Důsledky ruského bombardování města Mariupol. Foto: Profimedia

Jan Urban: Putin je válečný zločinec. Etnicky čistí Ukrajinu i za pomoci arabských žoldáků

Napsal/a Jan Urban 22. března 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Války nevyhrávají zbožná přání, a pro války spravedlivé, ve kterých silnější agresor bezdůvodně napadl slabší oběť, to platí dvojnásob. Probíhající „vyjednávání“ je pro Moskvu jen čas k vyhánění milionů ukrajinských obyvatel z levobřežní Ukrajiny.

Nečekaně účinná koordinovaná obrana ukrajinské armády a teritoriálních milicí způsobuje několikanásobné ruské přesile drsné ztráty na vojenské technice i mezi stále méně motivovanými vojáky. To je hlavní důvod, proč se pro tuto chvíli výrazně snížily operace invazních tankových a pěchotních oddílů. Namísto nich ruské letectvo a dělostřelectvo začalo z větších vzdáleností útočit na obytné budovy a civilní infrastrukturu v hlavních cílech invaze.

Ruská agrese a nesmyslná brutalita

Mise Světové zdravotnické organizace WHO jenom v pěti dnech od 12. března potvrdila 31 útoků na ukrajinská zdravotnická zařízení. Jakýkoliv útok na jasně označené medicínské zařízení nebo lékařský personál je přitom ve smyslu mezinárodních konvencí válečným zločinem.

Osud z devadesáti procent zničeného a vyhladovělého přístavu Mariupol na pobřeží Azovského moře se zřejmě naplní v nejbližších dnech. Ruská agrese si tak splní první strategický cíl – odříznout Ukrajinu od pobřeží Azovského moře a jeho přístavů a vybudovat pozemní propojení Ruska s Krymem.

Značná část ze zbývajících asi tří set padesáti tisíc obyvatel Mariupolu v případě dobytí města ruskou armádou po skončení bojů pravděpodobně odejde. I to bude naplněním nejdůležitějšího ze strategických cílů ruské agrese – etnické očisty dobytých území nejméně na celé levobřežní Ukrajině a jejich co nejrychlejšího poruštění.

Etnická čistka levobřežní Ukrajiny by mohla být dokončena v řádu několika málo měsíců, zvláště pokud by se ruské armádě dařilo blokovat zásobovací trasy ze západní Ukrajiny, obkličovat jednotky ukrajinské armády mimo města a vytlačovat je za Dněpr.

Nesmyslná brutalita leteckého bombardování obytných čtvrtí, včetně použití pětisetkilových leteckých pum proti jasně označenému krytu v budově městského divadla v Mariupolu, stejně jako blokování a „náhodné“ ostřelování evakuačních koridorů a nevpouštění humanitárních konvojů do města, jsou ponurým příslibem pro všechna ukrajinská města, ke kterým se může přiblížit ruská armáda.

A tato zvěrská genocidní taktika armády „zvířat“ (podle iniciály Z na ruské vojenské technice na Ukrajině) má úspěch. Ze čtyřiceti milionů obyvatel Ukrajiny už celá čtvrtina utekla před válkou ze svých domovů. Šest a půl milionu z nich zůstává zatím na území Ukrajiny, ale více než tři miliony odešly hledat bezpečí za hranice země. Samo vyhánění a přesidlování civilního obyvatelstva je přitom definováno jako válečný zločin.

Putinova žoldnéřská armáda

Svět si musí uvědomit, že Vladimír Putin nechce a nebude s Ukrajinou jednat. Probíhající „vyjednávání“ a údajné „sbližování stanovisek“ je od počátku pro Moskvu dobré jen k získání času k postupnému vyhánění milionů ukrajinských obyvatel z levobřežní Ukrajiny, v ruském imperiálním slangu Maloruska a Novoruska, které podle Kremlu „Rusku historicky patří, stejně jako Krym“.

Současné dočasné omezení intenzity pozemních bojů zároveň snižuje ztráty ruských vojáků, které by v Rusku přece jenom mohly ohrozit víru v neomylnost vůdce Putina.

V získaném čase budou pro dobývání měst postupně nasazovány žoldnéřské jednotky z Čečny a především ze Sýrie, u nichž ruskému publiku už na ztrátách při dobývání měst záležet nebude. Prvních sto padesát syrských žoldnéřů přiletělo podle zdrojů britského listu The Guardian do Ruska už sedmnáctého března.

V Sýrii ruská armáda ve spolupráci s armádou režimu prezidenta Asada provozují už několik let sedmnáct náborových center pro zájemce o nasazení v Libyi nebo ve zvláštních teritoriálních jednotkách uvnitř Sýrie.

Řada důstojníků a vojáků těchto jednotek prodělala výcvik přímo v Rusku. Po oznámení náboru na Ukrajinu se během několika dní údajně přihlásilo na čtyřicet tisíc mužů s bojovými zkušenostmi z mnoha let bojů v městském prostředí v syrské občanské válce. Udávaný počet však nebylo možné jakkoliv ověřit.

Namísto syrské průměrné mzdy patnáct dolarů měsíčně jim ruská armáda údajně nabízí šest set až tisíc pět set dolarů podle bojových zkušeností a hodnosti, spolu s bonusem za zranění či smrt. Podle britského deníku Guardian zde vzniká největší státem sponzorovaná žoldnéřská armáda na světě.

Do vznikajícího žoldnéřského sboru se hlásí i řada Palestinců a příslušníků šíitských a baasistických milicí, které v syrské občanské válce bojovaly na straně vládních jednotek.

Pokud by se tyto informace potvrdily, mělo by nasazení arabských žoldnéřských jednotek, podporovaných ruským letectvem a dělostřelectvem proti Charkovu a dalším městům drastický psychologický dopad a povzbudilo by ukrajinské civilní obyvatelstvo k útěku.

Klíčová role Číny

Etnická čistka levobřežní Ukrajiny by tak mohla být dokončena v řádu několika málo měsíců, zvláště pokud by se ruské armádě dařilo blokovat zásobovací trasy ze západní Ukrajiny, obkličovat jednotky ukrajinské armády mimo města a vytlačovat je za Dněpr.

Ale co když žoldnéřská ofenzíva dostane jako další úkol dobytí Oděsy a dosažení „historických hranic Novoruska“ na dnešní státní hranici Moldavska? Ukrajina by byla zcela odříznuta od moře…

Pokud se navíc ruské hospodářství pod tíhou mezinárodních sankcí nezhroutí, bude čas ještě nějakou dobu pracovat pro psychopatického megalomana v Kremlu. V tomto období bude rozhodující postup komunistické Číny.

Dokud Miloš Zeman bude ve funkci i se svými otevřeně proruskými poradci, nebude Česká republika plně důvěryhodná. Zatím prý vláda „nechce bourat zdání jednoty“.

Rusko si v přípravě na válku uložilo v čínské měně ekvivalent devadesáti miliard dolarů. Pokud by je dnes chtělo s tichým svolením Číny na finančních trzích proměnit na dolary na další financování války na Ukrajině, jednalo by se o otevřené porušení mezinárodních sankcí i z čínské strany. Putin slibuje lidu zvýšení platů a udržení životní úrovně. Bez čínské pomoci na to nebude mít.

Druhou zatím neznámou je postup Severoatlantické aliance a Evropské unie. Spoléhání na dodávky zbraní a posilování hrdinské obrany několikanásobně přečíslené ukrajinské armády nemůže zabránit etnické čistce na levobřežní Ukrajině a další několikamilionové vlně uprchlíků.

Minimálně další milion zamíří do už tak přetížené střední Evropy. Navrhovaná letecká ochrana humanitárních koridorů by tak ironicky ruské etnické čistce jen pomohla. Kolik humanismu a odvahy bude Západ mít tváří v tvář šílenci, který se rozhodl obnovit carské impérium za jakoukoliv cenu?

Pozastavení členství Ruska v OSN, převedení místa v Radě bezpečnosti na Ukrajinu jako stejným právem nástupnický stát Sovětského svazu, a využití všech ustanovení Kapitoly VII Charty OSN, by dalo této organizaci potřebnou novou šanci a význam.

Pro poničené česko-ruské vztahy by stálo za to otevřít možnost jejich nového začátku až po skončení války. Tedy přerušit nyní s agresorem diplomatické vztahy, zabavit všechen majetek a desítky budov ruského velvyslanectví předat k využití pro ukrajinské uprchlíky a jejich děti. České zájmy v Moskvě může zatím zastupovat Slovensko nebo neutrální Švýcarsko.

Putinova verze vyjednávání je pouhá podlost a podvod. Slíbil přece svému lidu „svět bez nacismu“ a s „nacisty“ jednat nemůže.

Jednota se Zemanem?

Západ – a s ním i Česká republika – se proto musí připravit na historicky těžká rozhodnutí. Česká vláda správně podporuje snahu parlamentu o zjištění všech majetkových propojení českých subjektů na Rusko.

Bez váhání dodává Ukrajině zbraně a humanitární pomoc. Je více než taktické, že vláda neumožní zkompromitovanému prezidentovi promluvit na summitu Severoatlantické aliance. Dokud však Miloš Zeman bude ve funkci i se svými otevřeně proruskými poradci, nebude Česká republika plně důvěryhodná. Zatím prý vláda „nechce bourat zdání jednoty“.

Jestli se nestane zázrak, nebo jestli ukrajinský odpor nezkolabuje a Ukrajina nekapituluje, můžeme čekat jen mnohem krvavější dlouhou válku, která bezprostředně ovlivní českou ekonomiku i politiku. Zdání jednoty nebude stačit.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)