Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Miloš Zeman, Jan Hamáček (sjezd ČSSD 2019), Foto: MICHAL ŠULA / MAFRA / Profimedia
,

Jan Urban: Hybatelem Hamáčka a jeho cesty-necesty do Moskvy byl prezident Zeman

Oficiální verze informací o zapojení ruských agentů do teroristických útoků ve Vrběticích tvrdí, že zpravodajské služby o svých zjištěních informovaly příslušné ústavní činitele nejpozději 7. dubna. Dost možná ale o dost dříve. Premiér a později i prezident mluvili o společném zapojení všech tří zpravodajských služeb, tedy Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace, Vojenského zpravodajství a navíc i o vyšetřování Policie ČR. Ale něco tu nesedí.

Podle zákona o zpravodajských službách „zpravodajské služby předávají prezidentu republiky, předsedovi vlády a příslušným členům vlády v případech zjištění, která nesnesou odkladu, informace bezprostředně.“ Je vyloučené, aby zpravodajské služby, spolupracující tak dlouhou dobu na tak rozsáhlé operaci, z jakýchkoliv důvodů nakonec v rozporu se zákonem neinformovaly prezidenta republiky.

Prezident, respektive jeho mluvčí Jiří Ovčáček však odmítá sdělit, kdy přesně byl prezident informován a zda tedy o věci věděl ve stejné chvíli, jako příslušní členové vlády – tedy nejpozději 7. dubna, nebo to třeba bylo dříve. I to naznačují nejrůznější neoficiální zdroje.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Ve stejný den, 7. dubna, každopádně ministr vnitra Jan Hamáček za zády ministra zahraničí povolává do Prahy českého velvyslance v Moskvě Vítězslava Pivoňku. Význam tohoto detailu vynikne při představě, že by ministr zahraničí mohl se stejnou lehkostí za zády resortního kolegy rozdávat úkoly vysokým policejním funkcionářům. Shodneme se jistě na tom, jak nesmyslně to zní.

Níže uvedený text je hypotéza; je však poskládána z informací několika obvykle dobře informovaných zdrojů.

Rozhodujícím momentem odklonu Jana Hamáčka od přání prezidenta Zemana mělo být jemné upozornění z předchozího dne, že informace o vrbětické kauze už byly předány spojencům v NATO…

Kdo do té Moskvy pojede, pánové?

Prezident spolu s premiérem a přinejmenším ministry vnitra a obrany věděl o kauze celých 11 dní předtím, než byla zveřejněna 17. dubna večer na improvizované tiskové konferenci. Od samého počátku Miloš Zeman ovlivňoval formování diplomatické a politické odpovědi na ruskou akci na území České republiky. Jan Hamáček volal velvyslanci Pivoňkovi do Moskvy jeho jménem a na jeho pokyn.

O spěchu a zároveň i o snaze vyloučit za jakoukoliv cenu z rozhodování ministra zahraničí Tomáše Petříčka svědčí i přiznané porušení bezpečnostních předpisů, když nepříslušný ministr na příkaz prezidenta instruoval velvyslance prostřednictvím nezabezpečeného (nešifrovaného) telefonu.

Jan Hamáček i dále jednal výhradně v souladu s pokyny Miloše Zemana, a brzy se proto dostal do sporu s premiérem Babišem. Nesmyslné odvolání Hradem kritizovaného ministra zahraničí otevřelo dne 12. dubna, ve chvíli vrcholící krize, cestu k fantasmagorickému projektu appeasementu – mise Jana Hamáčka do Moskvy.

 

 

Projekt byl stoprocentním dílem týmu prezidenta republiky. Sám prezident je ale fyzicky neschopen cestu zvládnout, poradce Martin Nejedlý, hradní specialista na Rusko, byl pro takto veřejnou misi nepoužitelný. Podle některých náznaků se na chvíli uvažovalo i o vyslání ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolfa Jindráka, který to ovšem okamžitě odmítl. Po celou dobu zároveň probíhaly důvěrné konzultace s ruskou stranou s cílem utlumit dopady možného zveřejnění informací o závěrech českých zpravodajských služeb o sabotáži ve Vrběticích.

Příprava Hamáčkovy mise byla už v závěrečné fázi, včetně krycí legendy o zbytečných dodávkách neschválených ruských vakcín Sputnik V, či o nabídce summitu Putin-Biden v Praze, když 15. dubna došlo k oné podivné schůzce v pracovně ministra vnitra, kam byli opět pozváni šéfové tajných služeb, velvyslanec Pivoňka a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Podle některých náznaků však byla tato schůzka jenom divadlem a měla zajistit Hamáčkovi důvěryhodnou výmluvu, proč do Moskvy nejet. Rozhodujícím momentem jeho odklonu od přání prezidenta Zemana mělo být jemné upozornění z předchozího dne, že informace o vrbětické kauze už byly předány spojencům v NATO a že české zpravodajské služby nadále nebudou mít kontrolu nad jejich zveřejněním, pokud by hradní politika appeasementu Moskvy měla pokračovat.

Zároveň začalo být zjevné, že se k základním informacím o nové interpretaci vrbětické kauzy jako výsledku teroristické akce dostali i někteří čeští novináři.

Je důležité, aby v umělém zmatku kolem Hamáčkova sebevražedného kousku nezapadlo otevřeně protiústavní konání Miloše Zemana. Prezident v této situaci neměl právo na „vlastní verze“.

Tohle není jako Peroutkův článek

Od této chvíle už nešlo o možnost utajení, ale jen o interpretaci kauzy a omezení škod. Jan Hamáček poslušně přeběhl k realističtějšímu premiérovi a s velkou pompou, byť nervózně a s politováním nad dopady do vztahů s Ruskem, na tiskové konferenci 17. dubna večer ohlásil vypovězení osmnácti zpravodajců z ruské ambasády v Praze. Následná reakce Moskvy a zmražení vztahů jsou všeobecně známy.

O to pozoruhodnější je však aktivita Miloše Zemana, který si skutečně týden počkal, aby všichni i v Moskvě viděli, že on s tou kampaní nemá nic společného, a potom přišel se zcela novou interpretací celé kauzy.

Otevřeně napadl pozici vlády i parlamentu tvrzením o svém vlastním posouzení výsledků vyšetřování s přidanou nepravdou o nejméně dvou vyšetřovacích verzích a s pokračující nedůvěrou v klíčovou kontrarozvědnou instituci Bezpečnostní informační službu. A s klidem hodil přes palubu i Jana Hamáčka, který mu posloužil jen jako hloupý mouřenín. Věděl, že vláda, oslabená řadou neúspěchů a skandálů, se mu neodváží postavit s veškerým důrazem.

Je důležité, aby v umělém zmatku kolem Hamáčkova sebevražedného kousku nezapadlo otevřeně protiústavní konání Miloše Zemana. Prezident v této situaci neměl právo na „vlastní verze“. Vláda je ústavně odpovědná za zahraniční i bezpečnostní politiku státu a prezident je povinen každý jeden její krok podpořit – nebo abdikovat. Tato situace vybočuje z blábolivého žánru „viděl jsem Peroutkův článek vlevo dole“. V této krizi prezident otevřeně desavuoval kroky vlády a postavil se proti své zemi na stranu agresora proti její bezpečnosti.

Třeba je to skutečně jen jedna z možných hypotéz. Nabízí však věrohodné odpovědi a poskytuje kontext příliš dlouho odkládaného rozhodování vlády i prezidenta.

Pro parlament však z jakéhokoliv vysvětlení plyne jeden jediný závěr. Miloš Zeman není schopen výkonu funkce prezidenta České republiky a měl by být v zájmu její bezpečnosti a ústavního pořádku co nejrychleji odvolán.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

30 komentářů

 1. Jaroslav Grega napsal:

  Velice zajímavá a celkem možná hypotéza. Beru to jako jednu z možností. Podle dalšího vývoje téhle kauzy se určitě další kamínky do mozaiky ukáží.

 2. rudi napsal:

  To jsou samé hypotézy, kamufláže,
  fabulace a pravda je kde? Nikdo nic neví. protože informace jsou tajné, takže je to nesmysl a a jde o to komu takovéhle konstrukce slouží.

  • pamětník napsal:

   Na tu pro veřejnost uvěřitelnou „pravdu“ si budete/me muset počkat. A v čase čekání v paměti držet dosud ověřená fakta. Kupř. i ten který pan prezident Zeman avizoval. Tj., že se ve vyžádaném týdnu přípravy na reakci, projev veřejnosti setkal s panem exprezidentem Klausem, na jeho vlastní žádost. Asi nejsem sám kdo si vzpomíná na zvláštní prosazení paní Lyvie Klausové do diplomatické mise v Moskvě. Inu, v nouzi není nad dobré rady zkušenějších, zejména když mluvčí k podstatným událostem mlčí… a novináři se neptají!

   • petrph napsal:

    Bohužel, opět musím citovat tu parádní větu, z jednoho amerického krimiseriálu „Jak to tak vypadá, tak na té pláží pobíhala celá řada japonských důstojníků, toužících dát se od kohokoliv zajmout a sdělit mu důležité informace“..
    Jinak, řečeno, on okruh lidí u nás, z justice, politiky i diplomacie, kteří byli už předem informováni o vyšetřování Rusů v případě Vrbětic, byl asi poměrně široký, řádně se s touhle informací kšeftovalo a využívalo pro různé způsoby. Jestli to věděl vedle Zemana i Klaus starší, klidně…

    • Tondach napsal:

     Mno, nevím, nevím …. kdyby ten okruh informovaných byl opravdu velký, tak už to dávno někdo vyžvanil….

 3. petrph napsal:

  Ono je těch hypotéz skutečně mnoho. Když navíc vezmeme do úvahy, že tu identifikaci agentů vůbec neprovedla BIS, ale jak se i psalo, tak lidi z  NCOZ, což je ale speciální útvar policie, podřízený tedy ministru vnitra Hamáčkovi, jenž tedy mohl být sám informován interně mnohem, mnohem dříve. A že to tedy byl možná on, sám kdo tu informaci dlouho tajil, popřípadě plánoval její zveřejnění či vyhandlování, až jak se bude jemu nejlíp hodit. A jestli si tedy v tomto napřed nechal poradit od Zemana (což je možné) ale pak „přeběhl k Babišovi“, tak z toho nutně musela vzniknout zmíněná fantazmagorie (po česku bramboračka),

  Btw – docela zajímavá otázka k zamyšlení, co by se stalo, kdyby se to nezveřejnilo, ale zůstalo u toho, že „o tom byli informováni – přes tajné služby naší západní spojenci. Ono totiž se dá očekávat, že vůbec nic, že oni sami by tu informaci ani mediálně nezveřejnili. ani z toho neudělali otevřený spor s Ruskem, včetně většího vyhazování ruských diplomatů. Zůstalo by to pravděpodobně ležet někde v trezoru se štemplem „přísně tajné“..

  • pamětník napsal:

   Přísně tajné asi zítra budou i slavné výroky, dnes přesně „pasující“ na současnou ulhanou politickou elitu. Nejrychleji prozřel a varoval nás Karel Kryl kupř.: „Jak mohou lidé zbabělí a nečestní sloužiti (dobru) knížeti? Takoví se třesou strachem, zda budou schopni úřad vykonávat. Ve chvíli, kdy úřad dostanou, třesou se strachem, aby o něj nepřišli. Začnou-li se třást strachem, aby o úřad nepřišli, není nic, čeho by nebyli schopni, aby si úřad udrželi.“ Vzpomeňme na tu 2500 let starou zkušenost u volebních uren!

   • petrph napsal:

    Bohužel, na tohle není snadná odpověď. On totiž Kryl měl umělecky pravdu, jenomže realistiky řečeno, on takto „nedobře “ ten fungoval po celé věky. Neznám ten jeho výrok, takže nevím které historické etapy se týkal. Nicméně, už ve starém Egyptě se říkalo že farao má stojící armádu vojáků, sedící úředníků, klečící kněží a plazící se armádu udavačů.
    A nefunguje úplně ani dnes, když většina těch právních podmínek pro kvalitní správu platí formálně jen na papíře..
    A jsem taky zvědav, jak dopadnou volby, pak jak se dohodne vládní koalice, a pak jak budou probíhat další legislativní změny – ona ta špína už je hluboko zažraná“..

    Čili, možná k tomu docela realistický výrok pana Haška, z jeho „Řeči o protikandidátech“, ve které voličům vysvětluje, že tito jsou všichni jeden lump větší než druhý, takže pokud si některého z nich zvolí „..vykonáte ten záslužný skutek, že si aspoň pro sebe vymůže ve Vídni amnestii, neboť jinak každého z nich čeká káznice.“….

 4. Jana napsal:

  nedivila bych se tomu

 5. treperenda napsal:

  I kdyby to tak bylo no a co?

 6. mara peli napsal:

  Tak nějak a úplný souhlas s poslední větou, ten má odejít /odjet na vozíku /tam kam patří a skončit zapomenutej jak balvan

  • A. S. Pergill napsal:

   Těžko zapomenout na člověka, který úspěšně a s nasazením osobního rizika rozbil socialistickou propagandu v době, kdy řada dnešních demokratů běhala s rudými šátky na krku. Nebo nebyla na světě.

   Bohužel, je starý a nemocný. IMHO ta druhá kandidatura už byla asi moc. Nicméně mezi kandidáty na presidenta ani v prvních ani ve druhých volbách nebyla žádná osobnost srovnatelných kvalit a zásluh.

  • M.Nečasová napsal:

   Na Bělehrad, paní Múllerová, na Bélehrad!.!.!

 7. josef napsal:

  Tak nejprve beru tento příspěvek p. Urbana jako jeho další „exploataci“ na HP… A samotný obsah může pro někoho být přínosný, ale já to beru jako další snůšky (hypotéz, polopravd, fabulací, konstrukcí), jež měly a mají odvést pozornost od reálného přemýšlení v celé této věci, která by se měla asi nabalit na 100% viníka – tj. Rusko a prezidenta, který ho (Rusko) sveřepě chrání a brání… No a ono se to zřejmě nepovedlo, když jsme nedokázali ani pořádně přesvědčit naše spojence v NATO (kteří už s tím byli dávno také obeznámeni…) a měli by tedy asi jásat a vesele vypovídat lidi z ambasád Ruska u nich, aby to byla jejich decimace… Prezident holt něco vyřkl – a mělo by se to asi zkoumat… „Nepřátelé“ prezidenta musí místo toho uvádět, že jeho vyjádření bylo až za 8 dnů po „historické“ sobotě a , že on tak do toho hodil vidle… Skutečnou pravdu se asi nemůžeme dovědět, protože to by byla „vlastizrada“, ale tak pochybnosti – pro přemýšlivé- logicky zůstanou…

  • pamětník napsal:

   „…Jan Hamáček i dále jednal výhradně v souladu s pokyny Miloše Zemana, a brzy se proto dostal do sporu s premiérem Babišem. Nesmyslné odvolání Hradem kritizovaného ministra zahraničí otevřelo dne 12. dubna, ve chvíli vrcholící krize, cestu k fantasmagorickému projektu appeasementu – mise Jana Hamáčka do Moskvy…“
   Pane Josefe, jistě jste slyšel přiznání pana Hamáčka o tom, že výmluvu na cestu do Moskvy jako zástěrku / jiného skutečného záměru nevymyslel dobře, protože na to neměl dost času…! To se občané, ale i děti pana Hamáčka budou muset stydět i před novináři, kteří jeho slova jen zoopakují u soudu?

 8. MiG napsal:

  Ano, souhlas. Zeman pryč z Hradu. Předevčírem bylo pozdě.
  Vozíčkář již velmi dlouhou dobu ohrožuje bezpečnost naší země.
  Je opravdu nejvyšší čas ho zbavit funkce prezidenta (spíše prznidenta) a Hrad vyčistit od té stoky (Nejedlý, Mynář, Ovčáček).

 9. Misot napsal:

  1. Pokud by Hamáček navrhoval na schůzce s řediteli bezpečnostních služeb a Policie vlastizrádné ututlání vrbětické kauzy, jistě by některý z ředitelů jako nejvyšší strážci státních zájmů během následujících týdnů podal podnět k trestnímu stíhání Hamáčka nebo podnikl něco jiného. Jejich nečinnost dokazuje nepravdivost Kroupova obvinění.
  2. Podezření ruských agentů z vrbětického výbuchu je tak důvodné, že státní zástupce ani neuvažuje o obžalobě a soudním jednání a plánuje to odložit… Jaktože během 7 let ani na chvíli nebyla na stole verze o zpackané akci domácích agentů , když příslušník bývalé StB byl prokazatelně na místě činu v době výbuchu…

 10. Mirek napsal:

  Kecy. Kecy. Doložit fakta. Jinak nic než kecy s cílem diskreditovat třídního nepřítele t.j. přezidenta Zemana.

 11. Dušan napsal:

  Pokud by se otevřeli Ruské archivy, nestačili bychom se divit.

 12. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Tvrzením pana Jana Urbana, která jsou ve stylu – Bůh, je, Bůh není (ani jedno nelze dokázat), není už možné brát vážně. Z důvodu prosté logiky.

 13. Jan napsal:

  Diskutující mohou poukazovat na hypotézy.
  Ale že Zeman zcela zjevně opakovaně jednal proti zájmům naší země, ve prospěch Ruska, je nezpochybnitelné.

  • A. S. Pergill napsal:

   Dnes proskočila hypotéza, že výbuch mohl cosi maskovat (buď manko, tj odprodání vojenského materiálu bez povolení a evidence, nebo existenci zakázaného materiálu – údajně tam byly již léta zakázané protipěchotní miny, např.).

   • skeptik napsal:

    O verzi maskování manka cosi plkala paní Benešová. Jsem si jist, že i tuto verzi v minulosti policie prověřovala a po prověření odložila. Paní Benešová tuto verzi vytáhla pouze pro potřeby ruské propagandy. Policie už nebere vážně nejen tuto verzi, ale ani paní Benešovou.

 14. Josef II napsal:

  Pane Urbane,100% pravda.Napíšu to slušně,někteří lidé i přes logiku věci budou psát,že ono je těch hypotéz skutečně mnoho.

 15. jogin napsal:

  Hamáčku, v podstatě je mi Tě líto. Všichni jste zapomněli, že Zeman plní slib z pomsty za každou cenu zničit Socany? Zajdi si k očaři, ale tobě budou na prt i brejle. A je to dobře, že vás zničí, vlez do, lháře a podvodníky. Šoda, že Arenberg není taky socan. Má v palici vymalováno, stojí za prt a neběh Bábimu na kudloš. Ty podrazy s prachamy na něj určitě bonznul Bábin a teď to svádí na opozici. Jak je ta naše vláda průhledná

 16. Tondach napsal:

  Ono těch hypotéz je opravdu několik, ale vyvrhel a vlastizrádce je jeden a to Hamáček, protože ho tak „označil“ novinář Kroupa… a hlavou nemyslícím jedincům už to nikdo nevymlátí z hlavy!
  A komu posloužil Kroupa?
  Rusům?
  Zemanovi?
  Babišovi?
  A můžeme vytvářet další hypotézy!

  • Josef II napsal:

   Prezident za přispění svého okolí a ruských poradců,kteří na něho něco mají pověřil svého věrného poddaného Hamáčka k provedení akce.Hamáček celou akci pohnojil.Náš hrdina prezident teď dělá mrtvého brouka a Hamáček je vyvrhel.Hamáček si to zavinil sám,odvolal Petříčka,vzal zpět Haška,Urbana a Paroubka.Zkrátka lezl prezidentovi do z………. bez mýdla.Kroupa za to nemůže.Zamyslete se nad svým vedením.

 17. nikkor napsal:

  Tenhle starý trouba má prsty ve všem negativním.Sleduje jen vlastní zájmy a zájmy hradní kliky

 18. Helena napsal:

  Všichni jenom mudrují, a pravda může být úplně někde jinde, která nebude nikdy odkryta. Pro novináře jen fajn téma !

Přidávání komentářů není povoleno