Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Úřad vlády ČR, zdroj

Jan Urban: Klíč k pochopení vládní krize – miliardy pro Diag Human

KOMENTÁŘ Andrej Babiš jako politik zneužíval média a nemluvil pravdu – naprosto stejně, jako špičky ODS a ČSSD celých více než dvacet let před ním. Hysterická reakce ČSSD, podpořená ODS a TOP 09, se ale najednou snaží dostat za každou cenu a co nejrychleji z vlády ministra financí. Proč?

Nabízí se domněnka, že celá slavná „ústavní a vládní krize“ slouží jenom k odvrácení pozornosti od skutečného problému. A zodpovědnost za něj, často za hranicí trestného jednání, mají výhradně konkrétní politici z ODS a ČSSD.


Autor textu, Jan Urban, byl několik let součástí mezinárodního právního týmu Diag Human
a o případu napsal knihu Tunel plný krve.


Miliardová zápletka vládní krize

Dne 27. dubna odvolací soud v Lucembursku s konečnou platností rozhodl o tom, že společnost Diag Human je v právu a může v Lucembursku zabavit finanční prostředky České republiky až do výše dlužné částky.

PSALI JSME: Exekuce. Diag Human zablokoval Česku účty u 24 bank v Lucembursku

V současnosti je to zatím více než třináct miliard korun. 12. května v jedenáct hodin večer byly na příkaz lucemburského vrchního exekutorského úřadu obsazeny ve dvaceti čtyřech lucemburských, švýcarských, amerických, francouzských a čínských bankách všechny účty, které Česká republika používá, nebo by mohla použít, k obsluze státních dluhopisů.

Jeden z nejvýznamnějších evropských finančních trhů je tak pro Českou republiku až do okamžiku splacení dluhu ztracen. Podle dostupných informací podobný drastický krok ještě nikdy nebyl použit proti členskému státu Evropské unie. Je to strašná ostuda a obžaloba české „politiky“. Jenomže to je, bohužel, jenom začátek problému.

Banky mají povinnost nahlásit jakoukoliv platnou pohledávku proti jakémukoliv státu příslušným mezinárodním finančním institucím a ratingovým agenturám. Odmítání platit závazky má pak vlastně okamžitý dopad na trh s dluhopisy takového státu – a tedy, což je obzvlášť bolestivé, především na náklady na obsluhu státního dluhu.

PSALI JSME: Česká republika prohrála v Lucembursku soud s Diag Human. Firma Josefa Šťávy může k bankovním účtům ČR

Ještě horší by to bylo v případě, kdyby se česká vláda vyhýbala zaplacení soudem přiřknuté náhrady škody a začala převádět svoje transakce mimo Lucembursko. Dnešní globální finanční trhy jsou propojené jako nikdy předtím – a o to víc platí, že k nízkému úroku státních dluhopisů může přispět pouze dobrá pověst státu. Premiér i vláda však o tomto problému mlčí. Proč?

Česká politika bez paměti

Česká politika nemá ani svědomí ani paměť. Nejbližší poradci Miloše Zemana v době opoziční smlouvy vytunelovali zbytky českého farmaceutického průmyslu s miliardovými ztrátami pro stát. Jeho vláda (ČSSD) jim nakonec zvláštním usnesením ještě prodala za pouhých padesát milionů státní podnik na výrobu sér SEVAK.

Za pár měsíců ho nechali zkrachovat, a na vinohradské parcele, kde stál, je dnes rezidenční komplex v odhadované ceně jeden a půl miliardy. Pamatuje si snad tento podvod a korupci někdo?

Podkladové materiály pro zvláštní usnesení vlády z listopadu 2000 (číslo 1186/2000) se dnes čtou jako horor – nebo jako odsouzení celé české politiky posledních desetiletí.

Soudní znalci i tři nezávislé právní posudky říkali tehdy vládě – spor s Diag Human je prohraný, ukončete to co nejrychleji, firma nemá přístup k informacím o hodnotě trhu, a tak sama zatím požaduje mnohem menší náhradu škody. Pokud bude spor pokračovat, narostou úroky – a stát ty hodnoty nakonec bude muset rozhodcům otevřít. Škoda dál neúměrně vzroste. Tehdy šlo o třetinu dnešní částky.

Ještě v roce 2002 byla ve hře nabídka Diag Human na ukončení sporu za necelé dvě a půl miliardy korun. Tohle je jednání „řádného hospodáře“ v provedení vlád ODS a ČSSD?

Dnešní premiér Bohuslav Sobotka už v roce 2004 (!) jako ministr financí velmi dobře věděl, že spor s Diag Human je po právní stránce prohraný. Namísto rychlého ukončení sporu a omezení škody pro stát při emisi státních dluhopisů v letech 2004 až 2007 jenom v tichosti vyčlenil – a mezinárodním finančním institucím povinně nahlásil – vytvoření rizikové rezervy ve výši deset a půl miliardy korun.

Spor s nepřítelem státu

Už před třinácti lety byla tedy pravda pro zahraničí jiná, než pro naše „voliče“. Těm stačilo, že všichni politici vlád ODS a ČSSD tvrdili, že všechno je v pořádku.

Spor s onou „podezřelou firmou“ a „nepřítelem státu“ je přece už dávno vyhraný. Ve skutečnosti je to jenom hodně stará a hodně drahá lež. Při denním úroku jeden a čtvrt milionu korun na dluhu vůči Diagu toto úmyslné zdržování stálo jenom za třináct uplynulých let na zbytečných úrocích více než pět miliard korun. Nese za to někdo zodpovědnost? Nebo se to jenom tak nějak stalo?

Lži a podvody lidí, kteří měli v tomto obchodním sporu hájit zájem státu, se počítají na desítky – a velmi často opravdu patří za hranici trestní zodpovědnosti.

Existuje dávno zveřejněný dopis tajného poradce ministra zdravotnictví Bohumila Fišera Zdeňka Koudelky (ČSSD), bývalého náměstka Nejvyšší státní zástupkyně a ještě spíše přítele a důvěrníka dvou posledních prezidentů. Ten v červenci 2001 – jedenáct měsíců před volbami – doporučil už prohraný spor zdržovat podáním nesmyslné žaloby, neboť „žaloba sama o sobě zaručuje, že při využití odvolání nebude rozhodnuto do poslaneckých voleb 2002 a sestavení nové vlády“.

Pak ještě dohodil spolužáku Pavlu Blažkovi (ODS, pozdější ministr spravedlnosti a předseda parlamentní vyšetřovací komise k reformě policie) právní zastupování státu ve sporu a zpracování nepravdivého znaleckého posudku za celkem víc než osm milionů korun. Oba se přitom dopustili několika trestných činů, které orgány činné v trestním řízení odmítly vyšetřit.

Deset milionů kamarádovi

Z paměti vymizela tragikomická figurka ministryně Marie Součkové (ČSSD), která svému soukromému právníkovi, kterého na kauzu najala, nechala vyplatit deset milionů korun, které si z banky odnesl ve dvou velkých igelitových taškách. Hned nato začal s její podporou tvrdit, že spor s Diag Human dokonce vyhrál, a požadoval zaplacení dalších sto sedmdesáti milionů odměny. Soud ji osvobodil.

Parlamentní vyšetřovací komise v této věci, která si šest měsíců neuměla otevřít ani webovou stránku s dokumenty kauzy, otevřeně kryla trestnou činnost ministerstva zdravotnictví a nakonec raději nechala zničit většinu zvukových nahrávek svého jednání.

Nebo třeba písemné poznámky zděšeného ministra financí Eduarda Janoty z jednání u premiéra Jana Fišera v roce 2010, kde náměstek přítomné ministryně zdravotnictví Dany Juráskové (ODS) Marek Šnajdr (ODS) líčil svoje protiprávní kontakty s údajně nezávislými rozhodci, které, podle jeho slov, „BIS drží za kulky“?

Eduard Janota předal protikorupční policii více než šedesát stránek usvědčujících dokumentů – a nestalo se nic. Vyšetřování protikorupční policie, které se dostalo příliš blízko skutečným vlastníkům podvodných offshorových firem, které se ve stejné době pokoušely odloupnout si z dlužné částky alespoň dvě miliardy, zastavil příkaz Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Podobných příběhů arogantní korupce a mocenské zvůle je v této kauze na několik knih. Stovky dokumentů. Zájem státu? Svědomí? V české politice?

Premiér Sobotka rozpoutal vládní krizi necelých čtyřiadvacet hodin po vynesení rozsudku lucemburského soudu. Nekonzultoval přitom ani své nejbližší spolustraníky. Proč?

Pro Babiše na podnose

Ten rozsudek totiž znamená, že celá záležitost, i s celou její až příliš špinavou a drahou historií, přešla kompetenčně s okamžitou platností pod ministerstvo financí, tedy k politické konkurenci.

Ministerstvo zdravotnictví, zdroj jen těžko uvěřitelné korupce a arogantní hlouposti ve vedení této kauzy od roku 1997, mělo v té chvíli přijít o kontrolu nad minulostí, o možnost zakrývat skutečnost i vykládat nepravdy.

Půl roku před volbami hrozilo, že vypukne obří skandál a voliči se začnou ptát po zodpovědnosti. A tak ještě Bohuslav Sobotka uprostřed vládní krize raději odjel vyjednávat do Lucemburska. Marně.

Banky a ratingové agentury čekají. Mají za ta léta o tomhle podivném sporu velmi mnoho informací a vlastních analýz. Vědí o zvláštním týmu na českém ministerstvu zahraničních věcí, který se přes diplomatické kanály pokoušel, někdy i s úspěchem, ovlivňovat zahraniční soudy. Znají dopodrobna všechny nefér postupy a podvody, které Ministerstvo zdravotnictví a jeho příživní právníci použili.

Vědí, že si ministerstvo nechalo soudy najmenovat tři vlastní rozhodce, a nakonec se nechalo chytit, když si s nimi tajně, bez vědomí protistrany, vyjednalo právně perfektní smlouvou desetimilionovou odměnu pro jednoho každého z nich ještě před koncem sporu.

Vědí asi téměř o všem, co přijde na přetřes v další arbitrážní žalobě, tentokrát mezinárodní, kterou Diag Human podal před pár týdny podle švýcarsko-české úmluvy na ochranu investic.

I ta teď leží na ministerstvu financí, které má už jen zhruba pět měsíců buď na dohodu, nebo na přípravu sporu a jeho předložení skutečně nezávislému mezinárodnímu rozhodčímu tribunálu. A zde v případě prohry hrozí škody ještě podstatně větší.

Pro starou gardu ČSSD a ODS ztráta kontroly nad tímto citlivým sporem znamená před volbami nejvyšší politické riziko. A především proto musí být Andrej Babiš politicky zlikvidován – tady a teď.

Představa, že by hnutí ANO po vyhraných volbách dovolilo policii a státnímu zastupitelství zabývat se desítkami přinejmenším nedbalostních trestných činů, či případů podvodů a korupce, spojených s touto kauzou, musí především v ČSSD a ODS nahánět hrůzu.

Až bude jakýkoliv český politik zase mluvit o demokracii a právním státě, zeptejte se ho, prosím, kdo zavinil tento stav – a kdo bude platit možná až desítky miliard zbytečné škody.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

43 komentářů

 1. radek hodek napsal:

  Premiér v Lucembursku a nezávislá media nevěděla, proč tam jel?

 2. Tom napsal:

  Babiš musí být zlikvidován v reakci na čerstvé odposlechy, zatímco zmíněná kauza bobtná už drahně dlouho.

 3. Tondach napsal:

  Autor textu, Jan Urban, byl několik let součástí mezinárodního právního týmu Diag Human….a je to poznat!

 4. Bubo napsal:

  Zdá se, že vše je pravda. Bohužel se asi opakuje kauza Železný-CME, ztráta pro daňové poplatníky 10 nebo 20mld? A politici v klidu odešli, jako že odejdou do penze ti dnešní. Oč je tedy tenhle systém lepší než ten před listopadem. Jakeš a jemu podobní takové prasárny určitě nedělali. To by byli v base. Takže tuhle džungli a politruky nám byl čert dlužen.
  Jen se ptám, kde byl autor co by novinář celou onu dobu? Nebyl náhodou v LN a jinde?

 5. Karel napsal:

  Tak tady je jadro pudla! Bechyňský hradní pán se na státu zase pěkně napakuje,nějaký drobek upadne pod stůl a my všichni to zacvaknem.To by nám měl pan premier pěkně vysvětlit.

 6. martaLhotová napsal:

  A co na to nezávisláČeská televize a její zpravodajství“objektivní“ o všech souvislostech vládní krize ??? Je to jeden mravní bordel ale pan Kalousek, ochránce demokracie,ústavnosti a křesťanství, už 20 let ,nám to jistě zase vysvětlí,protože ten nesleze z obrazovky.
  Zdravím

 7. Karel napsal:

  Součást „mezinárodního právního týmu Diag Human“ jistě podává „nezkreslené a pravdivé informace“. Chlubit se tím, že jsem byl součástí zločinecké organizace, která nečestnými právními kličkami vytunelovala z České republiky třináct miliard, je trochu chucpe:-/

  • Robert Břešťan napsal:

   Ne, to je férový redakční přístup – upozornění na střet zájmů autora. Byl byste radši, kdyby tam to upozornění nebylo?

   • klouda napsal:

    Sice se říká „radši“, píše se „raději“.

    • Robert Břešťan napsal:

     Děkuji za pokus o edukaci, leč možné je obojí.

     • klouda napsal:

      Možná dnes, před x desetiletími by mi to učitelka červeně podtrhla. Samozřejmě pokud bych to nedal do uvozovek jako hovorový výraz.

 8. Laj napsal:

  Tak na první přečtení je to „silné kafe“
  do předvolebního času.
  P.S.
  Je jen zvláštní , že AB tyto „souvislosti“ dosud neargumentoval?

  • lusmo napsal:

   Přesně to nás po přečtení také napadlo..

  • ZDG napsal:

   Zmínil se o tom několikrát, už dříve a už tehdy mluvil o velkém průseru, stejně tak o Kapsch, tam je to taky pěkně hororové čtení.

 9. Němec napsal:

  Česká republika je krásná země a například zrovna lékaři u nás, dokáží skoro zázraky. Potom se najde chytrák, který napíše, že se v ČR desetiletí kradlo pod hlavičkou ODS a ČSSD. Jen k tomu stačilo lhát za pomocí právníků a užitečných idiotů voličů. ODS udělala v naší zemi také zázrak. ODS je spousta slušných a inteligentních lidí. Ne hnusu co nám tady předvádí dvojka Baniš, Zeman se svými poradci a agenty. Já budu klidně dělat ODS dále užitečného idiota protože nemám informace jako pan Urban a myslím si, že na zlodějnu máme policii a né sprostého lháře.

 10. miloš Veselý napsal:

  Vhodné je i dodat, že se pan Šťáva, a pan Kalousek
  znají i z Bechyně. je dobré vědět, co dělá t.č. pan JUDr. Kalvoda, neochvějný zastánce DIAG.

 11. Jan Urban napsal:

  Děkuji za zaslané názory. Jenom pro upřesnění. Z Lidových novin jsem odešel sám už, tuším, že na jaře 1992, když přestaly být jak nezávislé, tak československé, přesto, že to v záhlaví novin hrdě uváděly. Novinářem nejsem už od roku 2003. O kauze píši už takových třináct let a uvádím jenom fakta. Můžete se podívat do archívu mých blogů na Aktuálně.cz. Všechna historická fakta z tohoto textu tam najdete – v mnohem podrobnější a dokumenty podložené podobě. Za tu dobu se nenašel nikdo, kdo by je vyvrátil. A že si toho nevšímají média? Třeba je to jen o trochu víc práce, než chodit na tiskové konference a bez ohledu na fakta jen opakovat lži politiků. A „zločinecká organizace“, „nečestné právní kličky“ a „chucpe“? Mluvím o faktech, ne o dojmech. Vyvraťte mi na faktech i byť jedno jediné tvrzení, uvedené v článku – a já se veřejně omluvím a přestanu o kauze psát. Tohle jsem napsal už před deseti lety jako odpověď na podobné rozhořčení nad mojí knihou. Dodnes to nikdo neudělal. Takže buď mám pravdu, anebo jsou v Čechách dojmy a politika silnější než fakta. Ona pravda, ta skutečná, nekrášlená fakticita věcí, hodně často bolí. Jenomže jedině pravda může tenhle stav vyléčit. Přeji dobrý den.

  • Radek napsal:

   Samotná pravda nic nevyléčí.Musí se najít někdo, kdo se jí chopí.Ale kde ho vzít?

  • klouda napsal:

   Vážený pane Urbane!
   Čte se to hezky, ale je vynechána základní info. Vše nastartovala indiskrétnost po nešťastném výroku tehdejšího ministra Bojara, kdy odpovídal na dotaz dánské firmy. Kdyby tehdy řekl, že má jisté indicie dle info BND (Bundesnachrichtendienst), jistě by si Dánové vše ověřili diskrétně u Němců. A Váš chlebodárce by byl elegantně odpálen s neutrálním zdůvodněním.
   V celám článku máte samozřejmě pravdu v tom, že součástí celé kauzy je nadutost a nekompetentnost veškerých státních úředníků, kteří jsou zvyklí po staletí, že před nimi poddaní muchlají v předklonu čepici a nepomýšlejí na odpor.
   Pouze nesdílím Váš názor, že kauza je příčinou současné vládní krize z těchto důvodů:
   1/ Plánované výdaje státního rozpočtu 2017 jsou 1393 miliard, těch 12 arbitrážních miliard je směšnou částkou zvyšující plánovaný roční dluh z 60 na 72 miliard.
   2/ Vládní/ústavní krize neexistuje, jen prostě politici nastartovali volební kampaň.
   K Vámi kritizovaným výrazům “zločinecká organizace”, “nečestné právní kličky” a “chucpe”, které jsou samozřejmě zkratkou dojmu, si dovoluji přidat pádnější argument: klikněte si free foto Josefa Šťávy a upřímně si (sám pro sebe-tohle nikdy nenapíšete) zhodnoťte morální profil tohoto pána. V obličeji se odrážejí vlastnosti.
   Kdyby se Vám to zdálo málo průkazné, zkuste porovnat s dalším „zámeckým pánem“ reemigrantem „Bervídem z Měšic“, hvězdou show Jana Krause, kde jsem ani nevěděl, zda se mám smát či ohromeně zírat.
   Rozdíl je jen v prezentaci a IQ, nadutost poučující Čecháčky je jak přes kopírák.
   Osobně proti Vám nic nemám, v Bechyni pan Šťáva pustil městu nějaký drobek podle doporučení PR agentury Michaela Donatha, kterého považuji za největšího tichého ničemu v tomto státě a jsem schopen to dokázat.

  • End60 napsal:

   Díky,konečně vím,co dělal Bohuš v LUXu,že DgH je velká chobotnice se muselo vědět od začátku,právě tak,jako NOMURA,CME,FV apod kauzy.Domnívám se,že podobně tomu bude s „hedvábnou stezkou“ a čínskými bankami-to ukáže čas-ještě není tak dlouho od těch veletočů,aby se zapomínalo,ale zastavit ty velezrádce je naše povinnost

 12. Milan napsal:

  Já věřím Babišovi, Sobotka je slizkej had a figurka kterou manipuluje určitá skupina lidí i když ovládá velmi dobře rétoriku která platí na ovce a ne samostatně uvažující občany.Za Babiše hovoří práce a činy a to že nevyvedl majetek do zahraničí lepšího ministra financí asi mít nebudeme.Sobotka chtěl snížením sazeb mobilních operátorů vydobýt politický kapitál a ty si to samozřejmě nenechali líbit a spustili tento vládní šoulet který ted hýbe naší politkou a ovcemi.EET se chějí zbavit též protože díky sledováním centrální evidence se zjistí spočítají ušlé zisky z dob minulých a toho se bojí lidé kteří se motají kolem Sobotky a Kalouska atd.protože hodně podnikatelů si půjde sednout chudáci a to i přestože přispívali na volby a chod čssd a topky která je vlastně podpůrné rameno chobotnice čssd.

  • Tondach napsal:

   Babiš nemá v zahraničí firmy? A vy víte, kde má uložené ty miliardy? A jaká určitá skupina lidí manipuluje se Sobotkou? A to se nepovažujete za ovci?

  • Tom napsal:

   Koukám, že spravujete Babišovy účty. A co ty německé, ty taky?

  • Luca napsal:

   A dáte si koblihu? Takhle může mluvit snad jedině někdo z hladu! Vy jste asi nikdy nepodnikal… jinak by jste nemohl za panem Babišem stát ani v nejmenším. A jak se dodatečně dají spočítat ušlé zisky díky EET? Rozhodně nechci omlouvat ty nahoře…. Ale to, že ekonomika roste (zatím) není rozhodně díky AB, prostě skončila recese, a nejen u nás. Já osobně mám díky AB jen více administrativní práce a tím negeneruji zisk a tím platím méně na daních – chápete? Kdyby ty „novinky“ co tady AB zavedl nebyly, vybralo by se více! Protože ten, kdo kradl bude krást dál… a vy jste jen naivní!!!! To, že tady takto reaguji, je takový můj čtvrtý odboj….

 13. Marek Setíkovský napsal:

  Trochu ty konstrukce pana Urbana kulhaj‘: Pokud by to tak všechno bylo, proč by Sobotka jmenoval ministrem Babišova Pilného poskoka?
  A proč nám pan Urban nevysvětlí, v čem vlastně spočívala ta původní zamřená (překlep, ale nechám ho:-) investice? To. že stát neumí vyhrát skoro žádný spor a že se při tom napakuje horda nenažraných právníků sice sedí, ale jinak článek působí jako od Babiše. (Např. kdo z ODS, krom zmíněného Blažka s tím má něco společného?)

 14. Omega napsal:

  A copak konala BIS k ochraně ekonomických zájmů České republiky či snad ODS a ČSSD?

  • klouda napsal:

   BIS nekoná, BIS sleduje a předává info kompetentním orgánům. A je to tak správně, BIS není StB.

 15. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Nebýt listopadu 1989 , nebyla by kauza Diag Human. Byl listopad 1989, je kauza Diag Human. Mělo by se to připočítat k sumě škod vzniklých v důsledku privatizace. Zaplatit raděj dřív než později a historické vědy to v bodoucnu vyhodnotí, což nám může už být jedno.

 16. t117 napsal:

  Je to drsne cteni (po dlouhe dobe konecne nejaky clanek pana Urbana 🙂 ; akorat si tedy nemyslim, ze Agent Bures je nejaka spasa Ceska (na me vyzneni toho clanku tak pusobi), a uz vubec ne, ze je lepsi nez „stara garda“ (IMHO je AB jeste horsi, protoze mafie ODS-CSSD se o korist musela rvat mezi sebou, AB chce – a je schopen – ziskat temer celou zbyvajici mrsinu Ceska jen pro sebe.)

  A jak uz bylo zmineno – proc tohle nevyuziva AB?! – I kdybyste si mysleli, ze si pan Urban vymysli, jako tezkotonazni munici by to AB mohl proti svym protivnikum vyuzivat opravdu efekt(iv)ne. To je pro me trosku zahada…

 17. Jirka Hurych napsal:

  Honzo celkem zajímavá úvaha … dost by na tom mohlo být. Trochu mi drhne Zemanova role. Zeman je důležitou figurou v kauze DiagHuman a případný průšvih by výrazně zasáhl i jeho. Proč tedy Babiše na postu ministra tolik hájil? Jediná možnost, která mě napadá je ta, že by se ti dva spolu dohodli, že podrží-li si Babiš a ANO ministerstva Financí a Spravedlnosti, nebude se kauza vyšetřovat. Jenomže u nás se nic neutají a tedy by to věděli i ostatní zúčastnění. Varianta, že by se vyšetřovalo a Zeman z toho vypadl je hodně riziková a vzhledem k jeho souboji s médii nejspíš nereálná.
  Chápu, že pro ANO a AB je prohraný spor a finanční ztráta dobrou municí do voleb, to hlavní z toho ale má už teď bez ohledu na případné vyšetřování. Operovat s tím může. Vyšetřování dnes, podle mě, více ohrožuje jednotlivé politiky osobně, než strany jako takové. ODS je hodně obměněna a ČSSD padá tak jako tak … což neznamená, že se tomu nebrání.

 18. pepi1 napsal:

  Sobotka je super svině…

 19. Carboch napsal:

  Kolik takových kauz jsme již museli zaplatit z našich daní? Politická elita již přes 20 let vytváří kauzy, které zatíží státní rozpočet a nakonec se „uloupené“ finanční prostředky dostaly na správné účty. Miliardových kauz je bezpočet a o stomilionových si rozhodují asi jen úředníci z ministerstev. Jednou jsem slyšel debatu o dostavbě Temelínu – jak američtí a ruští špióni se snaží ovlivnit politickou elitu, aby obchod původně za 100 miliard a ve finále o zvýšení provizí tak asi o 500 miliard, dostal západ nebo východ. Směšné!!! Takové úsilí, tolik nákladů! Mají se co učit od našich zákonodárců! Těm stačil návrh zákona o fotovoltaikách včetně „vynucené“ finanční podpory díky nátlaku EU (dodržení sjednaného oobjemu elektřiny z obnovitelných zdrojů do konce roku 2010) a „loupež“ z rozpočtu za více jak 1 bilión korun byl na světě! Začíná to zákonem o lékárničkách v autě, přes vynucené změny v obchodním rejstříků, přes občanský zákoník až po likvidaci českých podniků, vymýcení zbrojního průmyslu, armádních zakázek a konče u kauz typu Diag Human. A kdo k této zlodějsko mafiánské partě mimo politickou elitu, soudce a polici patří? Novinářská obec – placená „PR“, média Bakaly a o ČT a ČR nemluvě…….Bohužel zapomeňte na spravedlnost, tu tahle mafie uzamkla na samotku….ještě, že tu jsou takové portály, jako je Hlídací pes, kde si člověk může alespoň slohově odplivnout…

 20. Jirka napsal:

  Když to po volbách tedy p. Babiš všechno vyšetří a zachrání nás, co dělal poslední 3 roky? Kauza běžela, informace byly dostupné, ale nic se nestalo. Chce to další 3-4 roky a „tentokrát to bude určitě jiné“ ?

 21. Jiří napsal:

  Na českém dvorečku se všechno vykecá. ČSSD a ODS budou mít před volbami velký problém.

 22. Petr napsal:

  Moc o tom nevím, ale vím, že návštěva Lucemburska byla plánovaná předem, takže mi to nesedí s tím, co se autor snaží naznačovat.

  Má-li autor lepší informace a je si jist tím co tvrdí, měl by dát podnět k vyšetřování a trestnímu stíhání. Jinak mi to přijde spíš jako mediální kampaň proti čssd a sobotkovi a na podporu babiše a ano. Přičemž si myslím, že babiš a ano je dnes pro český stát největší nebezpečí a sobotka hájí protiněmu a zemanovi liberální demokracii. Nicméně, je-li to pravda, nechť začne vyšetřování.

 23. Holcman napsal:

  K tématu přidám něco do foroty. Minulost hovoří poměrně jasně, dokumenty také. Stojí zato si pozorně pročíst i s přílohami-dokumenty.
  Šmejdi se točí v nejvyšších kruzích a na nejvyšších místech.
  Wanted Don Pablo
  http://www.kverulant.org/kauza/wanted-don-pablo

 24. Tom napsal:

  Pan Urban evidentně vrtí psem. Jednak patrně považuje za normální, že politik si obstarává informace z trestních kauz ( prý hysterická reakce!). Nepamatuji, že by někdo z ODS a ČSSD něco podobného organizoval přes svůj stranický tisk, asi proto, že takový tisk nepotřebovali, zatímco oligarchové potřebují takový tisk z vitálních důvodů. Za druhé, tu kauzu vyprodukoval bývalý ministr Bojar a od té doby se čas od času objevuje v tisku. Upřimně řečeno mnohem dráž by nás vyšlo Babišovo nazírání do spisů a ovládnutí vnitra prostřednictvím pragmantického vztahu se Šlachtou, než případné prohrané arbitráže, protože oligarchicko-policejní vládnutí by likvidovalo pak už vše nepohodlné, včetně podnikatelů, stačí zkušenost se zajišťovacími příkazy s copyrightem Babiš. A za třetí, máme se snad hloupě domnívat, že Babiš šel do politiky aby nás vyléčil z kauzy Diag Human? Nikoli, ten šel do politiky proto, aby ochránil všechny svoje kšefty, mimojiné se řepkou s firmami, které prostřednictvím MF ovládá a za tím účelem zlikvidoval i dva slušné deníky. Znáte snad z minulosti nějakého ministra financí, který jako ministr je zodpovědný za doplňování Státních hmotných rezerv a jako majitel Agrofertu ty obchody v zemědělských komoditách se státem inkasuje?

 25. Josef napsal:

  Od Sobotky a jemu spolčených se přece min. 20 let nedá nic dobrého čekat.Nekonečné množství kauz za x miliard , v životě tito politici většinou nic nedokázali.Teď chtějí poučovat národ co je to morálka a schovávají se za záchranu demokracie.A co střet zájmů,když zcela ovládají trapnou ČT?Za poslední tři týdny byl Sobotka a ti jeho nestranní aspoň 50 x denně v TV s těmi nesmysly.CHtěl bych vědět kdy mají čas pracovat pro občany,když se starají jen o to jak pomluvit ANO.Ve volbách by měl zvítězit zdravý rozum.

 26. Karel Held napsal:

  Konečně přesvědčivý důvod jak dostat ty darebáky do tepláků.
  Pomohou tomu naše „objektivní a nestranná media“?
  Nsi ne, ta se starají hlavně o to, jak které celebritě roste zadek!

 27. Němec napsal:

  Pan Urban by se předně měl omluvit všem starostům ČSSD a ODS , které přirovnal k sprostému lháři. To, že dokonce pan Urban vystoupil na podporu miliardáře a jeho mocné tajné organizace má dvě vysvětlení. Jedno z nich je, že jsou lidé schopni škodit každému režimu.

Přidávání komentářů není povoleno