Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Jaroslav Šonka: Já, Poutník. Já, uprchlík

V čem je thriller z arabského prostředí poučný pro současnou uprchlickou krizi?

Kniha Terryho Hayese „Já, Poutník“, originále „I am Pilgrim“ se dočkala mnoha nadšených recenzí. Většina z nich ovšem vypouští jeden významný aspekt, který přesahuje rámec dobrodružného čtiva. Jasnou dělící linku islámem a radikálním islamismem.

Trocha americké akce

V knize jde o tajného agenta bez civilní identity, který po třicítce odchází do penze – s odůvodněním v tajných službách běžným. Je v daném okamžiku neuplatnitelný a moc se mu už nechce.Má za sebou zabíjení zrádců své organizace a jiné dobrodružné činy. Jeho přítel, policista z New Yorku, ho zaplete do jednoho případu jako poradce.

Poutník ihned vidí, že kdosi jedná podle návodu jeho knihy, kterou vydal pod pseudonymem, a ve které popisuje, jak zakrývat stopy. Mrtvola, k jejímuž ohledání je přizván, má vytrhané zuby, hlavu a ruce v kyselině sírové a není identifikovatelná. Přesto se případ rozvine.

Složitým děním se Poutník dostává na Blízký východ a popisuje zde různé charaktery arabských muslimů. Z konfliktu v Saúdské Arábii, kde hrají roli tamní totalitní a násilné poměry, které si hrají na právo, vychází Poutníkův protivník, který vystupuje v textu jako „Saracén“.

Jeho vize světa převádí křivdu jeho rodiny ze saúdského systému na Spojené státy, zemi, která pečuje o své spojenectví se Saudy. USA se podle elegantně popisované logiky stávají systémem, na kterém Saracén musí vykonat pomstu.

Vybere si metodu, kterou je mikrobiologický útok manipulovaným mikrobem a plánovaný okamžik se blíží. Poutník vše nakonec pochopí, ale kniha nekončí přestřelkou, která zachraňuje svět.

Chránit nevinné muslimy

Recenzenti většinou přehlédnou fakt, že o Saracénovo dítě se stará jeho sestra, která nežije ve světě pomsty a násilí a před tímto světem spíše utíká.

Je to muslimka, která ráda opustila Saúdskou Arábii a má svůj vrcholně lidský úkol péče o dítě. Poutník rychle pochopí, že tato žena není součástí spiknutí, že dítě, které pozná a stane se pro něj partnerem her, je samozřejmě nevinné.

Saracéna sice zlikviduje, ale jeho sestru a jeho dítě zachraňuje před násilím světa. Poutník se během děje stává přítelem obou, či alespoň člověkem, který sice má důležitý úkol, ale za své si bere i uplatňování spravedlnosti, kde to jen jde.

Nebojuje s islámem, ale s teroristou a zachraňuje tak i nevinné muslimy. Tahle Hayesem důsledně dodržovaná dělící čára nám v naší zlaté české diskusi rozjitřené uprchlickou krizí chybí, a proto bych této knize přál hodně čtenářů.

Naučit se rozlišovat uvnitř islámu, to se dnes nenosí. Pokud by k tomu pomohlo toto intelektuálně přístupnější čtivo, bylo by to jen dobře.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

3 komentáře

 1. J.Němec napsal:

  Pane Šonka co myslíte, že je pro Českou republiku nebezpečnější. Saracéni nebo rudé trenky nad hradem ?

 2. angelica sonin napsal:

  Včera jsem podruhé nevěřícně zdvihla obočí, když jsem večer poslouchala v ČT Vaše vyjádření, pane Šonko, k uprchlické krizi. Konkrétně k tomu, že Merkel není naivní, ale velice chytrá.
  No, jak se to vezme. Dobrá, dejme tomu, že má velké srdce a soucítí s uprchlíky, pomiňme, že má sedmdesátiletý pocit dluhu, který se nyní chystá jaksi vracet a zaangažovala v tom celou Evropu. Ale nemohu nevidět, že staronová řecká vláda získala pádem z nebes klacek do rukou v podobě uprchlíků, a tím klackem nyní hodlá mlátit „zlou Evropu“ a hlavně Merkelovou, které již několik dlouhých let krizové Řecko nadává do nacistických bachařek. Merkelová je chytrá, zrovna tak vidí potutelný Tsiprasův úsměv, který prozrazuje lišácké očekávání přílivu evropských miliard pro hotspoty se spoustou nových úřednických míst. Merkelová tedy furiantsky řekla, že všechny potřebné Syřany přijme(me). A teď už musí držet tvář, i když je na ní vidět zděšení. Prozření z naivity (za niž z velké, ba největší části tohle gesto pokládám já) se dostaví možná až, no, raději to tady ani nebudu říkat, protože bych nechtěla rozšiřovat memy v podobě vizí, které nejsou příjemné.

 3. ArnoC napsal:

  Trochu fantazmagorie, kdyz nekdo baji o tom, jak samotinka zena opusti Saudskou Arabii!
  Hranici by se ani nepriblizila, uz na ulici by ji
  zabasli a nejspis ukamenovali – nebot se odvazila
  cestovat bez svoleni manzela, ci jineho pribuzneho muze.

  Pane Sonko, probudte se prosim! Jak chcete rozlisovat
  uvnitr islamu (na zly, hodny a miloucky?)
  Siite v Iraku se snazi vyhubit sunity a Kurdy, sunitsky
  IS vrazdi siity, jezidy, alavity i vlastni sunitske
  souverce! Turecti sunite vrazdi Kurdy a vyznamne
  podporuje hrdlorezy z IS. A to nemluvime o islamskych
  hajzlicich v cerne Africe.
  Vsechny tyto sorty islamu vsak pohrdaji evropskou civi-
  lizaci a touzi po svem konecnem vitezstvi na celem svete – neverici pak donuti konvertovat k islamu,
  nechteji-li byt povrazdeni.
  Nasi mekosrdcatost pokladaji za zoufalou slabost. kterou samozrejme kdykoliv zneuziji, az tu budou
  dostatecne silni a pocetni.Skutecny islam je a zustane
  vzdycky netolerantni, neprizpusobivy a redikalni.
  Co takhle prosadit aspon adopce muslimskych deticek normalnimi Evropany?

Přidávání komentářů není povoleno