Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
, Fleisch (Kandidáti života a smrti)

Jak vymývat vymydlené mozky, třískání dětí coby konzervativní hodnota a proč se v Česku ztrácejí lidé

PSÍ UŠI. Událostí týdne, soudě aspoň podle mediálního ohlasu, bylo založení nejnovějšího projektu Václava Klause staršího, kterým je projekt Václava Klause mladšího. Proč ne, podle nás ovšem postavit novou linku na vymývání mozků lidem, kteří už je mají zčásti nebo úplně vymydlené, může pro mnohé skončit zklamáním. Pojďme rychle k některým dalším bizarnostem končícího horkého týdne.

 • Už poněkolikáte přišel poslanec ruské Státní dumy, komunista Jurij Sinělščikov, s provokací týkající se vpádu vojsk Varšavské smlouvy do bývalého Československa v roce 1968. V Česku jeho návrh, aby byl okupantů přiznán status válečných veteránů, zjitřil emoce a donutil konat sněmovnu, diplomacii i prezidenta Miloše Zemana, který si předvolal ruského velvyslance.

„Okupace v roce 1968 byl mezinárodní zločin. I když jsem se vždy snažil o rozvoj přátelských vztahů mezi oběma státy, byl bych nucen na tento nepřátelský vztah velmi adekvátně reagovat.“
(Miloš Zeman pro Frekvenci 1, 9. června)

V pořádku. Miloš Zeman správně poznamenal, že za návrhem zákona stojí pouze dva „pošukaní“ poslanci. Viděno touto optikou, třeba za výroky komunisty zdejšího, poslance Zdeňka Ondráčka, by naši velvyslanci museli chodit v polovině slušného světa na kobereček obden. Též nám přijde poněkud krátkozraké nechat se vydráždit zjevnou provokací bez valné naděje na úspěch v situaci, kdy nám samotným vládnou lidé, kteří nejprve vraždili, mrzačili a vyháněli svoje sousedy, a když se jim to vymklo z rukou, pozvali si na ně armády ze zahraničí. Abychom se ze samého strachu z Ruska brzy nedivili doma.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • Slovensko má novou prezidentku. Zuzana Čaputová v sobotu složila slib a v některých domácích kruzích to vyvolalo nadšení.

„Nepřišla jsem vládnout, ale sloužit.“
(Zuzana Čaputová v inauguračním projevu, iRozhlas.cz, 15. června)

Důvod je zřejmý. Část české společnosti, nespokojená s řáděním „kohorty panošů“ na Pražském hradě, vkládá do vývoje na Slovensku až nezasloužená očekávání. Nic proti, i když bychom mohli namítnout, že i Slovensko má za sebou hodně temná období a ani realita v podání pánů Fica a Kotleby příliš růžová není. Koneckonců i Miloš Zeman pronesl při svém nástupu do funkce v roce 2013 projev, za který byl chválen.

„Každý z nás v životě někdy vyhrál a někdy prohrál. Vím, jak je obtížné unést tíhu porážky, ale vím také, jak je těžké odolat pokušení, které přináší vítězství. Proto jsem řekl, že chci být prezidentem všech občanů, bez rozdílu jejich politických názorů, a jsem si vědom toho, že tento závazek nemohu naplnit pouhými slovy, ale především konkrétními činy v průběhu svého funkčního období.“
(Miloš Zeman v inauguračním projevu, 8. března 2013)

Čili i Zeman nepochybně přišel sloužit, ne že ne. Jen tu tíhu vítězství úplně neunesl a projevilo se to docela rychle, nejpozději na podzim toho roku, kdy neodolal pokušení pomstít se svým nepřátelům v sociální demokracii a svolal tzv. Lánskou schůzku. Politika je prostě těžké řemeslo a jeden nikdy neví, kdy ho to semele.

 • Nové hnutí Trikolóra se přihlásilo ke konzervativním hodnotám. Jeho lídr Václav Klaus ml. pak poskytl rozhovor Deníku, kde tyto konzervativní hodnoty převedl do názorného příkladu – když mluvil o mládeži demonstrující za klima.

„Když demonstrovali tady v Praze, bylo celé náměstí poseto svinstvem z nadnárodních řetězců. Být jejich maminkou, tak je ztřískám.“
(Václav Klaus ml., Deník.cz, 15. června)

Přesně. „Řezat! Řezat tu havěť, žádnou nešetřit!“ je heslo dobře známé už od Skoumala s Vodňanským. Aby těch problémů s konzervativními hodnotami nebylo málo, došlo hned zkraje k trapasu s údajnou podporou od kardinála Dominika Duky.

Titulek článku na Deník.cz, 13. června

Článku si povšimla i Klausova poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková, která jej s patřičně hrdým komentářem sdílela na sociálních sítích.

Pak se ale ukázalo, že to s kardinálovou podporou nebude tak horké. Všechno vzniklo tak, že kdosi, kdo kardinálovi spravuje facebookový profil, olajkoval stránku Trikolóry, což samozřejmě samo o sobě nic neznamená. Jde v podstatě o sledování stránek, usuzovat z toho na podporu hnutí je od Deníku hodně přitažené za vlasy. Nicméně stalo se, kardinál výslovně podporu popřel, načež poslankyně Majerová nestačila ustupovat z dobytých pozic. Nakonec – jak ukazuje historie úprav jejího příspěvku – ji zachránily právě konzervativní hodnoty.

Blahopřejeme, to chtělo fištróna.

 • Ke konzervativním hodnotám naopak nejspíš nepatří sledování filmů v letním kině, aspoň podle mínění ústeckého zastupitele, člena ODS, a především ředitele Kulturního střediska města Ústí nad Labem Ivana Dostála. Ten národu vysvětlil, proč se letos v ústeckém letním kině nebudou promítat filmy. Vyjádření ponecháme pro jeho jedinečnost bez dalšího komentáře.

„Už nejsou padesátá léta, aby lidé chodili do letního kina na filmy.“
(Ivan Dostál, Ústecký deník, 15. června)

 • Zviřátko na konec dnes nebude. Zato bude hlas lidu, kterému rovněž dáváme občas rádi prostor. Čili pozor, přichází závažné varování:

My v tisku upozornit můžeme, tak upozorňujeme. Pokud možno klidnou mysl.

Follow @malecak

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

2 komentáře

 1. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Článek je výborný, vtipný a vůbec. Ale co z toho, když ty věci o kterých se tam píše, jsou vlastně skoro k pláči.

  • Tomáš napsal:

   Tak hlavně, že to víte, Oskare 😆. Jinak opět díky pane Malecký.

Přidávání komentářů není povoleno