facebookový profil Jiřího Madara, Náměstek ústecké primátorky Jiří Madar

Kauza alkoholu za volantem a slušné upozornění podle náměstka Madara: Ihned to smažte!

Napsal/a Robert Malecký 2. září 2017

Náměstek ústecké primátorky Jiří Madar přiznal, že se pokusil ovlivnit obsah článku v Ústeckém deníku ve svůj prospěch. Nelíbila se mu totiž zmínka o jeho starších přestupcích s alkoholem za volantem, které Deník připomněl v souvislosti s dopravní nehodou jiného ústeckého politika a lékaře Petra Žižkovského. Deník zmínku skutečně vymazal, tvrdí ale, že ne na náměstkův popud.

Na pokus ovlivnit článek v Ústeckém deníku upozornil HlídacíPes.org ve čtvrtek. Z článku o nehodě psychiatra Žižkovského v tichosti zmizel tento odstavec:

Šéfredaktor Deníku Vladimír Mayer zásah do textu vysvětlil takto: „Webeditor tento odstavec nakonec vypustil. Sice tu byla souvislost, které si redaktor všiml – opilý lékař za volantem. Ale Madar nikoho nenaboural a jeho případ je už 12 let starý. Tento odstavec nebyl pro článek podstatný.“

Zároveň ale připustil, že si Madar kvůli textu stěžoval. A řekl, že Deníku vyhrožoval už dřív.

Ihned to smažte

Náměstek Madar na žádost redakce HlídacíPes.org o vyjádření nereagoval. Vyjádřil se až v pátek večer v diskusi pod článkem.

„Chápu vaší snahu, ale já jsem nic neovlivňoval, ani na nikoho netlačil. Do redakce jsem poslal pouze SMS, kterou přikládám. Šlo pouze o slušné upozornění,“ tvrdí Madar.

Rozhodnutí o tom, zda Deník zmínku smaže, bylo podle náměstka pouze na něm. „Asi se lekli případné žaloby. Já osobně nevidím důvod připomínat kauzy staré přes 12 let (pokud to není něčí záměr) a již vůbec ne spojení s bouračkami,“ říká.

Co napsal náměstek Madar šéfredaktorovi Deníku

„Za uvedení mé osoby v článku s Žižkovským očekávejte žalobu a finanční odškodnění. Nebo to ihned smažte. Nikdy jsem nikoho nenaboural a toto spojení je od Šujana (autor reportáže – pozn. red.) účelové poškození mého jména. Je to účelové spojení absolutně odlišných věcí. Předávám právníkovi k sepsání.
Madar“

Madar a alkohol za volantem

Původní článek v Deníku přitom žádné nepravdivé informace neobsahoval. Madar byl s alkoholem za volantem přistižen třikrát, poprvé v březnu 2000, kdy mu v krvi zjistili 1,08 promile alkoholu. Madara to stálo pokutu šest tisíc korun.

V červnu 2003 pak u něho naměřili 1,39 promile alkoholu, tehdy politik odmítl krevní zkoušku. Za přestupek dostal pokutu 13 tisíc korun.

Třetí případ je z roku 2005, kdy tehdejšímu radnímu za Sdružení pro zdraví, sport a prosperitu policisté v dechu naměřili 0,69 promile. Madar v reakci odstoupil z rady města, zastupitelem zůstal.

Poslední případ měl i soudní dohru: Úředníci ústeckého magistrátu Dalibor Dařílek a Kateřina Balšánková, kteří rozhodli, že Madar nebude potrestán, byli obžalováni ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Soudy v roce 2010 pravomocně rozhodly, že je není možné potrestat, ačkoli nepostupovali správně. Svým rozhodnutím sice poskytli Madarovi výhodu, soudu se ale nepodařilo prokázat, že by to udělali úmyslně.

3 komentáře

  1. Kain Václav napsal:

    Byl a možná ještě je přesvědčen o své beztrestnosti.Kámoši ho podrželi.Takový bezcharakterní člověk by neměl mít funkci v městské radě a měl by dostat trest jako každý jiný.Ono by se mohlo stát,že by taky pan doktor mohl dostat pořádnou po hubě.

  2. Vladimír Novák napsal:

    A za jakou politickou partu kope onen pan MUDr Madar?

  3. Vladimír Novák napsal:

    A za jakou politickou partu pan MUDr Madar kope. Ovšem nejlepší je rozhodnutí nezávislého soudu. To je neuvěřitelné.

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies