Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
První kongres Panevropské unie ve Vídni (1926). Foto: Profimedia
,

Kalergiho Panevropa předběhla dobu. Kdysi vadila nacistům, dnes ji překrucují konspirátoři

Na začátku stála vize mírového sjednocení Evropy Richarda Coudenhove-Kalergiho, nadcházející sté výročí Panevropské unie ale doprovázejí i konspirační teorie. Údajný Kalergiho plán na křížení evropských národů s Asiaty a černochy – mhohokrát vyvrácený jako smyšlený – má fanoušky po celém kontinentu. Navzdory tomu, že si zakladatel panevropského hnutí, který vyrostl na zámku v Poběžovicích na Domažlicku, nic takového nepřál.

Richard Coudenhove-Kalergi byl politik rakousko-japonského původu s československým občanstvím. V roce 1922 vystoupil s programem sjednocení Evropy a o rok později pak ve Vídni vyšla jeho kniha Pan-Evropa.

V roce 1926 na prvním kongresu Panevropské unie ve Vídni, jehož se zúčastnilo 2000 Evropanů z 24 národů, Kalergi proklamoval, že by Evropa měla mít společnou hymnu, měnu, armádu, trh, vládu, občanství i ústavu. Členy Panevropského hnutí byli svého času například Konrad Adenauer, Charles de Gaulle, Winston Churchill, Albert Einstein a Franz Josef Strauß.

Zhruba před 15 lety se začala ve většině evropských zemí šířit konspirační teorie s názvem Kalergiho plán. Kalergi měl podle této konspirace prohlásit, že obyvateli budoucích Spojených států evropských nebudou původní národy evropského kontinentu, ale bude to druh zvířeckých podlidí vzniklých smíšením ras. Údajně mělo být nezbytné křížit evropské rasy s Asiaty a černochy, aby vznikl mnohoetnický dav bez specifických vlastností, snadno ovladatelný elitami.

Bludy z Amazonu

Tato konspirace se začala šířit po celé Evropě prostřednictvím dezinformačních webů a řetězových emailů především po nástupu migrační krize v roce 2015. Jako pravděpodobný původní autor je českou i anglickou Wikipedií označován rakouský neonacista Gerd Honsik, odsouzený v Rakousku na pět let za antisemitské aktivity a popírání holokaustu. Ten vydal již v roce 2005 knihu s názvem „Třetí říše Židů? Zastavte Kalergiho plán!“

Šíření takzvaného Kalergiho plánu podpořilo také irské nakladatelství Omnia Veritas. To vydalo v roce 2019 Kalergiho původní knihu Praktický idealismus v anglickém překladu, ovšem s vlastním podtitulkem „Kalergiho plán na zničení evropských národů“ přímo na přebalu.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Španělský Amazon opepřil publikaci navíc alarmujícím editorialem na prodejní stránce: „Tato výbušná kniha, napsaná v roce 1925, nebyla nikdy předtím vydána v angličtině! Číst Praktický idealismus vyžaduje silný žaludek! Je to přední a nejpodrobnější plán na zničení původních národů Evropy; to, po čem Richard Coudenhove-Kalergi volal, bylo nejen zničení evropských národů, ale také záměrná etnocida původní kavkazské rasy evropského kontinentu.“

Na konspirační teorii měla upozornit také graffiti, která se objevila v Irsku, Holandsku nebo v Německu. V Česku se o Kalergiho plánu rozepsal v roce 2016 v Parlamentních listech Věstislav Křenek, tehdejší zastupitel Plzeňského kraje za KSČM. Svému textu dal výmluvný podtitulek: „Děkujme, že ČR má prezidenta Zemana, děkujme, že RF má prezidenta Putina.“

Kreativní byla letos na konci října sloupkařka španělského webu Periodista Digital, která přirovnala údajný Kalergiho plán k příběhu „Jeníčka a Mařenky“ a samotného Richarda Coudenhove-Kalergiho k postavě Jekylla a Hyda. V červenci se konspiraci věnoval obsáhle také řecký deník Proto Thema, ke kterému patří i jeden ze tří nejprodávanějších nedělníků v zemi.

Fanoušci spiknutí po celé Evropě

Holandský zpravodajský server AD.nl popsal teorii v roce 2017 takto: „Typy podobné Breivikovi tvrdí, že hrabě stojí u zrodu „bílé genocidy“, která se má – v důsledku masové imigrace – odehrát na Západě. Tito lidé říkají, že za všechno mohou „zkorumpované západní elity“, které provádějí Kalergiho plán. Téma Kalergi je semeništěm obskurních teorií na sociálních sítích.“

Web dále připomněl, že konspiraci o Kalergiho plánu sdílel na Twitteru také poradce Fóra pro demokracii Robert de Haze Winkelman. „Následně byl označen za pravicového extremistu. Koneckonců, mnoho pravicových extremistů se ohání myšlenkami Coudenhove-Kalergiho,“ podotýká server.

Investigativní italský web Linkiesta označil Kalergiho plán v roce 2015 za hoax, který je srovnatelný s vykonstruovaným antisemitským dokumentem Protokoly sionských mudrců.

Letos v srpnu se pak rozhodl udělat vlastní investigaci mezi propagátory Kalergiho plánu zpravodajský web The Star v britském Sheffieldu.

„Vyšetřování vedené The Star, ve kterém se ke skupině připojil skrytý reportér, zjistilo, že členové Freenation Sheffield – antivaxerské skupiny, která se často schází v Endcliffe Park ve městě – pravidelně sdíleli články, videa a propagandu prohlašující, že vědí o spiknutí s cílem vyhladit bílé lidi a zotročit přeživší. Pravidelně také publikují obsah, který otevřeně podporuje nacisty a konspirace často akceptované krajně pravicovými hnutími, jako je Kalergiho plán, a i další příspěvky jsou homofobní nebo antisemitské. Členové také pravidelně znovu zveřejňují posty zakázané na různých sociálních sítích,“ popisuje web svá zjištění.

Panevropská unie: okrajové radikály neřešíme

Předseda českého výboru Panevropské unie Marian Švejda považuje šíření konspirační teorie s názvem Kalergiho plán za provokaci, případně projev nevzdělanosti. „Z politického hlediska jde podle našeho názoru o okrajové projevy xenofobie a vyhroceného nacionalismu s nepatrným ohlasem ve společnosti. Takové skupiny najdete všude a nemáme důvod se k jejich činnosti vyjadřovat,“ říká pro HlídacíPes.org.

„Jde patrně o specifický projev zaostalosti určitých kruhů společnosti v České republice; v kontextu Mezinárodní Panevropské unie jde pak, podle mé zkušenosti, o takřka neznámý jev. Za celou dobu mého působení v Panevropské unii ČR – tedy od obnovení její činnosti po převratu – se téma konspirujících Panevropanů v české organizaci neřešilo,“ tvrdí.

„Ostatně, kdo pozoruje vývoj moderního světa, nepřehlédne, že teze Richarda Coudenhove-Kalergiho o budoucnosti člověka není tak zcela vedle… ,“ dodává.

Myšlenka Panevropy také podle něj není jen výsadní věcí Panevropské unie. „Přívržence evropského sjednocovacího procesu, tak jak jej Kalergi formuloval, najdete v nejrůznějších politických strukturách napříč spektrem evropských politických stran a hnutí. Obecně je chápáno jeho dílo jako jeden z pilířů sjednocení Evropy. Odpůrci sjednocovacího procesu je z principu zatraceno,“ domnívá se Švejda.

To potvrzuje Nina Nováková, jediná žena v českém výboru Panevropské unie a poslankyně za KDU-ČSL.

„Zcela opačně ho vnímají lidé, kteří hovoří o Kalergiho plánu na zničení evropské civilizace. V první čtvrtině století 21. jsou mnozí lidé přesvědčeni – a já jejich obavy do značné míry sdílím – že evropská kultura je v ohrožení, že hrozby jsou stejné, jako před sto lety. Složitými cestami docházejí zastánci konspiračních teorií k názoru, že dědictví Kalergiho sehrává velmi nebezpečnou roli. Neposmívám se žádným názorům a je mi jasné, že přinést argumenty, které pomohou rozklíčovat, který Kalergi je ten pravý, je důležitý úkol pro panevropské hnutí,“ konstatuje.

Kalergi by se shodl s odpůrci migrace

Konspirace kolem Kalergiho plánu vyvrací i politolog Marek Ženíšek, poslanec za TOP 09 a expert strany na zahraniční politiku. Kalergi podle něj o několik desetiletí předběhl svou dobu, když vzhledem ke svému multikulturnímu původu zpochybňoval tehdy hojně rozšířené teorie o nerovnosti ras či antisemitismus. Za to podle Ženíška upadl v nemilost u nacistů.

„Konspirační teorie se opírá o marginální poznámku z knihy Pan-Evropa, ve které Coudenhove-Kalergi pojednává o tom, že v budoucnu bude v Evropě docházet k prolínání lidí afrického, evropského a asijského původu. Rozhodně však žádný takový plán na cílené míšení ras neexistoval,“ upřesňuje Ženíšek.

Kalergi podle něj chtěl sjednocenou Evropu jako protiváhu k Rusku, USA a Asii a jako pojistku proti budoucím konfliktům mezi národy.

Před dvěma lety zaznamenali šíření konspirace o Kalergiho plánu i Čeští elfové, kteří monitorují českou dezinformační scénu včetně obsahu řetězových mailů: „Tato verze spojuje několik motivů: podporu migrace a míšení „evropské rasy“ s Asiaty a černochy, násilné odebírání dětí za účelem jejich analfabetizace, podporu výchovy k homosexualitě a zabíjení dětí povinným očkováním,“ popisují.

Zakladatel panevropského hnutí Coudenhove-Kalergi by se podle Českých elfů v odporu k migraci paradoxně asi shodl s těmi, kteří ho dnes kritizují.

„Bylo to konzervativní hnutí, vyrostlé z traumatizující zkušenosti 1. světové války, které chtělo zabránit dalšímu konfliktu vytvořením dobrovolného, demokratického svazku evropských států na křesťanském základě. S touto myšlenkou se plán masové migrace, křížení a degenerace ras opravdu neslučuje,“ konstatují elfové.

Poběžovice bez konspirací

I když takzvaný Kalergiho plán rezonuje mezi příznivci konspiračních teorií po celé Evropě, v Poběžovicích, kde Richard Coudenhove-Kalergi prožil dětství, jeho odkaz žádné radikální reakce nevzbuzuje.

„O konspiračních teoriích víme, ale příliš se s nimi nesetkáváme. Před měsícem jsme odhalili rekonstruovaný pomník Heinricha Coudenhove-Kalergi, Richardova otce. Čekali jsme negativní reakce od občanů a prozatím nic,“ shrnuje Eva Vondrašová, vedoucí Komise pro zámek Poběžovice, která koordinuje opravy zámku.

„Stalo se pouze jednou, že jsme v místním Zpravodaji zavzpomínali na Heinricha, který měl letos výročí, a jeden občan napsal do redakce dopis zpochybňující pozitivní přínos Richarda a zmiňoval ony konspirační teorie. Reagovali jsme s vysvětlením, že článek pojednával o Heinrichovi, a že konspirační teorie o jeho synovi nezastáváme. Jedná se prozatím o jediný případ, který jsme mezi občany zaznamenali,“ dodává.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

20 komentářů

 1. A. S. Pergill napsal:

  Jinými slovy, psal o míšení národů a ne že ne. MMCH v celém díle Marxe a Engelse je celosvětová diktatura proletariátu zmíněna v podstatě v jedné větě v „Kritice Gothaiského programu“. Ovšem Lenin to rozvedl až do těch gulagů a masového zbídačování obyvatel atd. Takže je správné, pokud lidé citlivě reagují i na takové „zmínky“.

 2. Vlado1 napsal:

  – Pročpak paní „vedoucí komise“ Vondrášová odhaluje pomník, když čeká negativní reakce? To mají ouřady v popisu práce na.írat veřejnost? Nebo má při tom nadřazený pocit kulturní výjimečnosti ?
  Kritizovali jsme bolševiky za jejich sociální inženýrství – a co jiného je Kalergi a spol.?
  Jaký měl mandát a Kterých Evropanů, jimž jsou jejich domovy drahé, se tento „pán odnikud“ při plánování zrušení národních států v Evropě zeptal ?

 3. Ing.Roman Mysík napsal:

  Takže autor nám tu popírá, že se souhlasem vrcholových orgánů byly do Evropy dovezeny miliony příslušníků jiných etnik. Mísení ras a vznik širokého spektra míšenců je samozřejmým a přirozeným výsledkem. I to nám autor popírá. Myslím, že je celkem jedno, jestli dnešní realitu již někdo plánoval před sto lety. Podstatný je současný vznik paralelních společností, no-go zón, nárůst kriminality, nebezpečí občanské války. Ovšem autor je s tím vším spokojen, protože je to liberálně politicky kryto a tím pádem to jakoby neexistuje. Neboť migranti jsou inženýři a doktoři, že?!

  • Pavel napsal:

   Teď jsi to zločinci lukašenkovi nandal. Jen on je totiž do Evropy „dováží“.

   • petrph napsal:

    Tak on je za tím spíše Putin, který překvapil právě tím, že takto zaútočil tak jak to nikdo ze Západu nečekal a nebyl na to připraven. Tohle je totiž ta skutečná hybridní válka, a ne těch pár fake pidiwebů, na které byla zaměřena (asi nejen) naše Biska..

    Jenže co teď s tím?

    • Pavel napsal:

     Zase se zesměšňujete fantasmagorickými dojmy na co je či není zaměřena „biska“. Ovšem každopádně platí, že jeden rusácký bandita je za 18 a druhý rusácký bandita bez dvou za dvacet.

   • švarc napsal:

    Luky na to rozhodně sám není. Na jihu je dost jiných dovozců parazitů.

    • Pavel napsal:

     Takže pepíček ve školce zlobí taky a proto je v tom „luky“ nevinně, jsi chtěl říct švarci?

   • A. S. Pergill napsal:

    Ne, on spoléhá na zrádce a zločince, kteří je do té EU přijmou. „My to zvládneme“, „vítejte“, atd. Už se v tomto duchu ozvala rudozelená radnice v jednom německém velkoměstě, že by si je tedy vzala, bez ohledu na platnou legislativu mezinárodní, EU i Německa, z jejíhož znění je to nepřípustné (a přesně o to Lukašenkovi, ale i jeho islámským partnerům, jde).

 4. petrph napsal:

  Jenomže, o to právě vůbec nejde.
  Kdyby šlo jen o tu jednu zmíněnou vytrženou větu, tak proti ní se lze skutečně poměrně snadno ohradit, právě s tím, že byla vytržena, její obsah pozměněn, a význam překroucen. Btw, zase nic tak mimořádného, takto probíhá ideologický boj v médiích dodnes. Je to sotva pár dnů, co se takhle musel bránit pan Benda proti nařčení p. Hřiba, že prý chce zakázat rozvody. Je snad p. Hřib obviněn, že roznáší konspirační teorie?

  Jenomže stačí si najít překlad úryvku díla pana Kalergiho
  https://www.pokec24.cz/historie/kalergiho-plan-cesky-preklad-casti-knihy-prakticky-idealismus/
  a přečíst si o čem vlastně v té kapitole Kapitola 4 Křížení ras píše a hlavně co píše těsně před onou inkriminovanou větou
  „.. Tam, kde se rasová čistota a promíšenost setkávají pod dobrým patronátem, tvoří nejvyšší druh lidské bytosti a spojují nejsilnější charakter s nejsilnějším duchem. Tam, kde se setkávají pod nešťastnou záštitou čistota a křížení vytvářejí degenerační typy se slabým charakterem a matnou myslí.“

  a právě tohle je to podstatné a kritické, co vadilo kdysi nacistům (kteří plánovali vytvořit nejvyšší dokonalou čistou rasu, likvidací těch ostatních), ovšem stejně tak i současným zastáncům multikulturalismu, kterým se jejich plán vytvořit onu dokonalou rasu smíšením taky příliš nepovedl – takže, ve shodě s teorií p, Kalergiho to i oni dělají špatně. A proto jí asi musí popřít jako konspirační

  • A. S. Pergill napsal:

   Je mi velice líto, ale to, co citujete, je ryzí rasismus, srovnatelný s tím, co hlásali nacisté. Ten pán byl v podstatě konkurent nacistů, ale principiálně usiloval o to samé, co oni.

   • petrph napsal:

    Jak jsem taky výše napsal, chce to si přečíst i celý ten úryvek překladu v tom odkazu co jsem uvedl.
    Jasně že ty pasáže znějí z pohledu naší doby rasisticky, stejně jako třeba Břímě bílého muže od Kiplinga, nebo ostatně původní, necenzurovaný Robinson (já jsem ho takový ještě před skoro půl stoletím čítal) . Byl to pohled jeho doby, který sdíleli mnozí, který obrážel tehdejší vztah mezi rasami a který i takto participoval určitý směr vývoje do budoucna. A jak ostatně z té citace vidno, Kalergi nabízel pozitivní řešení pro všechny, pokud se to udělá správně..

    • A. S. Pergill napsal:

     Jsem toho názoru, že „Břímě bílého muže“ je spíš orientováno kulturně než rasově. Ostatně, Britové zcela jednoznačně nabízeli lidem z kolonií plnohodnotnou účast ne jejich „bílé“ kultuře. Toto pojetí se ostatně dá vyčíst z ještě známější básně „If“.

    • A. S. Pergill napsal:

     Možná bych ještě doplnil, že podobnou politiku, jakou prováděli Britové, prováděl v úspěšných časech své existence i Řím a i v tomto státě v podstatě nebyl ani rasismus ani nacionalismus.

 5. M. Viturka napsal:

  Škoda jen, že takových spoluobčanů jako byl pan hrabě nemáme více.

  • A. S. Pergill napsal:

   Před odsunem v roce 1945 jsme jich měli něco přes tři miliony.

 6. V.P. napsal:

  Citát : „Coudenhove-Kalergi pojednává o tom, že v budoucnu bude v Evropě docházet k prolínání lidí afrického, evropského a asijského původu. Rozhodně však žádný takový plán na cílené míšení ras neexistoval, upřesňuje Ženíšek.“
  Takže jestli tehdy takový plán neexistoval a dnes vidíme,že se realizuje,tedy ho musel někdo vymyslet,resp. Kalergiho dílo překroutit tak aby měl z něj prospěch a ten někdo miusel mít k tomu neomezené finanční možnosti. Kdopak to asi byl když ne Bilderberg ??? A jakému vyvolenému národu to asi tak má sloužit ???

  • petrph napsal:

   Bohužel, že bych si dovolil opravit, ony ty plány na cílené míšení ras existovaly a prováděly se historicky předtím i v době pana Kalergiho, a on je dobře znal a právě proto a na základě jejich znalosti své dílo psal.
   Když to vezmu jen z hlavy, asi tak 1300 let trvající pokus o násilné podrobení i Evropy ze strany islámu končila v době p. Kalergiho konečným zlomením moci Turecka na konci 1.světové),

   Nemluvě o opačném směru během několika set let trvání evropského kolonialismu (zase ještě v době p. Kalergiho poměrně živého – i jen pan Kisch toho popsal ve svých reportážích ze světa dost.
   Nakonec, i v UeSej už v té době věděli , že s tou masou afrických černochů , jejichž předky si dováželi během staletí předtím jako otroky, budou muset něco dělat a nějak je začlenit do společnosti…
   Současnost (posledních pár desítek let) raději nebudu komentovat, ono totiž třeba jen aktuální záběry z polsko-běloruské hranice ukazují, že ten západními elitami vynucený multikulturismus (o německých označeních ani nemluvě) začíná být pořádně divoký. Spíše to připomíná taky historicky známou invazi barbarů do římské říše.

   To jen že navzdory neustálému poučování ze stran elit a médií, že si máme historii pamatovat a bránit tomu aby se opakovala,
   je ale naopak toto pojetí z jejich strany velice omezené a filtrované a současná západní cancel culture tyhle připomínky
   maže už úplně..

 7. A. S. Pergill napsal:

  Prostě Panevropa je jeden ze sociálně inženýrských projektů, z nichž zatím, naštěstí, žádný neuspěl, byť zejména ten poslední, Hitlerův, se podařilo zničit jen za cenu desítek milionů mrtvých. V podstatě i „socialistický internacionalismus“, prosazovaný komunisty, je s tímto projektem spřízněný.
  Faktem je, že pokud by jakýkoli z těchto projektů uspěl, znamenalo by to pro Evropu naprostou katastrofu, daleko horší než byla okupace nacisty v letech druhé světové války. Není také náhodou, že se v tomto zločinném projektu angažují Habsburkové.

 8. A. S. Pergill napsal:

  Jsem toho názoru, že pokud by někdo vytáhl pomocí stroje času Thomase Moora, Saint Simona, Campanellu a další utopické socialisty na exkurzi po gulazích a uranových lágrech, tak by byli pořádně znechuceni tím,. co vlastně pomáhali přivést na svět.
  Je otázka, zda by byl v podobné situaci (třeba exkurze na řádění BLM) stejně znechucen ten Calergi, nebo zda by byl naopak uspokojen tím, že jeho vlhké sny došly naplnění.

Přidávání komentářů není povoleno