Prezident Miloš Zeman, šéf Lesní správy Lány Miloš Balák (vlevo) a kancléř Vratislav Mynář otevírají opravenou bránu Lánské obory (červen 2022). Foto: 'MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Jan Urban: Lány na odstřel. Lovecké kratochvíle přátel Hradu už měl stát přestat platit dávno

Napsal/a Jan Urban 28. prosince 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Jedním z prvních kroků nové hlavy státu by mělo být okamžité a úplné zrušení nejostudnější příspěvkové organizace prezidentské kanceláře: Lesní správy Lány. Neexistuje omluva pro to, že tento relikt prvorepublikové pompéznosti „budování státu“ a pozdějšího komunistického papalášství přežívá ještě více než třicet let po roce 1989.

V západním světě (Balkán a Vatikán do něj, s prominutím, nepočítám) dnes kromě českého prezidenta neexistuje jediná hlava demokratického státu, která by si dovolila požadovat, aby jí parlament v době války a krutých rozpočtových deficitů z veřejných prostředků platil vedle úředního sídla ještě zcela zbytečný venkovský zámek s obrovskou oborou, vlastní bažantnicí s roční produkcí deset tisíc bažantů na odstřel a soukromou honitbou.

Mimochodem, soukromou honitbu má v lánské oboře pronajatou i firma C.I.D Praha, prodávající střelné zbraně. Kromě těch loveckých dodává kupodivu i stovky samopalů a odstřelovačských pušek, obojí zahraniční výroby, ministerstvu vnitra a Policii ČR, samozřejmě i s veškerým příslušenstvím, v jedné zakázce bratru za více než šedesát milionů korun.

Českým výrobcům zbraní se takový dlouholetý nestandardní vztah z nějakých důvodů nelíbí, občas si stěžují i antimonopolnímu úřadu, ale  málo platné, když nemáte v Kanceláři prezidenta ty správné známé, máte smůlu.

Otázku, proč ministerstvo vnitra a policie nejednají s výrobci o větších zakázkách sami, a proč potřebují podstatně dražšího soukromého prostředníka, se nikomu doposud nepodařilo objasnit. Zato je jistě, že desetiletá nájemní smlouva C.I.D Praha na honitbu v lánské oboře vyprší v lednu příštího roku, ale má být prodloužena o dalších deset let ještě před nástupem nového prezidenta republiky.

Konec snů o monarchii

Přiznejme si, že český stát je už přes sto let a nejrůznorodější režimy jen stále stejnou kafkovskou směsicí předstíraného republikánství a podvědomé touhy po honosné monarchii. Ale proč na to máme doplácet ještě v roce 2022? Jistě, celý tenhle lánský nesmysl měl být zrušen bezprostředně po roce 1989. Nestalo se. Správa zámku, ale především obory a Lesní správy Lány jen postupně degradovaly až na dnešní otevřeně kriminální úroveň.

Hlavně za posledních deset let, kdy na Pražském hradě alespoň formálně vládl prezident Miloš Zeman, protekly přes lánskou zbytečnost miliardy korun. Veřejnost z toho neměla nic. Vydělávala na tom jen otevřeně parazitní souručenství přátel prezidentské kanceláře.

Jako malou ukázku uveďme část propagačního textu o bažantnici z webu Lesní správy Lány:

„Současná podoba bažantnice splňuje veškeré náročné podmínky, které jsou požadovány při společných lovech. Vzhledem k jejímu uspořádání (lovci se přemísťují na jednotlivé leče pouze na krátkou vzdálenost a za celý den ujdou maximálně dva kilometry) je bažantnice vhodná i pro starší nebo méně pohyblivé střelce. Přitom reliéf terénu spolu s velmi dobrým řízením bažantnice zaručuje vysoko létající a vyspělou zvěř.“

A dále: „Také zázemí, sestávající z prostorného altánu pro občerstvení v průběhu honu, a zejména stylová historická chata Amálie pro posezení po ukončení honu, podtrhuje důstojný rámec mimořádných loveckých zážitků. Optimální počet střelců je 12, stejně dobře se však může uskutečnit hon s osmi lovci, případně se 16 – 17ti střelci. Při počtu vyšším nebo nižším, než uváděné mezní údaje, trpí celkový dojem z loveckého dne.“

Reprezentace státu? Ani náhodou. Obora je kdykoliv k dispozici podle potřeb hradních papalášů a jejich přátel – třeba bývalého ministra zemědělství Miroslava Tomana – a jen občas i jako komerční přivýdělek, samozřejmě, že ne ve prospěch státu. Hospodaření v Lánech se v poslední době dostalo díky příliš „tvůrčímu“ přístupu tamních šéfů opakovaně i před soud, což stejně tvůrčím způsobem vyřešil Miloš Zeman udělením milosti ještě před tím, než bylo vůbec vyhotoveno písemné znění rozsudku nad odsouzeným ředitelem Lesní správy Lány Milošem Balákem.

Stačí škrtnout perem…

Už v roce 2018 vytýkal odbor ochrany životního prostředí městského úřadu Rakovník Lesní správě Lány, že neplní plány odstřelu laní a holé zvěře vůbec, takže dochází k přemnožení a ztrátám na lesních porostech. Z výtky vyplývá, že v Lánech zcela úmyslně a v rozporu s metodikou ochrany přírody ochraňovali trofejní kusy pro komerční lov.

Metodika nemetodika, nedotknutelný ředitel Balák měl vlastní představy a zájmy. A tak si z Tater objednal rovnou dvacet jedna kusů jelení zvěře na doplnění stáda.

Když pak Poslanecká sněmovna snížila kvůli prokázaným protiprávním skutkům a rozkrádání v rámci Lesní správy Lány státní příspěvek na příští rok o třicet milionů korun, tvrdila náměstkyně lánské Lesní správy Pokorná v dopise poslancům, že kvůli tomu bude nutné vybíjet v oboře zvěř.

Čím dříve tato ostuda skončí, tím lépe. Lesní správa Lány může jako příspěvková organizace kanceláře prezidenta skončit jediným škrtem pera a během jediného dne.

Namísto desítek milionů ročních příspěvků státu začnou lesy přinášet přirozený zisk. Veškerý majetek a provoz mohou okamžitě začít spravovat Lesy České republiky prostřednictvím úspěšné sousední Lesní správy Křivoklát.

Část rozlohy by mohla konečně posloužit jako tolik potřebná školící honitba a lesní provoz pro Střední lesnickou školu a Střední odborné učiliště na Křivoklátě-Pískách. O otevření dosud nepřístupných a oplocených tisíců hektarů nádherné chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko pro veřejnost ani nemluvě.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)