Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Kandidáti nekandidáti, excentrici, mašíblové a další postavičky prezidentské volby

Napsal/a Robert Malecký 8. května 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Je to právě pět let, co Bohuslav Sobotka vyhodil Andreje Babiše z vlády, aby se nakonec ukázalo, že z ní vyhodil sebe, partaj a tak nějak vůbec. I dnes budeme trochu vzpomínat na minulost, která je nám učebnicí a zároveň kouzelnou knihou pohádek, jež nás mají varovat před unáhlenými životními kroky. A je trochu paradox dějin, že se kromě Sobotky dnes symbolicky rozloučíme i s jeho nástupcem. Boží mlýny melou jak známo pomalu, ale jistě.

  • Odborářský boss Josef Středula dokončil dílo, které načal minulý víkend na odborářském sjezdu, a stal se oficiálně kandidátem na kandidáta do prezidentské volby. Někomu ten obrat může přijít zbytečně složitý, my ale oceňujeme, že Středula vyšel vstříc našim přísným požadavkům na přesné vyjadřování, aby nebyl v tom našem veřejném prostoru bordel.

„Neohlašuju kandidaturu. Nejsem kandidátem na prezidenta, tím se teprve můžu stát.“
(Josef Středula v rozhovoru pro Seznam Zprávy, 5. května)

Děkujeme. Jinak samozřejmě Středulova kandidatura jede na plné obrátky, i když je zatím pouze ve fázi sbírání podpisů:

Spontánní sběr podpisů samozřejmě spontánně podporuje i sám Středula.

Takže tady máme takovou klasickou spontánní bramboračku. Středula neohlásil kandidaturu v prezidentské volbě, která ještě stejně nebyla vyhlášena, jen se uchází o podporu, aby mohl kandidovat. My tomu spontánně rozumíme, nevíme, jak lid. Ale ono to snad nakonec nějak dopadne. Hlavně když mají radost v Průhonicích. A že ji mají.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Skuteční velikáni prezidentské volby se ale nesoustředí na čele pomyslného pelotonu (kategorie aspoň jedno nechutné klišé na článek tímto splněna), ale na jeho chvostu. Sestava nejrůznějších excentriků a mašíblů nebyla do tohoto víkendu kompletní, nakonec to ale přišlo.

Těch šest bodů stojí za bližší prozkoumání. První čtyři jsou zkopírované z oficiálních notiček Kremlu, pátý a šestý jsou Babiš a Okamura. Čili namíchané je to pěkně, jen máme trochu strach, že to tak úplně neklapne. Ale nějaké ty drobné od podporovatelů to hodí, o to asi kráčí až v první řadě.

  • Tisíckrát jsme zde opakovali základní pravidlo politického marketingu: Napadne-li tě příměr s Hitlerem, dej si facku a mlč. Ale je to marný, je to marný, je to marný.

V době zvýšených nároků na problematiku genderu je třeba pravidlo specifikovat přesněji, platí tedy samozřejmě i varianta s paní Hitlerovou. O čemž se spolupředsedkyně Zelených Magdalena Davis přesvědčila po několika desítkách minut, po kterých svůj původní příspěvek smazala.

Samozřejmě bychom mohli poznamenat cosi o hňahňání se v čemsi, však víte v čem. Ale respekt za uznání chyby, i když formulaci „mažu tweet pro absolutní nepochopení“ bychom nahradili lakonickým „pro blbost“.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • Předseda opozice Andrej Babiš se vydal pro rohlíke. A dopadlo to jak tehdá s těmi motýle. Ooops, he did it again:

© Andrej Babiš ve sněmovně, 4. května, výběr a grafická úprava HlídacíPes.org

Kdo tomu rozumí, ať se přihlásí na post guvernéra České národní banky. Zeman prý zrovna dělá nějaké výběrko.

  • Zakončíme tradiční rubrikou výroků, které uzrály jako dobře uleželý syreček. Je to právě rok, co Jan Hamáček rozehrál svou poslední velkou partii, zvanou kremelská rajská hamajda.


Tak klidnou mysl, pomalu, ale melou.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)