Ruský prezident Vladimir Putin při projevu, v němž uznal separatistické republiky na území Ukrajiny. Foto: Profimedia

Jak šli Váňa s Koljou do školy. Ruská propaganda se přizpůsobila válce na Ukrajině

Napsal/a Jan Žabka 4. května 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Ruská propaganda má řadu podob, ale i když se může podle aktuální situace měnit, její cíle jsou dlouhodobě stejné – přesvědčit vlastní občany o bezchybnosti politiky Kremlu, potlačit odpor, rozeštvat západní společnost a oslabit mezinárodní spolupráci.

„21. století je tady a svět je unavený z válek. Občanům planety došla trpělivost s hegemonem, Evropská unie nemá vlastní názor a Blízký východ naříká bolestí,“ zpívají v písni „Strýčku Vovo, jsme s tebou!“ z roku 2017 ruské děti spolu s poslankyní Státní dumy za Putinovu stranu Jednotné Rusko Annou Kuvyčko.


Text vychází z nových podkladů na téma propaganda organizace Člověk v tísni a jejího projektu Jeden svět na školách. Materiál bude veřejnosti i vyučujícím představen během Týdnů mediálního vzdělávání od 9. května do 17. června. HlídacíPes.org je mediálním partnerem akce.


V chytlavém rytmu opakují, že si přejí mír, ale zároveň podporují silné Rusko, které například získá zpátky Aljašku. A pokud by je vrchní velitel ozbrojených sil, tedy prezident Vladimir Putin, přeci jen vyzval k „poslední bitvě“, šli by prý s ním. Jde o typickou ukázku propagandy zaměřené především na ruské občany.

Váňa chtěl jenom mír…

Ruská propaganda čím dál častěji využívá právě i hlas dětí, aby šířila strach o budoucnost Ruska, opovržení až nenávist vůči Západu a naopak bezmeznou podporu Kremlu.

Vznikají také propagandistické pohádky. V jedné ruský chlapec Váňa jde do školy se svým ukrajinským kamarádem Koljou, který se však skamarádí s americkým spolužákem a společně s ním začne šikanovat slabší Váňovy kamarády. Jelikož si to však Váňa nenechá líbit, Kolja spolu s novými kamarády se vůči němu spiknou a udělají agresora z něj, přestože usiluje o přátelství a mír.

V jiném videu si mladí obyvatelé Leningradu připomínají ruské oběti druhé světové války a vyzdvihují hrdinství svých předků, které dávají do souvislosti se současným děním. Ruská invaze na Ukrajinu je podle nich „bojem proti nacismu“.

Na videu jsou oblečeni v mikinách s hashtagem #своихнебросаем (své neopouštíme, pozn. red.). Ten podporovatelé ruské invaze sdílejí společně s propagandistickými symboly Z a V, které šíří také řada ruských státních institucí.

Oficiální YouTube kanál Národní gardy Ruské federace, která podléhá přímo prezidentu Putinovi a má na starost obranu hranic a boj s terorismem, zase v březnu 2022 sdílel video z výcviku mladých vojáků. Ti na něm oslavují nejen armádu a ruské válečné hrdiny, ale také Boha.

„Rusové jsou mučedníci, půjdou do ráje“

Časté jsou také diskuzní pořady s ruskými „experty“ a politiky ve státních médiích. Objevují se v nich přitom stále stejní hosté s akademickými tituly, kteří obhajují ruské kroky a odsuzují Západ, případně přímo vyzývají k potlačení jeho údajné agrese. Oponentura většinou chybí nebo je na místě kritizována.

Například ruský profesor ekonomie a specialista na Blízký východ Jevgenij Satanovskij je pravidelným hostem pořadů svého přítele, Putinova propagandisty Vladimira Solovjova. V jeho diskuzní show Nedělní večer z ledna 2022 tvrdí, že Rusko a Ukrajina jsou ve skutečnosti jeden stát, který se ale chybou dřívějších ruských představitelů rozpadl.

Podle něj si proto může Moskva i s Ukrajinou dělat, co se jí zachce. Zároveň zdůrazňuje, že je nutné se bránit západnímu vlivu, přičemž za nejlepší obranu státu považuje preventivní útok. Zmiňuje též potřebu zneškodnit americké základny v Evropě, Japonsku či Jižní Koreji.

Nedávno zesnulý někdejší poslanec ruské Státní dumy Vladimir Žirinovskij pak vyzýval k bombardování Západu během oslav nového roku 2022, protože Západ bude „opilý“. Politik tehdy ve svém projevu před novináři zdůraznil, že je třeba útočit na vybrané západní země, nikoli všechny, aby došlo k zastrašení nepřátel. Dodal, že by takový příkaz sám vydal, kdyby byl hlavou státu.

Zastrašující rétorika je však typická i pro prezidenta Putina. Ten třeba na zasedání Valdajského klubu v Soči v říjnu 2018 prohlásil, že Rusko je obětí agrese. Dodal, že agresor musí vědět, že odplata je nevyhnutelná a že bude zničen: „My jsme jako mučedníci a půjdeme do ráje a oni prostě zdechnou. Ani nestihnou učinit pokání,“ řekl Putin.

V rytmu konspiračních teorií

Vedle propagandy zaměřené „dovnitř“ ruské společnosti stojí propaganda „ven“, zaměřená na občany cizích států. Ta má za cíl nahlodat důvěryhodnost západní společnosti v média, stát, instituce i mezinárodní organizace. Ale také vzbudit v lidech dojem, že „pravda neexistuje“ a „kdo ví, jak to bylo“, a tak do nich zasadit pocit nejistoty a zkomplikovat schopnost spolupracovat.

Příběhy, pomocí kterých ruská propaganda na Západě dosahuje zmíněných cílů, jsou často doprovázeny manipulacemi a dezinformacemi. Šíří je konspirační média, lidé na sociálních sítích či v řetězových e-mailech, ale i konkrétní politici.

V Česku se tak třeba prostřednictvím e-mailů šířila konspirační teorie o tom, že delegace východoevropských lídrů, včetně českého premiéra Petra Fialy, v polovině března ve skutečnosti nenavštívila ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Kyjevě.

Dezinformátoři to dokazují manipulativní „analýzou“ fotografií, při které za důkaz zinscenované konferenční místnosti považují například papírové kelímky položené na stole. Tuto konkrétní konspiraci HlídacíPes.org podrobně popsal zde. Podobné falešné analýzy zpochybňující práci západních médií šíří ve velkém ruský web „Válka s fejky“, jehož sdělení přebírá i český dezinformační web Aeronet.

Ruské vnější propagandě ale dlouhodobě pomáhají i některé tváře české politiky, například Miloš Zeman a Václav Klaus, jejichž výroky v minulosti hojně sdílela i ruská státní média. Některé z příkladů můžete vidět ve videu níže.

Jako příklad šíření prokremelských argumentů poslouží třeba i Klausův výstup v televizi CNN Prima News z 23. února, tedy den před zahájením invaze a krátce po přesunu ruských jednotek na východní Ukrajinu. Podle něj nešlo o agresi, natož invazi. Mělo jít o „dlouhodobou frustraci“ Ruska, že si s ním Západ nechce sednout k jednacímu stolu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)