Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.

Karel Janeček otevřeně o Babišovi: Je to člověk poznamenaný mocí

VIDEO. Jak se vyvíjel vztah mezi Andrejem Babišem a šéfem Nadačního fondu proti korupci Karlem Janečkem? Od nabídky, aby Janeček vedl Babišem financovanou stranu, až po ochladnutí. Co ho způsobilo? Zejména nákup médií, který Janeček považuje za nepředstavitelnou věc, vysvětluje v rozhovoru pro HlídacíPes.org. 

„V roce 2011, poté, co jsem založil Nadační fond proti korupci, za mnou Andrej Babiš přišel do kanceláře a snažil se mě přesvědčit, abych založil politickou stranu. Já bych v ní byl šéfem, on by ji financoval,“ vzpomíná v rozhovoru (podívejte se na celé video v úvodu článku) Janeček s tím, že tehdy Babiše sice odmítl, ale jeho iniciativa mu byla sympatická.

Nechat na sebe svítit

Šéf Agrofertu tenkrát prý odešel naštvaný. Jak to dopadlo, víme – založil hnutí ANO a v nadcházejících volbách aspiruje na jasné vítězství.

Janeček prý tehdy Babišův zájem o politiku vnímal jako upřímný, bez podvodů a švindlů. „Ačkoliv jsem k němu nikdy neměl důvěru ani jako k manažerovi, ani k člověku, který by mohl řídit stát nebo politickou stranu. Podle mě není ten typ osobnosti,“ dodává.

Postoj k Babišovi se u Janečka zásadně změnil poté, co lídr ANO koupil mediální skupinu Mafra: „To je absolutně neakceptovatelná věc. On kumuluje moc, ekonomickou i politickou, a je vlastně v konfliktu zájmu, takový člověk by naopak měl na sebe svítit a maximalizovat svoji transparentnost.“


Podívejte se, jak reportérka HlídacíPes.org Eliška Hradilková Bártová hovořila v DVTV o mapování Babišova byznysu. Na tomto projektu jsme spolupracovali s Nadačním fondem proti korupci.


Donátor Janeček odmítá, že by jeho protikorupční fond byl s Andrejem Babišem propojený: „V životě nedal Nadačnímu fondu ani korunu, nikdy s Nadačním fondem nespolupracoval, v žádném případě se nedělo to, že by třeba řekl Nadačnímu fondu, co by si přál a tak dále. Jsme naprosto nezávislá instituce.“

Osobnost pana Babiše

Celkově je Babišovo politické angažmá podle Janečka spíš pozitivní: „Dovedu si ho představit, že by mohl být i nebezpečný pro demokracii, i když si myslím, že to nebezpečí je malé. A to, že se objevil na české politické scéně, je v celkovém součtu myslím dokonce spíš plus.“

Mezi Babišovy plusy počítá Janeček i „rozvíření politické scény“. Mezi jeho mínusy naopak to, že si „nenechá poradit“.

A závěrečný verdikt nad Andrejem Babišem a hnutím ANO? „Problém celého ANO je spíš osobnost pana Babiše. A jak říkám, ne že by do toho přišel s tím, že chce krást. Ale je to člověk a hromadění moci je prostě špatně a člověka to poznamená,“ konstatuje Karel Janeček.


Karel Janeček patří k podporovatelům Ústavu nezávislé žurnalistiky. Jeho Nadační fond pomoci znásobil výnos naší letošní crowdfundingové kampaně na 1,6násobek vybrané částky. V minulosti Karel Janeček jako soukromá osoba podporoval též projekt Pavučiny byznysu. Od Nadačního fondu proti korupci získal HlídacíPes.org grant na zmapování byznysu Andreje Babiše. 

 

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře