Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Důsledky ruského bombardování města Mariupol. Foto: Profimedia
,

Jan Urban: Putin je válečný zločinec. Etnicky čistí Ukrajinu i za pomoci arabských žoldáků

KOMENTÁŘ. Války nevyhrávají zbožná přání, a pro války spravedlivé, ve kterých silnější agresor bezdůvodně napadl slabší oběť, to platí dvojnásob. Probíhající „vyjednávání“ je pro Moskvu jen čas k vyhánění milionů ukrajinských obyvatel z levobřežní Ukrajiny.

Nečekaně účinná koordinovaná obrana ukrajinské armády a teritoriálních milicí způsobuje několikanásobné ruské přesile drsné ztráty na vojenské technice i mezi stále méně motivovanými vojáky. To je hlavní důvod, proč se pro tuto chvíli výrazně snížily operace invazních tankových a pěchotních oddílů. Namísto nich ruské letectvo a dělostřelectvo začalo z větších vzdáleností útočit na obytné budovy a civilní infrastrukturu v hlavních cílech invaze.

Ruská agrese a nesmyslná brutalita

Mise Světové zdravotnické organizace WHO jenom v pěti dnech od 12. března potvrdila 31 útoků na ukrajinská zdravotnická zařízení. Jakýkoliv útok na jasně označené medicínské zařízení nebo lékařský personál je přitom ve smyslu mezinárodních konvencí válečným zločinem.

Osud z devadesáti procent zničeného a vyhladovělého přístavu Mariupol na pobřeží Azovského moře se zřejmě naplní v nejbližších dnech. Ruská agrese si tak splní první strategický cíl – odříznout Ukrajinu od pobřeží Azovského moře a jeho přístavů a vybudovat pozemní propojení Ruska s Krymem.

Značná část ze zbývajících asi tří set padesáti tisíc obyvatel Mariupolu v případě dobytí města ruskou armádou po skončení bojů pravděpodobně odejde. I to bude naplněním nejdůležitějšího ze strategických cílů ruské agrese – etnické očisty dobytých území nejméně na celé levobřežní Ukrajině a jejich co nejrychlejšího poruštění.

Etnická čistka levobřežní Ukrajiny by mohla být dokončena v řádu několika málo měsíců, zvláště pokud by se ruské armádě dařilo blokovat zásobovací trasy ze západní Ukrajiny, obkličovat jednotky ukrajinské armády mimo města a vytlačovat je za Dněpr.

Nesmyslná brutalita leteckého bombardování obytných čtvrtí, včetně použití pětisetkilových leteckých pum proti jasně označenému krytu v budově městského divadla v Mariupolu, stejně jako blokování a „náhodné“ ostřelování evakuačních koridorů a nevpouštění humanitárních konvojů do města, jsou ponurým příslibem pro všechna ukrajinská města, ke kterým se může přiblížit ruská armáda.

A tato zvěrská genocidní taktika armády „zvířat“ (podle iniciály Z na ruské vojenské technice na Ukrajině) má úspěch. Ze čtyřiceti milionů obyvatel Ukrajiny už celá čtvrtina utekla před válkou ze svých domovů. Šest a půl milionu z nich zůstává zatím na území Ukrajiny, ale více než tři miliony odešly hledat bezpečí za hranice země. Samo vyhánění a přesidlování civilního obyvatelstva je přitom definováno jako válečný zločin.

Putinova žoldnéřská armáda

Svět si musí uvědomit, že Vladimír Putin nechce a nebude s Ukrajinou jednat. Probíhající „vyjednávání“ a údajné „sbližování stanovisek“ je od počátku pro Moskvu dobré jen k získání času k postupnému vyhánění milionů ukrajinských obyvatel z levobřežní Ukrajiny, v ruském imperiálním slangu Maloruska a Novoruska, které podle Kremlu „Rusku historicky patří, stejně jako Krym“.

Současné dočasné omezení intenzity pozemních bojů zároveň snižuje ztráty ruských vojáků, které by v Rusku přece jenom mohly ohrozit víru v neomylnost vůdce Putina.

V získaném čase budou pro dobývání měst postupně nasazovány žoldnéřské jednotky z Čečny a především ze Sýrie, u nichž ruskému publiku už na ztrátách při dobývání měst záležet nebude. Prvních sto padesát syrských žoldnéřů přiletělo podle zdrojů britského listu The Guardian do Ruska už sedmnáctého března.

V Sýrii ruská armáda ve spolupráci s armádou režimu prezidenta Asada provozují už několik let sedmnáct náborových center pro zájemce o nasazení v Libyi nebo ve zvláštních teritoriálních jednotkách uvnitř Sýrie.

Řada důstojníků a vojáků těchto jednotek prodělala výcvik přímo v Rusku. Po oznámení náboru na Ukrajinu se během několika dní údajně přihlásilo na čtyřicet tisíc mužů s bojovými zkušenostmi z mnoha let bojů v městském prostředí v syrské občanské válce. Udávaný počet však nebylo možné jakkoliv ověřit.

Namísto syrské průměrné mzdy patnáct dolarů měsíčně jim ruská armáda údajně nabízí šest set až tisíc pět set dolarů podle bojových zkušeností a hodnosti, spolu s bonusem za zranění či smrt. Podle britského deníku Guardian zde vzniká největší státem sponzorovaná žoldnéřská armáda na světě.

Do vznikajícího žoldnéřského sboru se hlásí i řada Palestinců a příslušníků šíitských a baasistických milicí, které v syrské občanské válce bojovaly na straně vládních jednotek.

Pokud by se tyto informace potvrdily, mělo by nasazení arabských žoldnéřských jednotek, podporovaných ruským letectvem a dělostřelectvem proti Charkovu a dalším městům drastický psychologický dopad a povzbudilo by ukrajinské civilní obyvatelstvo k útěku.

Klíčová role Číny

Etnická čistka levobřežní Ukrajiny by tak mohla být dokončena v řádu několika málo měsíců, zvláště pokud by se ruské armádě dařilo blokovat zásobovací trasy ze západní Ukrajiny, obkličovat jednotky ukrajinské armády mimo města a vytlačovat je za Dněpr.

Ale co když žoldnéřská ofenzíva dostane jako další úkol dobytí Oděsy a dosažení „historických hranic Novoruska“ na dnešní státní hranici Moldavska? Ukrajina by byla zcela odříznuta od moře…

Pokud se navíc ruské hospodářství pod tíhou mezinárodních sankcí nezhroutí, bude čas ještě nějakou dobu pracovat pro psychopatického megalomana v Kremlu. V tomto období bude rozhodující postup komunistické Číny.

Dokud Miloš Zeman bude ve funkci i se svými otevřeně proruskými poradci, nebude Česká republika plně důvěryhodná. Zatím prý vláda „nechce bourat zdání jednoty“.

Rusko si v přípravě na válku uložilo v čínské měně ekvivalent devadesáti miliard dolarů. Pokud by je dnes chtělo s tichým svolením Číny na finančních trzích proměnit na dolary na další financování války na Ukrajině, jednalo by se o otevřené porušení mezinárodních sankcí i z čínské strany. Putin slibuje lidu zvýšení platů a udržení životní úrovně. Bez čínské pomoci na to nebude mít.

Druhou zatím neznámou je postup Severoatlantické aliance a Evropské unie. Spoléhání na dodávky zbraní a posilování hrdinské obrany několikanásobně přečíslené ukrajinské armády nemůže zabránit etnické čistce na levobřežní Ukrajině a další několikamilionové vlně uprchlíků.

Minimálně další milion zamíří do už tak přetížené střední Evropy. Navrhovaná letecká ochrana humanitárních koridorů by tak ironicky ruské etnické čistce jen pomohla. Kolik humanismu a odvahy bude Západ mít tváří v tvář šílenci, který se rozhodl obnovit carské impérium za jakoukoliv cenu?

Pozastavení členství Ruska v OSN, převedení místa v Radě bezpečnosti na Ukrajinu jako stejným právem nástupnický stát Sovětského svazu, a využití všech ustanovení Kapitoly VII Charty OSN, by dalo této organizaci potřebnou novou šanci a význam.

Pro poničené česko-ruské vztahy by stálo za to otevřít možnost jejich nového začátku až po skončení války. Tedy přerušit nyní s agresorem diplomatické vztahy, zabavit všechen majetek a desítky budov ruského velvyslanectví předat k využití pro ukrajinské uprchlíky a jejich děti. České zájmy v Moskvě může zatím zastupovat Slovensko nebo neutrální Švýcarsko.

Putinova verze vyjednávání je pouhá podlost a podvod. Slíbil přece svému lidu „svět bez nacismu“ a s „nacisty“ jednat nemůže.

Jednota se Zemanem?

Západ – a s ním i Česká republika – se proto musí připravit na historicky těžká rozhodnutí. Česká vláda správně podporuje snahu parlamentu o zjištění všech majetkových propojení českých subjektů na Rusko.

Bez váhání dodává Ukrajině zbraně a humanitární pomoc. Je více než taktické, že vláda neumožní zkompromitovanému prezidentovi promluvit na summitu Severoatlantické aliance. Dokud však Miloš Zeman bude ve funkci i se svými otevřeně proruskými poradci, nebude Česká republika plně důvěryhodná. Zatím prý vláda „nechce bourat zdání jednoty“.

Jestli se nestane zázrak, nebo jestli ukrajinský odpor nezkolabuje a Ukrajina nekapituluje, můžeme čekat jen mnohem krvavější dlouhou válku, která bezprostředně ovlivní českou ekonomiku i politiku. Zdání jednoty nebude stačit.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

31 komentářů

 1. Horymír napsal:

  Čím to,že Urbanovi se nedá věřit už vůbec nic!
  Např. Urban je již starší ročník a tak,stejně jako já,měl ruštinu ve škole povinně.Těžko tedy uvěřit,že by nevěděl,že rusky zvíře se řekne živótnoe (domácí-domášněe živótnoe),případně zvěr (divoké,lovné,též hanlivě o člověku) a že Ž je takové to N s ještě jednou nožičkou uprostřed (nemám klávesnici s azbukou) a Z se píše přibližně jako trojka 3.
  A tak je to u Urbana se vším.Vybere si téma,pokroutí,překroutí,vytrhne ze souvislostí,snese jednostranné argumenty,opomene jiné a to pak vydává za správný pohled na věc.Pak už se mu nedá věřit ani to,kdy má skutečně pravdu.

  • Vlado1 napsal:

   Starého psa novým kouskům nenaučíš . . .

  • Šemík napsal:

   Díky za všechny souvislosti v komentářích (nejen p. Urbana), kterých si „běžný smrtelník“ v dnešní zkratkovité době není schopen ani povšimnout, natož vnímat jejich význam a vyvodit z nich nějaký závěr. Pokud je to – podle vás – „u Urbana se vším“, nechápu, proč ztrácíte čas čtením jeho článků. Ušetřený čas můžete věnovat např. opakování interpunkce.

   • Horymír napsal:

    Omlouvám se,můj věrný oři,že občas opomenu nějaké to interpunkční znaménko,ale snad to srozumitelnosti textu moc neubírá.
    Čtení Urbanových článků pro mne ale není ztráta času a docela rád dávám do protikladu jeho pokřivený pohled se svým pokřiveným pohledem.Prostě jen polemizuji s názory,se kterými nesouhlasím.Vadí to moc?

  • Jan Mlsna napsal:

   Opravdu hloupe,hloupe,zoufale.
   Kolik procent zoldaku ,tedy i arabskych je v pomeru s temi etnickymi rusy v ozbrojenych silach RF ? Ty válečné zločiny.Čiste Ruská práce

  • Jan Urban napsal:

   Vážený pane,

   vystudoval jsem kdysi pouze finsko-ruské lyceum s vyučovacím jazykem ruským a koncem osmdesátých let jsem téměř každý den v ruštině vysílal reportáž na Radio Svoboda, což bylo ruskojazyčné vysílání Svobodné Evropy. Pokud byste se podíval na sociální sítě na Ukrajině či v Rusku, najdete tam desítky fotografií využívajících latinkou psané písmeno Z. V Rusku například nálepka na auto Z latinkou a zbytek slova zaščita (obrana) azbukou. Ukrajinské Zvěr s latinskou iniciálou Z je hodně časté. Přeji příjemný den a děkuji za lekci z ruštiny.

   • Horymír napsal:

    Opravdu myslíte,že Rusové mají na technice Z jako že jsou zvěr (zvěř).Tak to je mi Vás líto.Potvrzuje to ovšem můj názor,jak při své argumentaci zacházíte s fakty a jak pokřivené mohou být Vaše vývody.
    Mějte se neobyčejně krásně.

  • Sámo napsal:

   Horymíre, osedlej svého Šemíka a skoč z Vyšehradu, protože meleš samé nesmysly a skutečnost je taková, že na Hradě sedí samí ruští agenti a ti spolu se Zemanem budou hájit Putina a Rusko, i když zatím Putin a Rusko páchají na Ukrajině válečné zločiny všeho druhu- od páchání genocidy, útoků na školy a nemocnice a na civilní obyvatelstvo jako takové.

   • Horymír napsal:

    Šemík už tady také zařechtal. Nějak se ale nemohu upamatovat,že bych někde hájil útok na Ukrajinu.Chápu ovšem,že Vy eht demokrati,místo diskuze s (možná) odlišným názorem byste házeli ze skály,posílali do Ruska,Číny,nebo zavírali do vězení.

 2. pablo41 napsal:

  On to Okamura tušil, když oznamoval, že je důsledně proti příjezdům lidí z Blízkého Východu.

 3. petrph napsal:

  Pan Urban má pravdu v tom že Putin je mezinárodní zločinec. ale co s tím když se na předvolánku mezinárodního soudu do Haagu určitě nedostaví.

  Ovšem, na summitu Severoatlantické aliance bude dost ostudy i bez Zemana. Nechuť západních států vstoupit přímo do konfliktu je zcela zřejmá a na tom se nic nezmění. Tož to bude na vás novinářích aby jste to pak lidem patřičně okecali, hřejivé symboly spojenectví, nikdy nezapomeneme utrpení, u Kyjeva se bojuje o Prahu, a s Bruselem na věčné časy a nikdy jinak.
  Jestli bude mít Ukrajina fakt štěstí, tak se sama dokáže ubránit, dokud Putina netrefí šlak, nebo ho neodpraví sama jeho věrchuška. Nebo halt ne, a pak Buď sbohem Ukrajino…

  • A. S. Pergill napsal:

   Rusko ani údajně není členem organizace států, které se Haagskému tribunálu podřídily.

 4. Radomír napsal:

  V. Zelenskyj vzbudil určitý odpor v Izraeli. Necitlivě přirovnával současné dění na Ukrajině k holokaustu a plány Moskvy ke Hitlerovu „konečnému řešení“ židovské otázky. Poslanci Knessetu se proti těmto srovnáním vzepřeli. Deník Jerusalem Post kriticky zmínil, co se během druhé světové války dělo na Ukrajině. Pro Zelenského je to špatná zpráva, protože současný režim na Ukrajině zákonem oslavuje jako hrdiny a válečné veterány příznivce Stepana Bandery a ukrajinské nacionalisty, kteří za 2. světové války vyhlazovali Židy, Poláky, Rusy i nepohodlné Ukrajince. Válka je vždy strašná. Srovnání současné války Ruska a Ukrajiny, kterou podporuje NATO, s Hitlerovým vyhlazovacím tažením je ovšem pro Izraelce nepřípustné. Izraelští politici naznačili, že Zelenský svým srovnáním a ztotožňováním vlastně zlehčuje holokaust. Je proto nutné vážit mediální výrazy a prostředky a souvislosti a účinek.

  • Pavel napsal:

   Už ti toho moc nezůstalo, leda fantasmagorie na téma poslanců Knessetu. Ty jsou skoro stejně tak směšné jako tvoje dojmy na téma Stepana Bandery, který celou válku strávil v německém koncentráku.

   • josef napsal:

    …výstup Zelenského pro poslance v Izraeli se nesetkal s velkým souhlasem, protože holokaust na území Ukrajiny prováděli „radostně“ sami Ukrajinci. To při hodnocení tohoto projevu konstatovali znalkyně Izraele Gita Zbavitelová z ČRo plus a Irena Kalhousová z Herzlova ústavu (kabinetu ???) na FF UK, které obě mají dobré znalosti z Izraele. A něco podobného uvedl v roce 2015 – při příležitosti 70 let od osvobození koncentračního tábora v Osvětimi bývalý vězeň Felix Kolmer (později významný pracovník fyzikálního ústavu AV ČR), že nejhorší dozorci tam byli z Ukrajiny a z Pobaltských států… To všechno v Izraeli vědí a patos Zelenského na nynější a tehdejší stav, se tak minul účinkem… On je na to zřejmě mladý a ten projev mu někdo připravil…

    • Pavel napsal:

     Jediné co Gita Zbavitelová konstatovala je to, že Zelenskému samozřejmě nelze zazlívat, že je v současné katastrofální situaci pod obrovským tlakem a mobilizuje celý svět k pomoci své zemi, josef. Každopádně platí, že spojování Bandery, který válku strávil v německém koncentráku, s holokaustem je fantasmagorie, které se dopouštějí rusonáckové jako josef a radomír.

     • josef napsal:

      … no já jsem o Banderovi vůbec nic nepsal… Já jsem jen uvedl tehdejší komentář Felixe Kolmera, který jasně řekl, že nejhorší dozorci v Osvětimi byli z Ukrajiny a tzv. Baltských států – to ať si každý přebere sám pro sebe… A to zazlívání-nezazlívání Zelenského, no ono to bude jinak, protože jemu ty projevy někdo připravuje, který to také až tak nezná, protože je zřejmě také mladý jako Zelenský, který tomu přidává ten „étos“, který jako herec má. Kdyby takový hovor -jako pro Kneset, měl v Kongresu USA, tak tam věřím, že budou tleskat až si utleskají ruce, protože obecná historie ze světa jim až tak tolik neříká… Tam jsme to ale už viděli – ale bez holokaustu…

     • A. S. Pergill napsal:

      Ona to není tak úplně pravda, protože Bandera sice byl nějaký čas v koncentráku, ale Banderovci se skutečně účastnili „etnického čištění“ západu Ukrajiny a jejich oběťmi byli Židé, Poláci, Rusíni i Volyňští Češi.
      A když nacisté Banderu z koncentráku vytáhli, tak v tom pokračoval pod jejich vedením a s jejich asistencí.
      MMCH do toho koncentráku Němci zavřeli Banderu jen proto, že jsou úplně blbí (naštěstí). Bandera a spol. vyhlásili „svobodnou Ukrajinu pod patronátem Německa“ a kdyby na to Němci přistoupili, měli k dispozici miliony vojáků, které mohli poslat na krk Stalinovi. A válka by se nejspíš vyvinula úplně jinak (asi by ji ukončilo až jaderné bombardování Německa ve druhé polovině roku 1945). Nicméně SSSR by nejspíš nepřežil, nebo ne jako velmoc.

 5. Richard Švehla napsal:

  Pravda nám Čechům nevoní, stejně jako Rusům

  My Češi – stejně jako Rusové – milujeme lež, především lži o nás samých: Že jsme národ demokratický a mírumilovný, že jsme nikdy nikomu neublížili, naopak že všichni ubližovali nám.

  Lžeme si dodnes, že všechny ty hrůzy, jež postihly naši vlast po 2. sv. válce, zavinil někdo jiný – především Západ, který nás prý „prodal v Jaltě“ Rusákům.
  Tuto bajku opakujeme do zblbnutí, protože zbavuje náš národ viny, zbavuje viny naše přímé předky, pitomě volících komouše a nácíčky ve (skoro) svobodných volbách, r. 1946.

  My nejsme lepší: Volíme si Miloše, Babiše, Okamuru a jiné fašouny, pořád a pořád.
  V posledních volbách Babiš nevyhrál jen důsledkem vlastní neschopnosti – myslel si, že poskok Šlachta odebere hlasy demokratickým stranám, a on zatím sebral hlasy pitomců – Babišovi.

  Prostě: Jan Urban má jako obvykle pravdu. Proto sklidí nenávist, nejen od rusáckých trollů.
  A až vzrostou ceny nejen pohonných hmot, ale i potravin a vůbec všeho, jistě se v našem národě najde dost pitomců na zvolení nějakých nových Milošů a Babišů.
  Ti nás bystře vyvedou z EU a NATO, aby Rusáci mohli „osvobodit“ Česko bez jediného výstřelu.

  Lepší časy už byly.

  Richard Švehla

  • A. S. Pergill napsal:

   Je mi líto, Jalta byla v podstatě jakési opakování Mnichova. I kdybychom se proti ruské okupaci vzbouřili jako Maďaři, k ničemu by to nevedlo (jako nikdo nepřišel na pomoc Maďarům, nepřišel by nikdo na pomoc ani nám).

   • Richard Švehla napsal:

    Pěkný blábol.
    A.S.Pergill, nechvalně známý svým internetovým štvaním proti věřícím, buď totálně nezná novodobou historii, nebo hezky česky lže; viz můj příspěvek výše.

    Fakta:
    Jaltská konference mj. zaručila svobodné volby na osvobozených územích.
    Z ČSR ruská armáda odtáhla v prosinci 1945.
    Nebylo jí zde zapotřebí, neboť zločinné dekrety lžipresidenta Beneše + etnická čistka (tzv. odsun) PERFEKTNĚ připravily připojení Československa k rusáckému impériu.
    Což Květnové volby 1946 potvrdily: Češi (nikoli Slováci!) volili jako stádo volů. Žádný jiný národ takovou pitomost nikdy nespáchal, dokonce ani Rusáci či Srbové.
    Z voleb vzešla Gottwaldova vláda, jež 10. 7. 1947 jednomyslně odmítla účast ČSR na tzv. Marshallově plánu. A bylo vymalováno, na víc než 40 let.
    (Mimochodem: Příznačně stejný den Národní shromáždění přijalo č. 143/1947 Sb., jenž fakticky platí dodnes. HNUS!!)

    Takže tak.

    Richard Švehla

    • Horymír napsal:

     Dohody jsou dohody a realita může být úplně jiná.Mnichovská dohoda,garantovaná čtyřmi velmocemi také řešila jen odstoupení českého pohraničí osídleného většinově českými Němci.O žádné anexi či okupaci zbytku Českých zemí v ní nebylo ani slovo.Následné vystěhování Němců „zpět domů,do Říše“ byla jen mocnostmi schválená eliminace nestability a bezpečnostního rizika.

     • petrph napsal:

      Ale no tak. Smutné je na tom to, že mnichovská dohoda negarantovala skutečně vůbec nic, tedy ani bezpečnost hranic zbytku území ČSR proti napadení Německem. Ani to v ní Hitler garantoval /aspoň slibem nemusel/, Dostal Sudety, třetinu vedlejšího státu od západní demokracie naprosto zadarmo.

     • Horymír napsal:

      Hitler tvrdil,že „Sudety“ jsou jeho poslední požadavek. Že chce mít jen všechny Němce v bezpečí u sebe.
      Mussolini,jako přítel a nositel nejvyššího vyznamenání ČSR,si opravdu myslel,že svým podpisem pod Mnichovskou dohodou,zachraňuje Československo.

     • ČERT napsal:

      Taky je ale fakt, že právě okupaci českého a moravského vnitrozemí v březnu 1939 vzaly Velká Británie a Francie jako krok, kterým Hitler porušil samotnou mnichovskou dohodu. Vždyť to taky byl důvod (spolu s německou anexí litevské Klajpedy) aspoň oficiálního obratu v britsko-francouzské politice, který skoncoval s tou linií toho tzv. appeasementu.
      Tak viz i pak ty jejich garance, slíbené Polsku, ale i dalším evropským státům.

     • A. S. Pergill napsal:

      Po Mnichovu byly zabrány i ryze české okresy. Lež a podvod od samého začátku, ale od jejích signatářů se nic jiného čekat nedalo a nedá.

    • A. S. Pergill napsal:

     Jalta byla jednoznačně o rozdělení vlivu v Evropě, a my jsme v ní spadli do vlivové oblasti Ruska.
     Vítězství komunistů ve volbách bylo jednoznačně dáno Mnichovem.
     MMCH. v Řecku byli komunisté po válce násilně potlačeni, především Brity, přestože tam měli daleko silnější postavení než u nás. Ale Řecko připadlo v Jaltě Západu.
     Marshallův plán Němci (západní) komentovali: „Nechceme pomoc, chceme s vámi obchodovat“.

   • ČERT napsal:

    „Že by se vzbouřili proti ruské okupaci…“ (která tam ale, na rozdíl od nás, byla kontinuálně od roku 1945). Tam šlo úplně primárně v podstatě o živelné povstání proti systému jako takovému, přičemž se ti povstalci samozřejmě dostali do konfliktu se sovětskými vojáky, kteří proti nim zasáhli.
    Jinak tehdejší premiér Imre Nagy, reformní komunista a politicky vlastně obdoba našeho A. Dubčeka, otevřený konflikt se SSSR nechtěl…
    Ale je fakt, že Západ tehdy fakticky uznal Maďarsko jako součást sovětské sféry vlivu. Pokud by tehdy mělo dojít k válce maďarského státu (a armády) se SSSR, možná by se do toho mohl vložit jugoslávský Josip Broz-Tito. Ten toho I. Nagye zpočátku dost podporoval.

  • petrph napsal:

   No jo, tak to je spíše Váš problém, jestli sám uznáváte takové dosti jednostranné úzké a negativní klišé o Češích, které popisujete v úvodu.
   Ono totiž o každém z těch bodů by šlo hluboce debatovat a citovat různá historická fakta pro i proti. (což teď dělat nebudu). Historie je zkrátka věda, jako každá jiná a proto jsou v ní přípustné teorie všeho druhu, aby se mohla rozvíjet. Jest to složitější v tom, že dějepis (ani jiné společenské vědy) nemají institut vědeckého důkazů ale staví na širším konsensu. Jak ostatně praví latinské heslo – Fide, sed cui fidas, vide,
   Věř, ale komu věříš, měř.

   Jinak řečeno, když už v závěru píšete „A až vzrostou ceny nejen pohonných hmot, ale i potravin a vůbec všeho, (nevím proč píšete, „až, když už se tak stalo), tak to je prosím, pokud jste si nevšiml zodpovědnost téhle vlády, a ta už s tím mohla a měla něco udělat. (ty možnosti existují). No ale jestli to neudělá, tak k ní lidé ztratí důvěru a /pokud budou předčasné volby) – (ani to není jisté), tak si pak lidé budou moci demokraticky zvolit někoho jiného. O tom snad demokracie je.

 6. Marie Vídeñská napsal:

  Tento clanek se mi vubec nelibil. Byl o nicem, proto jsem cetla Jen zacatek a konec jsem si domyslela. Finance jsou mnohem zajimavejsi. Autor se musi polepsit.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost