Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Vlasta Parkanová v roce 2014. Foto: Profimedia
,

Justiční zápisník: Jak státní zástupci beztrestně mučili exministryni Vlastu Parkanovou

GLOSA. Mučení bylo z českého trestního řádu odstraněno už dávno. Včetně některých souvisejících novel jako třeba inkviziční zákoník a podobně. Jen si to stále někteří orlové práva odmítají připustit. Takové myšlenky napadají čtenáře, když sleduje poslední dění v případu údajně předražené zakázky na nákup vojenských letounů CASA, v němž byla po devíti (!) letech pravomocně zproštěna bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová.

Když si přečteme příběh, kterým bývalá ministryně Vlasta Parkanová prochází, neubráníme se dojmu, že se někteří státní zástupci stále zhlížejí ve středověkých metodách. Údajný předražený nákup letadel CASA je z roku 2009, obvinění z roku 2012, začátek soudu 2017. Nepravomocně zproštěna loni na podzim. Teď pravomocně skončeno.

Na odvolací řízení se ovšem čekalo devět let od obvinění, tedy od chvíle, kdy státní zástupce Jan Kořán získal dojem, že se stalo něco nepravého. Zdůrazníme slovo dojem, neboť soudní přezkum dvou instancí nic takového nenašel. Naopak.

Citujme z prvoinstančního zprošťujícího rozsudku, na který upozornilo Aktuálně.cz. Soudkyně mluví přímo o příkoří: „Jehož umocňování nepodloženým dovozováním motivů soud hodnotí jako zásadní pochybení, ke kterému zřejmě státní zástupce přikročil, aby podpořil své tvrzení o úmyslném zavinění obžalovaných.“ Jak daleko je od příkoří k mučení?


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

A dodejme, že z Vlasty Parkanové je dnes zlomená žena, jíž vyšetřování zničilo slibně rozjetou politickou kariéru. Soudních jednání se neúčastní, nevyslechla si ani zprošťující rozsudky. „Rozhodně tím nemínila demonstrovat neúctu k soudu nebo bagatelizovat trestní řízení. Ona na to prostě lidsky nemá. Psychicky to velmi těžce nesla,“ vysvětlil loni její právník Tomáš Sokol. Není ani moc divu.

Pro úplnost – policista Jiří Mazánek, který vyšetřování rozjel, je dnes ředitelem mocné protimafiánské NCOZ.

A v klidu jsou i státní zástupci, kteří se na Parkanové dopouštěli příkoří (máme na to soudní verdikty).

„Ať si podá žádost o náhradu“

Co je na věci zarážející, že se státní zástupci zjevně nechystají v honu na političku ustat a navzájem se kryjí a v kuráži podporují. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, tedy Kořánova přímá nadřízená, pro iDNES.cz uvedla, že se obrátí na nejvyššího státního zástupce s „podnětem k podání mimořádného opravného prostředku“. Ten by prý mohl podat v kauze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Není to poprvé, co Bradáčová, která věc mimochodem přímo nedozoruje, do kauzy vstoupila s jasným postojem, který ovšem soudy jemně řečeno nepotvrdily. Už před pěti lety poskytla pozoruhodný rozhovor pro Seznam Zprávy, v němž řekla, že  důkazů o vině Parkanové existuje dost a čtyři roky stíhání nejsou problém. Dnes je z toho devět.

„Vždycky když se jedná o takto skutkově náročnou věc, která vyžaduje mezinárodní právní pomoc, navíc v takto citlivé problematice, jakou jsou informace vztahující se k bezpečnosti a obraně té které země, tak se to projeví na délce trestního řízení,“ uvedla tehdy vrchní státní zástupkyně a dodala, že kdyby se Parkanové zdála délka trestního stíhání neúměrně dlouhá, může si prý po skončení trestního řízení podat žádost o náhradu škody za průtahy. K těm prý ale ani před pěti lety nedošlo.

„To nechci hodnotit, protože i Evropský soud pro lidská práva hodnotí tyto věci individuálně. Máme znalosti o trestních řízeních, která trvala osm devět let a ani Evropský soud je nepovažoval za příliš dlouhou dobu. Naopak v jiných, skutkově právně jednoduchých případech, naopak označil rok trvající řízení za neúměrně dlouhé. Takže paušalizovat to opravdu nejde,“ usoudila Bradáčová.

Mučení bylo z českého trestního řádu odstraněno už dávno, jen si to stále někteří orlové práva odmítají připustit. Možná by neškodilo, kdyby si některý z nich užil postavení mimo službu na devět let a vyšetřování využívající všech možných kliček právního systému. Třeba za kárné provinění.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

18 komentářů

 1. ivan napsal:

  Když koupím to, co stojí v jiných zemích 100Kč za 100 000Kč a tvářím se, že je to v pořádku, jsem zloděj a podvodník. Všude na světě to platí, jen v ČR ne.
  Měli ji poslat na demokratický výslech k našim spojencům na Guantanámo a tam by se jistě přiznala.

  • květoslav napsal:

   Měla jim zazpívat dobrý den majore radare a byli by na ni milejší.

   • Ivo napsal:

    Vám dvěma hoši bych podle těch vašich keců nesvěřil ani nákup kupky hnoje….:-))

 2. Horymír napsal:

  Je řeč o těch samých letounech CASA,o kterých se paní Parkanové GŠ AČR vyjádřil ještě před nákupem,že jsou nevyhovující? O těch letounech, u kterých se musely upravovat armádní zkoušky,aby prošly a doplňovat obranná výzbroj? Do kterých se nevejde Pandur a musí se najímat letadla od spojenců?Která jsou dobrá tak na dopravu koní do Mongolska i když cestou musejí mít pět mezipřistání a i cestou do poměrně blízkého Afghánistánu si musíme s Turky vyjednat mezipřistání? Za cenu ne zas o tolik vyšší , jsme mohli mít skutečná transportní letadla a ne jen jakási letadla blízké podpory.

  • petr šrámek napsal:

   nic než pravda. Dolet mizerný, NATO paleta se nevejde, nosnost a RYCHLOST JAK V 2. světové válce. Parkanová měla bručet, aby si ostatní amatéři v dočasné funkci odvykli dělat mizerné předražené nákupy bez zodpovědnosti. Totéž dnes vrtulníkový útočný USA šrot, artilerie k ničemu, 200 bojových vozidel pěchoty pro pěchotu, kterou nemáme, ba ani tolik řidičů, aby těch 200 mašin rozjeli naráz . !!!
   Po Pandurech za 3 násobek ceny (proti např Portugalsku ) ani nemluvě.

   • Ivo napsal:

    Lži,bláboly a nesmysly.CASy jsou v poslední době nejspolehlivějším typem transportního letadla.České letectvo chystá koupi dalších kusů tohoto typu.A Pandury jsou také spolehlivé transportéry,naši vojáci si velmi chválí hlavně ,,nezničitelné,, motory a převodovky.Tak v čem je problém soudruhu?

    • Horymír napsal:

     Jenom se ten spolehlivý Pandur do té spolehlivé CASY nevejde!Můžete soudruhovat do alelujá a nic s tím nenaděláte!

  • petrph napsal:

   Tak to sice máte pravdu, jenže co jsem tak zběžně sledoval soudní proces s Parkánovou, tak u soudu ty výpovědi z vedení armády tak jasně nezazněly. Jasně, že protože i tihle oficíři si sledují nějakou kariéru, takže nebudou u soudu vypovídat pravdu, kterou by politikům uškodili.

   V tom je tedy bohužel, ten uhelný kámen celého nového, nového trestního řádu, že pokud soudce nevezme do úvahy faktický doložitelný stav (BYLO n krát předraženo), ale nechá se zavalit kvantami dalších posudků a výpovědí, které si obhajoba může snadno zaplatit a nebo i jen lehce (náznakově) vynutit – a kor ve státní správě, nikdy se nikoho z vyšších sfér odsoudit nepodaří, pokud v tom tedy zase není nějaký hlídaný vyšší zájem (který možná u dr.Ratha byl).
   Mimochodem, docela zajímavě se to teď projeví u soudu s Babišem, kolik svědků bude u soudu vypovídat stejně ochotně jako dosud, když to šlo rovnou do médií..Jo, tedy vlastně ono to hned tak nebude , jak se teď psalo, bude se muset zase nějakou dobu počkat, než mu zase zruší imunitu :)))

   • Axel napsal:

    Připadá mi, že pan státní zástupce měří dvojím metrem. Zatímco nákup 4x CASA v roce 2009 považuje za zločinný, tak nákup dalších 2x CASA v roce 2019 tentýž pan státní zástupce považuje asi za správný? Kupodivu…

    Tak srovnejme:

    1. V roce 2009 Armáda nakoupila 4x CASA 295M za cca 3,5 miliard (bez DPH). Přičemž Armáda dostala mírnou slevu, neboť protiúčtem AČR prodala 3xL-159A a 2xL-159T… Částku za L-159, které AČR prodávala v roce 2009 jako protiúčet, lze uvážit s ohledem na částku 19 milionů za jednou L-159A prodávané v roce 2017 (tehdy Armáda prodávala ze státního majetku 12x L-159A firmě AERO Vodochody) viz Státní Registr smluv https://smlouvy.gov.cz/smlouva/3829360?backlink=s3y1k

    2. Dokoupení dalších 2x CASA 295MW v roce 2019 stálo z našich kapes zhruba 2 miliardy Kč (bez DPH)

    Zajímavé, že pan státní zástupce je v klidu, čeho se dopustili za Babišovy vlády v roce 2019… Jestli on radši nekouká stranou, neboť to rozdíl v jeho přístupu, je do očí bijící. Jestli za Topolánka nakupovali předraženě, tak za Babiše nakupovali SUPERpředraženě…. Ach jo…

    Mimochodem … nepovažuji C-295 za úplně nejvhodnější v tomto množství… Samotné letadlo je OK. Spíše je problém, že armáda by využila jinou techniku za ty miliardy… zvláště s ohledem na provozní náklady takto specializovaných a takto kapacitních letadel, které např. pan prezident používá na létání z Prahy do Brna….

  • pavel napsal:

   Myslíte ten GŠ, za který Ing. Picek podepsal specifikaci na CASY??

 3. petrph napsal:

  Tedy, myslel jsem si že si přečtu děsivé podrobnosti o nějakém brutal mučení, a on je to popis poměrně obvyklého českého trestního řízení, které jest naprosto běžné, a ve své extrémní délce opravdu pro (každého) obviněného psychicky devastující.

  Ono jde přece ve všech podobných případech právě o to, že skutek se fakticky stal, ba dokonce zřetelně, i dle znění zákona odpovídá trestní zodpovědnosti.
  Jenomže – právní výklad při vynášení rozsudku se pak u některých soudců (protože, připomeňme, že trestní řízení prochází řadou odvolání a stížnosti) od názoru státního zástupce v žalobě diametrálně liší. TEČKA-
  A ta TEČKA značí, že právě takto je náš „naprosto demokratický a právní a fůbec fajn samá výhoda, pravda a láska“ justiční systém nastaven, takto pracuje – pro všechny.

  Čili ale – potom by měla právě ta „takzvaně“ nezávislá média skutečně vážit jak o tom budou „naprosto objektivně“ informovat . Sice tvrdí že prej na to mají nějaká pravidla, ovšem pokud mediálně obviňují státní zástupce z mučení, tak je vidno, že sama nemají k politckému bulváru daleko

  Ono tedy na závěr, a dobře to vědí, blíží se konečně čas, kdy bude podána žaloba a před soudy a soudci (opět, bude jich, díky odvoláním více, různých ) stát pan Babiš Už mají rozmyšleno, jak a co budou psát, pokud soud nějaké instance, z různých důvodů pana Babiše osvobodí? Budou snad taky psát o extrémně dlouhodobém mučení ze strany státních zástupců?

 4. ilonka salačová napsal:

  paní Parkanová, moc vás lituji…léta nervů…akorát musím uvést, že při koupi vojenské techniky by měl figurovat někdo, kdo tomu opravdu rozumi…nevím zda vy jste to nepodcenila…nevím…já jenom vím, že petručka bla..bla. šustrová??? měla podobný problém..nakoupila draze pandury a byla za to vyhozena…ale bylo to opatrné, byla chartistka…takže, vás lituji a je to ponaučení pro příště…jenom ten, kdo je odborník v dané tématice může rozhodnout a nakoupit…asi tak…paní parkanová…je to ponaučení…

  • petrph napsal:

   Když ona to paní Parkánová opravdu podcenila, ovšem z jiného důvodu, který raději v článku ani uveden není.
   Protože a samozřejmě není nutné aby rozhodující politik byl sám expert v ohodnocování toho či onoho nakupovaného zboží. Ovšem, co mu zákony kladou za povinnost, on prostě musí použít jiný, zákonem stanovený způsob jak si to ohodnocení toho nákupu zajistit. V tom je její vina, a je opravdu smutným výsledkem našeho soudnictví, že jí z toho osvobodila..
   ,
   Mimochodem, v článku je krátičká zmínka o „nespravedlivém posudku“, který si pak nechalo vypracovat státní zastupitelství proti ní. Ono totiž, pokud by si paní ministryně Parkanová nechala předem vypracovat alespoň podobný posudek o výhodnosti, toho nákupu, vůbec nic by jí nehrozilo, a nikdo by jí ani obvinovat nemohl.

 5. petr šrámek napsal:

  nic než pravda. Dolet mizerný, NATO paleta se nevejde, nosnost a RYCHLOST JAK V 2. světové válce. Parkanová měla bručet, aby si ostatní amatéři v dočasné funkci odvykli dělat mizerné předražené nákupy bez zodpovědnosti. Totéž dnes vrtulníkový útočný USA šrot, artilerie k ničemu, 200 bojových vozidel pěchoty pro pěchotu, kterou nemáme, ba ani tolik řidičů, aby těch 200 mašin rozjeli naráz . !!!
  Po Pandurech za 3 násobek ceny (proti např Portugalsku ) ani nemluvě.

 6. Yve napsal:

  A co se stalo s Bartákem Martinem, ten v té kauze také byl, o něm ani zmínka. Yvee

 7. josef napsal:

  Tato republika je jeden veliký podvod od dob KarlaIV.

 8. P napsal:

  Jo jo,pan Barták když se dozvěděl, že se to prolilo s letouny, tak dostal infarkt. A pan Kalousek ať raději nepíše že vše bylo v pořádku-žije z toho doteď…Myslím že pokaždé, když po sobě vyjeli (Kalousek-Babiš), tak na tom pravdy trochu bude…bez větru se ani lístek na stromě nehne

Přidávání komentářů není povoleno