A hurá na kampaň! Foto: Jan Vilimek / CNC / Profimedia

Kaleidoskop šíleností z kampaně, co učí levičáky na londýnských univerzitách a hitšaráda vládního nevkusu

Napsal/a Robert Malecký 29. srpna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. V létě bylo v Česku v průměru 18 stupňů, pršelo a tropické dny byly přesně dva. Fotbalové poháry hraje Sparta. Čili jsou věci zase v jisté rovnováze, uvidíme, jak to dopadne po volbách, které nás čekají už za měsíc. Vítejte u komentovaného přehledu týdne, dnes se zaměříme hlavně na střípky z probíhající volební kampaně.

  • Tajné služby jsou ze své podstaty tajné proto, aby si o jejich činnosti nečetl kdejaký jouda v novinách. Což je poučka platná všude, jen v České republice si už zase o činnosti tajných služeb čteme v novinách. A to péčí prezidenta Miloše Zemana, který ve své umanuté nenávisti k šéfovi BIS Michalu Koudelkovi rozehrál slušnou kauzu kolem údajného odposlouchávání svých nejbližších. Zajímavostí na ní najdeme řadu, úplně nejlepší je ale role bývalého šéfa analytiky BIS Jiřího Roma, který je už rok zástupcem ředitele Bezpečnostního odboru Kanceláře prezidenta republiky.

„Ředitel BIS na jednání řekl, že odposlechy Zemanových lidí doporučoval před lety nyní už bývalý ředitel analytiky Jiří Rom.“
(nejmenovaný účastník jednání komise pro kontrolu BIS, Deník N, 26. srpna)

„Ano, řekl to na dnešním jednání.“
(druhý nejmenovaný zdroj, tamtéž)

Mohlo by to na někoho působit absurdně, ale ve skutečnosti je v tom hluboká logika. Prostě zadáte úkol na prezidenta, počkáte, až se to trochu rozkvasí a pak s informacemi k prezidentovi zběhnete. Když máte sedavé zaměstnání, vzruchu bývá málo, tak si ho musíte trošku povyrábět. Ona se ta práce sama neudělá.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • „Máte štěstí, že jdu zrovna kolem,“ pravila ve středu 93letá paní, která u metra na Invalidovně potkala dvojici Jana Maláčová/Matěj Stropnický, toho času v kampani. A jako na zavolanou měla u sebe paní ministryně kytici, kterou věrnou voličku ČSSD odměnila za celoživotní služby. I fotečka byla…

Nejsme si úplně jisti, co učí salonní levičáky na londýnských univerzitách, ale dějiny KSČ a mezinárodního dělnického hnutí v letech 1948 až 1989 to asi nebudou. Přitom na slušných československých školách byl z předmětu povinný zápočet. Je samozřejmě možné, že paní volila ve zmíněných letech sociální demokracii v rámci Národní fronty, i tak by se daly důsledky slučovacího sjezdu ČSSD s KSČ při troše fantazie vyložit. Koneckonců to vypadá, že současná ČSSD se taky bude muset po říjnových volbách po nějakém větším bratrovi porozhlédnout, kdo ví, jak toto ještě dopadne.

  • ČSSD svou kampaň postavila na varování před povolební spoluprací ODS s hnutím ANO. Což je od strany, která s Babišem vládne osm let, nezákonně ho v lednu 2014 vzala do vlády, a nechala kvůli tomu dokonce změnit zákony, aby se to smělo, docela odvážné.

Až se bude zavádět školné, poplatky ve zdravotnictví, prodlužovat odchod do důchodu nebo třeba privatizovat nemocnice, tak vy, pane Hamáčku, vy už tady nebudete.

  • Ale abychom naše střípky z kampaně zakončili nějak pozitivně, taky zde Janu Maláčovou pochválíme a ukážeme si malý rozdíl v tom, jak lze dělat kampaň ještě vkusně, a jak to vypadá, když se všechna míra vytratí. Maláčová a její vládní kolegyně Alena Schillerová a Klára Dostálová se o víkendu vydaly na akce svým způsobem podobné, a přece tolik jiné. Jak to dopadlo, posuďte sami:


Čili klidnou mysl, pořád ještě to může být horší. A bude.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)