Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ilustrační foto
Defence Images on TrendHype, zdroj

Jako rodák z Izraele vidím svět jinak, říká muž, který u nás cvičí domobrance a chce pomáhat policii

V Česku žijící izraelský podnikatel David Bohbot dříve spolupracoval s českou policií. V současnosti cvičí domobrance, jejichž „přípravy na válku“ státu dlouhodobě vadí. Ministerstvo vnitra chce proto členství v domobranách postavit mimo zákon. Odmítání domobranců je ale podle Bohbota „arogancí policie, která sama nemá dost lidí“. Sám chce vnitru navrhnout plán, jak výcvik policistů zlepšit.

David Bohbot je majitelem firmy Masada Security Solutions, která před třemi lety zajistila skupině elitních českých policistů protiteroristický výcvik přímo v Izraeli. Společnost se také prezentuje jako oficiální reprezentant izraelského zbrojního průmyslu a nabízí i zprostředkování profesionálního armádního výcviku.

David Bohbot (foto: archiv DB)

Sám Bohbot také pravidelně cvičí domobrance, konkrétně členy spolku Zemská domobrana. Tvrdí, že stát by měl jejich nadšení pro obranu země využít.

Připouští, že mu vadí současná podoba Zemské domobrany, respektive to, že se domobranci chtějí v případném konfliktu zařadit po bok regulérní armády. Jejich bojeschopnost tomu prý zdaleka neodpovídá. „Kdyby dnes přišli Rusové, tihle kluci nás nezachrání,“ tvrdí.

O extremistických skupinách mezi domobranci ví, přesto tuhle spolupráci považuje za přínosnou: „Mainstream v Zemské domobraně nejsou rasisti, jsou to dobří lidé, kteří jsou ochotní věnovat svůj čas. A my je potřebujeme,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Bohbot také podle svých slov chystá plán, který chce v budoucnu ministerstvu vnitra navrhnout – plán, aby v Česku „všichni mohli klidně spát a zachovat si identitu“.

Mám praxi jako český generál

Jste místopředsedou řídícího výboru spolku Vedem. Kromě vás tam mimo jiné sedí také Aleš Přichystal, šéf spolku Zemská domobrana. Jak úzce s domobranci váš spolek spolupracuje?

Ti kluci ze Zemské domobrany, s kterými spolupracuji, jsou celkem fajn, samozřejmě si každého prověřím předtím, než s ním začnu spolupracovat. Jsou to lidé, kteří to dělají ne proto, aby z toho získali třeba peníze, ale lidé, kteří mají obavu o budoucnost České republiky.

Zemská domobrana tvrdí, že jí s výcvikem pomáhají i izraelští experti i vojáci z izraelských bezpečnostních sil IDF. Jste jedním z těch expertů i vy nebo vaše firma?

Firma ne, jsem to já. Podporuji je a cvičím skoro pravidelně. Angažuji se v tom a je to pro mě důležité.

O jaký výcvik konkrétně jde? Sami domobranci tvrdí, že například v září jim izraelští experti předávali během přednášek i praktických cvičení „zkušenosti z aktivního boje v urbanizovaných regionech proti militantům, kombatantům a členům teroristických organizací“.

To už je interní věc. Ale řekněme to takhle: Moje hodnost v armádě vůbec není vysoká, byl jsem v armádě tři roky a pak v záloze, to už je třicet let. Ale i tak myslím, že mám minimálně stejnou praxi jako má tady každý generál.

Praxi získanou v Izraeli?

Ano, rád ji sdílím, rád pomáhám. Znát jen teorii nestačí.

Chápu to dobře, že domobrana je podle vás v Česku potřeba jako určitá náhražka státu, který z vašeho pohledu selhává v bezpečnostní oblasti?

To, jak teď lidi vnímají Zemskou domobranu, je celkově velmi špatné, stejně jako to, co domobrana dělá. Myslím, že ideální model má Izrael, kde jsou podobné oddíly přímo součástí policie. Vysvětlím vám, jak to chodí. Lidi ráno přijdou a dostanou aktuální policejní průkaz. Samozřejmě, nejdřív se udělá výběr a zjistí se jejich fyzická i psychická připravenost a to, zda mají čistý trestní rejstřík. A tito lidé, místo toho, aby byli „risk“, jsou „zisk“.

Během doby své služby jsou jako policisté s průkazem, mají ty samé možnosti, třeba i hodnost. Oni ji mají nižší, takže musí poslouchat někoho od policie s vyšší hodností. A když skončí, musí vrátit průkaz. V každém případě lidi, kteří zadarmo chtějí tuhle práci dělat, ji dělat mohou. Mají dobrý pocit a věnují se tomu, co umí. Mně osobně se nelíbí, že se dnes domobrana připravuje na to, že bude bojovat ve válce po boku státu.

Teď myslíte české domobrance…

Ano. Kdyby dnes přišli Rusové, tihle kluci – i když jsou skvělí – by nás nezachránili. Snažil jsem se o tom mluvit s Alešem Přichystalem i Ivo Gecem (místopředseda spolku Zemská domobrana, pozn. red.) a říct jim, že by spíš mohli pomáhat v boji proti jednotlivcům nebo skupinám. Ale že to je úplně jiná taktika, úplně jiný boj. A proto si myslím, že by jejich příprava měla vypadat jinak a doufám, že se k tomu časem dostaneme.

Aby všichni klidně spali

Když se vrátíme k tomu, co jste říkal o Izraeli – podle vás by i v Česku měly být domobranecké spolky součástí policie?

Mluvím o tom se Shlomi Michaelem, bývalým šéfem Yamamu (elitní jednotka izraelské policie, pozn. red.), to je něco jako česká URNA, patří mezi nejlepší na světě. On měl pod sebou tisíc takových dobrovolníků. A já ho poprosil, aby mi pomohl vytvořit takový program, protože něco takového by měl připravit profesionál. A ten návrh chci podat ministerstvu vnitra, až bude připraven.

A to bude zhruba kdy?

Nebojím se říct, že se chci angažovat v politice a pomáhat tam, kde můžu. Ten program, který já připravím, je na to, abychom tu všichni mohli klidně spát a zachovat identitu. Potřebuju ještě aspoň rok.

Je ten program, který chcete navrhnout ministerstvu vnitra, určený především na trénink policistů?

Také.

Vaše firma Masada Security Solutions už jednou, v roce 2016, s českým ministerstvem vnitra spolupracovala. Do Izraele jste tedy na protiteroristický trénink vyvezli skupinu českých policistů. V čem přesně ten trénink spočíval?

Viděl jsem tehdy, že v URNA jsou velmi dobře vycvičení muži. Ale říkal jsem už tehdy, a říkám to i teď, že české bezpečnostní složky nejsou připravené na některé věci.

Zmínil jste, že se chcete angažovat v politice. Váš spolek se v červnu na celostátní konferenci shodl, že „je nutné zahájit jednání, které by vedlo ke vzniku silného společného politického subjektu vlasteneckého směru“. Znamená to založení nové strany, protože si nevyberete z těch stávajících, které se označují za „vlastenecké“, jako Trikolóra nebo SPD?

Prozkoumáme všechny možnosti. Sami zatím nevíme, nic není jasné. Hlavní je být tam, kde můžeme mít vliv a něco udělat. To neznamená, že se připojíme ke komukoli. Jsou určité strany, s kterými určitě spolupracovat nebudeme…

Které třeba?

Definitivně Piráti, ti sluníčkáři… Já říkám, že ve světě mají být i sluníčkáři, kteří žijí, mají se fajn a vidí všechno růžově, ale i lidi, kteří jim to umožňují.

Kdo je tedy opak sluníčkáře? Vlastenec, jestřáb, realista… Jak jim říkáte?

Kdokoli, kdo není extrémní. Jestli někdo přijde a řekne: Pojďme deportovat všechny Araby, všechny muslimy, taky nemá moje sympatie. Jako Žid vím, jaké to je, když někdo říká: tahleta skupina je celá špatná. Nesouhlasím s tím, že všichni muslimové jsou špatní. Jestli mě něco jako Izraelce překvapilo, byla to syrská komunita po mém příchodu do Prahy. Můj otec byl celý život vojákem a když jsem vyrůstal, musel jsem poslouchat i příběhy o tom, co všechno Syřané během konfliktů s Izraelem udělali. Pak jsem byl ale velice překvapený, když jsem v Praze potkával tolik Syřanů a zjistil, že jsou to fajn lidi. Naopak mě nepříjemně překvapili lidé z jiných arabských zemí, nebezpeční fanatici, často mimopražští, z menších měst, kteří mají velmi radikální názory.

Domobranci? Většina nejsou radikálové

Když mluvíte o radikálech, o nebezpečných fanaticích – vy sám jste u domobranců během vaší spolupráce s nimi žádné takové lidi nepotkal?

Samozřejmě vím, že i na ně jsou napojené určité menší skupiny, které se mnou ani nepotkají, protože znají moje názory a vědí, že s nimi nechci spolupracovat. Vím, kdo jsou. Já je ale nebudu cvičit ani se s nimi nechci potkávat.

Ale patří do té stejné organizace, do stejného spolku, se kterým spolupracujete.

Třeba v izraelské vládě jsou lidé s ještě horšími názory, takže kvůli tomu nebudeme spolupracovat s izraelskou vládou? Mě zajímá mainstream. A mainstream v Zemské domobraně nejsou rasisti, jsou to dobří lidé, kteří jsou ochotní věnovat svůj čas. A my je potřebujeme.

Kdo „my“?

Česká republika. To je ta dnešní arogance vlády a policie, kdy nemá dost policistů a přitom odmítá pomoc od lidí, kteří jsou ochotní pomáhat. Jen tam musí být někdo dost silný – a já jsem dost silný, kdo jim řekne: Budete pomáhat, ale já vám ukážu, kde. A věřte mi, ti extrémní lidé, kteří tam asi jsou – minoritní, ne tak důležitá skupina – ti vypadnou, nebudou mít šanci. A ti ostatní, ti dobří, kteří myslí na svoje děti, vnoučata, sousedy a tak dále, ti tam budou působit a bude to velký zisk pro Českou republiku. Protože teď to nezvládáme.

Na to se dá namítnout, že Česká republika je jednou z nejbezpečnějších zemí světa. Opravdu potřebujeme tak výrazně posilovat policejní aparát?

Ta iluze existuje a existovala před každou válkou, kdy všichni říkali „všechno je fajn“. Bohužel jako někdo, kdo se narodil v Izraeli, vidím svět jinak.

Ministerstvo vnitra plánuje domobrany postavit od roku 2022 mimo zákon a členství v nich trestat vysokou pokutou. Pokud nová pravidla začnou platit, jak se s tím vypořádáte vy? Ve vedení vašeho spolku Vedem je zmíněný předseda Zemské domobrany Přichystal, vy sám domobrancům pomáháte s výcvikem…

Musím zopakovat – je to arogance. Místo toho, aby řešili ty problémy, které tu jsou, tak se snaží řešit něco, co vůbec řešit nemají. Souhlasím, že ten koncept, jak teď funguje spolek Zemská domobrana, není správný. Ale dejte jim šanci, ukažte jim cestu, neříkejte jim „vypadněte“. Z rizika udělat přínos, to je to, co říkám.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. Dušan napsal:

  Pane Bohbot, jste tu správně. Naše Česká země potřebuje lidí jako jste Vy sám. Co šíří a uplatňují myšlenky T.G.M. a vidí to z vnějšku. Akorát jste se špatně zaměřil na cílovou skupinu. Kdo nejvíc potřebuje vaší službu a pomoc jsou ti, co se skrývají na Pražském hradě. Při vstupu, to poznáte podle zátarasů a po zuby ozbrojenou hradní stráž. Kontrolují všechny lidi i malé děti (kojence) a pro jistotu mluví na Vás anglicky, takže jim budete rozumět. Ten STRACH z hradu se šíří, jak noční můra po celé České zemi. Nejvíc práce budete mít s naším Vrchním velitelem ozbrojených sil České republiky a současně prezidentem Milošem Zemanem a s jeho panoši (mají modrou knížku). A na zpáteční cestě z hradu se zastavte v Parlamentu České republiky. Někteří jedinci by potřebovali také Vaše služby jako sůl. Např. Páni: Babiš, Okamura, Klaus a Ondráček.
  A prosím Vás, nešetřte je! Výcvik musí být rázný a tvrdý, aby je ten patologický strach už navždy opustil a vedli tuto nádhernou zemi vznešeně. Snad bude po Vašem výcviku s těmito lidmi v Naši České republice hned lepší nálada. Držím Vám pane Bohbot palce.👍

 2. Až budeš mít vojáky co každý rok 11.11. v 11hod. zapálí svíčku a budou vědět proč to mají udělat, budeš mít domobranu ze které ti nikdo nezbehne.Nejucinnejsi forma výcviku je paintball.Nejlepsi zbraň v kombinaci s hejkalem je tichá zbraň ,kdy ti nikdy nedojde munice.I totální nezastavení nepřítele může být výhodou.Tolik zdravotníků nemají ani tebou zmínění rusáci.Pekny článek.Preji mnoho úspěchů.

 3. Víte a to je problém, Češi jsou nejednotní .TGM,Vlasov, Koněv, Štefánik, všichni jmenovaní ve své životní vojenské kariéře dezertovali.Je to špatný, že jim armáda ČR klade věnce na pomníky,nejenom armáda ,ale i prezidenti.Kazdy z nás má přitom předka s čistým štítem,je mi z tohoto zle a je na každém jedinci aby pochopil historii, protože bez hrdinů ji psát nelze.

 4. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Jen ti politici, co to nemyslí dobře s občany, kteří si je zvolili, mohou považovat ochotu občanů bránit všechno to, co považují za vlast, za nebezpečný jev. Politiky, jako své zástupce si občané volí k tomu, aby je zastupovali ve věcech, které si jednotlivci nemohou, nebo nemohou ani umět sami zařídit a které jsou nezbytné pro jejich existenci (veřejné služby, bezpečnost občanů, ochrany území před okupací cizím státem – jak se v minulosti stalo, a pod.) a nikoliv proto, aby politici vládli nad ostatními podle své libovůle.
  Institucionalizace strachu z občanů, v tomto případě kriminalizováním ochoty občanů bránit to, co za vlast považují, je počátkem totalitního vládnutí, počátkem neskrývaně totalitní vlády. Tak zvané svobodné volby, na tom nic nemění, i Adolf Hitler byl zvolen ve svobodných volbách a to tehdy neměl k dispozici zdaleka tak propracované technologie ovlivňování lidí, jako má moderní marketing..
  Proto pozor na ty, co volají po takovém zákonu, v tomto konkretním případě, po zákonu proti domobraně. Ani komunisté nezakazovali lidem bránit vlast.
  Izraelský bezpečnostní expert, pan David Bohbot, ví o čem mluví, když říká, že je třeba iniciativu občanů k obraně vlasti podchytit, nikoliv zakazovat. Stát Izrael by totiž při existenci a uplatńování takového zákona (proti domobraně) snad ani nevznikl, natož ještě dnes existoval.

 5. Faktem je, že v případě výuky první pomoci se jasně vyučovaným vysvětluje, že ji musí umět každý, protože než přijede sanitka, tak je pozdě, a není možné zajistit stanici sanitek na každém nároží, aby dojela včas.
  Obávám se, že s tou obranou je to úplně stejné. Policie se v případě teroristy či magora dostaví (i v případě mimořádně příznivých okolností) po desítkách minut, přičemž o přežití nebo nepřežití potenciálních obětí rozhodují sekundy. Proto jsou důležité jednak prostředky na obranu, jednak výcvik k jejich použití.

Přidávání komentářů není povoleno