom, že se Babiš nechal ostříhat. „Krátký sestřih dodá muži pocit smělosti a odvahy, se kterou lze dokázat všechno na světě,“ stálo u jedné z doprovodných Babišových fotografií.“

Taktiku napasovat osobní marketing mezi recepty a „lehké čtení pro ženy“, na něž tato část titulů Mafry cílí především, nepoužil Babiš zdaleka poprvé. Loni těsně před volbami Rytmus života Babiše v rozhovoru vykreslil jako dobráka, který má rád svíčkovou a „nepotřebuje se opíjet mocí“.

Připomeňme, že Rytmus života a další zhruba třicítka podobně zaměřených magazínů patřily původně vydavatelství Bauer Media, než je od něj v roce 2018 koupil právě Agrofert. Předtím Babiš – ač v té době už zhruba šest let aktivní politik – tyto časopisy nezajímal. Ostatně politika byla pro tyto tituly pod původním majitelem obecně tabu.

„Smysl pro humor paní Moniky“

Pár měsíců po převzetí Agofertem už ale časopisy najednou podrobně referovaly o dovolené Babišových v Maroku, Francii nebo na Krétě anebo o tom, jak Monika Babišová slavila narozeniny v Babišově luxusním resortu Čapí hnízdo.

Foto: HlídacíPes.org

„Ve velkém stylu se nesla oslava pětačtyřicátin Moniky Babišové. Party se odehrála v přátelském duchu v areálu farmy Čapí hnízdo. Manželka premiéra Andreje Babiše Monika sezvala na Čapí hnízdo celou svou rodinu a na hosty čekala parádní hostina. Ta pozvolna přešla v party plnou hudby. Narozeniny manželky ministerského předsedy byly jednou z příležitostí, kdy mohla paní Monika demonstrovat svůj smysl pro humor a tradici zároveň,“ referoval časopis.

To se psal rok 2019. Od té doby se Babiš a jeho rodina i podnikatelské aktivity na stránkách magazínů pevně usadily. Prostor dostávaly třeba zmínky o aktivitách Moniky Babišové v Nadaci Agrofert.

Na koho tento marketing míří? Hlavní cílovou skupinou těchto časopisů (kromě Rytmu života třeba Pestrý svět, Čas pro hvězdy a mnoho dalších) jsou ženy, jak jasně ukazují profily magazínů na stránkách vydavatelství Mafra:

„Budete mít slavné osobnosti vždy jako na dlani a poznáte je takové, jaké doopravdy jsou. Odhalí vám nejnovější milostná vzplanutí, pikantní nevěry, tajné neřesti, skrytou zášť či zákulisní intriky, které hýbou českým, ale i světovým šoubyznysem. S tímto časopisem před vámi nezůstane nic utajeno!“ prezentuje se třeba zmiňovaný Rytmus života.

Slibuje dále aktuální módní trendy, kosmetické triky nebo tipy na výzdobu domova a samozřejmě recepty nebo tipy od psychologa a „řadu poznatků z klasické i alternativní medicíny“.

Jen Babiš. Nula zmínek o Nerudové

Při takovém čtenářském profilu by měl magazíny logicky zajímat i fakt, že mezi favority prezidentské volby je poprvé i žena. Danuše Nerudová ale časopisy Agrofertu vůbec nezajímá, za poslední rok ji podle mediálního monitoringu Newton Media nezmiňují ani jednou. Babiše, jeho rodinu či Agrofert naopak mnohokrát.

Příkladem je uplynulé léto. Tehdy současný prezidentský kandidát Babiš objížděl republiku ve svém „obytňáku“ a tvrdil, že je to pouze kampaň do komunálních voleb. Jeho magazínům to opět neušlo.

„Roztančený a skvěle naladěný Andrej nadchl snad všechny přítomné diváky, kteří ocenili, že si na nic nehrál a choval se jako jeden z nich,“ vykreslil jeden z prvních letošních výjezdů Andreje Babiše „obytňákem“ mezi voliče v Brně časopis Čas pro hvězdy.

A předvolební cesty expremiéra do regionů pomáhal časopis propagovat i v dále v textu: „Vůz je velký, a tak v něm lidé mohou i počkat, než se na ně dostane řada, pokud se mnou budou chtít mluvit,“ citoval Babiše magazín v popisku u jedné z fotek. S podobnými články se přidaly i další časopisy Mafry.

„Působil hodně uvolněně a v pohodě. Rozdal neskutečné množství podpisů a vůbec nikoho neodmítl s žádostí o společnou fotku. Neměl manýry, nikomu se nevnucoval, do povídání s lidmi netahal politiku. Bavil se s každým, kdo projevil zájem,“ citoval Rytmus života jednoho z účinkujících na brněnské akci a dál tím přiživoval expremiérův pozitivní obraz.

Hnojomet na Českou televizi

Samostatnou kapitolou budování pozitivního image Babiše i jeho ženy jsou zmínky o jejich nadaci Agrofert. Například letos po ruské invazi na Ukrajinu:

„Monika své kroky koordinuje s nadací Agrofert. ‚Dělám, co můžu. Organizuji sbírky, v nadaci pomáháme, jak jen můžeme‘,“ stálo třeba v titulku fotky březnového článku „Slavní se modlí za Ukrajinu“ v magazínu Čas pro hvězdy.

A Rytmus života se přidal titulkem „Kdo nezištně pomáhá?“: „S rukama v klíně nesedí ani manželka bývalého premiéra Monika Babišová, jež spojila své síly s nadací Agrofert. ‚Jako nadace máme fond pro maminky samoživitelky, ten jsme otevřeli i pro maminky ukrajinské národnosti, které jsou na útěku před válečným konfliktem‘,“ citoval Babišovou.

Sám Andrej Babiš se přitom v té době naopak tvrdě opíral do kabinetu Petra Fialy, že samoživitelkám na rozdíl od něj nepomáhá, protože se vláda údajně stará jen o ukrajinské uprchlíky. Na stránkách svých vlastních časopisů ale čtenářky – respektive své vlastní potenciální voličky – utvrzoval v tom, že on se naopak „stará“.

Když je potřeba, mohou Babišovy magazíny posloužit majiteli i jinak. Příkladem je ostře kritický text, či spíše hanopis vůči České televizi. Rytmus života v srpnu vydal článek s titulkem „Vydírá své diváky?“, kde čtenářům servíroval tvrzení typu, že veřejnoprávní ČT je „nenasytný moloch“, možná „vydírá diváky“ a dokonce snad „obchází zákon“ tím, že „jelikož má reklamu zakázanou, (…) označuje reklamu na obrazovce za sponzorované vysílání, které zákon dovoluje“.

Foto: HlídacíPes.org

Nechyběl ani výčet příjmů generálního ředitele ČT Petra Dvořáka a řečnická otázka, „jestli by neměl se šetřením začít sám u sebe“. Vše završeno obligátním: „Tak jako musejí začít šetřit obyčejní lidé, kteří ČT posílají každý měsíc svých 135 korun, je načase, aby už konečně začala výrazně šetřit i sama ČT a její vedení…“

Vztah Andreje Babiše k České televizi byl v minulosti mírně řečeno komplikovaný, kritizoval ji zejména za reportáže o jeho vlastních kauzách kolem Čapího hnízda či střetu zájmů. Loni těsně před volbami také tvrdil, že ČT v době pandemie covidu za jeho vlády „rozeštvávala lidi“.

Dnes, kdy se naopak těsně před prezidentskou volbou sám snaží o smířlivou image, přeladily na stejnou vlnu jako na povel i jeho časopisy.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)