Páteční schůzka prezidentů Volodymyra Zelenského a Donalda Trumpa v Oválné pracovně Bílého domu. Foto: Profimedia

Jan Urban: Jako Hitler s Göringem. Trumpova záměrná a zbytečná provokace

Napsal/a Jan Urban 2. března 2025
FacebookXPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Nestoudná, připravená a mimořádně amatérsky sehraná provokace amerického prezidenta a viceprezidenta před televizními kamerami v Bílém domě při setkání s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským byla předvídatelná – a úplně zbytečná. Takhle se prostě mezinárodní politika v civilizovaném světě nedělá.

Údajně dva nejmocnější muži na této planetě připomínali ufňukané malé kluky, kteří řeší jakýkoliv problém v partě brekem a vyhrožováním.

V české paměti se nutně muselo vynořit i srovnání s osudnou nocí 14. března 1939, kdy Adolf Hitler a Herman Göring nabízeli prezidentu Háchovi střídavě pomoc poskytnutím protektorátu a bombardováním Prahy.

Neumí přiznat, že se mýlil

Donald Trump nenašel jiný, než takto zbabělý způsob, jak se s konečnou platností vylhat z naivních žvástů své kampaně a příslibů zastavit válku na Ukrajině během prvních čtyřiadvaceti hodin v Bílém domě.

Neumí přiznat, že se mýlil, a tak musel zinscenovat trapný tyátr, který ve svých důsledcích může zničit stabilitu světa, jaký jsme znali. Potvrdil, že jediné v čem opravdu vyniká, jsou kulturní války na domácí scéně.

Mezinárodním vztahům nikdy nerozuměl a nerozumí jim ani dnes. Proto vidí jako jedinou cestu izolovat Spojené státy od zbytku světa i za cenu zbytečných obchodních válek a zničení vyjednávacích institucí a vztahů, budovaných od konce druhé světové války.

Pokud Česká republika nebude od začátku v srdci společného postupu, hrozí, že opět skončí jako kolonie primitivní ruské despocie.

Dokud viditelným způsobem nepoškodí domácí ekonomiku a spotřební ceny, může za politické úspěchy svým příznivcům prodávat povinnou angličtinu, propouštění federálních zaměstnanců a rušení jejich úřadů, přejmenovávání zálivu a hor nebo i devastující vypouštění federálních vodních rezervoárů zásobujících v letním suchém období kalifornské zemědělství.

V mezinárodních vztazích už však dal v posledních týdnech jasně najevo, že chce USA za každou cenu izolovat. Okamžitým zastavením financování desítek operací a projektů OSN si vynutil jejich stopku. Řada z nich pomáhala právě na Ukrajině.

Neinformované a hloupé výroky viceprezidenta Vance na adresu Evropské unie, stejně jako jeho osobní podpora ultrapravicové AfD v Německu vyslaly stejně jasný vzkaz.

Francouzský prezident Macron, i britský premiér Starmer, pak odjeli tento týden z Bílého domu bez jediné dohody a příslibu.

Tváří v tvář totalitě

Nekompetentnost a zabedněnost nové americké administrativy lze ilustrovat na (ne)jednom příkladu: 25. února pozdě večer oznámila asi nejslavnější americká nadace na podporu demokracie ve světě National Endowment for Democracy (NED, Národní nadace pro demokracii), že jí byly bez varování a neznámo kým zablokovány všechny účty.

O něco později se zjistilo, že se tak stalo na příkaz agentury poradce prezidenta Trumpa Elona Muska, a to i přesto, že NED není financována z vládního rozpočtu, ale je zřízena a financována přímo Kongresem Spojených států.

Nikdy v moderní historii nedostala Evropa důraznější podnět a větší šanci překonat svoje rozdíly a postavit proti společnému ohrožení jednotnou obrannou a politickou odpověď.

Muskova úderka plní rozkazy, dá se přitom snadno dohledat, že NED nikdy nebyla a není nějakým spiknutím levicových liberálů, ale od počátku společným projektem republikánské a demokratické strany, který vznikl v roce 1983 z iniciativy republikánského prezidenta Ronalda Reagana.

Čtyřicet let byla považována za jakousi nadstranickou univerzitu, připravující pro obě politické strany experty na mezinárodní vztahy a projekty.

V roce 1982 ohlásil tehdejší americký prezident záměr na zřízení NED ve své slavné řeči v britské Dolní Sněmovně. Za cíl snahy o postavení co nejširší koalice obrany a prosazování ideálů Západu tváří v tvář totalitním režimům označil „odmítání svévolné moci státu, odmítnutí podřídit práva jednotlivce moci superstátu a pochopení pravdy, že kolektivismus ničí nejlepší lidské vlastnosti“.

Zjevně politicky motivované rozhodnutí obsadit i Kongresem uvolněné finanční prostředky, které navíc nikdy nespadaly a nespadají do kategorie vládou kontrolované „zahraniční pomoci“, znamenalo poprvé ve čtyřicetileté historii nejprestižnější americké politické nadace na podporu a výchovu k demokracii ve světě okamžité zastavení podpory téměř dvou tisíc projektů ve více než stovce zemí a propuštění většiny jejích zaměstnanců.

Ztráta podpory NED navíc může okamžitě znamenat pro jejich partnerské organizace, pracující často za cenu osobního nebezpečí v nedemokratických zemích, přímé ohrožení jejich pracovníků. Nic z toho jistě Muskovy „střelce“ z DOGE nezajímá.

Nikdy v moderní historii nedostala Evropa důraznější podnět a větší šanci překonat svoje rozdíly a postavit proti společnému ohrožení jednotnou obrannou a politickou odpověď.

Pokud Česká republika nebude od začátku v srdci takového společného postupu, hrozí, že opět skončí jako kolonie primitivní ruské despocie. Tak jednoduché to v Evropě od oné ostudné komedie v Bílém domě je. Ovšem ze zbabělé vyhýbavosti momentálně nejpopulárnějšího českého politika Andreje Babiše mrazí už teď.

Nová kniha
Kniha České průšvihy 1989–2024
HlídacíPes.org vydává novou knihu

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)