Uvádění Adama Vojtěcha / foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

K očkování Starobrno zdarma, jak si Adam Vojtěch udržel loňskou formu a kdy vyrazí ČSSD demonstrovat proti vlastní vládě

Napsal/a Robert Malecký 30. května 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. A je to tady. Ministrem zdravotnictví se znovu stal Adam Vojtěch a rázem je po epidemii. Vláda vyhlásila její konec a řeší se už jen nepodstatné detaily, například jak dostat co nejvíc lidí na dovolenou do Chorvatska. Jen to očkování nám pořád trochu vázne, mladí moc nechtějí. Proočkovanosti by určitě hodně pomohlo, kdyby vakcína stála dejme tomu pět tisíc a pak ji dali v Kauflandu do akce za 199,- Kč. Nebo aspoň přidali Starobrno zdarma. Vítejte u komentovaného přehledu týdne, pojďme ke strojům.

  • Staronový ministr Adam Vojtěch měl první velkou tiskovou konferenci v pátek a nepřekvapil. Naopak – otevřel diskotéky, ale zakázal na nich hrát hudbu a tancovat, čímž plynule navázal na své výkony z předchozího roku.

„Z epidemiologického hlediska mi to připadá nesporně logické. Jsme přesvědčeni o tom, že lidé mohou přijít, sednout si a pobavit se a konzumovat, ale tanec jakožto pohyb, činnost, která se vztahuje ke kontaktu mezi lidmi, není povolený.“
(Adam Vojtěch po jednání vlády, iRozhlas.cz, 28. května)

Vládu k otevření restaurací a dalších služeb donutil rozsudek Nejvyššího správního soudu, který byl doručen na ministerstvo zdravotnictví v úterý a říká, že není v kompetenci pandemického zákona ani zákona o veřejné ochraně zdraví plošně uzavírat služby. Média o věci referovala široce, prakticky všechna se ale dopustila stejné chyby. Zpráva totiž není: Vláda v pondělí otevře restaurace a bary. Ale: Vláda minimálně dva měsíce svévolně likvidovala restauratéry, zatím neodstoupila.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Začíná se nám tu rozmáhat takový nešvar. Ministři za ČSSD začínají po sedmi letech společné vlády s hnutím ANO zjišťovat, že sedí v hyperpopulistickém projektu a rádi by se od něho aspoň navenek odstřihli. Což je samozřejmě tak trochu problém.

Pana ministra je nám samozřejmě příslušně líto, pláče hezky, jen se nemůžeme zbavit dojmu, že si plete Facebook s jednáním vlády. ČSSD je v prekérní situaci. Snaha jejího předsedy Jana Hamáčka vyvařit z kauzy Vrbětice nějaké ty politické body dopadla na výtečnou, ČSSD je pod jeho vedením něco jako alkohol lidstva: Taky se měří v promile. Pomalu se blíží okamžik, kdy k obveselení publika stejně jako před čtyřmi lety vyrazí protestovat proti vlastní vládě, to byl tehdy husarský kousek a voliči ho po zásluze odměnili.

  • Další příklad už patří do naší oblíbené rubriky Citátů, které uzrály jako dobře uleželý syreček. Je to právě rok, co nás poslanec ČSSD a bývalý předseda jejího poslaneckého klubu Roman Sklenák rozněžnil svým následujícím životním zklamáním.

Sklenák tehdy reagoval na volbu Hany Lipovské, Pavla Matochy a Lubomíra Xavera Veselého do televizní rady. My o rok později vidíme, že jsme spolu s ČSSD sežrali hada všichni, nejspíš i včetně hnutí ANO, které už nad děním kolem České televize pomalu ztratilo kontrolu. Odbržděný vagón se řítí z kopečka, nové členy rady už se možná do voleb zvolit nepodaří, což ale nic nemění na tom, že ta současná ve stávajícím složení ještě slušně zaškodí. Poděkovat můžeme právě třeba Sklenákovi a jeho naivitě.

  • A z hlubin loňských internetů ještě jednou. Málo se o něm ví, ale poslanecký klub ODS ve svém středu schovává neprávem opomíjeného myslitele. Jmenuje se Karel Krejza, je mimo jiné místostarostou v Litoměřicích a v minulosti už překvapil zákazem burkin na městských koupalištích.

„Přiznávám, že jsem doposud nikoho takového v Litoměřicích neviděl. Přesto je toto můj názor, a proto jsem ho prezentoval. Naše občany to zajímá.“
(Karel Krejza, iDNES.cz, 21. července 2017)

Je to právě rok, co se vystudovaný teoretický jaderný fyzik Krejza vydal pro změnu na pole epidemiologické a vyjádřil se i k tématu koronaviru a celosvětového spiknutí.

„Tvrdím, že na COVID-19 jako takový neumřel žádný zdravý člověk. Celé se mi to zdá jako hybridní válka, politický spor, který někdo vyvolal a novináři na to buď skočili, nebo nevím…“
(Krejza v rozhovoru pro web, který začíná na písmeno „P“ a nemůžeme ho zde sdílet, aby nezemřelo koťátko, 22. května 2020).

O rok později, po 30 tisících mrtvých, nezbývá než prozíravost pana poslance ocenit. Gratulujeme.

Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)