Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Andreje Babiše, zdroj

Jediné místo, odkud Babiš nevyhraje volby, je vězení

GLOSA. Premiér Bohuslav Sobotka překvapil. Ve snaze dostat Andreje Babiše z vlády za každou cenu vsadil na zdánlivě nejjistější kartu – demisi celé vlády. Prý nechce, aby se z Babiše stal mučedník tím, že by prezidentovi navrhl pouze jeho odvolání.

Premiér toho ale nechce mnohem mnohem víc. Nechce se kupříkladu dostat do neodvratných sporů s prezidentem, jemuž ústava nedává žádný termín pro odvolání ministra (jehož odvolání mu předtím navrhl premiér).

A co nechce především, je to, aby Andrej Babiš vyhrál volby – alespoň ne tak drtivě, jak mu nyní (stále ještě předčasně) věští průzkumy veřejného mínění.

To je na celé hře s demisí vlády vlastně to nejpodivnější. Do volebního útoku se lépe přechází z opozice. A ještě lépe z postavení jediného spravedlivého, jemuž nepřejícné okolí nedopřálo dotáhnout do konce svoji misi. V tomto smyslu ze sebe Babiš (a jeho PR boys) mučedníka udělá, ať si to pan Bohuslav přeje nebo ne.

Celé to působí spíše jako zatím zastřený pokus o nějakou vyšší hru – odstřihnout Babiše od bezprostředního vlivu na ministerstvu financí, nad Generálním finančním ředitelstvím, nad Finančním analytickým úřadem…

A zkusit popohnat vyšetřování kolem Babišových problematických transakcí. Protože jediné místo, odkud Babiš při současné konstelaci může nevyhrát volby, je vězeňská cela.

Pokud by snad motivace celé politické akce byla takováto, je to výrazně horší zpráva o Sobotkovi než o Babišovi.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

21 komentářů

 1. wewerk napsal:

  Neee, jenom to neeee !!!
  Husák seděl – a byl prezidentem.
  Havel seděl – a byl prezidentem.
  Babiš ???

  • Tondach napsal:

   Babiš bude po Zemanovi taky prezidentem…..

  • Josef původní napsal:

   Doufejme, že také půjde sedět. Ale s tím prezidentstvím? Brrr. To snad ne.

   • wewerk napsal:

    Tohle opravdu není scifi :

    Červen 2023, Česká anofertistická republika, súdruh Babiš na besedě s občanmi.

    Občan: Jak by se šlo zbavit předsedy vlády?
    Babiš: Ak sa chcete zbaviť akéhokoľvek politika, prezidenta nevynímajúc, je k tomu jediná cesta: kalašnikov. No a potom existuje aj druhá cesta: demokratické voľby. Hehehe.
    Občané: ??

    • cholera napsal:

     wewerku, máte špatného autora, tím pádem i slovenské AK jste si vycucal z prstu.
     To, co jste uvedl jako Babišův výrok, je výrok M. Zemana. Ne že by mezi nimi byl rozdíl.

 2. petrph napsal:

  Dovolil bych si odporovat v závěru uvedenému tvrzení že „Pokud by snad motivace celé politické akce byla takováto, je to výrazně horší zpráva o Sobotkovi než o Babišovi.“ To by totiž bylo na celé věci to nejúžasnější, kdyby se toto podařilo a ČSSD by tím získala do voleb ohromný drajv, kdyby tím prokázala že za její vlády dokonce ani vysoká vládní funkce nechrání před vyšetřováním a vězením za spáchané a prokázané zločiny.
  Jinak totiž nechápu oč se tady po celou dobu vlastně redakce HP snažila když úsilovně dávala dohromady přehled Babišových podezřelých transakcí. Že by tedy společně se svými zde publikujícími právníky razila heslo „politik nese pouze politickou zodpovědnost, ale před trestním řízením a vyšetřováním ho systém chrání? Too big to fail, jak se říká „politicky korektně na Západě?“
  Tak to možná funguje v západní demokracii, kde je (pokud) součástí takové „dohody že zaskočený politik nejen že okamžitě sám a navždy odchází z politiky, ale většinou i po tvrdé dohodě s prokurátorem o nestíhání přiznává svou vinu a platí stamilionové pokuty a náhrady škody. Což určitě u nás panu Babišovi nehrozí..:))

 3. Weber napsal:

  Od Bohuše geniální tah, teď je míč na Hradě a ve zmatené Andrejově myslivně, doufám, že mu jeho zaoceánští poradci poradí taky něco geniálního. Protože nejde obecně o nic, co by přitížilo občanům, tak si právě statisíce politologů, filosofů, ekonomů, řiditelů všeho, včetně ministerstev, vlády a parlamentu z ulice, kteří vědí nejlépe, jak se co má řídit mohou zaspekulovat o Bohušově charakteru, pokud ještě v tom nemají jasno. Až nastane doba volby do Parlamentu, je třeba aby odložili zamilovanost do svých „koní“, hodnotili jen to, na co jim rozum stačí a neblbli příliš. Ono to nějak dopadne a nebudou si muset slibovat, že příště budou chytřejší!

 4. rich napsal:

  Chlapče,chlapče,byl to odvážný a dle mne nesmyslný tah.Zeman tě má už od voleb v nemilosti.Proč si myslíš,že ti půjde na ruku?Udělá vše,aby ČSSD pod tvým vedením ostrouhala.A já ti to přeju.Krizi šlo řešit jinak.Ale to bys musel oplývat vlastnostmi Churchila.Nadpozemské.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Tím, že to hodil na krk Zemanovi, eliminoval Zemanovu nepřízeň, kterou ostatně Zeman cudně tají a jen sem tam utrousí poznámku a naznačí, že ho kdysi kdosi zradil.
   Zeman se teď musí předvést a pokud chce být zvolen prezidentem i v příštím roce, tak to nemá jednoduché.

   • petrph napsal:

    No.. Zeman má ohromnou výhodu, totiž že prezidentské volby se konají až v lednu, nejen tedy po parlamentních volbách, ale až dokonce (asi těsně) v době dohadování a jmenování nové vlády. Ergo, je to on kdo má „na předvádění svých kvalit“ a dojednávání účelových poliických dohod, včetně velkého zájmu médií nejvíc času i prostředků do poslední chvíle. Oproti tomu budou další kandidáti na prezidenta , pánové Drahoš a Horáček (i další) prakticky bezbranní, a jejich kuňkání ala „kdybych byl prezidentem budu NeZeman“ nebude mediálně vůbec slyšet

 5. zdenek napsal:

  Prezidenti Havel, Klaus, Zeman bývalí členové KSČ. Předsedové vlády Čalfa, Klaus, Zeman, Tošenovský, Špidla, Topolánek, Sobotka bývalí členové KSČ. Proč to píši to zkorumpovaný Pes nepochopí. Já ani nečekám že to pochopí.

  • Robert Břešťan napsal:

   Kdo a čím nás prosím pěkně korumpuje? Děkuji.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    To zdenek neví, to byste chtěl po něm moc.

  • Josef původní napsal:

   Nemáte Zdeňku v tom členství v KSČ pánů Havla, Špidly, Topolánka a Sobotky nějaký zmatek?

 6. Němec napsal:

  Předně pan Sobotka udělal z Babiše podvodníka před celým světem. To se mu povedlo dokonale. Teď je na tahu policie. Může dostat do vězení všechny aktéry. Za vlastizradu, krácení daní, optimalizování daní, rozkradené dotace z EU, úplatky a korupci. Jména si policie může dosadit sama. Pokud ovšem nemá odvahu jen zavírat ženské a dělat estrádu v televizi.

  • petrph napsal:

   já bych si to taky přál. To by totiž by to bylo to ideální co by podpořilo jak tedy preference ČSSD tak i vůbec důvěru obyvatel v demokratické instituce tohoto státu.
   Jenže když on s tím pan Sobotka přišel tak hrr v poslední chvíli. Je to přece tak rok kdy chtě nechtě podpořil policejní reformu svého ministra vnitra Chovance, v rámci které byly v první řadě eliminovany protikorupční týmy které sahaly až k politikům. A přpomeňme že tehdy odejitého Šlachtu si koupil poměrně levně (a za státní peníze) právě Babiš.
   A připomeňme taky následnou vyšetřovací komisi parlamentu, jejíž závěr (a to opět pod blahým úsměvem premiéra Sobotky) byl že policie a státní zastupitelství mají především dodržovat všechna možná práva případných vyšetřovaných politiků, a nikoliv je snad nějak zbrkle vyšetřovat jejich zločiny, natož pak zatýkat nebo žalovat..
   Tak co by dnes asi od policie a státních zástupců čekal? Co jsem četl, tak v den ohlášení demise šla místo Babiše sebrat jakéhosi fotbalového bafuňaře či co
   Jo, P.S. pokud jste snad chtěl pojmem “ Za vlastizradu“ mínil toho jednoho na Hradě, tak to máte smůlu, do toho policii už vůbec nic není..To si musí Sobotka zařídit úplně jinde..

 7. Tomáš napsal:

  Tragikomedie v podání premiéra Sobotky s demisí,ukazuje jeho nezřízenou touhu po moci.Musel vědět ,že A.Babiš je těžká váha mezi podnikateli ,přesto s ním šel do koalice ,nyní předvádí trapnou komedii v přímém přenosu.Jen doufám,že národ si uvědomí jeho parazitování.Tak parazitoval na Zemanovi ,nyní na Babišovi a chtěl by strhnout úspěch této vlády na sebe.Může se mu stát,že prohraje vše .

  • Josef původní napsal:

   Pokud tu někdo prohrál, tak jste to vy, Tomáši.

 8. Marcus Aurelius Antoninus Augustus napsal:

  Ať už je Babiš a jeho záměry jakékoliv, Sobotka je neschopný chudáček, který nic nedokázal, absolutně nevhodný pro vedení této země. Doufám, že ho tato situace jednou provždy odstraní z vysoké politiky. Může dosloužit jako starosta v nějaké menší vesnici, to by odpovídalo jeho schopnostem.

  • Josef původní napsal:

   Naše vesnice rozhodně není menší, přesto mít tu za starostu Sobotku bych považoval za velké terno. Vás, Marcu Aurelie, bych u nás nezaměstnal ani jako obecního hlídače.

 9. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  “Sobotka podal demisi vlády. „Není jasné, zda Babiš nešidil stát na daních,“ řekl.” Je ovšem jasné, aspoň Babišovi a jeho zaměstnancům z ANO 2011, že pokud ošidil (a on ošidil, i když “v rámci zákona”), tak za to může Kalousek, protože ten zákon předložil a Sobotka, protože jej nezrušil. K tomu – předložení není schválení, schvalují poslanci a senátoři, podepisuje prezident a tím také schvaluje; stejné je to se zrušením – zrušení odhlasují poslanci a senátoři (většinou novelou zákona), podepisuje a tím schvaluje také prezident. Koho by tedy měli zavřít, když Babiš říká: “… měli by ho zavřít”? Kalouska, Sobotku, poslance a senátory (všechny co hlasovali pro), prezidenta , co to všechno stvrdil svým podpisem? Nebo toho, který, ač jistě nerad, využil a vědomě zneužil (“ty peníze moje firma potřebovala”) onoho Kalouskem předloženého zákona?
  Ostatně v tom zákoně, není ani slovo a tom, že jsou vyzývány všechny velké firmy, aby vydaly dluhopisy, které si pak mají koupit majitelé těch firem, aby optimalizovali své daňové odvody. Proč něco takového neudělal Hyundai, Volkswagen a další velké zahraniční firmy? Odpověď je nasnadě – nepatří Babišovi ani Jančurovi!
  Nakonec ho Zeman svým svérázným výkladem Ústavy a ústavních zvyklostí nepodat demisy, ale podat odvolání Babiše. A tak díky kamarádovy Zemanovi, už Babiš nemůže hrát naplno úlohu mučedníka.

Přidávání komentářů není povoleno