Facebook: Petr Stuchlík, zdroj

Kandidát na primátora Prahy za ANO Petr Stuchlík umetá svou podnikatelskou minulost

Napsal/a Robert Břešťan 6. září 2018

Zatímco Andrej Babiš se svého majetku formálně zbavil převodem do svěřenských fondů až pod tlakem nově přijatého zákona, někteří z těch, kterým „na sebe dal mobil“, řeší kontroverze kolem svých podnikatelských aktivit rázněji.

Jednička kandidátky ANO pro volby do pražského zastupitelstva, a tedy v případě úspěchu možná budoucí primátor Prahy, Petr Stuchlík, již v červenci oznámil, že svému obchodnímu partnerovi Martinu Nejedlému (jde jen o shodu jmen s poradcem prezidenta) prodal svůj podíl ve společnosti Fair Credit.

Jak řekl, cítí, že „kandidatura na veřejnou funkci není slučitelná s některými podnikatelskými aktivitami”.

Chci být transparentní

Ta je poskytovatelem krátkodobých spotřebitelských úvěrů s vysokými úroky a Stuchlík musel opakovaně své angažmá vysvětlovat. V Indexu odpovědného úvěrování, který zpracovává společnost Člověk v tísni, skončil Fair Credit třicátý ze 42 hodnocených firem.

„Rozhodl jsem se k 31. červenci 2018 prodat svůj podíl ve společnosti Fair Credit. Vedly mě k tomu četné dotazy novinářů a fakt, že toto téma se objevovalo v každém rozhovoru. Překrývalo tak prostor pro témata Prahy a mojí kandidatury. Vnímám citlivě, že kandidatura na veřejnou funkci není slučitelná s některými podnikatelskými aktivitami. Chci být transparentní a otevřený a prodej je podle mě jediným správným řešením,“ uvedl v červenci v tiskové zprávě Stuchlík.

Firma, jejíž byznys stojí na půjčování lidem, si na rozvoj svého byznysu zároveň sama půjčuje – mimo jiné prostřednictvím emisí dluhopisů. V roce 2013 například její dluhopisy koupil fond Extra Bond Cz Fund ltd. registrovaný v daňovém ráji na v ostrovním státě Svatý Vincenc a Grenadiny.

Bez zajímavosti není, že historicky byli členy statutárních orgánů tohoto fondu stejní lidé, kteří figurovali i ve skupině Fair Credit.

Na konci letošního roku a v prvním čtvrtletí roku 2019 má Fair Credit splatit přes 320 milionů korun z jistiny emitovaných dluhopisů. Dalších 200 milionů z jistiny je splatných v roce 2021.

Nabízí se i otázka, jak finančně zdravá tato společnost je. Dle výroční zprávy Fair Credit International, SE z roku 2016 činí suma dlouhodobých a krátkodobých zápůjček celkem 1,9 miliardy korun. Hodnota pohledávek za klienty Fair Credit International SE je ale (po zohlednění opravných položek) jen 1,2 miliardy.

Petr Stuchlík však firmu prodal a potenciální problémy – pokud nastanou – tedy nebude řešit on, ale nový stoprocentní vlastník  Martin Nejedlý.

©HlídacíPes.org

Právě s Nejedlým založil Stuchlík v roce 2000 společnost Fincentrum. Oficiálně ji vlastní mateřská firma registrovaná v Lucembursku. Stuchlík ve Fincentrum a.s. figuruje jako předseda představenstva.

Do švýcarských rukou

Tento týden švýcarská skupina Swiss Life oznámila, že Fincentrum kupuje. Obě společnosti si hodlají ponechat své značky, strukturu i nabídku služeb. Za kolik Švýcaři firmu koupili, má zůstat neveřejnou informací.

Veřejně dostupné je naopak rozhodnutí České národní banky z loňského listopadu. ČNB udělila společnosti Fincentrum pokutu ve výši 1,5 milionu korun. Za to, že „v období od 7.4.2011 do 29.5.2013 při výkonu zprostředkovatelské činnosti v pojišťovnictví používala nekalé obchodní praktiky“ – konkrétně u prodeje investičního životního pojištění.

Další zajímavý prodej obchodního podílu uskutečnil Stuchlík také během letošního roku. Podíl v pražských rádiích Express a Classic prodal tuzemské internetové jedničce, společnosti Seznam. Ani zde nebyla cena transakce zveřejněna.

Čtěte též

Reklama

8 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  1) Ja takovemu podnikani rikam lichva. Kdo ho provozuje, je lichvar. 2) Zajimaji Babisovy volice tyhle skutecnosti? Ne, dulezite je, ze Stuchlik ma cislo na Babisuv mobil.

  • Karel Novotný napsal:

   Osobně bych nebyl tak striktní. Spotřebitelské úvěrování provozoval i Kiska. Směnárny v Praze jsou i slušné firmy (např. Arabové nebo Arméni v Panské či Jindřišské). Důležité jsou konkrétní podmínky – proto je velmi užitečný např. ten index odpovědného úvěrování.

   • nováček napsal:

    „ČNB udělila společnosti Fincentrum pokutu ve výši 1,5 milionu korun. Za to, že „v období od 7.4.2011 do 29.5.2013 při výkonu zprostředkovatelské činnosti v pojišťovnictví používala nekalé obchodní praktiky“. Toto sdělení těžko svědčí o odpovědném úvěrování, i když pokuta se jednala pojišťování.

 2. Weber napsal:

  Bude zajímavé sledovat, zda takoví podnikatelé, jako pan Stuchlík – z mého pohledu nečistý podnikatel ( podniká a bohatne na lidském neštěstí a hlouposti) – se začnou etablovat v politice (službě veřejnosti) ve větší míře, nebo budou osamělými vlky. Zatím známe v tom „oboru“, či příbuzném podnikání a také v politice, hradního kancléře Mynáře a třeba na Slovensku dokonce prezident Kiska taky si „smočil“ prstíčky. Víme, že pana Stuchlíka tlačí na post pražského primátora A. Babiš, nevím zda v případě úspěchu náhodou šéf se Stuchlíkem nemá vyšší cíle. Morální předpoklady určitě má.

  • Helena Fléglová napsal:

   Pan Babiš se v Německu s Angelou popisoval velmi dobře, dal jí jednoznačnou odpověď ohledně migrace a ČR. Z tisku jsem dohledávat, že p. Angela umí i něco Česky – viz p. Monika Babišová, která tímto byla velmi mile překvapena. I já jsem byla mile tímto faktem překvapena. Myslím si, že otázka migrace je otevřená a je třeba hledat cesty, jak pomáhat lidem v nouzi a nedávat šance pašerákům mnohdy nevinných lidí a dětí, kteří umírají na moři a to musí být opravdu strašná smrt. Já bych velmi rázně začala zavírat ty pašeráky, tam jsou miliardy peněz, které by se mohly využít právě na pomoc těm lidem v jejich zemi. Otázka je, kdo tyto strašné smrtící aktivity organizuje a běhá mi v myšlenkách jedna země a myslím si, že si to každý doplní- a není to Rusko. A pan Petr Stuchlík je v pohodě , řeší si svou minulost a za mně je to jednička pro Prahu. U p. Babiše mám problém s EET , ale věřím, že i tyto věci budou pracovat správně a Česká Republika se svobodně nádeche a začnou fungovat řemesla a malí podnikatelé budou svobodní bez EET. Šetřme naše lesy, a taky nevyvážejme naše kvalitní dřevo do Rakousko, abychom ho potom za draho kupovali zpátky. Lesy jsou naše velké bohatství a Rakušané ať si těží ve svém revíru. Pokračování příště. H.M.L

  • Pamětník - bohužel napsal:

   Připustíme-li, že i v Praze má značnou podporu ANO, – ČSSD, stejně jako ODS ( tradiční symboly korupce) už předvedly jak umí nakládat s veřejnými penězi, – TOP se utápí v ujišťování nad vlastními schopnostmi, Komunisté a Okamurovci v Praze jsou nevolitelní, vychází mi jasný ůspěch Pirátů. Konečně subjektu, – po kterém mnozí nenávistivci plivou, patrně ze strachu, že obsadí Radu hl.města a budou realizovat sliby od nichž na rozdíl od ostatních tradičních demokratických partají neuhýbají. Jsou mladí, vzdělaní a horší než ti minulí určitě nebudou… Všímáte si jak se na Piráty snaží přilepit kupř. skomírající Lidovci?

 3. Baron napsal:

  hybnou pakou v kapitalizmu jsou penize, kdo je ma ten hybe…v post socializmu ma penize obycejne jen zlodej a co zlodej dela primarne? Krade… Ti co kradnu ve velkem jsou pak primatori…

  • anobudelíp napsal:

   Ještě že v socíku nebyly hybnou pákou všeho peníze. Například na Kubě měli všechno na příděl nebo rovnou zadarmo a jak skvěle to tam za naše peníze fungovalo!
   Je jenom škoda že kubánský socík zkrachoval a že Castrovci znovu zavádějí kapitalismus – asi i „kubánští soudruzi někde udělali chybu“.

Přidávání komentářů není povoleno
Reklama