Jiří Skuhrovec: Ministerstvo financí ví, že je porušován zákon. A nic s tím nedělá

Napsal/a Jiří Skuhrovec 19. června 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Dnes je tomu přesně jeden rok, kdy Centrum aplikované ekonomie upozornilo na alarmující fakt: je masově porušován Zákon o rozpočtových pravidlech, podle kterého musí každý žadatel o dotaci doložit svou vlastnickou strukturu.

Jednoduše řečeno, většina poskytovatelů dotací tehdy zákon prostě ignorovala. Ministerstvo financí, které je gestorem zákona a mělo by kontrolovat jeho dodržování, se k tomuto zjištění pro Lidovky.cz vyjádřilo slovy: „Ministerstvo financí je samozřejmě znepokojeno zjištěnými nedostatky při poskytování dotací a do budoucna se na tuto problematiku zaměří v rámci své metodické činnosti.“

Ministerstvo tedy deklarovalo záměr posvítit si na to, kdo v naší zemi reálně profituje z evropských i národních dotací. Zákonný nástroj tu je, jen se nevyužívá.

Další peníze pro firmy z Kypru

Po jednom roce však je zřejmé, že zůstalo při starém. Soukromé firmy od té doby dostaly dalších zhruba 10 miliard korun na dotacích, a server dotinfo.cz, kde by se informace o žadatelích měly shromažďovat, zeje prázdnotou.

Přibývá přitom příjemců dotací s vlastníky skrytými za holdingy na Kypru v Nizozemsku či na Kajmanských ostrovech. O nich se nicméně z dat stále nedozvíme – protože je po firmách nikdo nechce.

Už aspoň víme, že nevíme

K jednomu zlepšení oproti loňsku přeci jen došlo – evidence došlých informací o žadatelích se zveřejňuje jako otevřená data (konkrétně zde), což ovšem jen pomáhá lépe odkrýt pravý stav věcí: nejen že ministerstvo nemá informace o vlastnících, v řadě případů není ani jasné komu prostředky tekly a kolik jich bylo.

Tím méně pak může být známa jeho majetková struktura. Prohlubuje se tak jen nepřehledný terén zhruba desítky IT systémů rozptýlených po státní správě, ve kterých se evidují nějaké dotace, ale v podobě pro systematickou kontrolu spíše nepoužitelné.

Co bude dál? Zákonný nástroj tu je, chybí ale zřejmě chybí politická vůle ho začít používat. V naší zemi totiž dosud panuje étos „fondy je nutno vyčerpat“, a kdo by takovému čerpání chtěl klást další překážky, že? Jedno komu, hlavně ať tečou…

(Autor je externím poradcem ministerstva financí pro otevřená data, tedy pro agendu s předmětem článku nijak nesouvisející.)

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)