Petr Nečas, Jan Fischer a Jiří Paroubek. Foto: Borgis / Právo / Profimedia

Jan Urban: Mlčení českých jehňátek. Dějiny Česka, o kterých raději nikdo nechce nic vědět

Napsal/a Jan Urban 13. července 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

V ten nejnevhodnější okamžik evropského předsednictví bourá aféra Diag Human představu České republiky jako právního státu. Odhaluje mafiánskou podstatu její politiky i nemohoucnost systému vymáhání práva vůči propojení politické moci, byznysu a kriminality. Jen díky zkorumpovanosti a zbabělosti českých politiků, utíkajících před zodpovědností, trvá tato ostuda přes neuvěřitelných třicet let.

Selhala i naprostá většina novinářů a médií, jejichž profesionální povinností mělo být v každém okamžiku hledat fakta a na nepoctivost politiků upozorňovat. Diag Human – to jsou nepřikrášlené dějiny České republiky, o kterých prostě nikdo nechtěl nic vědět.

Vzpomínka na Eduarda Janotu

Květnový verdikt mezinárodní arbitráže odsoudil Českou republiku k zaplacení více než šestnácti miliard korun náhrady škody a právních služeb. Je to prý nejvyšší částka uložená členské zemi Evropské unie za protiprávní jednání. Česká média to raději nechala téměř bez povšimnutí.

V naprosté většině jen opsala zprávu České tiskové kanceláře, postavenou na vědomě zavádějícím alibistickém komuniké ministerstva financí. Vlastní pátrání, zjišťování důkazů, grilování politiků a jejich komentáře? Ani náhodou.

Bulvár, vždy lačnící po kontroverzních tématech, mlčí, stejně jako seriózní časopis Respekt, honosící se hloubkou svých analýz. Hvězdy prestižních politických diskuzních pořadů, v České televizi Václav Moravec, nebo Terezie Tománková na CNN Prima, mlčely úplně – a v mlčení pokračují dodnes.

Mezinárodní arbitráž nejvyšší úrovně rozhodne, že Česká republika mnohonásobně porušila mezinárodní právo, odsoudí ji k nejvyšší pokutě v historii, a čeští novináři i politici svorně předstírají, že se nic nestalo. Proč asi? A je to vůbec ještě novinařina?

Je však nutné připomenout i ony čestné výjimky mezi novináři. Reportéři ČT v roce 2010 odhalili propojení podvodných offshorových společností, přes které si několik českých politiků a podvodníků chtělo přisvojit přes tři miliardy. Výjimečná investigativní práce jim za seriál tří reportáží vynesla sice novinářskou cenu, ale i pomlouvačnou a zastrašovací kampaň ze strany Ministerstva zdravotnictví. Po roce 2014 se kauze začal dlouhodobě věnovat server HlídacíPes.org.

Od roku 2008, kdy začala takzvaná přezkumná fáze domácí arbitráže, se přitom všichni premiéři a všechny vlády vědomě podíleli na porušování zákona. Z více než stovky ministrů sedmi vládních kabinetů se pouze ministr financí Eduard Janota v roce 2010 pokusil vzepřít a předal přes autora tohoto článku protikorupční policii desítky stran dokumentů, prokazujících korupční jednání několika členů tehdejší vlády.

S jeho svolením byly pak kopie klíčových dokumentů předány i několika významným českým novinářům. Policejní vyšetřování ale rychle zastavil příkaz Vrchního státního zastupitelství v Praze a ani jeden novinář se neodvážil o skandálu největší velikosti a dokumentech, usvědčujících tehdejšího premiéra Jana Fischera a další politiky ze spáchání souběhu několika trestných činů, napsat jediné slovo. Selhali všichni. A tak jen níže pro připomenutí…

Pochlubit se trestným činem

Premiér Mirek Topolánek (ODS) tvrdil bez důkazu v televizi, že ostudný skandál na plzeňské právnické fakultě se stovkami podvodných studentů a diplomů zinscenoval Diag Human. Jeho blízký přítel a spolupracovník Marek Šnajdr (ODS) přitom prosadil protiprávní postup státu při jmenování tří podjatých rozhodců „přezkumného senátu“.

Patřil mezi ně i docent Milan Kindl, který podvody na plzeňských právech řídil. Pan Šnajdr prosadil i otevřeně kriminální „dohody“ o zvláštní odměně pro podvodné rozhodce, pokud rozhodnou v neprospěch odpůrce státu.

Jiří Paroubek (ČSSD) Diag Human opakovaně napadal a Josefa Šťávu nazval „mezinárodním dobrodruhem“. Ve stejné době za ním ovšem soukromě posílal svého důvěrníka Jana Birkeho jednat o zákulisním „vyrovnání“.

Jan Fischer se prokazatelně dopustil několika trestných činů, když jako premiér přímo ve své kanceláři projednával a schvaloval tajné vyjednávání s podplacenými rozhodci.

Andrej Babiš (ANO) se ve sněmovně v roce 2017 chlubil, že dokázal po soudním zmražení bankovních účtů České republiky v Lucembursku v roce 2014 „stáhnout všechna aktiva“. Dopustil se tím několika trestných činů.

A tak by se dalo pokračovat: Miloš Zeman (ČSSD), Stanislav Gross (ČSSD), Petr Nečas (ODS), Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jak praví stará právní zásada – vinni, protože věděli, nebo ze své funkce měli vědět. Ti všichni se osobně podíleli na korupčních praktikách (nebo je trpěli) i na zneužívání orgánů činných v trestním řízení. Zcela určitě nejednali s „péčí řádného hospodáře“, jak jim ukládá zákon. A to zmiňujeme jen předsedy vlády.

O tři miliardy více

Dnešní ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se v této kauze proslavil už před dvaceti lety předložením zfalšovaného znaleckého posudku, což tehdy i dnes představuje naplnění trestného činu. Jeho dnešní premiér Petr Fiala o tom ovšem nechce nic vědět.

Sněmovní funkcionář Marek Benda (ODS) měl z kauzy takový strach, že raději vůbec neodpovídal na jakoukoliv korespondenci, upozorňující na nárůst škody ze zanedbaných úroků. V posledním půlroce podobně jedná i předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová-Adamová (TOP 09).

A co takhle Nejvyšší kontrolní úřad, který se opakovaně odmítl miliardovými ztrátami rozpočtu v této kauze zabývat s výmluvou, že to „nebylo zařazeno do plánu kontrol“. Nebo snad Obvodní soud v Praze 6, který se celých sedmnáct let neodvážil nařídit jednání ve věci žaloby, ve které by se musel zabývat zjevnými podvody a opakovaným porušením zákona ze strany vyšetřovací komise Sněmovny ke kauze Diag Human v letech 2003 – 2004?

Nejvyšší státní zastupitelství a Vrchní státní zastupitelství v Praze, která letos už podruhé neshledala na přístupu státních orgánů a nárůstu zbytečných úroků nic závadného? S ohledem na důstojnost svých úřadů ale stěžovatelům ze spolku Kverulant důvody rozhodnutí, samozřejmě, nevysvětlila…

Jako popleta dnes vypadá Tomio Okamura (SPD), který v roce 2017 plamenně žádal, aby sněmovna projednala prohru České republiky u lucemburského soudu.

Dnes, kdy je škoda ještě o nějaké tři miliardy vyšší, mlčí a o žádném veřejném projednání zavinění ani nešpitne. Vyvolávat mimořádné zasedání sněmovny a žádat demisi vlády kvůli v porovnání s aférou Diag Human miniaturní korupční kauze v Pražském dopravním podniku je v jeho podání potom už jen trapnou šaškárnou. O vystoupení bývalé ministryně Aleny Schillerové (ANO) to platí dvojnásob.

Mlčení českých jehňátek

Ministerstvo financí ve svém tiskovém prohlášení po třiceti letech uznalo, že se státní orgány a justice vůči Diagu Human dopouštěly pochybení a protiprávních kroků. Proč otevřeně neřekne, které státní orgány a kteří soudci? A co kdyby novináři žádali po ministerstvu zveřejnění rozsudku mezinárodního arbitrážního tribunálu, aby si veřejnost mohla udělat vlastní názor? (Redakce HlídacíPes.org dotazy i žádost o zveřejnění rozsudku podle zákona o svobodném přístupu k informacím ministerstvu financí zaslala a tématu se bude dále věnovat, pozn. red.)

Tomio Okamura, Alena Schillerová, Petr Fiala, Václav Moravec, Terezie Tománková, státní zastupitelství, Nejvyšší kontrolní úřad – všichni mlčí, i když jim zákony politiky, novinářské profese nebo dokonce právní normy přikazují hledat příčiny a viníky.

Neinformovaní voliči, přes třicet let zpracovávaní propagandou o úlisném emigrantovi pokoušejícím se okrást stát, připomínají v této chvíli asi jen jehňata, symbol nevinnosti a důvěřivosti. Ta prý začínají bečet a naříkat, teprve když je začnou podřezávat.


Autor se tématu kauzy Diag Human věnuje dlouhodobě, napsal o ní knihu Tunel plný krve. V minulosti několik let pracoval v právním týmu Diag Human; pro majitele firmy Josefa Šťávu zpracovával archiv celé kauzy.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)