První kongres Panevropské unie ve Vídni (1926). Foto: Profimedia

Kalergiho Panevropa předběhla dobu. Kdysi vadila nacistům, dnes ji překrucují konspirátoři

Napsal/a Lucie Sýkorová 15. listopadu 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Na začátku stála vize mírového sjednocení Evropy Richarda Coudenhove-Kalergiho, nadcházející sté výročí Panevropské unie ale doprovázejí i konspirační teorie. Údajný Kalergiho plán na křížení evropských národů s Asiaty a černochy – mhohokrát vyvrácený jako smyšlený – má fanoušky po celém kontinentu. Navzdory tomu, že si zakladatel panevropského hnutí, který vyrostl na zámku v Poběžovicích na Domažlicku, nic takového nepřál.

Richard Coudenhove-Kalergi byl politik rakousko-japonského původu s československým občanstvím. V roce 1922 vystoupil s programem sjednocení Evropy a o rok později pak ve Vídni vyšla jeho kniha Pan-Evropa.

V roce 1926 na prvním kongresu Panevropské unie ve Vídni, jehož se zúčastnilo 2000 Evropanů z 24 národů, Kalergi proklamoval, že by Evropa měla mít společnou hymnu, měnu, armádu, trh, vládu, občanství i ústavu. Členy Panevropského hnutí byli svého času například Konrad Adenauer, Charles de Gaulle, Winston Churchill, Albert Einstein a Franz Josef Strauß.

Zhruba před 15 lety se začala ve většině evropských zemí šířit konspirační teorie s názvem Kalergiho plán. Kalergi měl podle této konspirace prohlásit, že obyvateli budoucích Spojených států evropských nebudou původní národy evropského kontinentu, ale bude to druh zvířeckých podlidí vzniklých smíšením ras. Údajně mělo být nezbytné křížit evropské rasy s Asiaty a černochy, aby vznikl mnohoetnický dav bez specifických vlastností, snadno ovladatelný elitami.

Bludy z Amazonu

Tato konspirace se začala šířit po celé Evropě prostřednictvím dezinformačních webů a řetězových emailů především po nástupu migrační krize v roce 2015. Jako pravděpodobný původní autor je českou i anglickou Wikipedií označován rakouský neonacista Gerd Honsik, odsouzený v Rakousku na pět let za antisemitské aktivity a popírání holokaustu. Ten vydal již v roce 2005 knihu s názvem „Třetí říše Židů? Zastavte Kalergiho plán!“

Šíření takzvaného Kalergiho plánu podpořilo také irské nakladatelství Omnia Veritas. To vydalo v roce 2019 Kalergiho původní knihu Praktický idealismus v anglickém překladu, ovšem s vlastním podtitulkem „Kalergiho plán na zničení evropských národů“ přímo na přebalu.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Španělský Amazon opepřil publikaci navíc alarmujícím editorialem na prodejní stránce: „Tato výbušná kniha, napsaná v roce 1925, nebyla nikdy předtím vydána v angličtině! Číst Praktický idealismus vyžaduje silný žaludek! Je to přední a nejpodrobnější plán na zničení původních národů Evropy; to, po čem Richard Coudenhove-Kalergi volal, bylo nejen zničení evropských národů, ale také záměrná etnocida původní kavkazské rasy evropského kontinentu.“

Na konspirační teorii měla upozornit také graffiti, která se objevila v Irsku, Holandsku nebo v Německu. V Česku se o Kalergiho plánu rozepsal v roce 2016 v Parlamentních listech Věstislav Křenek, tehdejší zastupitel Plzeňského kraje za KSČM. Svému textu dal výmluvný podtitulek: „Děkujme, že ČR má prezidenta Zemana, děkujme, že RF má prezidenta Putina.“

Kreativní byla letos na konci října sloupkařka španělského webu Periodista Digital, která přirovnala údajný Kalergiho plán k příběhu „Jeníčka a Mařenky“ a samotného Richarda Coudenhove-Kalergiho k postavě Jekylla a Hyda. V červenci se konspiraci věnoval obsáhle také řecký deník Proto Thema, ke kterému patří i jeden ze tří nejprodávanějších nedělníků v zemi.

Fanoušci spiknutí po celé Evropě

Holandský zpravodajský server AD.nl popsal teorii v roce 2017 takto: „Typy podobné Breivikovi tvrdí, že hrabě stojí u zrodu „bílé genocidy“, která se má – v důsledku masové imigrace – odehrát na Západě. Tito lidé říkají, že za všechno mohou „zkorumpované západní elity“, které provádějí Kalergiho plán. Téma Kalergi je semeništěm obskurních teorií na sociálních sítích.“

Web dále připomněl, že konspiraci o Kalergiho plánu sdílel na Twitteru také poradce Fóra pro demokracii Robert de Haze Winkelman. „Následně byl označen za pravicového extremistu. Koneckonců, mnoho pravicových extremistů se ohání myšlenkami Coudenhove-Kalergiho,“ podotýká server.

Investigativní italský web Linkiesta označil Kalergiho plán v roce 2015 za hoax, který je srovnatelný s vykonstruovaným antisemitským dokumentem Protokoly sionských mudrců.

Letos v srpnu se pak rozhodl udělat vlastní investigaci mezi propagátory Kalergiho plánu zpravodajský web The Star v britském Sheffieldu.

„Vyšetřování vedené The Star, ve kterém se ke skupině připojil skrytý reportér, zjistilo, že členové Freenation Sheffield – antivaxerské skupiny, která se často schází v Endcliffe Park ve městě – pravidelně sdíleli články, videa a propagandu prohlašující, že vědí o spiknutí s cílem vyhladit bílé lidi a zotročit přeživší. Pravidelně také publikují obsah, který otevřeně podporuje nacisty a konspirace často akceptované krajně pravicovými hnutími, jako je Kalergiho plán, a i další příspěvky jsou homofobní nebo antisemitské. Členové také pravidelně znovu zveřejňují posty zakázané na různých sociálních sítích,“ popisuje web svá zjištění.

Panevropská unie: okrajové radikály neřešíme

Předseda českého výboru Panevropské unie Marian Švejda považuje šíření konspirační teorie s názvem Kalergiho plán za provokaci, případně projev nevzdělanosti. „Z politického hlediska jde podle našeho názoru o okrajové projevy xenofobie a vyhroceného nacionalismu s nepatrným ohlasem ve společnosti. Takové skupiny najdete všude a nemáme důvod se k jejich činnosti vyjadřovat,“ říká pro HlídacíPes.org.

„Jde patrně o specifický projev zaostalosti určitých kruhů společnosti v České republice; v kontextu Mezinárodní Panevropské unie jde pak, podle mé zkušenosti, o takřka neznámý jev. Za celou dobu mého působení v Panevropské unii ČR – tedy od obnovení její činnosti po převratu – se téma konspirujících Panevropanů v české organizaci neřešilo,“ tvrdí.

„Ostatně, kdo pozoruje vývoj moderního světa, nepřehlédne, že teze Richarda Coudenhove-Kalergiho o budoucnosti člověka není tak zcela vedle… ,“ dodává.

Myšlenka Panevropy také podle něj není jen výsadní věcí Panevropské unie. „Přívržence evropského sjednocovacího procesu, tak jak jej Kalergi formuloval, najdete v nejrůznějších politických strukturách napříč spektrem evropských politických stran a hnutí. Obecně je chápáno jeho dílo jako jeden z pilířů sjednocení Evropy. Odpůrci sjednocovacího procesu je z principu zatraceno,“ domnívá se Švejda.

To potvrzuje Nina Nováková, jediná žena v českém výboru Panevropské unie a poslankyně za KDU-ČSL.

„Zcela opačně ho vnímají lidé, kteří hovoří o Kalergiho plánu na zničení evropské civilizace. V první čtvrtině století 21. jsou mnozí lidé přesvědčeni – a já jejich obavy do značné míry sdílím – že evropská kultura je v ohrožení, že hrozby jsou stejné, jako před sto lety. Složitými cestami docházejí zastánci konspiračních teorií k názoru, že dědictví Kalergiho sehrává velmi nebezpečnou roli. Neposmívám se žádným názorům a je mi jasné, že přinést argumenty, které pomohou rozklíčovat, který Kalergi je ten pravý, je důležitý úkol pro panevropské hnutí,“ konstatuje.

Kalergi by se shodl s odpůrci migrace

Konspirace kolem Kalergiho plánu vyvrací i politolog Marek Ženíšek, poslanec za TOP 09 a expert strany na zahraniční politiku. Kalergi podle něj o několik desetiletí předběhl svou dobu, když vzhledem ke svému multikulturnímu původu zpochybňoval tehdy hojně rozšířené teorie o nerovnosti ras či antisemitismus. Za to podle Ženíška upadl v nemilost u nacistů.

„Konspirační teorie se opírá o marginální poznámku z knihy Pan-Evropa, ve které Coudenhove-Kalergi pojednává o tom, že v budoucnu bude v Evropě docházet k prolínání lidí afrického, evropského a asijského původu. Rozhodně však žádný takový plán na cílené míšení ras neexistoval,“ upřesňuje Ženíšek.

Kalergi podle něj chtěl sjednocenou Evropu jako protiváhu k Rusku, USA a Asii a jako pojistku proti budoucím konfliktům mezi národy.

Před dvěma lety zaznamenali šíření konspirace o Kalergiho plánu i Čeští elfové, kteří monitorují českou dezinformační scénu včetně obsahu řetězových mailů: „Tato verze spojuje několik motivů: podporu migrace a míšení „evropské rasy“ s Asiaty a černochy, násilné odebírání dětí za účelem jejich analfabetizace, podporu výchovy k homosexualitě a zabíjení dětí povinným očkováním,“ popisují.

Zakladatel panevropského hnutí Coudenhove-Kalergi by se podle Českých elfů v odporu k migraci paradoxně asi shodl s těmi, kteří ho dnes kritizují.

„Bylo to konzervativní hnutí, vyrostlé z traumatizující zkušenosti 1. světové války, které chtělo zabránit dalšímu konfliktu vytvořením dobrovolného, demokratického svazku evropských států na křesťanském základě. S touto myšlenkou se plán masové migrace, křížení a degenerace ras opravdu neslučuje,“ konstatují elfové.

Poběžovice bez konspirací

I když takzvaný Kalergiho plán rezonuje mezi příznivci konspiračních teorií po celé Evropě, v Poběžovicích, kde Richard Coudenhove-Kalergi prožil dětství, jeho odkaz žádné radikální reakce nevzbuzuje.

„O konspiračních teoriích víme, ale příliš se s nimi nesetkáváme. Před měsícem jsme odhalili rekonstruovaný pomník Heinricha Coudenhove-Kalergi, Richardova otce. Čekali jsme negativní reakce od občanů a prozatím nic,“ shrnuje Eva Vondrašová, vedoucí Komise pro zámek Poběžovice, která koordinuje opravy zámku.

„Stalo se pouze jednou, že jsme v místním Zpravodaji zavzpomínali na Heinricha, který měl letos výročí, a jeden občan napsal do redakce dopis zpochybňující pozitivní přínos Richarda a zmiňoval ony konspirační teorie. Reagovali jsme s vysvětlením, že článek pojednával o Heinrichovi, a že konspirační teorie o jeho synovi nezastáváme. Jedná se prozatím o jediný případ, který jsme mezi občany zaznamenali,“ dodává.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)