Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
facebookový profil Jiřího Madara, Náměstek ústecké primátorky Jiří Madar

Kauza alkoholu za volantem a slušné upozornění podle náměstka Madara: Ihned to smažte!

Náměstek ústecké primátorky Jiří Madar přiznal, že se pokusil ovlivnit obsah článku v Ústeckém deníku ve svůj prospěch. Nelíbila se mu totiž zmínka o jeho starších přestupcích s alkoholem za volantem, které Deník připomněl v souvislosti s dopravní nehodou jiného ústeckého politika a lékaře Petra Žižkovského. Deník zmínku skutečně vymazal, tvrdí ale, že ne na náměstkův popud.

Na pokus ovlivnit článek v Ústeckém deníku upozornil HlídacíPes.org ve čtvrtek. Z článku o nehodě psychiatra Žižkovského v tichosti zmizel tento odstavec:

Šéfredaktor Deníku Vladimír Mayer zásah do textu vysvětlil takto: „Webeditor tento odstavec nakonec vypustil. Sice tu byla souvislost, které si redaktor všiml – opilý lékař za volantem. Ale Madar nikoho nenaboural a jeho případ je už 12 let starý. Tento odstavec nebyl pro článek podstatný.“

Zároveň ale připustil, že si Madar kvůli textu stěžoval. A řekl, že Deníku vyhrožoval už dřív.

Ihned to smažte

Náměstek Madar na žádost redakce HlídacíPes.org o vyjádření nereagoval. Vyjádřil se až v pátek večer v diskusi pod článkem.

„Chápu vaší snahu, ale já jsem nic neovlivňoval, ani na nikoho netlačil. Do redakce jsem poslal pouze SMS, kterou přikládám. Šlo pouze o slušné upozornění,“ tvrdí Madar.

Rozhodnutí o tom, zda Deník zmínku smaže, bylo podle náměstka pouze na něm. „Asi se lekli případné žaloby. Já osobně nevidím důvod připomínat kauzy staré přes 12 let (pokud to není něčí záměr) a již vůbec ne spojení s bouračkami,“ říká.

Co napsal náměstek Madar šéfredaktorovi Deníku

„Za uvedení mé osoby v článku s Žižkovským očekávejte žalobu a finanční odškodnění. Nebo to ihned smažte. Nikdy jsem nikoho nenaboural a toto spojení je od Šujana (autor reportáže – pozn. red.) účelové poškození mého jména. Je to účelové spojení absolutně odlišných věcí. Předávám právníkovi k sepsání.
Madar“

Madar a alkohol za volantem

Původní článek v Deníku přitom žádné nepravdivé informace neobsahoval. Madar byl s alkoholem za volantem přistižen třikrát, poprvé v březnu 2000, kdy mu v krvi zjistili 1,08 promile alkoholu. Madara to stálo pokutu šest tisíc korun.

V červnu 2003 pak u něho naměřili 1,39 promile alkoholu, tehdy politik odmítl krevní zkoušku. Za přestupek dostal pokutu 13 tisíc korun.

Třetí případ je z roku 2005, kdy tehdejšímu radnímu za Sdružení pro zdraví, sport a prosperitu policisté v dechu naměřili 0,69 promile. Madar v reakci odstoupil z rady města, zastupitelem zůstal.

Poslední případ měl i soudní dohru: Úředníci ústeckého magistrátu Dalibor Dařílek a Kateřina Balšánková, kteří rozhodli, že Madar nebude potrestán, byli obžalováni ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Soudy v roce 2010 pravomocně rozhodly, že je není možné potrestat, ačkoli nepostupovali správně. Svým rozhodnutím sice poskytli Madarovi výhodu, soudu se ale nepodařilo prokázat, že by to udělali úmyslně.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

3 komentáře

  1. Kain Václav napsal:

    Byl a možná ještě je přesvědčen o své beztrestnosti.Kámoši ho podrželi.Takový bezcharakterní člověk by neměl mít funkci v městské radě a měl by dostat trest jako každý jiný.Ono by se mohlo stát,že by taky pan doktor mohl dostat pořádnou po hubě.

  2. Vladimír Novák napsal:

    A za jakou politickou partu kope onen pan MUDr Madar?

  3. Vladimír Novák napsal:

    A za jakou politickou partu pan MUDr Madar kope. Ovšem nejlepší je rozhodnutí nezávislého soudu. To je neuvěřitelné.

Přidávání komentářů není povoleno