Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Profimedia
,

Jan Urban: Stát po roce 1989 zlikvidoval výrobu vakcín a sér. Byl u toho Klaus i Zeman

To, že by stát měl za každou cenu – tedy i za cenu dotací – udržovat strategickou výrobu špičkových vakcín, třeba pro případ epidemií a, nedej bože, nějaké pandemie, to v privatizačním šílenství Klausových vlád nikoho nezajímalo. V nestoudném finále měl svou roli i Miloš Zeman.

Brzy po vzniku Československa v roce 1918 se rozeběhly odborné diskuze o strategické potřebě vybudovat v novém státě vlastní výrobu vakcín a sér. Do Spojených států byla vyslána na stáže řada odborníků, aby se seznámili s nejmodernějšími přístupy k ochraně veřejného zdraví. S pomocí velkorysé finanční a odborné podpory americké Rockefellerovy nadace byl nakonec v listopadu 1925 otevřen v Praze Státní zdravotní ústav.

Měl jedenáct oddělení, včetně těch specializovaných na výzkum a výrobu sér i očkovacích látek. V roce 1933 už SZÚ vyráběl padesát šest druhů léčivých sér a vakcín a šedesát druhů diagnostických preparátů. Byl považován za špičkové evropské pracoviště s velkou mezinárodní reputací a vyvážel svoje séra do řady zemí, nejvíce do Německa, Jugoslávie, Bulharska a na Střední východ.

A začalo otevřené rozkrádání

Mezinárodní organizace se na něj obracely i s žádostmi o humanitární pomoc – například v roce 1932 pro Čínu. Po druhé světové válce se výzkum soustředil na – a teď pozor – náročný nový obor imunobiologického výzkumu a výroby imunomodulátorů, tedy přípravků na povzbuzení imunitní schopnosti lidského organismu. To už byl ústav přejmenován na Ústav sér a očkovacích látek. Skvělá tradice, mimořádně lukrativní farmaceutický obor – co víc by kdo chtěl pro případnou privatizaci, že?


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Za scénou se do privatizace údajně zapojily i osoby kdysi kontrolující dodávky léčiv a sušené krevní plazmy pro potřeby armády, stejně jako příslušníci kontrarozvědné ochrany farmaceutického průmyslu. První privatizační projekty vznikaly už na začátku roku 1991 přímo na ministerstvu zdravotnictví. Jakoby zázrakem se přiškrtilo financování a začal omezovat výzkum. V roce 1994 se ÚSOL změnil na akciovou společnost SEVAC a státní „rodinné stříbro“ výrobních provozů sér a vakcín bylo vyvedeno do nové společnosti SEVAPHARMA.

Začalo otevřené rozkrádání. Vedení obou podniků si za podnikové prostředky staví chaty a jezdí na výlety po celém světě „sbírat zkušenosti“. Sedmého dubna 1997 píše bezmocná členka dozorčí rady RNDr. Martina Kopalová společně s pěti funkcionáři odborové organizace zoufalý dopis ministryni zdravotnictví a členům vlády, ve kterém dokumentuje nejkřiklavější případy rozkrádání.

K dopisu přiložili i leták realitní kanceláře Alfa, který nabízel osmipodlažní budovu výrobních provozů na Vinohradech k prodeji za 120 milionů korun… Nikdo nic, samozřejmě, nevyšetřoval. Oficiálně ale stát stále trval na udržení strategické soběstačnosti a výroby vlastních vakcín…

Zeman a nestoudné finále

Nestoudné finále pak 28. července 1999 sehrají tři muži: předseda vlády Miloš Zeman, jeho hlavní poradce Miroslav Šlouf a ministr zdravotnictví Ivan David. Vláda přijme usnesení č.800/1999, které navždy zničí bohatou tradici výzkumu a výroby vakcín v České republice. Za ocitování stojí poněkud šroubovaně formulovaný třetí bod hodnotících kritérií: „Cena (tato by vzhledem k důležitosti zachování výroby neměla hrát podstatnou roli – podotýkáme, že budovy a pozemky jsou velmi lukrativní pro jiné účely než výrobu očkovacích látek). Kritéria jsou řazena podle důležitosti jejich váhových kritérií“.

Usnesení vlády tedy otevřeně říká, že cena není důležitá – kdeže jsou zákony, postihující jednání v rozporu s dobrými mravy a vyžadující jednání dobrého hospodáře; jazyková třešnička „řazení kritérií podle kritérií“ už nemůže překvapit. Sevapharma je prodána za pouhých padesát milionů korun kamarádovi pana Šloufa, fotbalovému podvodníkovi Janu Gottwaldovi, který shodou okolností na Moravě vyráběl veterinární séra. „Prasečí nebo lidské, pořád to jsou séra, ne?“ komentoval to prý vzápětí Miroslav Šlouf.

 

 

Vládní usnesení pro jistotu ještě předem omezilo možnost vstupu zahraničních zájemců, a jen formálně trvalo na „zachování výroby očkovacích látek na území ČR“. Kamarád pana Šloufa dostal za babku lukrativní pozemky v Praze, obratem ruky je prodá za tři sta padesát milionů developerům a výrobu sér v tichosti převede na Slovensko.

Možná nepřekvapí, že řízený bankrot českého farmaceutického průmyslu řídilo přímo ekonomické oddělení ministerstva zdravotnictví, které v polovině devadesátých let vedl agent komunistické vojenské kontrarozvědky Karel Srba, který byl několik let za ministerstvo i členem vedení Sevaku. Ten v roce 2000 skončí s téměř miliardovou ztrátou v konkursu. Je zameteno.

Takhle vznikla Zentiva

Farmaceutický průmysl prošel nucenou reorganizací i na Slovensku. Velmi levně pak jeho zbytky na obou stranách bývalé federace koupila dobře připravená skupina českých podnikatelů. Vznikla akciová společnost Zentiva, která už se nemusela zabývat strategickými potřebami státu. Přešla na bezproblémovou a lukrativní výrobu generických léků. V roce 2008 byla prodána za přibližně třicet miliard. O deset let později už měla cenu kolem padesáti miliard a vyvážela svoji produkci do padesáti zemí…

K této smutné historce je nutno připočítat i další miliardu prošustrovanou ještě v době krachujícího Sevaku při výstavbě provozu na zpracování krevní plazmy v obci Bohumil u Prahy. Podnik nikdy nic nevyrobil, a byl posléze prodán s třičtvrtěmiliardovou ztrátou za 112 milionů korun.

Další desítky milionů stálo spálení mnoha tun tun nepoužitelné plazmy, skladované zde direktivním a od počátku nesmyslným příkazem ministerstva zdravotnictví. I za touto celou operací stály údajně osoby z ozbrojených složek minulého režimu. Dnes v Bohumili americká společnost Novavax vyrábí jednu ze tří látek potřebných k výrobě vakcíny proti covid-19. Letos v květnu má požádat o její registraci a ke konci roku vakcínu uvést na světový trh.

Dovezeme z Číny a Ruska

Řada zemí se dnes snaží zajistit si výrobu pandemických vakcín na svém území. Opět se mluví o potřebě zajišťovat strategické výroby státní intervencí. V České republice to není potřeba. Ti, kdo napomáhali korupci a zničili skvělou tradici takové výroby u nás, dál předstírají neomylnost.

Miloš Zeman je – i když fyzicky i psychicky nezpůsobilý – stále ještě prezidentem země, a bez ohledu na zákony prosazuje drahé dovozy vakcín z Ruska a Číny. Na otevřeně zkorumpované vládní usnesení č. 800/1999, za které nese plnou zodpovědnost, si už určitě nepamatuje. Z jím podepsaných padesáti milionů „pro stát“ je o necelých dvacet let později padesát miliard „někde jinde“…

Z Ivana Davida je xenofobní europoslanec za SPD. Miroslav Šlouf zemřel. Jeho společníci Vratislav Mynář a Martin Nejedlý jsou dnes nejbližšími Zemanovými poradci a hlavními dovozci zdravotnického materiálu z Číny.

V řízeném bankrotu českého farmaceutického průmyslu zmizely desítky miliard korun. Byla zničena úctyhodná tradice výzkumu a výroby sér. S trochou zodpovědnosti a strategického uvažování nemusela Česká republika vypadnout z exkluzivního klubu světových výrobců vakcín. V pandemii mohla být mezi žádanými a respektovanými výrobci minimálně pro celou Evropskou unii. Jenže není. Takže díky, pane prezidente. 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

72 komentářů

 1. martin napsal:

  zeman toho ma svedomi mnohem vic nez jen likvidaci farmaceutickeho prumyslu
  treba prodani ruskeho dluhu spolecnosti falcon capital za pouhych 20% hodnoty, cimz nas zeman okrad o cca 100mld, je jen tresnickou na dortu

  • Jaroslav Šubrt napsal:

   To je vlastně zločinec. Nechápu jak Češi milují takovéto pochybné existence.

   • Jindřich Vlasák napsal:

    Lidé mají jenom povrchní a populistické informace. Celkový obrázek je nutné pracně poskládat.

    • Jan Valenta napsal:

     Máte pravdu ovšem tragická demagogie novinářů a celková pokleslost lidského uvažovaní, a mravů ,oproti západu je zoufalá .Vinu na tom nese také hradní kácedlo a rodná strana ČSSD. Už jen ta státní správa , korupce běžná věc, lži a špinavosti, jsou u státních či obecních pokřivenců normál .

     • skeptik napsal:

      Pane Valento, svou část viny na pokleslosti mravů to „hradní kácedlo“ jistě nese, o tom není pochyb, ale ono to „hradní kácedlo“ pouze navázalo na stav, který tu už byl. Korupci, lži a špinavosti u nás úspěšně rozvíjel už předchůdce onoho jak jej vy nazýváte „hradního kácedla“ se svojí rodnou stranou ODS. Žádná stavba se nepostaví, když nemá základy, žádný strom nevyroste, pokud nemá kořeny.

    • skeptik napsal:

     Každý kdo chce, tak si informace najít dokáže. Vyžaduje to sice někdy dost námahy, ale je možné si informace nalézt. Jenže na to jsou bohužel Češi příliš líní a když už, tak se často spokojí s informacemi naservírovanými pochybnými weby.

   • maf napsal:

    Ono těch „zločinců“ bylo víc. V té době téměř všichni, včetně Havla, Klause, Zemana, Ježka a jiných. Ale z prezidentských kandidátů posledních voleb byl Zeman nejmenší zlo.

    • Miloslav napsal:

     Máte pravdu, vrcholná zametačka stop, byla Klausova amnestie. Samet to rozebral jak stavebnici merkur.

    • Jan Valenta napsal:

     Můj názor : z hlediska morálního a lidského chování je Zeman ,Babiš a Hamáček národní problém ,který bude a má nedozírné následky.

     • skeptik napsal:

      Já bych řekl pane Valento, že podstatně větším národním problémem jsou voliči, kteří vámi jmenované do jejich funkcí zvolili.

    • skeptik napsal:

     Proč mezi tyto „zločince“ řadíte i Havla? Když se po volbách v roce 1992 Václav Klaus stal předsedou vlády, jednou z prvních věcí, kterou jako předseda vlády učinil bylo to, že prezidentovi odebral téměř všechny pravomoce, aby mu prezident nemohl při privatizaci překážet a učinil z něj něco jako kladeče věnců. Havel mohl během privatizace pouze pronášet projevy a kritizovat. To bylo vše. Dnes si možná Václav Klaus kvůli tomuto svému kroku tak trochu „drbe hlavu“. Kdyby alespoň část pravomocí prezidentovi ponechal, mohl by na prezidenta dnes svalovat alespoň část odpovědnosti za tunelování, zlodějny a zpackanou privatizaci. Jelikož prezidentovi pravomoce odebral, nese tu odpovědnost pouze a výhradně on sám a nanejvýš ještě kumpáni z jeho bezprostředního okolí.

     • josef napsal:

      Po volbách 1992 byl stále prezidentem V.Havel, ale už dávno ztratil vliv, v té době, ještě ve federaci – a ten si mj. ztratil sám zejména svým zoufalým nepochopením Slovenska. Pak když v červenci 1992 abdikoval ( a s ním jemu blízcí barbudos), byl už osoba „soukromá“ a Václav Klaus (VK) už tedy ho nepotřeboval (a na co ?)- a to podotýkám, že jsem VK nikdy nevolil.Pak se začala federace dělit a VK ponechal volbu nového prezidenta volnému průběhu, no a „nezištně“ se na nového prezidenta – ale už na jeho 3.období, nabídl zase V.Havel…

     • skeptik napsal:

      Pane josefe, pokud necháme stranou fakt, že to bylo tehdy začátkem devadesátých let právě Slovensko, které mělo něco chápat a kterému pak trvalo dalších deset až patnáct let, než pochopilo to, co mělo chápat už začátkem devadesátých let, tak mi stále nějak uniká, jaký měl mít Václav Havel vliv na Klausovu privatizaci v devadesátých letech, které se týkal příspěvek nicku maf a příspěvek můj. Souvislost příspěvku vašeho a vlivu Václava Havla na Klausovu privatizaci jsem z něj nikde nevyčetl. Skutečnost, že v době voleb v roce 1992 byl Václav Havel ještě prezidentem, neměla na průběh Klausovi privatizace vliv absolutně žádný.

     • josef napsal:

      pro Skeptik – 10/3
      Disent s vedoucí disidentem Václavem Havlem měl ve svých řadách i ekonomy (např. Věnek Šilhán, Rudolf Zukal, Zdislav Šulc, aj.). Jim ale ale zřejmě Václav Havel nevěřil, když si do OF nechal nanominovat Václava Klause (VK), ještě v novoročním projevu 1990 mluvil, že „dosavadní neekonomika bude nahrazena skutečnou ekonomikou“ – volně parafrázováno. Ani proti „konci“ Valtra Komárka ve vládě nic nepodnikl. Tak právě vliv VK vzrostl tak, že už se Václav Havel proti tomu tehdy nijak nevymezoval (jemu stačilo když jezdil do světa a byl obdarováván různými řády a -neřády, zejména rád jezdil do USA). On v disentu byl zvyklý, že byl „hvězdou ramp“, najednou tady mu vyrostl VK a na Slovensku Vl.Mečiar- konkrétně vůči němu byl trvale v defenzívě (a jak to nedávno v LN napsal Fr.Mikloško, že každá návštěva VH na Slovensku mu přinášela mučivé problémy – také volně parafrázováno). Čili VH rozdělení republiky přivítal, ale tady privatizace byla rozběhlá a on už ani nechtěl do toho zasahovat a raději opět podnikal spanilé zahraniční cesty … Přitom zrovna Valtr Komárek chtěl gradualistickou ekonomickou reformu, ale VH ho nijak nepodpořil… Svoji možnost, být tím kdo má hlavní slovo tehdy promeškal (je ale vůbec otázkou zda-li by to vůbec dokázal…).

     • skeptik napsal:

      Josefe, z doby disentu byl Václav Havel zvyklý ne na světla ramp, ale na výslechy u StB a na vězeňskou celu. Vladimír Mečiar a Václav Klaus kandidovali ve volbách už v roce 1990 a byli voliči zvoleni. Plácáte spoustu výmyslů a nesmyslů. V období o kterém se zmiňujete, Klausova privatizace ještě neprobíhala, Václav Klaus tehdy ještě předsedou vlády nebyl. Klausova privatizace započala až v době, kdy se Václav Klaus předsedou vlády stal. To bylo po volbách v roce 1992, ve kterých Václav Klaus opět kandidoval a byl opět zvolen. Ani při prvních, ani při druhých volbách to nebyl Václav Havel, kdo rozhodoval o tom, zda Václav Klaus bude zvolen nebo nebude. O tom rozhodovali voliči. Máte tak krátkou paměť nebo se spoléháte na to, že tu krátkou paměť mají všichni čtenáři Hlídacího psa?

     • josef napsal:

      pro Skeptik – 10.3
      Já psal zejména o tom jak VH „dovolil“ možná ve své naivitě, neznalosti, neumění, apod. „vzrůst“ popularity VK, která pak už pochopitelně nešla zastavit. To že se pak VH proti privatizacím nepostavil (mohl je vetovat – to by bylo alespoň gesto), ale naopak zákony o nich podepsal, tak je mnohými oprávněně považován také za jednoho ze strůjců úspěchu nebo zmaru (každý ať si to dosadí za sebe)… Myslet si, že on VH u toho tehdy nebyl – když spolu „kluci mluvili“ (ale byl jen „vedle“), by bylo nesmírně naivní… Prostě on někdy „zaštěkl“, ale karavana jela dál… A k disentu, právě že odsud byl zvyklý na světla ramp, protože tam byla mezi nimi jakási homogenita a on byl jejich „vůdce“ – snad Emanuel Mandler a kol. byl politicky proti VH, ale po r.1989 se teprve zájmy disentu ukázaly jako mnohdy protichůdné (logicky). A nakonec já Vám neberu Vaši představu o VH, já ale jeho „jedinečnost“ nesdílím…

     • skeptik napsal:

      Josefe, v zákonech, které Václav Havel podepsal, nebylo o zlodějnách a tunelování vůbec nic. Nebyl tedy absolutně žádný důvod k jejich vetování. Zlodějny a tunelování se děly obcházením těchto zákonů, ne jejich dodržováním. Proti privatizaci tehdy nikdo nic neměl, ani Václav Havel. Slušní lidé, včetně Václava Havla, měli výhrady proti způsobům, jakým byla privatizace prováděna. A dával to tehdy najevo dost jasně, čímž si vysloužil nelibost až nenávist Václava Klause. Nebyl to Václav Havel, ale Václav Klaus, kdo nám tehdy dával za vzor Viktora Koženého. Na názory Václava Havla na privatizaci se tehdy Václav Klaus neptal a prováděl ji podle sebe. Pokud byl Václav Havel něco jako neformálním vůdcem disentu, pak si tím nevysloužil žádná světla ramp, ale urážlivé články v Rudém Právu, výslechy na StB a vězení. Já tu dobu pamatuji. Pokud toto považujete za světla ramp, máte pořádně převrácený žebříček hodnot.

     • josef napsal:

      pro Skeptik -12/3
      Disident z přední řady disidentů Jan Ruml řekl, že “ my jsme si tento způsob žití (= proti režimu) vybrali…“ Předpokládám tedy, že se to týkalo i Václava Havla, když ten byl jeho „nadřízený“. Já jsem kdysi poslouchal i RFE (tedy tehdy převážně kvůli sportu), ale oni tam mluvili o V.Havlovi minimálně každý den, no ale o třeba o Nelsonu Mandelovi jsem na RFE neslyšel nikdy …

     • skeptik napsal:

      Disidenti si tento způsob života skutečně vybrali a já jim jsem za to vděčný. Já jsem na tento způsob života neměl, i když mi komunistický režim ležel pořádně v žaludku. Jsem jim vděčný právě proto, že dobře věděli, že je nečekají žádná světla ramp, ale šikana, výslechy a kriminál a že mnoho lidí se bude bát se s nimi setkávat, aby se kvůli kontaktům s disidenty nedostali do problémů a přesto si disidenti tento způsob života vybrali. Svobodnou Evropu jsem poslouchal také a tak vím, že pokud se okolo Václava Havla něco dělo, hovořilo se o něm třeba každý den. Pokud se nic nedělo, nehovořilo se o něm. S ostatními disidenty to bylo podobné. Vím také, že i o Nelsonu Mandelovi padla občas sem tam také nějaká zmínka, i když zdaleka ne tak často, jako o Václavu Havlovi. Pokud jste, jak uvádíte, poslouchal především sportovní zprávy, tak jste žádnou zmínku o Nelsonu Mandelovi slyšet ani nemohl. Ostatně Nelson Mandela neměl na situaci v Československu vůbec žádný vliv a nechápu tedy, proč by mu Svobodná Evropa, která se zabývala především situací v Československu, měla věnovat větší pozornost, než Václavu Havlovi. Naše diskuze však začala o Klausově privatizaci a vašem tvrzení, že se na ní Václav Havel podílel, což není pravda. Toto tvrzení jste nedokázal žádným způsobem doložit.

    • naviza napsal:

     Fakt jo…🤦‍♂️🤣👀👀

    • Míchal napsal:

     Nevím proč do toho taháte Havla, ten nikdy neměl zapotřebí brát si něco, co mu nepatří. Zeman je jedním z nejhorších politiku, co tato země viděla. Ekonomický analfabet obklopený zločinci, co nesnáší svou vlastní zem a její občany.

     • ivan napsal:

      Havel nezákonně prolomil dekrety prezidenta Beneše aby se dostal k paláci Lucerně!!! A pak jej prodal STB-ákovi Junkovi, takový to byl klaďas, který neměl za potřebí brát si něco, co mu nepatřilo.

     • josef napsal:

      … ano, ano, Václav Havel vlastně nic nechtěl, ale všechno dostal (myšleno pochopitelně k restituovanému majetku)…

    • liška napsal:

     Tak s námi tato banda pěkně zatočila jenom se ptám podle jakých zákonů toto vše gaunerské chování bylo povoleno? Pořád doufám že nastane doba kdy tento jejich účet bude zaplacen a zloději řádně potrestáni.

     • skeptik napsal:

      To gaunerské chování podle žádných zákonů povoleno nebylo. Ke gaunerskému chování docházelo v důsledku obcházení zákonů, ne jejich dodržováním. A pokud chcete, aby nastala doba, kdy tento jejich účet bude zaplacen, pak budete muset především při volbách volit slušné lidi a ne Babiše nebo Okamuru nebo některého z Václavů Klausů.

    • Jan Pudil napsal:

     Zeman a nejmenší zlo? Trapné!

  • Kužílek M. napsal:

   ach jo , já to tušil

 2. skeptik napsal:

  Rozhovor s Tomášem Halíkem Naděje v nemocném světě (březen 2020), http://www.halik.cz/cs/tvorba/rozhovory/text/

  Který z dvojice Zeman – Klaus je vám bližší? A v čem je podle vás jiný odkaz Václava Havla?
  Jistá líheň „prognostiků“, založená v éře šéfa KGB Andropova, některé své bývalé pracovníky trvale poznamenala – magnetická síla Východu, jak je dnes patrné, mnohé z nich dosud celkem nepokrytě přitahuje jako železné piliny. Prezident, který proti zájmům své země hájí zájmy Číny, resp. finanční zájmy svých českých podporovatelů v Číně, by v každé normální zemi byl okamžitě odvolán z úřadu, pokud by neměl tolik cti, aby sám odstoupil. Ti, kdo zrazují nejcennější plod listopadu 1989, náš návrat do rodiny západních evropských států a napomáhají protievropským a protizápadním zájmům Putinova Ruska, mi nejsou blízcí ani trochu.
  Jaký je rozdíl mezi Havlem a dvěma výtečníky, kteří ho v úřadě následovali? Na to odpovídám Čapkovým srovnáním mezi chytrostí a moudrostí. Klaus a Zeman byli kdysi chytří, ale Havel byl moudrý. Chytrost je vlastnost, zatímco moudrost je ctnost.

  • ivan napsal:

   Ale, ale, pan Urban se po 3o-ti letech probral? To, že privatizace vykradla stát na kost a zbídačila stovky tisíc, ba přímo miliony lidí, na to přišel až teď? Vědecké ústavy přeci nenesou okamžitý zisk, proto je zrušme! Vždyť všechno si koupíme a dovezeme ze zahraničí, to bylo heslo dne. Kdo si pamatuje že ČR měla námořní dopravu čítající více jak 40 lodí, které úspěšně zprivatizoval pan Kožený? Atd. atd.
   Naštěstí jsou státy, které nám prodají vakcíny za rozumnou cenu a tím jaksi naplní cíl privatizace. Možná také díky Zemanovi, který má dobré kontakty s našimi dávnými přáteli. Ale západní firmy to nejsou. Ty vidí v ČR pouze výnosný kšeft.

   • Dvořák napsal:

    Přesně jste to napsal.Urban se probral,protože jde o kopnutí do Zemana(nejsem jeho příznivec).Ostatní jako by nebyli- Dyba,Kočárník,Dlouhý,Ježek,Ruml,Havel,Burešová,Rychetský, a mnoho dalších. Takhle se zašmelilo vše!

  • Tom napsal:

   O p. Havlovi velice zajimavě píše p. Mašín ve svém dopise, který mu adresoval již v r. 1996.

   https://www.youtube.com/watch?v=pDfiCyqAgyQ

   • Jirka napsal:

    Každý má právo na omyl, i pan Mašín, kterého si jinak vážím.

    • virus napsal:

     Vážíte si vraha ? Co kdyby zavraždil vašeho otce nebo dědu ?

     • A. S. Pergill napsal:

      Mašínové zlikvidovali akorát bezcenné komunistické zločince. Nikdo jiný se totiž tenkrát ke zbrani nedostal.

     • josef napsal:

      pro a.s. pergill,
      tak p.pokladník Rošecký nebyl žádný příznivec režimu, ale zbraň mít musel, protože každý kdo vyzvedával peníze v bance, to měl nařízené …
      a např.hasič co hasil Mašíny zapálený stoh, byl doživotně zmrzačen..,
      a zabití policisté v NDR byli také jen na cestě, že ?

     • Dr. B napsal:

      Já bych s tou jednoznačnou kritikou Mašínů byl opatrný. Musíte o tom něco číst a pak získáte na věc jiný pohled. Byli od mládí vychováváni jako vojáci a když jako teanegaři sabotovali německá letadla (i když by při přistižení byli bez ohledu na věk ihned umučeni), jistě by od vás získali nálepku hrdinů.
      Když však bojovali proti dalšímu zlu a z jejich pohledu s tímto zlem byli stále ve válce, jsou najednou zločinci? Zkuste si zjistit, kolik zla napáchali bolševici jejich blízkým. Pravděpodobně mnohem víc, než nacisté před tím. Pro tyto chlapce pokračovala okupací ruských vojsk a instalací zrádného bolševického režimu válka dál a bojovali tak, jak byli zvyklí bojovat proti jakýmkoli okupantům.
      Z jejich pohledu nešlo o vraždy, ale o válečné oběti. Je přece i vám jasné, že kdyby je chytili, byli by to oni, kdo by skončil na popravišti.
      Víte, každá násilná smrt je v důsledku špatná, ale současně dodnes vnímáme zabíjení nepřátel jako přijatelný akt boje. Kde potom Mašínové udělali z vašeho pohledu chybu? Vždyť bojovali proti režimu, který má ve svém důsledku na kontě víc obětí, než nacismus. Bohužel.

 3. skeptik napsal:

  Karel Hvížďala, Vlčice, kniha rozhovorů s Magdou Vašáryovou a Ivou Brožovou, strana 220 a 221 elektronické verze knihy

  Hvížďala: Třeba Miloš Zeman nikdy nevysvětlil, odkud byla z velké části financována jeho prezidentská kampaň. Teprve letos, po patnácti letech, se dostali novináři u soudu ke smlouvám, z nichž vyplývá, že najatí lobbisté inkasovali miliony, aby česká strana vše hladce zprocesovala. Zemanova vláda prodala v roce 2002 stomiliardovou údajně nedobytnou pohledávku za pětinovou hodnotu naprosto neznámé a neprůhledné společnosti Falkon Capital. A právě z toho a ze způsobu likvidace ruského dluhu pak vyplývají spekulace, že kvůli ruským penězům musí dnes prezident podporovat Vladimíra Putina…
  Brožová: Aniž bych mu chtěla křivdit, nelze takovým spekulacím zabránit. Je také zřejmé, že prezident Zeman je člověk mocichtivý, neboť jak si jinak vysvětlit, že dal přednost konferenci pořádané na Rhodosu ruským oligarchou Jakutinem, blízkým spolupracovníkem a stoupencem Vladimira Putina, před účastí na pohřbu Šimona Perese …
  Hvížďala: Petr Nováček, analytik Českého rozhlasu, na podzim roku 2016 zveřejnil informaci, kterou si ověřil u tří na sobě nezávislých zdrojů z ČSSD, že za náklonností Miloše Zemana k Číně stojí příslib, že mu budou financovat v roce 2017 a 2018 prezidentskou kampaň. To by byl důkaz: mocichtivost staví nad tzv. národní zájmy, o kterých tak rád hovoří, a hlavně nad státní zájmy…
  Brožová: Já prezidentovi do svědomí nevidím, ale i tato hypotéza dokládá, že systém přímé volby prezidenta byl omyl.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   S tím ÚSOLem to začalo už za ministra zdravotnictví Martina Bojara (ministrem v letech 1990 – 1992) a to aférou s firmou Diag Human Františka Šťávy, která plánovala obchod s krevní plazmou v Československu (a možná počítala, že zprivatizuje ÚSOL, cvosi naznačoval tehdy jedenz šéfů ÚSOL, který se jmenoval Král, snad Bohuš Král). Aféra se vleče prakticky dodnes a jako zástupce Diag Human je činný bývalý ministr spravedlnosti Jan Kalvoda a na příklad „dne 23. ledna 2019 zaplatilo Ministerstvo zdravotnictví společnosti Diag Human, po podání návrhu na nařízení exekuce, částku 211.609,89 Euro, jako náhradu za náklady řízení za soudní spor v Lucembursku z roku 2012, který Diag Human vyhrál“.
   Jan Kalvoda skončil jako ministr, když rezignoval na své politické funkce a přiznal, že neoprávněně používal titul JUDr., ačkoliv nesložil rigorózní zkoušky. V té době byl předsedou ODA.

   • Radim Špaček napsal:

    Kalvoda ten titul sám nikdy nepoužíval, jenom nedokázal dohlédnut na všechny případy, kdy mu jeho podřízení v oficiální korespondenci titul přisuzovali. Kdyby tak dnes všichni veřejně činní resignovali za prohřešky stejné závažnosti, jako Kalvoda…

   • Jan Urban napsal:

    Pro pana Oskara:

    Tu kauzu sleduji už sedmnáct let a napsal jsem o ní knihu. Prosím, přečtěte si ji. Pan Josef Šťáva – ne František – byl pro partu, která úmyslně přivedla ke krachu český farmaceutický průmysl, aby mohla zbytky levně privatizovat, strašákem. Dosvědčuje to i výrok Vašeho známého. Proto mu ministerstvo zničilo obchodní model i pověst. V roce 1991, kdy se ta kampaň rozjela, byl až na devět dní stále ve světě. Kontroloval jsem jeho cestovní deníky, takže to vím přesně. Ti pánové – část z nich navázaná na vojenskou kontrarozvědku – raději zničili nejen jeho firmu, ale i šance českého zdravotnictví na kvalitní a levné krevní deriváty. Za následujících deset let jenom na cenách přišlo zdravotnictví o osm miliard. To nikoho zjevně nezajímá. Drby a předsudky o emigrantech a právnících bez doktorátu mají v Čechách vždy nad fakty a pravdou. Co říkáte tomu, že vláda už čtyři roky utíká před pravomocnými rozsudky, podle kterých musí zaplatit více než čtrnáct miliard náhrady škody pro Diag Human? Za ty dva roky útěku před věřitelem úroky narostly o dvě miliardy. Mimochodem, právní moc znamená neodvolatelný konec kauzy a útěk před věřitelem je nejenom neslušný, ale i trestný čin…

    • josef napsal:

     Já stále ale k té podstatě sporu postrádám jakýsi logický původ. Obecně se nezpracoval ani gram „krve“, z čeho pak vznikla škoda ? Odvozuji tedy, že tehdy byl vyčíslen „pomyslný“ zisk, který někdo na druhé straně (tj.stát) odsouhlasil… A pak začaly martyria u soudů ?

     • Jan Urban napsal:

      Opět – prosím, přečtěte si moji knihu Tunel plný krve z roku 2007. Tam je to detailně popsané. Diag Human tu přes svoji dceřinnou firmu Conneco rozběhl systém, který v letech 84-5 odzkoušel v NDR. Nemocnice tehdy nkami plazmyeměly vůbec žádné valuty. Diag nabídl nejmodernější stav oboru, zařízení a vyškolení personálu, lednice, krevní vaky atd., s tím, že celou skokovou inovaci zaúvěruje – což jen v ČR stálo přes 200 milionů v tehdejších cenách – a nemocnice to budou splácet dodávkami plazmy. Diag jako jediný zaručoval oddělené zpracování české plazmy – to byl tehdy dobový požadavek, který nikdo jiný nikdy nesplnil. Ministerstvo bylo pod vlivem té pozdější privatizační party, která potřebovala Diag zlikvidovat. Tak začala drsná mediální kampaň, na MZDr přinesli první zprávy o „nesolidnosti“ dva pánové údajně z BIS, na ministerstvu se objevily zfalšované dokumenty o údajném pašování drog atd, atd. Diag Byl zlikvidován, jím vybudovaný obor bezplatně předán dvěma vybraným konkurentům, kteří dalších deset let okrádali stát i nemocnice o miliardy. Ale padouch Šťáva byl potrestán. Škoda vznikla – prokázána celními deklaracemi o vývozu dodávek plazmy i dovozu derivátů, smlouvy s více než třiceti nemocnicemi, protesty nemocnic proti zásahům ministerstva atd atd.

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Pro pana Urbana:
     Já jsem tu kauzu nikdy nesledoval, jen jsem o ni tu a tam cosi slyšel v kruzích, v kterých jsem se pracovně pohyboval. Moje práce se týkala jiných typů léků aplikovaných intravenózně, injekcemi. Lyofilizaci jsme ve výzkumné fázi dělali v ÚSOLU, takže jsem tam pár lidí znal osobně, to je vše. O případu s plazmou vím jen obecně , tedy to co bylo zveřejněno a sem tam nějaký drb, co člověk mezi farmaceuty zaslechne. Vaši knížku si rád přečtu.
     Ovšem původně můj komentář se týkal likvidace české farma výroby, ale i výzkumu vůbec, cehož se týká můj příspěvek uveřejněný až napodruhé níže. Možná jsem ho zapomněl odeslat, možná neprošel cenzurou, takže jsem to napravil. Knihu o tom psát nehodlám, (mnozí aktéři už zemřeli) i když mně ta likvidace výroby, na příklad platinových i jiných cytostatik, ve formě intravenózních injekcí i tablet, velmi vadí. Ale následná likvidace jejich výzkumu a vývoje, mně vadí ze všeho nejvíc. Ale co se stalo, to se nedá odestát.
     Jinak děkuji za podnětný článek, věřím Vám, že to bylo tak jak popisujete.

    • josef napsal:

     pro Jan Urban 9/3 – 10.44
     Vy uvádíte škodu přes 200 mil, takže kdybych tu částku zdvojnásobil na 400 mil.Kč, tak to už asi stát p. Šťávovi zaplatil. Jinak ale jsem nepochopil z čeho vznikly ty miliardy když výroba se nerozjela. Chápu to alespoň já tak, že částka na „základ“ požadované škody vznikl jako jakýsi „goodwil“, který někdo (asi v té době ministr Jan Stráský) uznal jako „skutečnou“ škodu a tím vznikl reálný základ pro budoucí soudní spor. Předpokládám tedy, že p. Šťáva tyto své pohledávky vykazuje jako základy pro měsíční DPH a za roky vždy pro daně z příjmů, z toho pak se počítá i HDP a máme se tedy jako společnost (ČR) čím dál lépe a MMF nás hodnotí jako AA++++++ …

  • Jan Pudil napsal:

   Omyl to byl a VELKÝ !

 4. Radomír napsal:

  Jen jedna chybka ve skvělém popisu vykradení státních prostředků a zničení kapacit made in ODS a ČSSD a současné bídě závislosti na vakcínách zvenčí. Drahé vakcíny z Ruska a Číny jsou podstatně levnější než předražené vakcíny Pfizeru a dalších.

  • Jindřich napsal:

   Vakcíny z Ruska a Číny by byly drahé i kdyby byly zadarmo. Nehledě na to, že sedmdesát procent obyvatelstva je odmítá.

   • Ondrej napsal:

    je to tak. takze ostudna zemanova proruska hra se uplne minula efektem a je to dobre..

   • novy napsal:

    70% obyvatelstva odmítá očkování, takže i ty předražené z EU- USA … nehažte vše na Rusko, Čínu

    • skeptik napsal:

     Podle grafu uvedeného v televizních zprávách 7. 3. 70% obyvatelstva odmítá ruskou i čínskou vakcínu, ne očkování. Nešiřte fake news pane novy.

  • mrtvy lev Cecil napsal:

   A vy byste si nechal pichnout cinskou, potazmo ruskou vakcinu?
   Veskrze se v životě řídím pravidlem – „Nejsem tak bohatý, baych si mohl kupovat levné věci.“ Zamyslete se nad tím.

  • Jan Urban napsal:

   Děkuji za upozornění. Přejal jsem bez kontroly údaj z tisku – ověřím na MZDr.

 5. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Ještě dodám, že na té zmíněné poradě, kde exministr Dlouhý odsoudil českou farmacii k postupnému zániku, byli na příklad také zástupci tehdejší firmy ICI, pozdější Zenecy, dnešní Astra-Zeneca.

 6. Ivan napsal:

  Krásně napsáno, bohužel se smutným koncem.

 7. Kerim napsal:

  ČR spravují darmožrouti a zlodějští extrémisté masivně podporováni po samatovém puči v roce 1989 penězi bývalých zbohatlých estébáků a bolševiků kteří se infiltrovali do politických sfér spolu s lobujícími podvodníky a úzce spolupracovali a spolupracují s politiky a političtí havlooráči české vlasti za pomoci nepotrestaných zbohatlých bolševických estébáků nechali rozkrást a zlikvidovat lehký a těžký průmysl,oděvní a textilní průmysl,zbrojařský průmysl, potravinářský a zemědělskou výrobu,stavební průmysl s levnými byty, zlikvidovali uliční policejní pochůzkáře co fungovali od Rakousko Uherska, policie přijíždí už k dokonaným zločinům bez prevence, policie občany nechrání a nepomáhá jim a naopak žádá občany o pomoc k dopadení kriminálníků….politici zavlekli stát do vysoké kriminality, na ulicích v restauracích se střílí v obchodech vraždí psychopati zákazníky na benzinových stanicích se přepadává a vraždí prodavačky, tělesně slabší žáci ve školách jsou napadáni včetně učitelů, okrádají se a vraždí senioři, vraždí se a znásilňují děti, na soc. sítích stejně jako u západní vatikánské církve kvete od pradávna pedofilie, na ulicích a dětských hřištích si feťáci šlehají fety, po ČR se nekontrolovatelně pohybují kriminální a vyděračské gangy ze zahraniči, odsunutí sovětští okupanti ze států SSSR se vrátili do ČR s bouchačkama v kožených bundičkách, novináři účelově lžou ve prospěch vládní garnitury, probíhá účelová cenzura a překrucování dějin, tunelují se dotační peníze z EU, Masarykem zabavený majetek nabytý kriminální činností a staletí provozovanou robotou na panském se církvím a šlechtě vrací-češi jsou nejlevnějšími pracovními nádeníky v EU, dovážejí se odpadkové potraviny ze západní části EU a polska, ČR krmí ubytovává muslimy a přitom babiš a vláda stále jakoby odmítá migranty a imigrační programy a přistěhovalců stále v ČR přibývá a češi mlčí a mlčí…místo aby vyhnaly s rozmyslem ve volbách tu politickou verbež z politických funkcí a ze své vlasti…v ČR neteče lidem z kohoutku ani česká voda…a výdělky zahraničních stavebních a logistických firem a obchodních center, kde pracují zahraniční UK zaměstnanci plynou do zahraničí

  • Frdy napsal:

   Pane za mě máte absolutní jedna. Lépe se to nedalo popsat. Jsem rád, že nejsem jediný, kdo to tak vidí 👍👍👍👍

  • Stanislav Jedlička napsal:

   Ano.Ale lze to napsat jednodušeji.Č.R dříve ČSR(ČSSR),vznik a její existence byl a je historický omyl.Viz její velkolepé počátky a následná postupná likvidace.My zdejší občané nejsme plnohodnotný národ a tento(to co zůstalo)stát není náš.Nejsme schopni si sami vládnout,viz.cizinci ve vládě.Úspěšně si permanentně likvidujeme národní elitu.Zlikvidovali jsme postupně základní státní atributy.Vnitřní bezpečnost,zákonné normy,vnější bezpečnost a předvším základní ekonomickou nezávislost.Nejsme jednotni ani v základních otázkách nutných pro národně státní jednotu.Byli jsme a jsme jenom sluhové a příštipkáři jiných.Rozdrobeni,dávaje přednost osobním požitkům před společenskými požadavky.Lžeme a podvádíme i sama sebe.Ne nejsme národ.

  • Pavel Liška napsal:

   Hloupost. Mám milión výhrad k tomu co se tu děje a kam jsme dospěli. Ovšem přijmout Váš pohled na současný stav fakt nemůžu. Taková dávka nihilismu, sebemrskačství a rezignace, se jen tak nevidí. Jste typický ukřivděný a plebejský čecháček. Jak vůbec můžete s takovým názorem žít při vědomí příslušnosti k Vámi popsanému českému státu a národu?

 8. josef napsal:

  Jan Urban v březnu 2019 v Právu v příloze Salon měl poměrně dlouhý, ale jinak velmi dobrý, článek s názvem : Zkazili jsme , co jsme mohli… . Už jen samotný název je vypovídající, ale mytí hlav z jeho strany na V.K. a M.Z. je příliš jednoduché, protože i on sám byl u státního „výprodeje“ všeho možného (sice ne v první řadě, ale mohl „disentovat – to uměl z minula) a mlčel… Možná, že tomu „procesu“ tehdy příliš nerozuměl – jako většina tehdejších tzv.disidentů, ale chce být nyní alespoň slyšet, když už majetek není. On sám má máslo na hlavě např.v tom jak se angažuje, aby stát (tedy ČR) prohrál ve sporu Diag Human…

  • Jan Urban napsal:

   Pro pana Josefa:
   děkuji za komentář, vyžadující malé upřesnění. Desátého prosince 89 jsem řekl, že nesouhlasím s postupem Václava Havla a OF, a že den po volbách odejdu. Přesně tak se stalo. Neměl jsem s privatizacemi nic společného, od počátku jsem Klausovu strategii kritizoval. Když mně v LN, které jsem pomáhal zakládat ještě v disentu, zakazovali o těch věcech psát, odešel jsem dobrovolně v roce 92 z redakce. Dalších pár let jsem raději studoval v zahraničí a pracoval jako válečný zpravodaj a humanitární pracovník. Prosím, opravte si údaje.

   • josef napsal:

    Já také děkuji za odpověď pro můj příspěvek a jen k tomu dodávám, že skutečně ten rozhovor pro Salon byl velice férový a objektivní a velice se mi líbil, proto jsem to uvedl. Vy tam uvádíte důvody proč třeba V.Havel už neměl kandidovat na své druhé období (to se potom mnohokráte potvrdilo jako rozhodnutí špatné, bohužel…). Po volbách jste už sice neměl vliv politický, ale stále to mohl být vliv neformální jako např.poslední předseda OF. Poté tehdy ještě ve federální republice převládla euforie z blížící se privatizace ,té např.“podlehl“ i V.Havel, který chtěl „svoji“ soukromou hospůdku a měl jakousi náklonnost k Tomáši Ježkovi, který zase měl privatizaci jako fetiš a neviděl, že v těch podnicích také dělají lidé (a co bude s nimi po privatizaci, ho v podstatě nezajímalo – také dogma..) I ten Tomáš Ježek bral privatizaci „farmacie obecně“ jen jako kus a pak to mohlo dopadnout tak jak to dopadlo… A i ten Diag Human je v podstatě výsledek tržních teoretiků, protože ačkoli se nevyrobil ani jeden gram, tak ušlý zisk pro DG – a tím ztráta pro stát, je už přes 10 mld jen proto, že stát – jako strana sporu, uznala fin.nárok, který byl naprosto nereálný… No a pak k Vašemu spolupůsobení v býv.Jugoslávii (s Jitkou Obzinovou) bych se raději nevyjadřoval, protože tam to bylo zoufale neobjektivní (a mám to z první ruky od kamaráda, který tam 2x působil, z toho jednou přímo v tzv.Srbské krajině jak se tam chovali Chorvati k Srbům, kteří tam žili možná i 300 let…).

 9. bohumil napsal:

  Je smutný pohled na naší republiku,když i ti kteří měli cránit její zájmy/jak přísahali,se přidali k těm kteří to měli v plánu,rozvratit naší ekonomiku.ˇˇSéf Harvardských fondů,předím šef vědecko technické rozvědky se musí potrhatsmíchy jak s námi vypekl,Kožený byl jenom jeho bíly kůň.Bývalý šéf vědtech rozvědky je v Belize a ta nevydává nikoho k terstnímu stíhání,Stejně by to bylo houby platné protože soudci soudí podle toho jak se vyspí.

 10. Stanislav K napsal:

  Zeman toho má na svědomí víc není se čemu divit a takový ted moralizuje je to ostuda

 11. stanislav vlček napsal:

  tak za zemana to už bylo jen pár baráků.

 12. A. S. Pergill napsal:

  Byly zlikvidovány vojenské nemocnice v sídlech divizí a i záložní nemocnice, které celou covidovou epidemii mohly dobře vyřešit.

  • skeptik napsal:

   Proč by měla armáda vydržovat a udržovat tolik vojenských nemocnic jako za totality, jestliže za totality měla armáda 200000 vojáků a po pádu totality má něco přes 20000? Proč místo toho nerozvíjet nemocnice civilní? Kdyby si armáda všechny své nemocnice z doby totality vydržovala, psal byste dnes na Hlídacím psu rozhořčené příspěvky o tom, jak naše armáda mrhá finančními prostředky.

 13. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Ano, stát zlikvidoval výrobu vakcín a nejen vakcín, ale podvázal rozvoj celého farmaceutického průmyslu, který rozprodal zahraničním firmám, které pak značnou část farmacie zlikvidovaly ( na př. izraelská TEVA, zlikvidovala výrobu cytostatik v ČR úplně, léků na vysoký tlak i virostatik z větší části). Vinu na tom má, mimo jiných, zřejmě hlavně Vladimír Dlouhý, (v třetím týdnu listopadové revoluce v roce 1989 byl navržen jako jeden z 10 komunistů do vlády ČSSR), ministr hospodářství a místopředseda vlády ve vládě Mariána Čalfy a následně, bez přerušení 1. ministr průmyslu a obchodu ČR ve vládě Václava Kaluse st., nám na jedné informativní poradě na ministerstvu oznámil, že farmacie patří mezi útlumové programy vlády a že její další vývoj, rozvoj a existence farmaceutické výroby, nebudou vládou podporovány. Dnes si již tento exsoudruh, prezident Hospodářské komory ČR, jistě na takovou „prkotinu“ ani nevzpomene.
  A to byl Zeman ještě jen obyčejný poslanec, to bylo v letech 1989 až 1997. Tedy v letech, kdy bylo skoro vše, až na ČEZ, Budvar a Státní lesy, rozkradeno (tehdy se tomu říkalo Malá a Velká privatizace, tomu rozkrádání). Jedinou prospěšnou a dodnes úspěšnou privatizací, byl prodej automobilky Škoda Mladá Boleslav Pithartovou vládou Volkswagenu, 16. dubna 1991ahájení činnosti společného podniku Škoda, automobilová a.s. Škoda.
  Ostatní velké a významné české firmy byly svými novými majiteli, zejména zahraničními, téměř všechny, zcela zlikvidovány a zanikly.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Zdroj: Wikipedie, příslušná hesla. vlastní zápisky z ze seminářů a jednání s pracovníky ICI (dnes AstraZeneca)

 14. Jiří Hloušek napsal:

  Klaus,Zeman a všichni jejich podřízení před soud a potrestat podle „zásluh“.

 15. Sam napsal:

  Divoká privatizace byl zločin, za který jsou a budou dlouho trestáni nevinní lidé, naopak privatizátoři žijí na výsluní v balících peněz

  • skeptik napsal:

   V podstatě máte sice Same pravdu, jen mě při čtení vašeho příspěvku napadá všetečná otázka: koho jste asi tak v těch devadesátých a i pozdějších letech volil? Hlavně tedy při volbách v letech 1996 a 1998, kdy už každý kdo vědět chtěl, věděl co se děje a co jsou zač lidé hlavně za ODS tehdy kandidující?

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost