Jaroslav Šonka: Já, Poutník. Já, uprchlík

Napsal/a Jaroslav Šonka 21. září 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

V čem je thriller z arabského prostředí poučný pro současnou uprchlickou krizi?

Kniha Terryho Hayese „Já, Poutník“, originále „I am Pilgrim“ se dočkala mnoha nadšených recenzí. Většina z nich ovšem vypouští jeden významný aspekt, který přesahuje rámec dobrodružného čtiva. Jasnou dělící linku islámem a radikálním islamismem.

Trocha americké akce

V knize jde o tajného agenta bez civilní identity, který po třicítce odchází do penze – s odůvodněním v tajných službách běžným. Je v daném okamžiku neuplatnitelný a moc se mu už nechce.Má za sebou zabíjení zrádců své organizace a jiné dobrodružné činy. Jeho přítel, policista z New Yorku, ho zaplete do jednoho případu jako poradce.

Poutník ihned vidí, že kdosi jedná podle návodu jeho knihy, kterou vydal pod pseudonymem, a ve které popisuje, jak zakrývat stopy. Mrtvola, k jejímuž ohledání je přizván, má vytrhané zuby, hlavu a ruce v kyselině sírové a není identifikovatelná. Přesto se případ rozvine.

Složitým děním se Poutník dostává na Blízký východ a popisuje zde různé charaktery arabských muslimů. Z konfliktu v Saúdské Arábii, kde hrají roli tamní totalitní a násilné poměry, které si hrají na právo, vychází Poutníkův protivník, který vystupuje v textu jako „Saracén“.

Jeho vize světa převádí křivdu jeho rodiny ze saúdského systému na Spojené státy, zemi, která pečuje o své spojenectví se Saudy. USA se podle elegantně popisované logiky stávají systémem, na kterém Saracén musí vykonat pomstu.

Vybere si metodu, kterou je mikrobiologický útok manipulovaným mikrobem a plánovaný okamžik se blíží. Poutník vše nakonec pochopí, ale kniha nekončí přestřelkou, která zachraňuje svět.

Chránit nevinné muslimy

Recenzenti většinou přehlédnou fakt, že o Saracénovo dítě se stará jeho sestra, která nežije ve světě pomsty a násilí a před tímto světem spíše utíká.

Je to muslimka, která ráda opustila Saúdskou Arábii a má svůj vrcholně lidský úkol péče o dítě. Poutník rychle pochopí, že tato žena není součástí spiknutí, že dítě, které pozná a stane se pro něj partnerem her, je samozřejmě nevinné.

Saracéna sice zlikviduje, ale jeho sestru a jeho dítě zachraňuje před násilím světa. Poutník se během děje stává přítelem obou, či alespoň člověkem, který sice má důležitý úkol, ale za své si bere i uplatňování spravedlnosti, kde to jen jde.

Nebojuje s islámem, ale s teroristou a zachraňuje tak i nevinné muslimy. Tahle Hayesem důsledně dodržovaná dělící čára nám v naší zlaté české diskusi rozjitřené uprchlickou krizí chybí, a proto bych této knize přál hodně čtenářů.

Naučit se rozlišovat uvnitř islámu, to se dnes nenosí. Pokud by k tomu pomohlo toto intelektuálně přístupnější čtivo, bylo by to jen dobře.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)