Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Miloš Zeman a Petr Fiala. Foto: Jiří Ovčáček
,

Jan Urban: První porážka Hradu jako by vypadla z nejzákladnější poučky psychiatrie

V titulku zmíněná poučka praví, že nejhorší a nejnebezpečnější chybou, kterou může lékař udělat, je podlézat pacientovi. Ani páteční pověření vlády nesmí dovolit zapomenout na servilní chování členů nového vládního týmu, defilujících před ředitelskou kukaní v Lánech.

Věřme tedy, že obecná úleva z politického posunu nenechá zapomenout ani na mlčení nového premiéra k závažným pochybnostem o bezúhonnosti a pravdomluvnosti nastávajícího ministra spravedlnosti Pavla Blažka.

Přicházející vláda si do těžké doby prostě přináší trochu více opozičně smluvních móresů, než by bylo zdrávo – a než země potřebuje. Ale jsou Vánoce, a třeba ještě všechno dopadne dobře.

Ruský zpravodajský výsadek

Pražský hrad zůstává i v tento sváteční čas obehnaný bariérou a pod kontrolou vojska i policie působí spíše jako obsazená pevnost, než jako hrdý symbol státnosti. Zkompromitovaná a prolhaná hradní posádka zůstává v klidu, protože součástí dohody Fiala – Zeman je i všeobecná ztráta paměti o všech lžích, podvodech a urážkách, které v posledních letech pršely do podhradí.

Bude zajímavé sledovat, zda nová vládní koalice alespoň trochu seškrtá přehnaně vysoký rozpočet Kanceláře prezidenta republiky, která už dlouho nefunguje ve prospěch země, ale pouze jako servisní organizace sama sebe a nefungujícího prezidenta.

Vždyť poslední velké vyjádření prezidenta ke světovému dění bylo o tom, že „nepoklekneme před FIFA“ – a to ještě prostřednictvím svého kancléře. Pro připomenutí – šlo o to, že se na hřišti poškorpili dva mladí fotbalisté. Je přirozené, že „pan prezident“ musel zasáhnout. Abychom ale byli spravedliví, Zeman ještě stačil podpořit válečné harašení srbského prezidenta Alexandra Vučiče na Balkáně.

Pokud má ale Zemanova kapitulace a jmenování nové vlády znamenat jakkoliv kompromisní, ale přece jen začátek konce nezakryté vlády ruské vlivové garnitury na Pražském hradě, je vhodné s úlevou vydechnout – a přidat plyn.

Protože už během několika týdnů si podobné oslabení nebudeme moci dovolit. Možná je načase otevřeně říci, že tým Miloše Zemana nikdy nebyl ničím jiným než ruským zpravodajským výsadkem, který servilnost české politické nekulturnosti nechávala až doposud raději bez povšimnutí.

Pachuť, nebo příslib změny?

Právě proto bude tak důležité sledovat a kontrolovat, zda nový ministr zahraničí dokáže co nejrychleji zlikvidovat vliv hradního poradce Martina Nejedlého a zda vystrnadí z ministerstva zahraničí jím osobně dosazené kádry, kterým nestateční sociálně demokratičtí ministři nedokázali vzdorovat.

Stejně důležitá bude veřejná a mediální kontrola rezortu spravedlnosti a obsazování rozhodujících míst soudců Ústavního, Nejvyššího a vrchních soudů v Praze a Olomouci. Protože mělo-li by být cenou za pověření vlády i jmenování už jednou Senátem odmítnutých a politické moci a prezidentovi za všech okolností podlézavých právníků jako jsou Aleš Gerloch nebo Zdeněk Koudelka, zbude z příslibů změny jen pachuť a odér návratu kádrů opoziční smlouvy.

Podobným lakmusovým testem důvěryhodnosti nového ministra spravedlnosti bude, zda bude dovoleno státnímu zastupitelství a policii došetřit podezření z trestné činnosti vůči hradnímu kancléři, fotbalové mafii (s ním propojené) a koneckonců i vůči Pavlu Blažkovi samotnému.

Snad žádná předchozí vládní sestava v polistopadové politice neměla před sebou tolik tak složitých problémů v tak, přiznejme si to, nebezpečné době.

Riziko ještě mnohonásobně zvyšuje i to, že proti sobě doma nemá jinou než otevřeně populistickou a neliberální opozici. Tato vláda, vůbec poprvé složená dokonce z pěti rozdílných politických seskupení, bude muset dělat hodně bolestivá a nepopulární rozhodnutí.

Bude velmi brzy čelit brutální kampani a narůstající nedůvěře voličů. Bude také první polistopadovou vládou, která se velmi pravděpodobně setká s výrazným zhoršením sociální situace velké části společnosti v důsledku skokového nárůstu cen energií a inflace. Udržet většinovou důvěru v demokracii bude o to obtížnější.

Je to konec začátku

Vláda by si neměla dělat iluze, že se z poraženého Miloše Zemana stal její příznivec. Jakákoliv její nedůvěryhodnost bude posílením Zemanova favorita Andreje Babiše v blížících se prezidentských volbách.

I proto by vládní koalice měla předem zapomenout na riskantní hledání stranického protikandidáta ve vlastních řadách. Má teď zodpovědnost za celou společnost a celou zemi.

Winston Churchill kdysi v nejtemnějších chvílích války pronesl slavnou větu, která se až po letech dalších bojů stala předzvěstí vítězství: „Není to ještě konec. Není to ani začátek konce, ale věřme, že je to konec začátku.“

Petr Fiala a jeho vláda musí dokázat, že je oním koncem začátku návratu k hodnotové správě věcí veřejných, k důvěryhodné moci a politice. Po letech ponížení a korupce je ale třeba být vděčný i za tuto chvíli naděje. HlídacíPes.org bude každopádně u toho – a bude hlídat.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

94 komentářů

 1. Tomáš napsal:

  Přesto, že Fialová vláda je širšího formátu, nebude to stačit na probíhající krizové jevy. Brzy narazi, velká koalice může být řešením a opoziční sjednocena levice, to už bude jen exprezident Zeman. To ještě mohou přijít zahraniční krize.

  • Pavel napsal:

   první rána pro naivky že se něco změní první zasedání parlamentu ani se nezabývali energetickou situací ukončili to a šli na vánoční dovolenou a nakupovat dárky protože plebs jim na to dá i na ty zvýšené platy bude makat i o štědrém dnu aby nedej bože se váleli celé svátky doma – a s tím šéfem zamini geniální tah od zemana ukázal jim toto máte ve vládě toto vás bude hájit a zastupovat ve světě a copak to musí být asi za šéfa vlády když se zastává takového nýmanda

 2. v napsal:

  V tomto případě Zeman udělal dobrou věc. Je užitečné nechat Fialovu vládu tak, jak je.
  V podstatě ani jeden kandidát na ministra není kompetentní a schopný vést ministerstvo. Lipavský je jen další z mnoha neschopných a pád Fialové vlády bude o to rychlejší. Není to nějaká porážka hradu ale vítězství neschopných.
  Co se týká ruského vlivu, Urban opět píše nesmsyly.
  Maďaři kupují plyn za 250, Srbsko za 270 a česká republika za více než 700.
  To jsme to těm rusům natřeli, jen co je pravda.
  Jistě Lipavský obnoví dobré vztahy s Ruskem abychom jako přátelská země mohli dojednat výhodné ceny jako Maďaři a Srbové.

  • Tom napsal:

   No, my ty rusáky totiž těma dolarama umlátíme. To je ta strategie. Byli připraveni na plyn za 300, teď dostávají 700 a to přinese chaos a zkázu. A konečně zavládne ráj na zemi.

   • Pavel napsal:

    gasprom je vysmátej za poslední kvartál jsme mu zaplatili veškeré náklady za ty trubky pod baltem cca necelé 4 miliardy eu jen za třetí kvartál zisk cca 8 miliard dolarů a poslední kvartál se to odhaduje na trojnásobek – což se nedá říci o schell omv eon a pár investičních fondech ty v tom utopily miliardy a budou topit dál

  • Jirin napsal:

   Napsal jste to velmi přesně. Již to ,žejsou některá ministerstva rozdvojena (zahraničí /evropské,školství/věda) ukazují , že je to vláda neschopných a všehoschopných.
   Co si máme myslet, když vědu povede stavební úřednice, co dostudovala ve 47letech?
   P.Lipavský má praktické „zkušenosti“ s kšeftováním na burze , to je právě obor,který vyšrouboval ceny energií do výšin, co velká část obyvatel nezvládne platit. Jemu to však nevadí protože jako vštšina politiků jdou jen po penězích pro sebe. To ukazuje shození zmražení platů.

  • MiG napsal:

   Vláda odborníků ANO se Vám bezesporu zamlouvala…
   tím je řečeno vše.

  • zdeněk napsal:

   Ty je znáš že víš že nejsou kompetentní?Chytráku.

   • v napsal:

    Za 2 roky budou nové volby ,protože ti kompetentní a nejlepší odborníci v čele s Fialou to sami položí.
    Už teď ukázali, že ničemu nerozumí a lidi mají u zádele, viz dnešní hlasování o DPH na energie. Dobře to Fialovi řekl Okamura, radost se dívat.

    • Luboš Maštera napsal:

     Tolik zájemců o místo předsedy vlády a ministrů kteří předem vědí, že všichni zvolení členové budoucí vlády jsou naprosto neschopní by moh člověk pohledat. Opravdu to odpovídá všeznalcům ze školy soudruhů Klause a Zemana. A to jsou přesně ti, které vyzývá jako skutečné vlastence a chce vést do boje za lepší zítřky též soukmenovec Okamura. Jak vysoká je inteligence a mravnost národa se uvidí.

     • Ondrej napsal:

      je to tak..verim, ze jim vsem sklapne. tato vlada to bude mit po tom, co tu napachal Bures a Socani velmi tezke, ale muze to zvladnout, vysledky by se ale mely hodnotit nejdriv za dv a roky, spis az za tri, protoze ekonomika jak znamo ve velkou setrvacnost a ted budou dva roky resit problemy zpusobene pandemii a naprosto diletantskym rizenim statu Buresovymi poskoky a Socany a obri zadluzeni..jenze tohle Babisovci nepochopi, ze to je dusledek predchoziho vladnuti z podstatne casti

    • D. napsal:

     Myslím,že jste vůči novému slepenci hodně velkorysý.Já jim dávám max.rok.A ty ministerstva potom budou nástupci dávat od těch nastupivších diletantů dohromady celé další volební období.Co ministr,to neodborník.Takže….

     • Ladislav Dvořák napsal:

      Vy jste byl spokojen s vládou pana Babiše ?
      Jak Babiš vedl vládu v pandemii? S hospodařením na dluh?
      A už teď víte že to bude horší?
      Závěr: buď se nad věcmi nezamýšlíte, nebo jste zaplacený…

  • Jan napsal:

   Kdyby Váš guru Zeman neprodal za směšných 160 mld kč české plynárenství Němcům mohli jsme si také kupovat a dopravovat plyn napřímo. Takto ho musíme s vděčností přijímat z německé roury na našem )zemí, kde nám nepatří ani milimetr trubky.

  • Martin napsal:

   vy rusáci jste tak jednoduchý a průhledný, až je to k smíchu. nejsme na tom tak zle abychom museli jít puťkovi na ruku jen kvůli pár halířům slevy . já vím, váš pohled na svět takový je.
   Jinak Zeman zalezl do nory, protože prostě věděl že vyhrát nemůže. A on ty evidentní porážky prostě neumí vydýchat.

   • Pavel napsal:

    Sranda. Vsichni okolo se o to snazi, aby lide platili mene a nemuseli resit, jestli topit, nebo jist. Nemecko drive ci pozdeji pusti NS2 a bufou spokojeni. My take, nakoupime rusky plyn od Nemcu, z hezkou malou prirazkou. Nebo vlastne LPG z USA, hezky ekologicky ziskany plyn, diky frakovani. Je sice drazsi, ale zato z vetsi dalky. A pres Polsko, kde maji terminaly na LPG, co stoji bez vyuziti. Jestli pak nam Polaci a USA udelaji cenu. Kdyz jsme taci valecnici. A mimochodem, par haliru? Prijde vam rozdil mezi 250 a 700 jako par haliru? Platite si dane? A timto pristupem? Tleskam, jen se divim, ze s takovymi jako jste vy tento stat neprosperuje…

   • bohom napsal:

    putin to natřel nám ne my putinovi

  • Alfon Prajzak napsal:

   A co byste po Urbanovi mohli chtít??? Když vidím „hlídací pes “ a Urban,vím co mohu čekat. a tak nejsem nikdy překvapen.

  • Roman napsal:

   Já jsem rád, že se naše země nechová jako prostitutka a nebude velebit Putina za nízké ceny plynu, jako Maďarsko a Srbsko. Nechali se koupit. Mají levný plyn. Ale co to udělá s morálkou národa a jejich dětí. Když vidí, že uplatitelnost je standardem…

   • bohom napsal:

    no a my budem kupovat drahý,to je jako morálnívítězství nebo co?

  • Lukas Kudlicka napsal:

   Stačí jen Česko. Nemusíte republikovat, nejde o žádné oficiality..

  • Roman Hroch napsal:

   A na to jste přišel jak mistře?
   Byl by nějaký ten důvěryhodný odkaz, že Maďaři kupují od rusáka plyn za 250, Srbové za 270 a Češi za 700?
   Anebo se řídíte heslem, že papír (netová debata) snese všechno?
   Svěřte se pane kolego, svěřte se prosím.

 3. Ing Jaroslav Straka napsal:

  Dobrý den, pane Urban,

  rád čtu Vaše články, je to pro mě vždy „balzám na duši“. Jsem dlouhodobým odpůrcem Zemana a Babiše a tak jsem ve velkém očekávání, jak se bude chovat nová vláda. Výstižně popisujete kreatury typu Gerloch, Koudelka, i ten Blažek ve mně budí rozpaky (lépe řečeno – vůbec se mi nelíbí).
  Obávám se, cituji Vás, výrazného zhoršení sociální situace velké části společnosti v důsledku skokového nárůstu cen energií a inflace. Udržet většinovou důvěru v demokracii bude o to obtížnější. Bohužel voliči nebudou věřit tomu, že za inflaci může mimo jiné i Babiš se Schilerovou. Přesto budu panu Fialovi držet palce, doufám, že alespoň část slibů vláda splní.
  Těším se na další Vaše články. S pozdravem Jaroslav Straka

  • MiG napsal:

   Souhlas.
   Včetně palců.

   • v napsal:

    Za inflaci a růst cen může hlavně Gottwald, Štrougal a Jakeš a všicni komunisti. Vymlouvat se na druhé je typické pro dnešní tzv. demokraty.
    Ale komunisti udrželi ceny bydlení a energií desetiletí. Fiala se má kde učit.

    • Zava napsal:

     To by jste musel vymlatit pulku ceska

    • Petr napsal:

     Vy jste asi půl století zaspal. Dříve se nikdo nevymlouval, protože nebylo před čím-když měl někdo jiný názor, tak seděl. Jestli jste poslouchal minulou vládu a Zemana, vždy přesně věděli, kdo za to může, že jim to nejde. U Zemana to zůstalo dodnes-viz vánoční poselství. Nechte vládnout novou vládu a věřme, že k dalšímu zhoršování nedojde, ale napravit tu minulost nás všechny bude hodně bolet.

  • Jarmila Křížková napsal:

   Souhlasím s Vaší reakcí na článek pana Urbana
   Taky čtu velice ráda, vše co napsal. Utrpěné vítězství vyburcuje profesora Fialu, aby se ,,dílo“ zdařilo. ODS byla vždy velmi ziskuchtivá, vždy chtěla víc na úkor druhých. Pokud se podaří eliminovat tuto neblahou vlastnost a udržet si důvěru ostatních občanů bude úspěšný a budeme postupně úspěšní . Že se toto nemusí líbit všem. ale do této situace nás dostali lidé, kteří volili Zemana a k tomu ještě Babiše. Babiš velmi podceňuje inteligenci Čechů. Dostal nás s pomocí Zemana do všeobjímajícího marastu.

  • ruda napsal:

   Co slíbí? To co Klaus utáhneme si opasky, jenom lidu sami si nakrademe

  • Sámo napsal:

   Každému normálnímu člověku, který uvažuje hlavou, musí být naprosto jasné , že za prvotní inflaci, která začala už v roce 2019, může Babiš a jeho ministryně financí Schillerová. Byli to oni, kteří navýšili počet státních úředníků o 12 tisíc a počet státních zaměstnanců o 100 tisíc. A aby to nebylo málo, tak všem státním zaměstnancům zvýšili platy o 10-15%, takže v dnešní době čítá průměrný plat statních zaměstnanců 55 tisíc Kč, zatímco v soukromé sféře, kde si lidé na živobytí musí vydělávat v potu tváře, činí průměrný výdělek jenom 36 tisíc Kč. Všichni ti státní zaměstnanci navíc by měli prokázat zpětně, že jsou nepostradatelní pro chod státu jako takového. Pak se není co divit, že stát dělal Státní rozpočet se schodkem přes 100 miliard Kč i v době hospodářského růstu kolem 4% a v době pandémie covidu 19 přešli na schodky kolem 500 miliard Kč.

   • bohom napsal:

    a ted vznukla nová ministerstva a stanou se noví ministerrští úřednívi,protože jak praví parkinsonovy zákony každý nový premiér potřebujr nové úřady a ony si samy prácí najdou a zjistí že potřebují další úředníky ,a po úplné digitalizaci státní eprávy zjistí že těch úředníku je třeba ještě víc.vzpomínám jak po listopadu pisálkovéí psali kolik máme zbytečných úředníku a oni se množí a množí

 4. Josef Vyšohlíd napsal:

  Pane Urbane, s Vaší interpretací zásadně nemohu souhlasit. Pan Fiala sehrál s panem Zemanem mistrovskou šachovou partii, ve které vyhrál a dosáhl svého. Zahájil bleskovým sestavením povolební smlouvy. Soustavně jasně deklaroval soudržnost koalice a její připravenost vládnout. V době indospozice prezidenta do něj a jeho okolí zbaběle nekopal, jako např. Babiš. Před jmenováním vlády si hloupě nenaběhl na obvinění z arogance tím, že by dětinsky odmítl sice ústavně nezakotvený, ale logicky vcelku pochopitelný prezidentův požadavek, že chce nové ministry osobně poznat. Pokud by toto učinil, dal by tím p.Zemanovi argument při případném sporu u ÚS. Když pan Fiala dostál všem logicky oprávněným prezidentovým podmínkám, a přesto pan prezident odmítl dostát své ústavní povinnosti, tak jej naprosto slušně, ale nekompromisně zatlačil ke zdi. A nechal mu galantně a takticky otevřenou ústupovou cestu. Když chcete vyhnat vlka, musíte mu ukázat nejen hůl, ale i otevřené dveře. Je třeba chápat věci s nadhledem a v kontextu. Pěkný den.

  • Ivo napsal:

   Zcela přesná analýza.Děkuji

  • KVĚTOSLAVA LAUBOVÁ napsal:

   plně souhlasím s tímto hodnocením,věřím, že je nás víc

  • J. Tomka napsal:

   Myslím, že teprve příští měsíce ukážou, kdo se sám zatlačil ke zdi. A domnívám se, že Prezident Zeman to nebude.

   • Sámo napsal:

    Co tu meleš o Zemanovi? Pokud mu bude jakž takž sloužit zdraví, tak bude v nové roce už střihat metr. A z toho, jak Zeman změnil své názory, je jasné, že s Babišem už není kamarád a už jej nebude zvát na společnou večeři i s rodinou na Hrad. Z bývalého přítele se stal nepřítel, který v době kdy byl Zeman ve Vojenské nemocnici, nechal odebrat diplomatický pas Zemanovu rádci Nejedlému a Zemanovu příteli Mynářovi v křesla kancléře vyhrožoval vyhazovem. Je jasné, že Zeman při svém rozhodnutí o nové vládě reagoval na tyto Babišovy kroky a dal od něj ruce pryč- pro Zemana je daleko lepší domluvit se slušným Petrem Fialou, který ví, co je fair play a hodit přes palubu podrazáka Babiše.

  • Karel napsal:

   Takhle bych to viděl spíš / ukázat vlkovi hůl a současně otevřené dveře – to je dobré.

  • Petr napsal:

   Tak to mi jde přímo od srdce! Jsem naprosto stejného mínění

 5. petrph napsal:

  Tedy, měl jsem spíše dojem , že to pravidlo s nebezpečnými blázny zní, verbálně jim neodporovat , ale snažit se je přimět ke zklidnění. A ono „nepodlézat pacientovi“ se asi vyplatí, až když ho mají bezpečně pod zámkem. Což zatím Zeman určitě není.

  Nicméně ono tedy platí spíše to co popsáno v druhé polovině článku, ta nová vláda toho má skutečně hodně před sebou, a neměla by se rozptylovat drobnými spory. A jak správně napsáno, právě nezávislá média by na to měla dohlédnout. Za to předem dík..

  • Bohuslav napsal:

   Ovšem problém je, zda skutečně nezávislá média skutečně máme.

  • MiG napsal:

   Ano, média jsou velmi důležitá.

  • Logika napsal:

   Omezit vliv na Zemana. Hradní kamarila má na něj evidentně neblahý vliv
   Je rovněž známé, že některé choroby mají neblahý vliv na chování člověka. Rozhodně bude pro Fialu jednodušší když nebude válčit se Zemanem..

 6. jenicek54 napsal:

  Zeman si myslí, že je nad člověk. se svým komunistickým mozkem větší než Lenin, Stalin a Gottwald.

 7. Kamil napsal:

  Zdá se, že od pana prezidenta to byl velmi taktický tah, jak urychlit vytvoření nefunkční vlády. Zdá se , že to je spíše ptrohra pana Fialy, který zcela logicky nemohl ve své vládě o pana Lipavského stát. Je to asi jako když vám soupeř uhne a vy musíte dát ránu do prázdna. Někdy při tom i upadnete.

  • Pavel napsal:

   „Nefunkční vlády“ jsme měli minulých 7 let, mimo jiné zásluhou hradního čučkaře, kterému stálo za to udržovat u moci nekompetentní nýmandy typu bureše jen kvůli vlastním (nebo mynářovým) špinavým kšeftům a tomu, že se tito nechali beztrestně ponižovat. Ano, svým komentářem jsi promáchl a upadl na h..u.

  • Zdeněk napsal:

   Udivuje mne, jak dopředu víte, že vláda bude nefunkční, když ani ještě není jmenována. Zřejmě jen Vaše toužebné přání. Ve volbách neúspěšní to tak mají, přejí si, aby vláda nefungovala a situace se zhoršovala.

   • A. S. Pergill napsal:

    Stačí sledovat, kdo je nominován. Naprostá většina tech lidí má nulové znalosti v oboru, který mají pokrývat.

    • Honza napsal:

     A proto je sněmovna plná doktorů 🙂

     • A. S. Pergill napsal:

      Doktor, když je hloupý, ta za ním narůstá jeho soukromý hřbitov. To je docela objektivní kritérium, které se jen těžko dá okecat.
      Jak poznat hloupého politologa, filosofa nebo právníka, nebo … (doplňte si sám)? To je jeden z důvodů oblíbenosti doktorů.

    • Sámo napsal:

     A jaké měli znalosti ministři Babišovy vlády. Začneme jedním po druhém. Ministr zdravotnictví- na tomto postě se vystřídalo 4 osoby aby se na konec vrátil ten první. Ministr životního prostředí- tam posadil Babiš svého člověka z Agrofertu, který šéfoval před tím jedné z chemiček. Ten člověk nevěděl nic o přírodě před tím a neví to ani do dneška- jinak by nezametal tak pečlivě stopy za ekologickou katastrofou na Bečvě, která zničila veškerý život v této řece v délce 40 km a za touto katastrofou stojí nehoda při manipulaci s fenoly ve firmě DEZA. Ministryně financí, která nemá ekonomické vzdělání, je to právníčka, ale tím se neživila ve svém životě- byla před nástupem do Finanční správy účetní- z Finanční správy ji Babiš vytáhl na ministryni Financí. Superministr- který dělal ministra Průmyslu a obchodu a také ministra Dopravy- to byl člověk, který živil mlácením prázdné slámy- snažil se všechno okecat a to hned v několika jazycích. Jinak, kdo obstál- jedině ministr školství Plaga a ministr obrany . Na ministerstvu spravedlnosti se vystřídalo také pár lidí, aby tam nakonec nastoupila Zemanova chráněnka Benešova, která byla tím nejhorším co spravedlnost mohlo potkat. Jestli jsem na někoho zapomněl, pak je to proto, že jako by tam nebyli.

  • MiG napsal:

   Ta jistota…
   Počkejte a uvidíte.
   Nedomnívám se, že byste se dočkal…

  • petrph napsal:

   Tedy. že bych to popsal ještě lépe. Byl to Fiala, kdo se ocitl ve dvojím presu, jak od prezidenta před ním, ale i koaličních politiků za ním, hlavně tedy z těch dalších stran (jak se i tady na HP psalo před pár dny, ti z ODS, by se i se Zemanem na nějakém kompromisu ve jménéch rádi dohodli.). Nicméně právě ti z těch dalších z pětikolky ne – a práv+ ti tlačili Fialu k tomu, aby si u Zemana vynutil právě tuto vládu a beze změn. Což by tedy takto eskalovalo do dlouhodobé krize,,
   Zní to divně, že by právě Zeman jako rozumnější ustoupil a jmenoval? No možná že ne, že jak zmíněno, Zeman dobře poznal, že koaliční partneři způsobí ve vládě Fialovi stokrát víc potíži než Zeman sám. Ale to se právě stane až ta vláda začne pracovat…

  • Jirka 56 napsal:

   …a Ty jsi upadl právě teď,že jsi radši takticky nemlčel. Nová vláda ještě ani nezačala úřadovat a Ty už víš dopředu,co je špatně. Ta odstupující už nám to ovšem ukázala a budeme se tu z toho hrabat několik let. Ovšem tací jako Ty, mají jasno už teď. Už teď totiž vědí dopředu,že za vše může vláda nová. Buď větší optimista,toť vše.

 8. Heřman Chromý napsal:

  Od prezidenta Zemana jsem nečekal rozhodnutí jmenovat vládu premiéra Fialy i s Janem Lipavským. Je to dobře, i když je to ze strany prezidenta krok vynucený objektivními okolnostmi, které by padly také na jeho hlavu.

  Cenu této dohody zatím neznáme. Ale brzy ji možná poznáme v míře důslednosti, s jakou se mimo jiné vláda vypořádá a vyrovná s následky chyb a škod a odpovědnosti za ně v případě zametených kauz a protahování vyšetřování trestně stíhaného Babiše.

  • Pavel Liška napsal:

   No, to, že prezident principiálně ustoupil a jmenuje vládu jako celek, tak to dobře bezesporu je.
   Že je ovšem ministrem zahraničí pan Lipavský a obecně nominant Pirátů, tak to dobře zcela určitě není. Toho by na MZ nevzali ani jako referenta, jak prohlásil Klaus a nezbývá mi, než s ním souhlasit. Laťku jsme posunuli opět o pěkných pár centimetrů níže. A já myslel, že po doktorce přes králíky to už níže nejde…

   • Ivana napsal:

    to by mě zajímalo, jak to víte, že p. Lipavský na to nemá být min.zahr. Že to říká bývalý prezident přece nemusí být pravda, p. Klaus by udělal lépe, kdyby radši mlčel, jeho amnestie grázlů mluví sama za sebe.

    • Pavel Liška napsal:

     No, mě stačily ty jeho výstupy do médií. To jsem nevěděl, jestli to náhodou není nějaký stand-up pořad….Domníváte se, že bychom lepšího ministra ZV, který by měl respekt i u zahraničních partnerů, nenašli ? S tímto člověkem si bohužel pan Fiala nešplhnul ani u voličů SPOLU. Škoda. Takový Vondra by se mi tam moc líbil.

 9. Ester Peggy Šťastná napsal:

  „Výrazné zhoršení sociální situace velké části společnosti v důsledku skokového nárůstu cen energií a inflace.“ Tato informace mě v článku zaujala nejvíc. Nevím, jestli existuje víc portálů Seznam.cz, ale když shrnu, co jsem za necelé dva roky na nich četla, dostanu tento obrázek: 1. Protože lidé nemohli nakupovat, narostly jim úspory do rekordní výše. 2. Kvůli obrovské poptávce vyskočily ceny nemovitostí, a přesto se prodávají rychlostí blesku. 3. Nedostatek čipů způsobil, že opotřebovaná auta se prodávají dráž než nová – a lidé je kupují. 4. Uzavření obchodů způsobilo boom zásilkových služeb. A tím také nárůst odpadu z obalů. 5. Uzavření restaurací způsobilo boom rozvozu jídla – a další nárůst odpadu. 6. Po uvolnění restrikcí vtrhly davy do obchodů a začaly nakupovat – trh logicky zareagoval zdražením. Davy zpanikařily a začaly nakupovat ještě víc – a ceny opět vyletěly. 7. Následkem zdražení zboží začali zaměstnanci křičet, že chtějí přidat na platu. A protože stát namlsal lidi penězma i bez práce, těžko našel zaměstnavatel novou pracovní sílu; tudíž musel přidat stávajícím zaměstnancům, aby si je vůbec udržel. × × × Nechci pokračovat ve výčtu kontinuit příčin a následků, které se učí na každé ekonomické škole. Jenom bych ráda poprosila veškeré kritiky, aby z těchto důsledků nevinili novou vládu. Dokonce není nutné vinit ze všeho ani starou vládu. Ale zkusme si uvědomit, že bychom se mohli naučit žít trochu skromněji a tím pomoct i životnímu prostředí, potažmo matičce Zemi – a ne z toho hned dělat tragédii, že zchudneme. Být skromnější neznamená být chudší. Děkuji za pochopení.

 10. Martin v. napsal:

  Tato nová vláda plná těch správných ,,odborníků“ nám ještě ukáže jak se má vládnout pěkně po demokraticky.

 11. Jan Hrzal napsal:

  Vynikající rozbor situace, jako ostatně vždy. Teď už jen doufat, že ji pochopila i nová vláda.

  Díky, pane Urbane.

 12. Horymír napsal:

  Já zatím žádnou porážku Hradu nevidím. Hlavně nevěřím,že by se Zeman zalekl nějaké kompetenční žaloby,která,i kdyby byla úspěšná (o čemž se dá s úspěchem pochybovat),tak by trvalo řadu týdnů (možná i měsíců) než by ÚS rozhodl.
  To,že prezident jmenuje i Posseltpavského znamená,že na něj bude dobře vidět co a jak dělá.A půjde dobře vyměnit.To je v kompetenci premiéra.Jako první náměstek by byl schován pěkně ve stínu a za větrem a mohl by nadělat daleko více škody.A odvolat by ho mohl jen ministr ZV a ten by třeba- jako frončaftkamaraden – také nemusel chtít.

 13. Jarin napsal:

  Napsal jste to velmi přesně. Již to ,že jsou některá ministerstva rozdvojena (zahraničí /evropské,školství/věda) ukazují , že je to vláda neschopných a všehoschopných.
  Co si máme myslet, když vědu povede stavební úřednice, co dostudovala ve 47letech?
  P.Lipavský má praktické „zkušenosti“ s kšeftováním na burze , to je právě obor,který vyšrouboval ceny energií do výšin, co velká část obyvatel nezvládne platit. Jemu to však nevadí protože jako vštšina politiků jdou jen po penězích pro sebe. To ukazuje shození zmražení platů.

 14. Jarin napsal:

  Napsal jste to velmi přesně. Již to ,že jsou některá ministerstva rozdvojena (zahraničí /evropské,školství/věda) ukazují , že je to vláda neschopných a všehoschopných.
  Co si máme myslet, když vědu povede stavební úřednice, co dostudovala ve 47letech?
  P.Lipavský má praktické „zkušenosti“ s kšeftováním na burze , to je právě obor,který vyšrouboval ceny energií do výšin, co velká část obyvatel nezvládne platit. Jemu to však nevadí protože jako vštšina politiků jdou jen po penězích pro sebe. To ukazuje shození zmražení platů.
  Ani nemohu pochopit, jak s tím mohou souhlasit jistě vzdělaní lidé, jako je pan premier Fiala,
  je to jeho vláda a dává všanc svůj kredit.

 15. Petr Pečinka napsal:

  Děkuji za opět perfektní článek pane Urban. Jak zaznělo v komentáři výše je to doslova „balzám pro duši“
  Těch ruských trolů si nevšímejte. Svět je plný Tukošů.

 16. Pavel Liška napsal:

  Takže, když se s Hradem shodnu na tom, že dnes je středa, tak mám podlézavé chování vůči Hradu. Řadím se tím jasně mezi kremlofily, podporuji Čínu a hlavně nemám nárok na žádné uplatnění ve státní správě . Aha. Tak už je mi to jasné pane Urbane.

  • skeptik napsal:

   Problémem je Pavle Liško, že jste se s Hradem doposud shodl snad úplně ve všem. Zdaleka nejen na tom, že ve středu je středa.

 17. Luisa napsal:

  No. Je jasné, že došlo ke zvratu velmi překvapivému.
  Zeman měl rozehranou partii a vypadalo to, že protistrana mu jenom sekunduje. A když to vypadalo, že je v nejlepším, soupeř náhle smetl všechny figurky na zem a prohlásil : a konec této hry!
  A začala úplně jiná hra a úplně někde jinde. A byl vytvořen úplně jiný prostor a úplně jiná pravidla. A nastalo úplně zvláštní, nezvyklé ticho na hradě…
  Tak uvidíme…

 18. Jan Hrzal napsal:

  Je zajímavé, jak zde mnozí pláčou za levnější plyn. Ať si vezmou příklad z Rusů. Ti by neplakali. Neustoupili by, ani kdyby měli zmrznout vestoje.
  A to si tito našinci většinou ještě říkají vlastenci a když přijde první zadupání ruského agresora, hned by mu ustupovali, aby měli doma teploučko. Mělo by jim už konečně docvaknout, že svoboda není zadarmo. Dnes jde o Ukrajinu, zítra o nás. Bývalá kágébácká junta, která si zprivatizovala Kreml, rozumí pouze a výhradně síle. Proto výhrůžkám nelze zásadně a NIKDY (!) ustupovat. Aby agresor pochopil, že jeho chování nemá žádnou rozumnou perspektivu.

  • A. S. Pergill napsal:

   Tady nejde o ten drahý plyn. ale o to, kdo ho zavinil. A to jednoznačně nebyli Rusové, ale Němci.

   • Jan Hrzal napsal:

    Podle různých médií to bylo zhruba tak, že Rusko tlačilo EU k podpisu dlouhodobých smluv na odběr plynu. Ta se nechtěla zavazovat na X let dopředu, když se chystá zásadně měnit energetický mix směrem k obnovitelným zdrojům, proto se rozhodla nakupovat na burze. Přišel Covid, potom prudké ekonomické oživení a s ním zvýšená spotřeba plynu. Norsko mezitím ohlásilo utlumení těžebních kapacit, zatím co vzrostla celosvětově potřeba plynu (Jižní Amerika a zejména Čína). A Putin vycítil příležitost, jak podusit EU. To se potvrdilo v momentu, kdy Norové řekli, že kapacitu opět navyšují a Kreml okamžitě změnil názor a začal dodávat, protože se bál, že by přišel o kšeft.
    Je to výborné ponaučení pro všechny členy EU (vlastně pro kohokoliv), aby jim došlo, že kdo chce obchodovat s Ruskem, musí mít v záloze další kanál, který ho ochrání před vydíráním. Americký plyn byl pro nás drahý, tak ho kupuje Čína a Jižní Amerika, pro které asi tak drahý není.

    • A. S. Pergill napsal:

     Vzhledem k tomu, že „dekarbonizace“ je výmysl EU, je vina jednoznačně na ní.
     Druhou věcí je, že v EU je dost břidličného plynu, minimálně na desítky let. Takže záložní zdroj pro lepší vyjednávání o cenách a režimu dodávek by tu byl.
     Nějaká ložiska jsou i na našem území. To bychom ovšem museli přemoci ruské a arabské agenty – zelené.

 19. A. S. Pergill napsal:

  Zeman provedl gambit. On protestoval namítal (atd.). Všechny průšvihy nekompetentních ministrů jsou odteď na Fialu. Všechny průšvihy s covidem, drahotou způsobenou grýn dýlem a podobnými šílenostmi EU jsou na Fialu. Za rok bude Fiala na seppuku.

 20. A. S. Pergill napsal:

  A už jsem taky někde viděl názor, že po pár letech drýn dýlování, a šílení typu „zimní svátky“ bude po dalších volbách sestavovat vládu Okamura a vyhlásí tři referenda:
  1 O vystoupení z EU
  2 O vystoupení z NATO
  3 O navázání nadstandardních vztahů s Ruskem
  A masy, trpící hladem, zimou a buzerací bruselistických aktivistů, radostně ve všech případech prohlasují ANO.

  • Ondrej napsal:

   hele ty zarudliku – Okamura preimerem nebude, to je naprosty nesmysl. a kdyby se nahodou dostal jako privesek do nejake populisticko-nahnedle vlady, tak takove referendum stejne nebude – zakon o obecnem referendu nikdy neprojde pres senat, aspon v dohledne dobe urcite ne..takze na sve vlhke sny zapomen!, navic bolseviku tu bude porad mene a mene, coz bohuzel neplati o nahnedlych, a tech,, co skoci na lep populistum typu Burese, tech zatim bude porad docela dost, ale ne dost na to, aby meli ustavni vetsinu v obou komorach a to je dobre!

   • J. Tomka napsal:

    Další referendum bude o zrušení zbytečného Senátu. A také hladce projde.

    • A. S. Pergill napsal:

     Přímo z volený president může senát v podstatě substituovat a převzít i část jeho pravomocí. A s vyšší demokratickou legitimitou.

    • Ondrej napsal:

     jsem velmi zvedav, ale takove referendum bez souhlasu 3/5 senatoru jaksi vyhlasit nejde..takze zapomen, ledaze bys mel na mysli neco na zpusob bolsevickeho mimoustavniho puce cemuz bych se ani tolik nedivil‘

  • Josef II napsal:

   Pergille,vy jste byl taky se Zemanem v prognosťáku,nebo fušujete Nostradámovi do řemesla?Vy máte národ jak Zeman za blbce?Snažíte se do roztrhání těla zalíbit svým chlebodárcům.Existují dva druhy kolaborantů jeden z přesvědčení,druhý pro mamon.Neptám se vás který jste vy,to bych si nedovolil.Vy jste vlastenec.

   • A. S. Pergill napsal:

    Milý Josefe II
    Cituji něco, co jsem našel v diskusi někde jinde a dávám to tu k lepšímu. Nicméně jsem toho názoru, že žádných ruských trolů zapotřebí není. EU se utluče sama svou totální nekompetencí a sérií neúspěchů, které z toho plynou (a další jsou na obzoru).
    Když naši předkové v roce 1939 uvítali napadení Polska Hitlerem s tím, že Německo vstoupilo do války, která bude pro něho likvidační, tak si taky nehráli na Nostradama. jen se dívali kolem sebe.

    • skeptik napsal:

     Vy sám jste Pergille tím nejlepším důkazem, jak jsou ruští trollové pro Rusko potřební. Kdyby ruští trollové potřební nebyli, nebyl byste tu ani vy. Jeden úryvek z knihy i pro vás, Pergille:

     Timothy Snyder, kniha Tyranie, kapitola 11 Hledej, pátrej, analyzuj, strana 35 elektronické verze knihy
     Zveřejňováním lží ubližujeme druhým lidem, s nimiž se přímo nestýkáme. Postižené tedy nevidíme, ale způsobená škoda proto není o nic menší. Představte si, že řídíte auto. I když na druhého řidiče není vidět, je nám jasné, že do jeho auta nesmíme najet: víme, že škoda by byla vzájemná. Každodenně mnohokrát chráníme druhé lidi, aniž bychom je měli před očima. A právě tak neseme svůj díl zodpovědnosti i za to, co si lidé čtou na obrazovce počítače, i když u toho přímo nejsme. Pokud se nám na internetu podaří nezraňovat nitro neviditelných druhých, naučí se ostatní počínat si stejně. A dění na síti pak možná přestane připomínat jeden velký masakr.

 21. Josef II napsal:

  Počkejme do pátku,možná se panu prezidentovi přitíží a bude hospitalizován a zase se termín posune,no uvidíme pravil slepý.Jedině čemu nevěřím je,že by se prezident slušně dohodl.Pěknými slovy se on přesvědčit nedá.

 22. Milada1 napsal:

  „Nefungující prezident“? Naopak, funguje perfektně, když si předvolal kandidáty na ministry. On není nějaký podpisovací automat, je pojistkou kvality vlády. Ovšem s tím materiálem, který se mu předvedl, viděl, že kvalita nabídky je tak ubohá, že nejmenování Lipavského to nemůže zachránit. Tak ať tedy začnou a ukáží, jestli přece jenom něco umí. Chtějí šetřit, ale mají extra tři ministry a extra místopředsedkyni PS. Na sobě šetřit nebudou, vezmou levnější cestování studentům a důchodcům.

 23. Logika napsal:

  Omezit vliv na Zemana. Hradní kamarila má na něj evidentně neblahý vliv
  Je rovněž známé, že některé choroby mají neblahý vliv na chování člověka. Rozhodně bude pro Fialu jednodušší když nebude válčit se Zemanem..

 24. Ivan Skála napsal:

  tak předně.Jednání Zeman Fiala není prohra ani výhra nikoho.Podíváte li se na snímek nové vlády musíte si nutně uvědomit,že prezidentovi nemůže záležet na nějakém Lipavském.Ta slátanina neumělů je neuvěřitelná.Jestli to nový premier zvládne,tak to bude teprve šíbr.A Zeman mu nemohl říci nic jiného,než aby se co nejdříve naučil rozkopávat bábovičky koaličním partnerům a postavit je do latě.Kecy o nějakém vítězství toho,či onoho, probereme po hospodách a bulváru.Budeme doufat,že úředníci na ministerstvech rychle naučí nové majitele co mají dělat a my trochu toho Fialu podržíme a začneme pracovat

 25. Babočka napsal:

  Pan Urban by měl vědět, že nová vláda ma důležitější úkoly než čistit hrad. Ten kdo četl Kmotra tak jistě není překvapen výsledkem jednání se Zemanem.

 26. Horymír napsal:

  Zatím všechny vlády pod taktovkou ODS skončily krizí a hospodářským poklesem. Vlastík Tlustík kdysi říkával,že ekonomika roste ne díky socialistům,ale jim navzdory. Pravici vždy ekonomika padala,asi také jim navzdory.Jinak si to neumím vysvětlit.Vždyť vždy,když se pravice drala k moci,hovořila o odpovědné politice a nyní o stop populizmu,ale vždy to skončilo katastrofálně.
  Prezident asi urychluje jmenování nové vlády,aby se stačila rozpadnout,než na nás vyjde předsednictví EU a on mohl jmenovat úřednickou vládu,která to předsednictví bude schopná ustát a nedělat ostudu.

  • Ondrej napsal:

   je videt, ze jste slusne receno ekonomicky analfabet. pravice si krize vetsinou nespravedlive vyzrala po hodovani a utraceni predevsim Socanu, ted Burese a Socanu..ale za zadnou krizi nemohla, jen si to proste odnesli, a to nespravedlive, viz naposled Kalousek – krizi docela obstojne zvladl, ale u volicu levice nebo popuistu a fasounu je za zloducha..Bures, Dluzena a socani nezvladli vubec nic a ted na to doplati cela zeme a pravice si to mozna zase odnese..jako uz tradicne. nebo se to tentokrat zmeni?? b ylo by na case, ale moc tomu neveirm

   • Horymír napsal:

    V roce 2008 Kalousek tvrdil,že se nás žádná krize netýká a postavil rozpočet na 5% růst.Odborům se vysmál,když mu říkali,že bude 5% pokles.Pokles byl 4,9%.Díky takovým odborníkům,jako gumař z mišelinky Kalousek,ztopořený Topolánek a Nečas řízený kantýnskou,jsme tu měli krizi až do 2014, o 3 roky déle než jinde. A to proto,že šetřili kde to nešlo,aby zbylo pro kamarádíčky.

 27. Tomáš napsal:

  Babisova vláda nebyla neúspěšná, byla menšinova s podporou prezidenta a ČSSD a tolerovana KSCM. To vedlo po vypuknutí pandemie Covid-19 ke zmatecnemu vládnutí, které se odehrávalo víceméně ve všech vládach světa. Prof. Fiala využil rozhodnutí US o volbách a do vítězných voleb. vypracoval strategii, ne vyšlo to na 100%,ANO má nejvíc hlasů. Má dobré prostudovaneho Masaryka je to takový československý národ Fialová volební strategie. Nehodí se do špatných časů aty zde jsou a bude to hodně složité. Prez. ZEMAN je stárnoucí nemocný prezident, který už není v centru dění ČR, přesto upoutávka pozornost, po ukončení jeho kandatu zacne teprvedrsna politika zhoršení ve všech směrech na pokraji války a míru. To nebude dobre pro Fialou a jeho vládu a skončí předčasně. Řešením bude nějaká forma velké koalice.

  • Ondrej napsal:

   BAbisova vlada byla jednoznacne neuspesna…v dobrych casech, kdy se neuveritelne darilo ekonomice na celem svete, tak to byla jen takova udrzovaci vlada, nic zasadniho pro budoucnost nasi zeme neudelala, a na krizi taky nic nenasetril, a byl navic jeste nereseny obri stret zajmu premiera, ktery kryli bohuzel statni urednici nebo i mnozi ministri,coz bylo naprosto nehorazne. a v krizi ktera prislo zacatkem roku 2020 to jednoduse nezvladli, nelze to okecat – statistiky umrtnosti na pocet obyvatel, jak dlouho byly zavrene u nas napriklad skoly, a obri narust zadluzeni, ktery mel byt samorejme o dost mensi o tom vypovydaji zcela nekompromisne – nezvladl to a je v podstate neuveritelne, jaky mel navzdory tomu volebni vysledek..to je smutna vizitka naseho naroda. snad se tento slovensky podvodnik nestane prezidentem, uz se tady naskodil a naloupil dost a patri pred radny soud, snad uz se tam brzy dostane!!

 28. Veselý jiří napsal:

  Nová vláda to bude mít velmi těžké.Dávat dohromady celou republiku,potom co tu napáchal Bureš se svojí partou a soudruh prezident s hradní posádkou,bude velmi,velmi nesnadný úkol.Budoucnost teprve ukáže zda se to vůbec podaří.

  • Ondrej napsal:

   tak to je nepochybne, bude to obrovsky tezke, zeme v krizi, verejne rozpocty v rozvratu, inflace velka atd..a nemaly podil na tom, jak ta krize je hluboka ma ted uz minula vlada agenta Burese..to je nepochybny fakt!

 29. Ondrej napsal:

  tak neodpustim si tento koment – tim, ze Zeman kapituloval a jmenoval celou vladu dal naprosto zretelny signal, kdo je v tomto sporu v pravu – je to samozrejme premier a Zeman a jeho mafianske okoli to dobre vi, jenom blafovali a zkouseli, co kdyby to zase „proslo“, ale tentokrat uz to neproslo, stacilo si trvat na svem..jak jednoduche to nekdy je..jen trochu odvahy, kterou ale straspytel Bures nemel a nemohl mit..haha

Přidávání komentářů není povoleno