Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Český jarmark SPD. Foto: Stanislav Heloňa / MAFRA / Profimedia
,

Jarmarky SPD ničí trh, bouří se firma, jejíž mrkev se prodávala na akcích Okamurovců

Předvolební „jarmarky“ SPD dlouhodobě provází podezření, že extrémně nízké ceny potravin prodávaných na těchto akcích, jež se tváří jako „férové“, jsou ve skutečnosti dotované. Nasvědčuje tomu i zjištění HlídacíPes.org, že jedna z firem, jejíž zboží se na akcích prodávalo, o prodeji na mítincích SPD vůbec nevěděla a nesouhlasí s ním. Tamní ceny považuje za likvidační.

„Zjistili jsme, že se ve volební kampani SPD prodává naše karotka a s tímto postupem nesouhlasíme. Nikdo nás dopředu neinformoval a ceny, které jsou zde uvedeny i v dalších komoditách, ničí obchodní trh, který je již i tak sám o sobě deformovaný,“ brání se ostře proti prodeji své zeleniny na akcích Tomia Okamury ředitel společnosti VH Agroprodukt Piletice Radim Pátek.

HlídacíPes.org má k dispozici písemnou komunikaci mezi jeho firmou a agenturou A-Propos, která produkčně zajišťovala několik posledních předvolebních akcí Český jarmark. Ty fungovaly kromě prodeje levných potravin i jako volební mítinky s kandidáty SPD.

„Tak levně bych jim neprodal“

Na úplně posledním „jarmarku“ minulý víkend v Praze se objevila právě i mrkev z Piletic u Hradce Králové. Běžný zákazník si však na stánku přečetl jen informaci, že jde o zeleninu původem z České republiky, oblast Piletice, bez udání konkrétního výrobce.

Právě konkrétní producenty zeleniny i dalších potravin nabízených na předvolebních akcích zatím SPD až na výjimky dosud důsledně tajila.

Na „jarmarku“ v Praze však natočil a následně na YouTube sdílel video bývalý člen SPD Robert Vašíček, který vedení Okamurova hnutí dlouhodobě kritizuje. Zastavil se i u stánku se zeleninou a od produkčního celé akce chtěl vědět, kdo je dodavatelem mrkve. Ten mu vyhověl a nahlas přečetl štítek na síťovém pytli se zeleninou: Odbytové družstvo Piletice. Tedy firma patřící právě pod zmiňovanou společnost VH Agroprodukt.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Její jednatel Jan Věcek však vůbec netušil, že se jejich mrkev na akcích prodávala, navíc jen za 7,90 Kč za kilogram, což Tomio Okamura v reklamních materiálech hnutí označuje jako „férovou cenu SPD od českých sedláků“. Pěstitelé to ale vidí úplně jinak.

„Já bych jim samozřejmě tak levně mrkev neprodal,“ říká Jan Věcek s tím, že za podobnou cenu prodává jen některým velkým odběratelům. Ti si však pro zeleninu musejí sami dojet a doprava náklady dále zvyšuje – i proto je podle něj cena avizovaná SPD nereálná a tedy nutně dotovaná.

Hnutí SPD dlouhodobě zdůrazňuje, že na „jarmarcích“ samo nic neprodává a že chtělo dát především prostor českým farmářům nabízet produkty za ceny, které si sami určí. S dovětkem, že se tak ukážou nesmyslně vysoké marže obchodních řetězců.

Postupně však vyšlo najevo, že maso nebo mléčné výrobky namísto drobných zemědělců dodávají na akce SPD někteří z „agrobaronů“ a jejich firmy, například Rabbit CZ nebo Interlacto. O pěstitelích zeleniny zatím přesnější informace chyběly.

Apolitická mrkev

Jak ukazuje případ piletické mrkve, zeleninu nakupovala pořádající agentura přes další řetězec firem. Pěstitel tak nemusel ani vědět, že jeho zelenina míří právě na předvolební mítink a bude přeprodávána za cenu, se kterou by jinak sám nesouhlasil.

„Uvedenou cenou ohrožujete naši obchodní a cenovou politiku a ekonomické ukazatele společnosti,“ napsali pěstitelé z Piletic produkční agentuře Green Marketing. Ta celou věc předala druhé zmiňované pořádající agentuře A-Propos.

„Nejsme si vědomi toho, že bychom vás či vaši společnost na jakékoliv zmíněné akci jmenovali nebo titulovali ve spojitosti s prodejem jakékoliv zeleniny či ovoce. Celá akce byla koncipována tak, že nebyla jmenována ani titulována žádná společnost či zemědělství, aniž sama chtěla nebo měla zájem, proto není ani možná spojitost s vaší společností,“ odpověděla zemědělcům agentura.

Jednatel Green Marketing Jiří Halama odmítl na dotazy HlídacíPes.org odpovídat. „Nejsem kompetentní hovořit s tiskem o obchodních a smluvních vztazích,“ řekl a doporučil obrátit se přímo na hnutí SPD. To však na dotazy redakce dlouhodobě nereaguje.

„Jsme apolitická společnost a nechceme být spojováni s jakoukoliv kampaní a stranou. Postup považujeme za neodpovědný, nezákonný s naprostým podceněním možných následků,“ shrnují svou kritiku předvolebních akcí SPD pěstitelé mrkve z Královéhradecka.

To, že jsou ceny na „jarmarku“ Okamurovců nereálné, už dříve kritizovali výrobci potravin i zemědělci.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

13 komentářů

 1. petrph napsal:

  Tedy nechtěl bych kritizovat, ale mrkev za 8 Kč/kg vidím teď v nabídce jednoho nejmenovaného hypermarketu Ve slevě, jasně.
  Takže, očividně to tak funguje, že koncoví prodejci enormně navyšují prodejní ceny zemědělských produktů, a sníží je až když končí hygienické lhůty, aby je nemuseli vyhodit (nebo spíš, ještě nákladně zlikvidovat).
  S tím tedy i většina chytřejších zákazníků počítá a /pokud mohou/, tak si na tu slevu počkají. Jestli na tom ten hypermarket prodělá a nebo tím aspoň pokryje nákupní cenu, kterou zaplatil producentům, to by asi měli vědět sami.

  Jinak tedy i s tím, že výdaje za dopravu (i skladování, vlastní prodej, atd) značně prodražují prodej v malém, lze souhlasit, to asi pan Okamura nedomyslel, nebo to chtěl asi řešit jinak..

  • Jaroslav Kercl napsal:

   Hypermarket vždy vydělá.
   Myslíte si, že opravdu v celém obchodě koupíte jen tu mrkev?

   • petrph napsal:

    Já jo, já to tak taky dělám. Manželka mi sepíše co konkrétně doma potřebujeme a já to pak ve slevách nakoupím. A to si piště že krom toho co mám napsané nekoupím z toho ostatního toho předraženého ani pecku, :)))

   • A. S. Pergill napsal:

    Důchodci se snaží jít jen po těch slevách, a co je mimo ně, to nakupovat minimálně. I kdyby měli prolézt víc řetězců. Bez toho by chcípali hladem.

  • dejf napsal:

   A odkud ta mrkev byla? Polská, Čínská, Uzbecká nebo Turecká? Rozhodně nebyla Česká, že ne….

 2. Ivo napsal:

  No, jen další Okamurův podfuk, na který skočí jen vypatlanej volič

  • A. S. Pergill napsal:

   Protestuje jedna firma, kdo ví, z jakých konkrétních důvodů. Možná jim kdosi pohrozil, že od nich přestane nakupovat. Takže bych se nad tím, na rozdíl od vás nebo autora, nevzrušoval.

 3. koblovská napsal:

  Skončí volby,skončí nízké ceny, to mi žíly netrhá.

 4. wenkovan napsal:

  „Postup považujeme za neodpovědný, nezákonný…“ – a to jako proč? Když Okamura koupil zboží k dalšímu prodeji za cenu, na níž nevydělal nebo dokonce prodělal, je to jeho věc a ten případný prodělek je výdajem na reklamu strany. Pokud jsem tomu dobře rozuměl, tak na jarmarcích SPD nikde dodavatele neuváděla. Tudíž ty kecy mrkvářské společnosti, že jsou „apolitická firma apod.“ jsou asi tak na úrovni vejšplechtů offšourníka Bureše.
  On z toho spíš kouká vztek Burešovců, že na takový dobrý marketingový tah nepřišli sami.

  • Franta napsal:

   Okamura má živnosťák na nákup a prodej? Pokud ne porušil zákon. Pokud ano a prodával pod cenou, zase porušil zákon. Jinak Okamura je s Burešem kámoš, kdo ho drží i moci? Copak někdy vyslovil vládě Bureše nedůvěru? Ještě před týdnem plánoval, jaká ministerstva v Burešovou vládě by chtěl. Vrána k vráně sedá, ale voliči je správně poslali do háje.

 5. Jarda napsal:

  Jistě, že to jde. Bramborarny vykupuji po 3 Kč. Loni vyprodávaly sklady za nákupku, když hospody a školy nebraly. Lidi stali fronty. Letos sousední ZD prodávalo za 4,40 na uskladnění. Takže tak.

 6. Jan napsal:

  Je zvláštní že takový článek vyjde zrovinka v den voleb, když už žádné jarmarky ani nejsou.

 7. L napsal:

  Pokud lidi budou v supermarketu kupovat jen tu mrkev v akci, tak supermarket zkrachuje, protože na mrkvi nevydělá. Supermarket ale počítá s tím, že tam přijdete a nakoupíte i zboží, na kterém má zisk.

Přidávání komentářů není povoleno