Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Profimedia
,

Jan Urban: Putinova říše láme páteře už i dětem. Dělá z nich služebné duše

„Když chceš mír, připravuj se na válku,“ prohlásil 28. ledna běloruský diktátor Lukašenko při setkání s velením armády, které zaznamenaly televizní kamery. Pokud prý Západ zaútočí na Bělorusko, narazí na „statisíce ruských vojáků“, kteří společně s Bělorusy „ochrání tuto svatou zemi“. Západ prý totiž chce „utopit v krvi rusko-ukrajinské bratrství“.

A nejlepší, vskutku mesianistické poselství nakonec: „Slovanské národy vyšly z jedné křtitelnice. Společné kořeny je nutné chránit za každou cenu. Ukrajinu je třeba vrátit do lůna slovanství.“ Platí snad tento historický nesmysl „o lůně slovanství“ i pro Poláky, Slováky a Čechy? Asi nemá smysl se ptát, jestli ten pán někdy četl Všeobecnou deklaraci lidských práv…

Nakonec přijely tanky

Válečná propaganda v Rusku jede na plné obrátky. Štvanice na vnitřního nepřítele se snaží co nejrychleji umlčet jakoukoliv kritiku. Jen na první únorový týden je podle zdrojů zakázané organizace Memorial na území Ruské federace nařízeno deset soudních líčení proti jednotlivcům a organizacím, které úřady označily za „cizí agenty“.

K ukrajinským hranicím jsou přesunovány statisícové vojenské kontingenty a doplňovány transporty ze Sibiře. Už několik měsíců oficiálně probíhají práce na odstřižení Ruska od internetu a vytvoření vlastního „vlasteneckého Runetu“. A vzkazy „obyčejných ruských lidí“ na webových portálech oficiálních médií kromě pohrdání Západem hovoří jasně: „Nechceme internet, kde by se žertovalo o politice ruské vlády.“

Stejně zlomené páteře a služebné duše mohou ničit demokratickou rozvážnost a pravdomluvnost v celé společnosti na další desítky let. Podobně i u nás.

Vzkazy politických vězňů, jako je Alexej Navalnyj, které proniknou na Západ, už mluví o Putinově říši otevřeně jako o fašistickém režimu. Chceme to vidět, slyšet a vnímat, nebo si raději budeme dál zacpávat uši?

Moje generace sedmdesátníků si nemůže nepamatovat čas, kdy se stejná totalitní mašinérie stejným způsobem snažila s úspěchem vymýt naše dětské mozky. Hrdinou byl pro nás udavač Pavlík Morozov a stejně tak beznohý pilot Meresjev, na jehož počest jsme v tělocviku závodili v plazení jen s pomocí rukou.

Ve třídě jsme seděli v bílých košilích s pionýrskými šátky kolem krku, potichu a vzpřímeně s rukama za zády, zpívali jsme sborem sovětské budovatelské a bojové písně, divili jsme se, proč už nejsme republikou Sovětského svazu, a na zadní stěně třídy visely na věšáku naše plynové masky pro případ jaderného útoku proradných imperialistů.

Naštěstí pro naši generaci přišli s pubertou i Beatles, džíny a dlouhé vlasy – ale nakonec i ty ruské tanky v srpnu 1968. A s indoktrinací byl, alespoň pro nás, navždy konec. Okupace nakonec většině z nás zlomila páteř – a ten, kdo se rozhodl přikrčit a sloužit, už žádnou indoktrinaci nepotřeboval.

Uprostřed sboru přísná učitelka

Vzpomněl jsem si na to při sledování videa dětského pěveckého sboru „Vševelikého vojska donského“, které mi poslal přítel Karel Hvížďala (celé video opatřené titulky ve slovenštině níže, pozn. red.) Děti ve vojenských uniformách, ty nejmladší snad čtyřleté, opakují prostoduchou pochodovou frázi diktovanou elektrickou kytarou, doprovázenou prostřihy obrovských pomníků, vojenských přehlídek, lodí a letadel.

Bojovně přísné dětské obličeje bez jediného úsměvu světu sdělují, že „EU nemá žádný názor“, „Střední východ je plný bolesti“ a „Amerika zbavila moci prezidenta“. Takže je všechno na mírumilovném Rusku, které se táhne od Kuril až po baltské pobřeží. Děvčatům a chlapcům asi nikdo ještě neřekl, že v Pobaltí jsou nejméně tři na Rusku nezávislé státy.

Postupně se tón přiostřuje: „Krym a Sevastopol jsou naše a předáme je našim potomkům,“ našimi „nejlepšími přáteli jsou armáda a válečné loďstvo“ a nakonec za výhrůžného mávání zaťatými pěstičkami „Aljašku vrátíme domů“ – rozuměj Rusku. Refrén je nejlepší – jsme mírumilovní, ale „jestli hlavní velitel vyzve k poslednímu boji, strýčku Vovo, jsme s tebou…“ a zase výhrůžné mávání pěstičkami. Děti 21. století, kterým stejně jako nám před dvěma generacemi ukradli dětství a předvedli válku jako krásnou budoucnost…

Jako by nebyl žádný stalinismus, žádné gulagy a hladomory, jen přímé spojení hrdinů Velké vlastenecké války s dnešními obránci vlasti před agresí Západu a demokracie. A aby to bylo jasné úplně všem, drží přední řada zpěváčků fotografie válečných veteránů za opěvování přátelství a dědovy Rudé hvězdy.

Uprostřed uniformovaného pěveckého sboru vlastenecky přísná učitelka (ve skutečnosti poslankyně Státní dumy za Putinovu stranu Jednotné Rusko Anna Kuvyčko), která žákům určitě zapomněla říci, že „Vševeliké vojsko donské“ vzniklo v době občanské války v roce 1918 jako ostře protibolševická kozácká armáda, která podporovala ukrajinskou samostatnost. O sto let později jejich kozáčtí pravnuci přísahají věrnost Vladimíru Putinovi a velkému Rusku a Ukrajinu spojují jen s chaosem a fašismem. Milují to všechno i svoje uniformy, a jejich páteře tak už nikdo lámat nemusí.

Hradní psychiatrická diagnóza

Snad se ten nesmysl s válkou nakonec nepovede a všechno to patetické vlastenčení vyjde naprázdno. Mnoho z těch putinovských dětí to ale poznamená na celý život. Stejně zlomené páteře a služebné duše pak mohou ničit demokratickou rozvážnost a pravdomluvnost v celé společnosti na další desítky let. Podobně jako u nás.

Aktuální slabomyslné výmluvy Pražského hradu, že přísně tajná zpráva BIS o akci Vrbětice, kdy Vladimirem Putinem vyznamenaní teroristé zaútočili na českém území na muniční sklady a usmrtili dva naše občany, byla „omylem skartována“, patří totiž do stejné psychiatrické diagnózy.

Je v české politice vůbec někdo schopen natvrdo prohlásit, že kdo jakýmkoliv způsobem pomáhá a kryje teroristy, je sám terorista? Ostudné chování Miloše Zemana a jeho zkorumpovaných přátel nepoškozuje jenom pověst státu, ale otevřeně podporuje všechno, co Alexej Navalnyj a tisíce dalších nazývají putinovským fašismem.

ZDROJ: Dětský pěvecký sbor Vševelikého vojska donského

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

117 komentářů

 1. martin napsal:

  kdo za komousu uz trochu vnimal svet tak si pamatuje, jak prohnilej Zapad rincel zbranema, jak chtel rozpoutat imperialistickou valkou, a sovetskej svaz byla ta holubice miru, ktera tomu branila a to treba i tak, ze obcas na tancich vyrazila do nejake spratelene zeme, nebo sestrelila civilni letadlo.
  s listopadem 1989 mnozi co tomu verili najednou zjistili, ze to je obracene, mnozi temhle rusko-bolsevickejm lzim veri dodnes, ale vetsina tomu neverila ani za bolsevika.

  nemyslim si, ze by v ruske a beloruske diktature tomu bylo jinak, tedy ze by vetsina lidi verila tomu, co putin a lukasenko placaj. ale je fakt, ze dlouhodoby vymyvani hlavne mladych mozku se projevi…

  • Inoz napsal:

   To, co se dneska valí z tzv. demokratických médií je masáž, která skutečně neměla obdoby ani za hlubokého socialismu. To bylo pořád strašení – Imperialisté zaútočí, připravujme se na válku. Dneska to je tak, že prý má zaútočit Putin, ale z USA už přišlo tolik lží, že té jejich propagandě může věřit akorát někdo úplně naivní, nebo dementní, co už zapomněl, co bylo včera, ne tak co bylo před několika lety.

   • skeptik napsal:

    Dnes byl na Hlídacím psu uveřejněn nový článek od pana Vojtěcha Bergera: Vyvracení dezinformací jako veřejná služba. Pro část radních ČTK je to ale problém. Konec citátu. Jako kdyby ten článek pan Berger psal o takových autorech diskuzních příspěvků jako jste vy pane Inozi, pan Pergill, pan josef, pan Admirál a další a další. Přečtěte si ten článek, pane Inozi, určitě se v něm poznáte.

    • A. S. Pergill napsal:

     Skeptiku, ten článek je nesmysl, a to z mnoha důvodů. Hlavně proto, že nelze skoro nikdy jednoznačně nějakou informaci prohlásit za desinformaci, jednak i ty desinformace jsou stupněm lidského poznání.
     Desinformace je např. i tvrzení, že Země je kulatá a obíhá okolo Slunce, protože ve skutečnosti má Země tvar geoidu a těžiště soustavy Země – Měsíc obíhá okolo těžiště sluneční soustavy 🙂

     • skeptik napsal:

      Pergille, nejsem placeným diskutérem a nemám tudíž zdaleka tolik času k pobývání na diskuzích Hlídacího psa. Mám své povinnosti. Přesto se mi ale podařilo několik vašich dezinformací na HP vyvrátit. Nedokázal jste své dezinformace obhájit, ani když jste proti mně nasadil svého kolegu josefa nebo Pavla Lišku. Nejde tu o tvar zeměkoule, ale o šíření lží většinou v ruských službách. U jiného vašeho příspěvku, kterým jste zpochybnil výrok Alexandra Solženicyna v knize Souostroví Gulag, jsem vás vyzval, abyste se tedy do Ruska odstěhoval, jestliže je to v ČR a v EU tak zlé. Doposud jste ani nedokázal obhájit své důvody, proč se údajně do Ruska odstěhovat nemůžete. Měl byste však toto učinit, ulevilo by se vám i České republice. Josefa (nezaměňovat s Josefem II), Admirála, Vlada 1, petrph a všechny podobné vezměte sebou. Nepřítomnost Oskara (hanáka z Hané) na diskuzích HP nasvědčuje tomu, že někdy v době, kdy od nás byli vyhošťováni ruští diplomaté-agenti, už do Ruska odjel a čeká tam na vás.

     • A. S. Pergill napsal:

      Skeptiku,
      já nejsem placeným diskutérem a nemohu za to, že mám na základě svých relativně bohatých a dlouhých životních zkušeností názory zcela opačné než vy.
      Opravdu mě nijak netěší, že se stále častěji setkávám s jevy, o nichž jsem si v tom listopadu 1989 naivně myslel, že už budou navždy pryč. Dnes ovšem, jak kdosi poeticky napsal, nepřichází mráz z Kremlu, ale z Bruselu.
      Nevyvrátil jste mi nic.
      Teď si nevzpomínám, že bych zpochybňoval Solženicina, maximálně ho v některých ohledech neberu jako validní zdroj a míjím se s některými jeho názory (on je silně věřící, já jsem ateista).
      Proč se nestěhuji do Ruska jsem vám vysvětlil; proč chápu, že se tam stehují někteří mladí, nadaní a bez závazků jsem vám napsal taky.
      Osobně si myslím, že pokud by do této diskuse přispíval někdo z ruské ambasády, kdo byl odvolán, mohl by tak činit klidně i z Moskvy a asi by nebylo problém zajistit v tuzemsku nebo v jiné zemi EU proxy, aby nebylo vidět, že se připojuje a píše z Ruska. Sice jsem něco podobného nikdy nedělal, ale mám představu, jak se takové věcí dělají.

     • skeptik napsal:

      Pergille, pokud byste nebyl placeným internetovým diskutérem, nepoflakoval byste se od samého rána do pozdního večera na internetu a to ani tehdy, kdybyste měl nějaké zaměstnání pouze na poloviční úvazek, jak jste asi dvakrát tvrdil. Každý zaměstnavatel by vás za takové flákání na internetu bez milosti vyhodil. Výrok Alexandra Solženicyna jste zpochybnil a obracel jste jej proti údajně podle vás zlému Bruselu a EU. Něco takového Solženicyn nikdy neudělal, přestože se existence EU dožil. Důvody, proč jste se do Ruska neodstěhoval, jste nikdy nevysvětli a ani nejspíš vysvětlit nemohl. Na moje otázky jste mi prostě přestal odpovídat. V době komunismu jsem věděl o mnoha lidech z mého okolí, kteří emigrovali a na západě zůstali. O nějakých lidech, ať už z mého okolí nebo mimo něj, kteří by emigrovali do Ruska nevím a nikdy jsem o žádném takovém člověku ani nezaslechl. Pokud se snad takový hlupák přece jen našel, což samozřejmě vyloučit nemohu, tak tohoto svého kroku už nejspíš hořce lituje, stejně jako toho lituje pan Snowden. Z ruské ambasády přímo internetové diskuze jistě nikdo neprováděl, měli na to lidi umístěné mimo ambasádu. Na to, aby diskuze prováděli přímo z ambasády, nejsou lidé z FSB, SVR a GRU až natolik hloupí, stačilo jim pouze tyto lidi z ambasády pouze řídit. Něco takového mohlo napadnout snad jedině vás, Pergille. To ovšem neznamená, že o takových lidech nemohou naše bezpečnostní služby vědět. Učinit opatření, aby nebylo vidět, že se píše z Ruska, jak je vidět umíte, nebo alespoň přiznáváte, že to umíte. Ani trochu bych se nedivil, kdybyste tuto činnost už prováděl v praxi. Možná by právě toto mohlo být skutečným důvodem, proč jste se, jak tvrdíte, do Ruska ještě neodstěhoval. Prostě proto, že už v něm jste.

     • A. S. Pergill napsal:

      Vážený skeptiku,
      nesedím za píchačkami a mimo pracovní dobu mohu ze svého počítače a za své připojení k internetu (které MMCH používám i pro on line práci) mohu dělat, co chci.
      Pokud jsem nalezl nějakou analogii mezi tím, jak Solženicyn líčí poměry za Stalina a současným bruselským režimem, tak asi objektivně existuje, bez ohledu na vaše popírání.
      Nicméně ten pán neměl s EU osobní zkušenosti, jaké mají naši občané. Proto si mohl na ni uchovat pohled přes růžové brýle.
      Ne všechny odpovědi v diskusi se také následně zobrazí.
      Já zase o emigrantech do Ruska nebo Číny vím, důvodem byly především nesmyslná omezení vědeckého bádání v EU.
      O těch proxy vím z toho důvodu, že některé stránky na US a západoevropských webech jsou pro „podlidi z bývalých socialistických zemí“ a jinak než takto se na ně nedostanete. Podobně se obcházela i „Velká Čínská internetová zeď“ a podobně se dostávají k validním informacím na webu i např. obyvatelé Íránu.

     • skeptik napsal:

      Že nesedíte Pergille za píchačkami vím i bez vašeho upozornění. Nemohl byste jinak sedět u počítače pečený vařený od rána do večera. Jistě že pracujete na počítači, ale jako placený diskutér. Pracovní doba v běžném povolání by vám neustálé dřepění u počítače a psaní diskuzních příspěvků neumožňovala. Po přečtení knih od A. Solženicyna vím, že se s A. Solženicynem rozcházíte v pohledu nejen na Evropskou unii, ale že vaše názory jsou rozdílné snad ve všem. Vy víte o emigrantech do Číny a do Ruska, ale ani jednoho jediného jste nejmenoval, ani jste neuvedl, z kterých důvěryhodných! zdrojů je možné si takové emigranty ověřit. Připustil jsem ve svém příspěvku, že se takový hlupák najít mohl, ale já o žádném nevím. Připouštím, že ve vašem okolí se takový člověk mohl vyskytnout a vůbec bych se tomu nedivil. Jsem si jist, že takových lidí mnoho nebude, ale kuriozity se vyskytují. Kdysi jste mi jako zdroje doporučoval yandex.ru, web hnutí proti islamizaci ČR, Parlamentní listy, Britské listy a podobné zdroje. Celkem se bez těchto zdrojů obejdu a obejdu se i bez vašich proxy. Ty weby pro „podlidi“ z bývalých socialistických zemí mi docela vyhovují.

    • Josef II napsal:

     Pane skeptiku,vámi vyjmenovaní si nezaslouží být oslovování pane.Jste moc slušný.Můj názor je,že Alexej Sergejevič Pergill je kolaborant,který rediguje komentáře,které mu dodávají ruští přátelé z Petrohradu.Zbytek jsou zakyslí bývalí komouši.Jsou to přesně ti,co lezli 40 let Sovětskému svazu bez mýdla do análu a teď jsou velcí vlastenci.Když jste vzpoměl Oskara,tak asi máte pravdu,pokud už není v pekle.

  • Toky napsal:

   Dnes jsem rád, že mne od pionýrů tehdá vyrazili.

  • Miroslav Štrop napsal:

   Dříve nežli se s takovou razancí pustíte do kritiky (nejen) Ruska, měl byste v zájmu objektivity také uvážit, jak si v minulosti počínala a jak si počíná i v současnosti protistrana, abyste měl nějaké srovnání. Takový přístup je ovšem podmíněn 1) znalostí historických i současných reálií, a to vždy v jejich kontextech, 2) rozumem nedeformovaným ideologickým pohledem na svět, a 3) schopností analytického a syntetizujícího myšlení. Abych nebyl (jak je v Česku neblahou tradicí) podezírán z toho, že jsem prokremelským trotlem, dovolím si svůj názor suplovat názorem generála Šandora, exšéfa vojenského zpravodajství, jehož rozhodně nelze podezírat z kdovíjakých sympatií k Rusku. Pan generál dnes publikoval úvahu na téma ,,Rusko versus Ukrajina a zbytek světa“, z níž cituji relevantní pasáž: ,,Co je příčina dnešní vyhrocené situace na Ukrajině, která hrozí eskalací ozbrojeného konfliktu v Evropě? Myslím si, že příčina je zřejmá. Je to dlouhodobé přehlížení ruských námitek, ignorování ruských požadavků, protože Ruská federace se necítí bezpečně. Nebereme v potaz jejich zájmy. Nemůžeme se divit, že je nervózní velmoc jako je Ruská federace, když se k jejím hranicím blíží druhá velmoc. Taková nervozita je pak přeci pochopitelná. Toto jsou historická data, že Ruská federace, byla podvedena z pohledu rozšiřování NATO ke svým hranicím. Dále pak přišla velmi nebezpečná věc v podobě bombardování Srbska, bez jakékoliv rezoluce či mandátu OSN, to v Moskvě muselo samozřejmě vyvolat velké pobouření. Pak tady máme eskapády USA, v severní Africe, Iráku, Sýrii, Afghánistánu apod., tak že ta dnešní rétorika, že Rusko má brát v potaz územní celistvost, protože každá země má právo na územní celistvost si může vybrat, kam bude mířit. Tak se tedy zeptejte lidí v Afghánistánu, Iráku, Sýrii, Jemenu a v mnohých dalších, zda jim takové pravidlo bylo vždy umožněno. Je zde vidět ta obrovská disproporce, vždyť západní demokracie, ale především USA, jenom za posledních třicet let rozpoutaly a vedly násobně více převratů a válek po celém světě než Rusko v celých svých dějinách – a vždy po záminkou boje za demokracii, aniž by se jim kdy podařilo kdekoli demokracii instalovat. Jediným výsledkem všech pokusů o export demokracie do nedemokratických států byl bezpočet obětí, rozvrácené společnosti, občanské války, rozmach terorismu a migrační vlny ohrožující samotnou západní civilizaci. Rusko jasně řeklo v roce 2008, že Gruzie a Ukrajina do NATO už ne! My jsme to samozřejmě nereflektovali. Mysleli jsme, že jo budeme tlačit stejně jako po celou dobu. A obávám se, že z Ruska, které bylo relativně přátelské k západu se stal největší nepřítel západu. Nyní máme před sebou otázku, kdo za to může, čí je to vina?

   A měli bychom se rovněž ptát, je současné Rusko Sovětský svaz? Já myslím, že ne! Je třeba, aby si někteří mladíci přestali vyřizovat své komplexy se Sovětským svazem a konečně si povšimli, že už dávno neexistuje. Měli bychom si už konečně všimnout, že politika dnešního Ruska se změnila a měli bychom se také ptát jinak. Pokud bychom takto nerozšiřovali NATO na východ bez připuštění námitek Ruska, byla by Evropa dnes bezpečnější, každý ať si na tyto otázky odpoví sám. U Ruska je třeba si povšimnout, že řada těch konfliktů, když pominu třeba Chalkin Gol, tak přicházela ze Západu. Nemůžeme zapomenout na 25 milionů mrtvých v důsledku druhé světové války, tak bychom ruské obavy ze Západu mohli vnímat jinou optikou. Opětovně se nám v tomto geopolitickém sporu táhne ta obrovská nedůvěra mezi zúčastněnými stranami, a to je ten největší problém pro řešení sporů, nikoliv válku.“

   • toky napsal:

    Dost přesvědčivě jsi dokázal, že jsi ruský troll a Šándor je trdlo, které tápe a neví jaká bije. Jednou jde rusákům na ruku a jindy je kritizuje. Ty jsi vybíral aby rusáci z toho vyšli ze ctí.

  • Jarda Otava napsal:

   Jasně – tady nikdo neorganizuje politické neziskovky placené taky ze zemí našich novodobých bratrů. Naše vlády a ministerstva v tichosti převádějí rozpočtové prachy desítkám neziskovek – které nám „zdokonalují“ naši demokracii. a nikdo si netroufne snížit pro tyto parazity příspěvky od ministerstev. „Influenceři“ jezdí po základních školách a „učí děti komu mají věřit a komu ne“. Univerzitní papaláši ochotně papouškují hlouposti o agresi RF na Ukrajině. ČT, ČR praží spolu s  dalšími médii vykonstruované lži do lidí – podle hesla . stokrát opakovaná lež se sává pravdou a pokud o nebude v stačit, pustíme to našim občanům ještě tisíckrát znovu .- je to za jejich prachy. Takže Martínku n- ono to bude nakonec stejně úplně jinak.

   • Tondach napsal:

    Zkuste popsat nějakou takovou „neziskovku“ konkrétně a ne jen tak okamurovsky blábolit!

  • J.Bartoš napsal:

   Naprosto pravdivé. Myslím, že to bylo v reálu i horší. Nepodepsal jsem v 1974 vstup vojsk, byl jsem okamžitě vyhozen z práce (učitel). Chtěl bych ale poděkovat KSČ, za to, že jsem se naučil spoustu dovednosti, které využívám dodnes.
   Důchodce z Hradce

   • Toky napsal:

    Díky rozkulačenému dědovi, opilé mámě jsem neměl bílou košili a rudý šátek mne minul. Mohl jsem se beztrestně věnovat dětskému undergroundu a posmívat se pionýrům. Sice jsem párkrát chytil, ale chytli i ti pionýři. Stálo to za to!

 2. Tondach napsal:

  To je docela smutné čtení ….

  • Radomír napsal:

   Urban si zaslouží upřímný lidský soucit, pokud skutečně celé dětství prožil ve školní třídě, kde podle jeho slov „Ve třídě jsme seděli v bílých košilích s pionýrskými šátky kolem krku, potichu a vzpřímeně s rukama za zády, zpívali jsme sborem sovětské budovatelské a bojové písně, divili jsme se, proč už nejsme republikou Sovětského svazu, a na zadní stěně třídy visely na věšáku naše plynové masky pro případ jaderného útoku proradných imperialistů“. Za celou školní docházku si za sebe nepamatuji, že by se někdy v malotřídce nebo v „měšťance“ ve třídě sedělo v bílých košilích s pionýrskými šátky a plynové masky jsem tehdy poznal jen na branných cvičeních. Je pozoruhodné, jak Urban své dětské pocity obrátil, tehdy se připravoval na útok proradných západních imperialistů a teď se připravuje na útok proradných východních imperialistů. Nic mezi tím. To, že Urbanovi oblíbení „západní imperialisté“ z NATO vydávají na zbrojení 53 % a Urbanovi neoblíbení ruští imperialisté jen 3% z celosvětových zbrojních výdajů poněkud narušuje jeho dospělácký mužný pohled a názor, že hrozbou pro lidstvo jsou jen ti ruští.

   • Richard Šebesta napsal:

    Radomíre trochu vás vyvedu z omylu. V něčem má Urban pravdu.Nás ve škole soudružky učitelky připravovaly na válku s imperialisty. ZDŠ jsem navštěvoval v létech 1965-1974 a zejména po 68 takových pindů a lži přibylo. Lež a komunismus jedno jest. Apropos či je to vina že jsme v NATO ? Doufám že jste nevolil Zemana v presidentské volbě,neboť to on nás tam dostal a jak je jeho zvykem lži a podvodem. Nejprve slíbil referendum o vstupu do NATO a pak jak to umí Zeman skvěle hodil voliče své i ty ostatní přes palubu. Přece se nebude zabývat nějakým plepsem ten je tu proto aby držel hubu a volil ho.

    • josef napsal:

     … no ta „vina“ za to, že jsme v NATO, nemůže „jít za Zemanem“… O ten vstup měl zájem zejména Václav Havel, který tím tak zcela popřel svůj navenek domnělý „humanismus“, aby se z něj pak stal „militantní humanismus“ – a tady už byl doma.. Další „boys“, který tehdy skákal radostí byl Alexander Vondra. Ten potom uvedl, že nemohlo být referendum o vstupu do NATO, protože by dopadlo neúspěšně… On třeba před několika lety – když umřel Ron Asmus, tak za něj truchlil, protože to byla jedna z hlavních osob v USA, která to prosadila tam… Čili do NATO jsme byli „vstoupeni“, protože tehdejší naši „politici“ se báli vlastního lidu…

   • Tondach napsal:

    Ale já taky zažil, že „Ve třídě jsme seděli v bílých košilích s pionýrskými šátky kolem krku, potichu a vzpřímeně s rukama za zády, zpívali jsme sborem sovětské budovatelské a bojové písně, divili jsme se, proč už nejsme republikou Sovětského svazu, a na zadní stěně třídy visely na věšáku naše plynové masky pro případ jaderného útoku proradných imperialistů“.

    Samozřejmě, že jsme nepřetržitě nezpívali ty sovětské písně, ale na každé školní besídce se v tom soutěžilo! A těch besídek bylo spousty! Když měl Lenin narozeniny, Stalin narozeniny, výročí VŘSR, výročí Vítězného února, první květen, pátý květen, devátý květen, konec školního roku, začátek školního a bůhví co ještě …. a rusáci vydávají na zbrojení jen tolik, co si můžou dovolit, protože na víc nemají prachy!
    A v tom, že hrozbou pro svět jsou rusáci taky nepochybuji! A je smutné, že vy, příslušník národa rusáky porobeného poměrně nedávno ano!

    • Josef II napsal:

     Tak já si pamatuju,jak v páté třídě se soudružka učitelka rozčilovala,že neznáme sovětskou hymnu.Že jednou týdně jsme s pionýrskými šátky stáli na chodbě školy a z zvuků fanfár podával devaťák hlášení soudružsce pionýrské vedoucí.Slavnostní předávání pionýrských šátků,jaká to byla čest být pionýrem.Jenom těch nápisů rudých hvězd co bylo.Sovětský svaz byl ve všem náš vzor.Dnes všichni ti co to zaváděli se nestydí vylézt z kanálů a vykřikovat jací jsou vlastenci a jak lezeme USA do zadku.Nácviky civilní obrany,byly rovněž často.Váš popis je přesný.

   • David napsal:

    Jestli to srovnání výdajů není náhodou v rublech trochu levnější … i tak bych o těch číslech pochyboval. Mám dojem, že si Rusko za ty obavy z něj může samo.

   • petrph napsal:

    Jářku taky si nějak nemohu vzpomenout, že by jsme kdy za socíku chodívali do školy v bílých košilích, s rudými šátky nebo bez. Co jsem si tak prohlížel starý fotky, tak obvyklá byla flanelka.
    V pionýrském později svazáckem mundůru se chodilo jen na vyhlášené veřejné akce, ale tam už (se) za mne zvali právě jen ty, co ten komunismus opravdu žrali a viděli v něm karieru (tedy, v tom dětském věku si to hlídali jejich rodičové, místní papaláši). Všichni ostatní už dávali okázale najevo, že jim na ten jejich komunismus, slušně řečeno kašlou, i v tom oblíkání.

    • Josef II napsal:

     Který komunista nebyl karierista a nežral ty nesmysly.Žrali jste je všichni,nejenom děti papalášů.Bylo to vidět po roce 1989 kdy z víc jak milionu komunistu zůstalo ve straně 70 tis.pomatenců.To co se děje v Rusku má dlouhou tradici.Po válce tisíce sirotků šlo do sirotčinců,kde měli tu správnou ideologickou a vojenskou výchovu,která si nezadala s hitlerjungend výchovou.Tato výchova zasahuje generace mladých lidí dodnes.

  • williams napsal:

   A ještě smutnější je autor.

   • Tondach napsal:

    Jak pro koho!
    měl byste „řešit“ CO se píše a ne KDO to píše!

 3. Martin napsal:

  děkuji pane Urbane za výborný článek s názornou ukázkou jak dnes Rusové smýšlí. Je to vidět i ze zpráv ruských prorežimních televizních stanic. Podívat se na tu jejich válečnickou rétoriku je velmi poučné.

  • Sámo napsal:

   Nikde jsem se nedočetl, jaké záruky dají Rusové, pokud by jim USA a NATO dali všechny záruky, které chtěli. Takové záruky bych Rusům nedal ani kdyby dali oni záruky, že v žádném případě nenapadnou Ukrajinu či jiné své sousedy nebo bývalé satelity a to z jasného důvodu, protože Rusům se nedá věřit ani pozdrav. Oni neznají pravdu, protože celý svůj život prožili v zemi, kde se občanům lže a když se někdo domáhá pravdy, tak je odsouzený a jde na několik roků do vězení.

 4. A. S. Pergill napsal:

  „Chceš-li mír, připravuj válku“ je klasický latinský citát a Putin akorát předvedl, že je vzdělanější než autor článku.
  K tomu vymývání mozků: Co jiného, proboha, je „ekologická výchova“ na školách, výchova ke „genderismu“, exkurze v mešitách a vymývání dětských mozečků islámem? A to vše se děje u nás.
  Jediný rozdíl vidím v tom, že v Rusku je to vymývání proruské, zatímco u nás je to jednoznačně protičeské.

  • Pavlos napsal:

   Jestli Češi chtěj dál spotřebovávat planetu stejným stylem jako doposud tak je bohužel dobře že je to protičeské. Naštestí všichni češi si nemyslí že dosavadní styl beze změn je udržitelný takže nás laskavě z tý svý rovnice vynech

   • A. S. Pergill napsal:

    Obávám se, že šílenosti, co prosazují ekologové, jsou daleko víc pro planetu likvidační, než to, co chtějí normální lidé. Např. náhrada jádra plynem, jak to provádí Německo a chce to i po nás, znamená obrovské emise CO2 navíc. Až Německo skončí s jádrem, bude přes masové instalace OZE špinavější než Polsko. Protože OZE jsou naprosto bezcenné a jejich výkon chaoticky a bez možnosti predikce kolísá, musí za ně permanentně běžet záloha (paroplyn v pohotovostním režimu), takže jejich emise (které se při korektním hodnocení OZE musejí počítat) jsou také pěkně vysoké. A vyřazení desítek procent území státu pokrytím solárními panely znamená mj. odpis těch ploch z hlediska fotosyntézy, a tedy snižování utilizace CO2 do biomasy. Opět to musíte připsat OZE jako nepřímou produkci CO2. Pokud tedy chcete počítat korektně.
    A samotná uhlíková stopa 1 MWe v jádře a stejného výkonu ve větrnících a FV elektrárnách je asi desetinová. A to ještě musíte ty OZE korigovat drasticky nahoru na to, že naprostou většinu času stojí a nic neprodukují.
    Šumava je názorný příklad, jak likvidují obrovské plochy kvalitních porostů ekologové, jen kvůli své ideologické vymatlanosti.
    Kdybychom ekology v roce 1989 postavili důsledně mimo zákon a nic jim nedovolili dělat, byla by příroda a životní prostředí v ČR v podstatně lepším stavu, než je teď. A státní pokladna by byla o dost plnější.
    A to ještě nezmiňuji ukládání elektřiny, bez něhož jsou OZE prakticky k ničemu. Jeden blok baterií, uvolňujících 24 hodin výkon jednoho jaderného bloku je cca 10x dražší, ekologická zátěž při jeho stavbě (a získávání surovin na něj) je nesrovnatelně vyšší a opravdu bude po plném nabití vypouštět tu energii (která do něho navíc musela být před tím vložena) jen 24 hodin a pak zdechne. Jaderný blok ji opravdu produkuje i rok bez nějakých vážnějších zásahů. A to raději nepočítám, že když ty baterie budou mít nějakou delší mezeru mezi nabitím a vybíjením, tak v nich může být i méně než polovina toho, co se do nich při nabíjení vložilo. To u jaderného bloku nehrozí.

  • Martin napsal:

   vy jste legrační, to by jste pak mohl označit za vymývání mozků i „cti otce svého a matku svou“. vy si s těmi proruskými bláboly holt nedáte pokoj. ale na druhou stranu je dobré vidět kde kdo stojí a kopání za rusko nijak nekamuflujete :-).

   • A. S. Pergill napsal:

    Jistěže i v Izraeli se vymývaly dětské mozky.
    Proto taky Kristus jasně hovořil, že postaví otce proti synovi a syna proti otci. Prostě, aby byl možný nějaký sociální a náboženský pokrok, tak se ono ctění otce svého a matky své muselo nějak redukovat.

  • Martin napsal:

   to ruské video připomíná až příliš tu válečnou nacistickou propagandu hitlejugend a kuratoria. všechno se zdá jak přes kopírák Hitlerovo Německo – Putinovo Rusko. ta podobnost z toho čouhá na všechny strany

   • A. S. Pergill napsal:

    Mají v tom tradici – SSSR.
    Horší je, že se to soudruzi z Bruselu snaží procpat i k nám, kde naštěstí ta tradice je mnohem slabší. Naši lidé jsou inteligentní, a ne méněcenní vypatlanci, kteří jdou za totalitním ideologem jako krysy za krysařem. Zas bude nutné, aby rodiče delaliideologickou diverzi a vedli děti k „doublespeach“ jako za nacismu a komunismu. Ale má to jednu výhodu: Je jasně vidět, co jsou ta ekologie a multikulturalismus (a další EU -ismy) zač a do jakého pomyslného „šuplíku“ je zařadit.

 5. MichalCh napsal:

  Nedávno jsem dočetl Orwellovo 1984. Mám dojem, že ačkoliv to autor asi myslel jako varování v současnosti se to v mnohých státech používá jako návod…

 6. Admirál napsal:

  Ono je něco na skartování špatného, trestného?

  Proč tu tajnou zprávu hledaj? To nemají jinou kopii? Jihočeský generál ztratil?

  Když bude nejhůř, v redakci Respektu určitě jedna kopie bude.
  Mimochodem, už se vyšetřilo, kdo vynáší tajné materiály z BIS?

  • petrph napsal:

   A jo, tahle trapárna, ke který už se snad nikdo nehlásí.
   Ale to píšu pořád, že zveřejněná vytržená a pokroucená informace je čtenáři k ničemu, pokud si musí pracně jinde vyhledávat o co šlo a v jakém kontextu.
   Tož vězte, že cliftoni potřebujou akurát tuhle zprávu protože z ní prej chtěj snímat otisky prstů a DNA. Říkala to před pár dny Pekařová Adamová a že prej to mají média z důvěryhodných zdrojů blízkých policii (čímž jsme zase u toho Respektu).
   Ale pokud chcete další velezrádnou aférku tak na MF prý našli fotoknížku s obrázky módně oblečené Schillerové.:)))

   • Pavel napsal:

    Ph dostal hysteráček, protože hradní mafie bude popotahována. Už jsi začal vybírat na dluh šilerky za nadměrné fotky.

  • Tondach napsal:

   A ono jde o kopii? Jde o vyšetření KDO se na Hradě k té zprávě dostal! Tolikrát to bylo řečeno a pořád to někomu nedochází!
   Stejně, jako, že to nemuselo být skartováno, ale posláno do Moskvy, to taky nedochází, že ne!

   • Admirál napsal:

    Máte nějaké důkazy, že na Hradě nahlédl někdo neprověřený? Jestli máte, jděte na policii.
    Pocity v tomhle případě NIC neřeší. Jestli jsou to jen pocity, tak to celé je jen jedovatá slyna.
    Oproti tomu je naprosto jisté, že v redakci Respektu někdo do zprávy nahlédl. Pokud jste strážce zákonnosti, vrhněte se tam.

    • Dr. B napsal:

     No potencionální důkazy byly tou skartací zničeny. Proto je kolem toho takový rozruch.
     Jen pro ilustraci, jak funguje právní stát:
     1. Vznikne podezření
     2. Hledají se důkazy
     3. Proběhne nějaká forma rozhodnutí o vině (soud, správní řízení atd.)
     Na hradě skartovali něco, co skartovat dle zákona nesmí. To již samo o sobě říká, že buď mají máslo na hlavě a ničili důkazy svého protiprávního jednání, nebo je tam banda nekompetentních čučkařů, kteří tam nemají co dělat. Z toho vyplývá, že ať je to tak nebo tak, vždy je to špatně.
     Co vy na to Admirále?

     • A. S. Pergill napsal:

      Pokud je mi známo, Hrad se hájí předpisy, které tu skartaci tajných dokumentů přesně takto (jak to udělali) řeší. Originál musí mít BIS. A teprve pokud v jejím archivu není (ony se správně dávají mimo archiv jen evidované kopie), tak je to průšvih. Jakéhosi Koudelky ovšem, ne Zemana.

     • Ondrej napsal:

      no jasne ze mozne dukazy byly zniceny a o to prece slo, to je naprosto jasne, hradu opravdu nelze verit lautr nic..jsou to prolhani gauneri a zradci..meli by jit sedet vsichni..silene kde to zijeme

     • Dr. B napsal:

      To A. S. P.:
      Tuto obhajobu jsem nezaregistroval, já jsem slyšel pouze ten argument, že spis byl skartován omylem. Z toho pak musím dovozovat, že šlo buď o ničení důkazů, nebo o šlendrián. Žádná další možnost mě nenapadá.

     • Admirál napsal:

      Hledají se důkazy – zatím máte jen „sprostý podezřelý“
      Stále jen jedovatá mediální slyna.

    • Tondach napsal:

     A píšu snad o něčem takovém? napsal jsem jen, že NEJDE o nějakou kopii! příště si to laskavě přečtěte, než něco kecnete!

  • Sámo napsal:

   Jste tak hloupý, nebo jste jenom rusofil? Pro tyto přísně tajné zprávy od BIS platí ze zákona, že se s nima má nakládat přesně podle zákona, obzvláště když je prezident Zeman obklopen houfem lidí s pochybnou minulostí a bez bezpečnostní prověrky. Kdyby byl Zeman normální a v pořádku, pak by se to dalo řešit tím že tuto přísně tajnou zprávu doručí některý pracovník BIS, předá ji prezidentovi k přečtení a následně ji skartuje. Takhle, když taková zpráva leží 6 dní někde v prezidentské kanceláři, tak je docela možné, že ji vůbec nečetl a ti jeho poskoci ji zanesli přímo na ruskou ambasádu, aby si Rusové připravili právní ochranu, aby nemuseli hradit škody, které způsobili ve Vrběticích a platit odškodné pozůstalým po obětích toho výbuchu.

   • Admirál napsal:

    „aby si Rusové připravili právní ochranu, aby nemuseli hradit škody, které způsobili ve Vrběticích a platit odškodné pozůstalým po obětích toho výbuchu.“

    On už proběhl nějaký soud, který na základě důkazů odsoudil viníky, že mluvíte o náhradách škod?
    Nevšiml jsem si.

    To samé je to s Vašimi pocity ohledně poměrů v prezidentské kanceláři.

   • petrph napsal:

    Tedy nechápu proč ono „.přísně tajnou zprávu doručí některý pracovník BIS, předá ji prezidentovi k přečtení a následně ji skartuje“, podmiňujete nějakým „…Kdyby byl Zeman normální a v pořádku,“?
    To je snad věc BIsky aby tohle zařídia. I kdyby ten agent musel třeba hodinu někde čekat, než ho Zeman příjme. Copak je to řidič od PPLky, aby musel objet za odpoledne dalších 30 zákazníků? Tak to to rovnou mohl nechat Zemanovi naproti v trafice v Zásilkovně a poslat mu smsku ať si pro to zajde

 7. Ladis napsal:

  Jednou takto vychovávaní Rusové dospějí. Dospěje i naše genderově uvědomělá mládež, zpívající v německé veřejnoprávní televizi o babičce, ekologické svini. Jak by asi dopadl střet lidí, formovaných těmito rozdílnými pohledy na společnost? Jakou budou mít vůli, bránit svou zem?

  • A. S. Pergill napsal:

   Skončí jak neandrtálci (ti naši „uvědomělí“).

  • Tondach napsal:

   Nedospějí! Je to v nich snad přímo geneticky …

 8. petrph napsal:

  Upřímně řečeno, a právě z pohledu své starší generace, tak z toho co je vtloukáno ideologicky dnešním dětem do hlavy, taky nemám moc velkou radost.
  To že je učí že totalitní komunismus byl zločinný a že je potřeba proti němu bojovat, samozřejmě chválím. Akurát že a současně, ty děti už vědí, že u nás byla všelidová, vojenská povinnost zrušena. Takže ony vědí, že je na russkyj front nikdo bojovat nepožene,. takže toto riziko ani neznají. Asi si snad myslej že to jde proti Rusku vydemonstrovať nebo vytapetovat na fejsu, podobně jako slunečníky a páté pohlaví,..

  • Tondach napsal:

   Mýlíte se! Branná povinnost zrušena nebyla! Takže v nutném případě na ten russkyj front všichni od 18 do 60 let věku….

  • A. S. Pergill napsal:

   Chcete válčit s Ruskem? Tak na tři roky do zeleného, střílet, házet granáty, jezdit s tanky a dalšími vozidly, skákat s padáky atd. Buzerace 24/7. A hned by ubylo válečných štváčů.

   • skeptik napsal:

    S Ruskem nikdo jistě válčit nechce. Čím dále tím více však vychází najevo, že nás k tomu v budoucnu může Rusko donutit. To, jak se Rusko chová ke svým sousedům, je velice silná nápověda.

    • A. S. Pergill napsal:

     Rusko si nebude likvidovat zákazníky s potenciální růstem odbytu. Není Německo, které se vždy vrhalo na sousedy s vizí jejich zotročení (grýn dýl je v podstatě i o tomhle).

     • skeptik napsal:

      Rusko chce své zákazníky pouze zotročit a vnutit jin svou vůli, jako v případě bývalých socialistických zemí včetně Československa, případně jim ukrást území, jako v případě Finska, Kurilských ostrovů, Kaliningradské oblasti, Jižní Osetie, Abcházie, Podněstří, Krymu, Luhanska, Donbasu. Pokud by se Rusům to zotročení z nějakých důvodů nedařilo, budou i vyvražďovat podobně, jako to předvedli v Čečensku, případně k tomu vraždění penězi, zbraněmi a výcvikem přivedou jiné, jako to udělali v Severním Irsku začátkem sedmdesátých let, v Baskicku, v řadě zemí afrických, asijských nebo latinskoamerických.

     • A. S. Pergill napsal:

      Skeptiku:
      – Historie Kurilských ostrovů je dlouhá a v podstatě je Japonci ukradli Rusku na začátku minulého století po Rusko – Japonské válce
      – Kaliningradská oblast je naprosto legitimní kořist na Němcích
      I ty další věci jsou sporné.
      Finsko je ostudou západních velmocí.
      Vraždění v Irsku a ve Španělsku nemá s Ruskem nic společného, ani ty další africké atd. země.
      Čečenci měli smůlu, že vsadili na špatného koně: islámské teroristy, a podle toho dopadli.

     • skeptik napsal:

      Nejsem tak starý, Pergillůe, abych si pamatoval, kdo komu kdysi dávno Kurilské ostrova ukradl. Vím jen, že naposledy je ukradli Rusové Japonsku a že dodnes Japonci usilují o jejich návrat. Kaliningradská oblast je legitimní kořistí Ruska po 2. světové válce? A krádež části území Polsku na začátku 2. světové války je také legitimní válečnou kořistí? A krádež části území Rumunského také? Jak to, že žádný ze západních spojenců si žádnou část německého území po válce neukradl? Francie si pouze vzala zpět Alsasko, které jí na začátku války vzali Němci. Finsko je ostudou Sovětského svazu, který Finsko napadl a mnoho nechybělo a málem si na něm vylámal zuby. Co se týče severního Irska:
      Christopher Andrew, Vasilij Mitrochin, Neznámé špionážní operace KGB, Mitrochinův archiv, kapitola Za Andropova a po něm, vydalo nakladatelství Akademie věd ČR Academia v roce 2001, strana 382:
      Andropov váhal přijmout rizika spojená s provedením zvláštních akcí v dobách míru, po nichž při svém nástupu na místo šéfa KGB tolik volal, a tak musel tento způsob boje přehodnotit. Když znovu zvážil možnosti přímo do zvláštních akcí zapojit KGB, čím dál víc se přikláněl k použití teroristických náhradníků. První příležitosti k jejich využití přinesla nová vlna nepokojů v Severním Irsku. Dne 6. listopadu 1969 generální tajemník Komunistické strany Michael O’Riordan, veterán španělských interbrigád, předal sovětům žádost o zbraně od marxistických lídrů IRA Cathala Gouldinga a Seaumuse Costella. O’Riordan uvádí: Mezi IRA a irskými komunisty vždy existovaly více méně dobré vztahy. … Věrně poslouchají naše rady o taktických metodách používaných ve společném boji za občanská práva a národní nezávislost pro Irsko. … O’Riordan ve své zprávě pro Moskvu uvedl, ..,. že v Severním Irsku může co nevidět vypuknout mezi oběma komunitami občanská válka a že může dojít k vážným srážkám mezi britskými vojáky a katolíky. Z toho důvodu IRA žádala o zbraně. Andropov v hlášení ústřednímu výboru trval na tom, před zasláním zbraní je nutné prověřit O’Riordanovy schopnosti „garantovat potřebné utajení dodávky zbraní a zachovat tajemství o jejím původu“. Uplynulo přes dva a půl roku, než byl Andropov s oběma zmíněnými body dostatečně spokojen a dodávka zbraní se mohla uskutečnit.
      A dále na to samé téma:
      Karel Pacner, Velké špionážní operace vrcholu, konce a dozvuků studené války (1968 – 2001), vydalo nakladatelství Daranus, v Praze roku 2015, kapitola Šest kufrů vrchního archiváře, strana 284-285:

      V létě 1961 navrhl předseda KGB Alexandr Šeljepin Nikitovi Chruščovovi plán na destabilizaci západu za pomoci národně osvobozeneckého hnutí. Postupem doby získali sovětští vyzvědači za své agenty mnoho vůdců ze třetího světa, které vycvičili v sabotážích a jimiž potom manipulovali. Mitrochin jmenoval první dva vůdce sandinistů v Nikaragui, zástupce předsedy Lidové fronty za osvobození Palestiny a šéfa Irské komunistické strany.
      O jedenáct let později nařídil předseda KGB Andropov poslat Irské republikánské armádě (IRA), bojující proti britské vládě, několik lodí se zbraněmi. Po dokončení této akce kapitány těchto plavidel vyznamenali. A tisk východních zemí se nad bojovníky IRA rozplýval chválou.

      Na jiném místě se Mitrochin ve stejných souvislostech zmiňuje o Baskicku.

      V Čečensku bylo ruským vojákům zcela a úplně lhostejné, zda zabíjejí islámské teroristy nebo civilisty. Zabíjeli hlava nehlava prostě všechny a z hlavního města Groznyj udělali druhé Lidice.

     • A. S. Pergill napsal:

      Skeptiku,

      Prostě osud pohraničních a sporných území je, že v souvislosti se změnami mocenských sil mění majitele. Mezi zabráním Kaliningradu a Alsaska není rozdíl, dtto ty Kurily.
      Pokud se týká východu Polska, okupuje ho ne Rusko, ale Ukrajina. To samé se týká i kusu Československa, Maďarska a Rumunska.

      Pokud se týká těch teroristů: Tam je primární problém ten, proč Irové na Baskové povstali proti vraždícím okupantům, a pak holt brali zbraně od kohokoli, kdo jim je dal.
      Aniž bych chtěl k něčemu takovému navádět, ale pokud by IRA odpálila atomovku Hirošimského typu uprostřed Londýna, neměla by šanci dosáhnout na počet obětí známého „bramborového hladomoru“ v předminulém století. Jak jsem uvedl, není to návod k použití, ale jen srovnání, že britské panství v Irsku v podstatě lze srovnat s opakovanými jadernými údery.
      A Baskové pod španělskou vládou na tom nebyli o moc líp.

      S těmi Čečenci je problém ten, že nebojovali za národní osvobození (na rozdíl od těch Irů a Basků), ale za islám, tedy něco daleko horšího než nejhrůznější roky za Stalina. Groznyj, pochopitelně, nejsou žádné Lidice. Prostě standardně bombardované město, asi jako Bělehrad.

     • skeptik napsal:

      Od druhé světové války Pergille pohraniční území měnilo majitele tehdy, když si jej zabralo Rusko nebo Ruskem popichované a podporované Srbsko. Nikdo jiný tak nečinil. Jako normální věc něco takového může považovat pouze Pergill, Putin a Miloševič. Kaliningradská oblast před druhou světovou válkou součástí Ruska nebyla, Alsasko součástí Francie ano. To je ten velký rozdíl. V Severním Irsku a v Baskicku se nevraždilo, dokud tam nebyly Andropovem dodány zbraně. Existovala tam nevraživost, která by bez těch zbraní skončila na tom, že by si nanejvýš nějaký katolík s nějakým protestantem v hospodě dali pár facek. À propos ve svém příspěvku víše jste zcela popíral, že by z Ruska, tehdy v rámci Sovětského svazu, do Severního Irska a do Baskicka byly vůbec nějaké zbraně dodávány. Nyní tedy už tuto možnost alespoň přiznáváte. Nic jiného vám ani nezbývá, Mitrochin vás ze lži usvědčil. Větší či menší hladomory se v 19. století vyskytovaly v různých dobách v různých zemích Evropy. V 19. století nebyl hlad nic mimořádného. V Rusku, tehdy v rámci Sovětského svazu, se hladomory vyskytovaly ještě ve století 20. Od jednoho ruského spolupracovníka jsem se dozvěděl, že tam měli mít hladomor ještě v roce 1960. Islámští teroristé za islám jistě bojovali, ale proč byli bez milosti zabíjeni civilisté, kteří neměli s terorizmem nic společného a skutečně si v hloubi duše přáli jen nezávislost na Rusku? Jedině to mohlo být tím důvodem, proč byli zabíjeni bez milosti úplně stejně, jako ti teroristé. Katolíkům z IRA v Severním Irsku ten terorizmus a boj proti Británii schvalujete, ale Čečencům tu samou věc upíráte? A to britské jednotky rozdíl mezi IRA a civilisty na rozdíl od ruských vojáků v Čečensku činili. Groznyj bylo srovnáno se zemí pouze s tím rozdílem, že ty trosky na rozdíl od Němců v Lidicích nikdo nenechal odvážet někam pryč.

 9. Mirek napsal:

  Milý soukmenovče
  Domníval jsem se, že nacismus (fašismus v Itálii) je otevřená diktatura nejreakčnějších představitelů finančního kapitálu, za otevřené podpory armády, police, justice , části střeních vrstev a lumpenproletariátu. Máte v tom chaos. Když si vzpomenu na staré rodokapsy z doby protektorátu, kde byly zobrazeny německé pancéře, jak postupují před Stalingradem a srovnám s tím vaše články, vyjde to nastejno. Nové dělení světa, respektive pokusy o získání surovin a životního prostoru na úkor Ruska se zatím nekoná. Už se těším, jak naši chlapci s drdůlky hnijí v zákopech. Je reálná možnost provést test praxí a naše politiky obléci do uniforem, aby si vyzkoušeli na Ukrajině co je to válka. Určitě tak prapor omezenců, posílených novináři, uvítají.

  • A. S. Pergill napsal:

   Tohle je Stalinova definice, přednesená Dimitrovem na jednom ze sjezdů Kominterny (onehdy jsem to hledal a nepodařilo se mi najít konkrétní číslo).
   Ta definice je, pochopitelně, mimo realitu. Fašismus je levicové hnutí, které soupeří s marxismem o přibližně stejné voliče. Jeho papaláši, pokud se dostanou k moci, tak se chovají naprosto stejně, jako komunističtí. Ostatně Vůdce nebyl jen Hitler, ale říkal si tak i Stalin.

   • petroh napsal:

    No a o to prave jde.Ona dosti rozdlina definice je fasismu i komunismu jako politickych hnuti v demokraticke spolecnosti, kde si konkuruje s jinymi stranami a navic je omezena pravnim statem. A zcela rozdilna je v totalitnin state, ktery sama ovlada. To je pochopitelne nebe a dudy.Kdyz tedy navic tyhle rezimy dokazi likvidovat i vlastni lidi, pokud maji trochu rozdilne nazory..

  • Pavel napsal:

   Mirek si už plete drdůlek a kope vlastní zákop, určený proti západním imperialistům , přičemž a pergill mu k tomu kibicuje. Jen mu zapomněl sdělit, že „získávání surovin a životního prostoru na úkor RUska“ dávno probíhá, a to se souhlasem kremlu. https://www.lidovky.cz/byznys/misto-tajgy-pustina-pohostinne-rusko-by-cine-prodalo-celou-sibir.A201204_103837_firmy-trhy_tesa

 10. Mitemp napsal:

  Jestli autor článků které špiní rusko věří na karmu tak musí uznat,že národ který daroval Hitlerovi jednu z nejsilnějších ekonomik světa(motory do letadel,děla,železárny atd.) a díky tomu mohl daleko lépe a delší dobu vyhlazovat jiné národy.Tak takový národ si holt nemohl po dalších 40let rozhodovat o své budoucnosti zcela svobodně.Každý strůjcem svého štěstí.Už by měla to ukřivděnost vůči rusku přestat!!Napoleon,Hitler.Do třetice už rusko nebude mít slitování.2/3Moudrosti je být moudrý včas,aby na západ od dněpru po kalifornii nebyla jen poušť a moře.

  • Pavel napsal:

   A špinitel vlastní země mitemp je již v pozoru s ikonou covidového strašpytla puťky na hrudi nachystán přispět svou troškou učinit poušť z .. z čeho vlastně .. nejspíš ze svého bytu. Na víc by si musel puťka najít onačejšího kamaráda, jako si soudruh stalin našel kamaráda soudruha hitlera. Momentálně se nabízí jen soudruh si. Ovšem tam hrozí, že z oblasti od Dněpru po Vladivostok nebude poušť ale moře … žluté moře.

  • Tondach napsal:

   Daroval? Němci si to vzali! Stejně, jako rusáci po válce uran a fabriku na umělí benzin v Záluží! Němci si to vzali, protože před tím z nás udělali svůj protektorát, rusáci jako válečnou kořist! Válečnou kořist na osvobozeném národě?
   O šedesátém osmém ani nemluvě! O jaké ukřivděnosti vůči Rusku to blábolíte?

  • Martin Svoboda napsal:

   Váš příspěvek je zcela mimo. Československo Hitlerovi zbrojní výrobu nedarovalo. To může naspat jen „neinformovaný“ čtenář. Stejnou pomatenou logikou, by se dalo tvrdit, že Francie darovala Německu vinice a Holandsko sýr.
   Vaše vyhrožování válkou je přesně ta popisovaná ruská masírka. Úrodnou půdu najde v prázdných hlavách.

  • Pavlos napsal:

   Která přesně část toho „špinění“ byla nezasloužená?

 11. Petr Pečinka napsal:

  Děkuji pane Urbane, negativních komentářů si nevšímejte. Svět je plný tukošů. Jak dlouho to bude té naší hradní teroristické mafii procházet? To že jim tam pošleme kontrolu není řešení. Mynář spálil všechny důkazy a co se prostě dalo už po volbách. Má dlouhé měsíce na zahlazování stop. To na něj nemá BIS nic jiného? To chceme opravdu trpně čekat až do prezidentských voleb?

 12. Aleš Liber napsal:

  Smutné je, že vlastní národ (jakýkoliv) je v tom nevinně a trpí za politiku svých vůdců. Že by s tím mohli obyčejní Rusové něco udělat je iluze, to si může představovat pouze ten, kdo se již narodil do svobodného státu. Je to nemilosrdný policejní režim, založený na udávání sousedů a řízení všech aspektů života, volby jsou jen divadlo pro novináře a není to žádné tajemství. Máme dobré přátele v Rusku, to jsou normálně smýšlející lidé, kteří dobře vidí, co se kolem nich děje, ale jsou ušlápnutí tou obrovskou silou. Nemohou nic. Za skutky jejich vládce mají asi tak stejnou zodpovědnost, jak kdysi Češi a Slováci za Gottwalda… Přeji jim, i nám všem, lepší budoucnost.

  • Vlado1 napsal:

   – jaká by to prosím byla ta lepší budoucnost? Budoucnost levné pracovní síly při těžbě zdrojů bývalé vlastní země pro zahraniční kapitál, který by za tučnou provizi zorganizovali lokální gubernátoři? To už zažili za Jelcyna… No – a nějak to mnohé štěstím nenaplnilo . . . Američané se k nim po konci studené války chovali tak trochu, jako k indiánům . . . Marshallův plán pro Rusko se jaksi nekonal . . .

   • skeptik napsal:

    Rusko v devadesátých letech dostalo pomoc jak od USA, tak od ostatních západních zemí. Za to, že se tato pomoc pak v Rusku rozkradla mezi oligarchy, už nenese vinu ani USA, ani západní země. Na tom rozkradení se kromě oligarchů podíleli jak Jelcin, tak Putin. Před předáním moci Putinovi si u něj Jelcin vymohl beztrestnost, kterou od Putina dostal.

 13. Vlado1 napsal:

  Děkuji pánům Urbanovi a Hvížďalovi za sdílené video, které by mi jinak bezpochyby uniklo. Běhá jim při jeho shlédnutí mráz po zádech? Není divu.

 14. skeptik napsal:

  Pane Urbane i já si vzpomínám, jak nás učili zpívat Kámandír geroj geroj Čapájev, jen ty plynové masky jsme neměli ve třídě, ale ve skladu na chodbě. Dnešní mladí si to nejsou schopni ani představit. Ta písnička, to je síla. Dnešní Rusko už ale přece jen snad alespoň prozatím! není tak izolované od normálního světa, jako bylo za našich mladých let. Ovšem co není, může opět být.

 15. Tondach napsal:

  Kamandír byl později, napřed byla Sulika, protože ji měl rád tatíček Stalin …. „ja magilu miloj iskal …“
  nebo sborová recitace
  „od úst k ústům letí jméno,
  co lásku věší, jméjno,
  jméno jež sluncem začíná,
  jméno soudruha Stalina…“

  to už si opravdu nikdo nedovede představit a my, pamětníci už ubýváme!

  • Tondach napsal:

   samozřejmě „lásku věští“ ….ne „věší“ …:-)

   • skeptik napsal:

    Asi jsem pane Tondachu trochu mladší než vy. Já už si nevzpomínám, že bych se Suliku ve škole učil. Ale vzpomínám si na druhý chvalozpěv na Čapajeva: guljal pa Urále Čapajev gerój, on s sókolom rvalsja s palkámi na bój.

  • A. S. Pergill napsal:

   Jenže už na vojně se zpívalo (říkalo se tomu „čepobití“):
   „Komanir geroj geroj Čapajev,
   zas jeden den v p…“
   Pak se slavnostně ustřihl další centimetr z metru a šlo se spát.
   Tohle tedy já nepamatuji, ale vyprávěl mi to tatínek, který byl na vojně +- v době, do níž je zasazen děj známého románu „Černí baroni“.

 16. Guspet napsal:

  Pěkně to tam na Východě bobtná. Organizovaně, nebezpečně. Ta zmínka o Aljašce je také zajímavá. Varovné pro nás je to, že se tu projevuje už nejenom jejich „obrana“, ale i neskrývané signály o útočení. Nad tím nelze mávnout rukou.

 17. Marek Loucký napsal:

  Vtipné je, jak se Rusko pořád zaštiťuje nějakou chimérickou slovanskou vzájemností. A velice smutné je, jak spousta našinců podobným hovadinám věří.
  Civilizačně bylo Rusko vždy úplně jiný vesmír a až na druhou polovinu 20.století jsme se s ním naštěstí vůbec nemuseli potýkat. Naše historie a kultura byla vždy svázána primárně s Německem a Rakouskem. To je náš civilizační prostor, který bychom měli rozvíjet a na který bychom se měli orientovat. Po staletí tomu tak bylo. S Ruskem nás kromě společné jazykové rodiny nikdy nic nepojilo. Nábožensky, národnostně, kulturně, atd. hrajeme na úplně jiném hřišti. Všichni známe krásný a navíc smutně pravdivý Havlíčkův citát „Rusové rádi nazývají všechno ruské slovanským, aby pak mohli tvrdit, že všechno slovanské je ruské“. Jenom by si měli Rusové uvědomit, že drtivá většina území a také lidí co na území dnešního Ruska žije, nemá s ruským ani slovanským živlem nic společného. Co je slovanského na Čuvaších, Něncích, Tatarech, Komi, atd.? Co je na nich ruského? Nic. Měli pouze tu velkou smůlu, že se stali obětmi ruských imperiálních choutek. Ty jsou Rusům bohužel vlastní 🙁

  • Miroslav Štrop napsal:

   Ačkoli nejsem rusofil, přesto jsem nucen na despekt rusofoba reagovat: předně nemáte pravdu v tom, že s Rusy nemáme nic společného, resp. že Rusové nemají nic společného se střední a západní (podle vašeho názoru nepochybně vyspělejší a ušlechtilejší) Evropou. A zmiňujete etnický původ, kulturu, apod. Mýlíte se v každém svém tvrzení. Pokud jde o geny, Slované ve své praslovanské vlasti (v oblasti Visly) žili pospolu několik tisíciletí – a co je z hlediska času oproti společné prehistorii těch pár století, kdy se jednotlivé kmeny a později národy od sebe v historické době vzdálily? Dále: Rusové jsou příslušníky stejné indoevropské rodiny jako my, nebo Poláci, Němci, Italové či Britové. Proto jsou bílí jako ostatní evropské národy a dokonce mnohem častěji plavovlasí a modroocí (tedy ,,árijštější“) než Germáni (stačí porovnat s nacistickými pohlaváry včetně Adolfa Hitlera) či zbytky keltského etnika na evropském kontinentu. Stejně tak jejich psané dějiny a kultura spočívají na křesťanských základech. Vylučování Rusů z evropské civilizace je samo o sobě absurditou s ohledem na to, čím vším přispěli evropské kultuře a vědě – myslím, že přesvědčivou odpovědí na vaše tvrzení jsou například Čajkovskij, Čechov, Turgeněv, Rimskij-Korsakov, Puškin, Mendělejev, Mičurin, Koroljov a bezpočet dalších umělců, objevitelů, vědců a konstruktérů. Pokud vyčítáte Rusům imperiální minulost i přítomnost, ani v tom se nijak podstatně neodlišují například o Britů, Němců, Holanďanů, Francouzů či Turků. Jen s tím rozdílem, že narozdíl například od Anglosasů nezakládali svou koloniální politiků na genocidě či zotročování domorodých národů (viz bílí Američané ve vztahu k Indiánům, či Britové a Belgičané v Africe), ale naopak kupříkladu při dobývání Sibiře tamním kmenům přinášeli spíše dobro než zlo (školství, zdravotní péči, moderní techniku a technologie, apod.) takže zatímco například prérijních Indiánů v průběhu 19.století zahynulo více než jeden milion, sibiřská etnika naopak početně sílila, mimo jiné v důsledku lepší zdravotní péče a výživy. Jistěže můžeme, ba musíme (nejen) Rusům (protože Československo bylo okupováno všemi spojenci kromě Rumunska) zazlívat 21.srpen 1968, na druhou stranu porovnejme okupaci vojsky Varšavské smlouvy s okupací českých zemí coby následku mnichovské zrady: Sověti nikdy neusilovali o likvidaci Československé republiky a nikdy nezamýšleli zničit český národ, zatímco vámi adorovaní Němci a Rakušané právě tohle měli v plánu a nebýt vámi pohrdaných ,,Rusů“, dnes by Česká republika neexistovala a patrně by z mapy evropských národů zmizeli i Češi a Moravané – hned po Židech a Polácích. Kromě toho jste ze své paměti zcela vytěsnil neméně děsivou skutečnost: že v Mnichově jsme byli zrazeni našimi britskými a francouzskými spojenci, abychom byli na milost a nemilost vydáni nejhoršímu nepříteli, jakého kdy Češi měli – zfanatizovaným Němcům, poblouzněným šílenými vizemi jistého Adolfa Hitlera o jejich rasové nadřazenosti a o dějinném právu na dobytí životního prostoru i za cenu podmanění či vyhubení jiných národů. Pokud objektivně porovnáme to, čím se vůči nám kdy provinili Rusové, s tím, čím nám ublížili naši západoevropští spojenci či sousedé (ale z východní strany i Slováci a Poláci), pak budeme muset být vůči Rusům mnohem shovívavější.

   • Marek Loucký napsal:

    Asi nemá smysl odpovídat na všechny smyšlenky a zavádějící konstrukce, které jste ve své reakci předvedl. V mnoha případech polemizujete s něčím, co jsem vůbec neřekl, anebo se vůbec netýká tématu ani článku pana Urbana. Vaše slohové cvičení o lásce k Rusku mi připomíná školní práce, které si určitě spousta dříve narozených stále schovává někde na půdě.
    Předně, pokud řešíte genetiku, zkuste si nejdříve zapnout google a načíst si něco o mixu, který tady ve střední Evropě máme. Slované jsme asi zhruba z poloviny, spíš méně. Nekoukal jsme na Rusko, ale vzhledem k jejich imperiální minulosti a Stalinovými přesuny obyvatel si troufnu tvrdit, že Rusové budou všechno možné, jenom ne ti praví slované. Z hlediska náboženství je legrační porovnávat kohokoliv s námi, světovou špičkou mezi neznabohy 🙂 Dále, když zmiňujete vylučování Rusů z civilizace, pak to byli sami Rusové, kteří již za carských dob přejímali z Evropy pouze některé myšlenky, ale jako celek se vždy vzpírali pokroku a modernitě, které Evropou prošly v minulých staletích a které vytvořily z Evropy kolébku současné moderní civilizace. Zmiňujete velké autory a klasiky, ale to už je také nějaký ten pátek…Proč Ruzsko už tak velké klasiky třeba sto let neprodukuje? Čím Rusko přispívá k rozvoji světa? Jaké nové inspirativní myšlenky, technologie a iniciativy se tam rodí? Kromě zbraní a možná uvadajícího kosmického programu jedno velké prd. S jejich surovinovým potenciálem je to žalostný výsledek. Totální břídilové. Vaši zmínku o NEgenocidách porobených národů a importu „dobra“ považuji za špatný vtip. Nebo jste právě na halucinogenech ? O válce řeč nebyla, ale když už jste ji nakousnul, zeptám se, kdo spolu s Hitlerem válku zahájil útokem na Polsko? Jak moc tohle svědčí o slovanském „bratrství“, které Rusáci neustále omílají ? A následných skoro 50 let okupace a import totalitního režimu nepovažujete za zločin ? Na můj vkus máte hodně pokřivený obraz světa 🙁
    Rusko je země plná dobrých srdečných lidí, kteří jsou bohužel tak hloupí a politicky negramotní, že si furt nechávají kálet na hlavu svými kremelskými vládci. Je to zaostalá země bez vize a bez budoucnosti. Obrovská škoda pro všechny, zvlášť pro samotné Rusy.

    • A. S. Pergill napsal:

     Nemáte tak úplně pravdu.
     Za Jelcina,. když se uvolnily poměry, se objevily docela zajímavé technologie, které byly do té doby drženy pod pokličkou vojenského tajemství. Na náš trh se např. dočasně dostalo „hyperaktivní uhlí“, které sice drží pohromadě jako vata, ale má na gram asi o řád až dva větší aktivní povrch. Dá se používat od čištění vody filtrací až po aplikaci na nehojící se rány u pacientů (vč. bércových vředů), protože bakteriím vezme výživu a nabere na sebe i jejich toxiny, kterými se vlamují do zdravých buněk.
     A pokud se týká toho umění: Říkají vám něco spisovatelé bratři Strugačtí? Režisér Andrej Tarkovskij? Písničkář Vladimir Vysockij?
     Je vám známo, že Rusko je světová špička v cheerleaderingu (a ne USA, kde to vzniklo a je to zaintegrované do jejich kultury)?

     • skeptik napsal:

      No to je úžasné, v čem všem to skvělé Rusko předstihlo upadající USA. A není to Rusko osamoceno. Vždyť například i taková Guinea-Bissau v západní Africe převálcovala USA v množství vypěstovaných ořechů kešu! No nejsou ti Američané ubožáci?

     • A. S. Pergill napsal:

      Jenže to hyperaktivní uhlí bylo zřejmě původně vojenská technologie, možná i pro použití v kosmických stanicích. A Západ se na nic takového nezmotal, když to z toho Ruska začaly vozit české firmy, tak na to čučeli jak vyoraná myš.
      Pak jsem jasně panu Louckému ukázal, že i po umělecké stránce to Rusko nebylo tak neplodné, jak hlásá, jen se umění přesunulo mimo dohled cenzury, do žánrů, kde cenzoři nebyli tak aktivní (byť poslední román Strugackých, Kulhavý osud, mohl vyjít až po pádu Gorbačova). A na WWW Palba cz je článek, podle kterého byl I. A. Jefremov (známý spisovatel sovětské SF zavražděn sovětskou tajnou službou, protože se sovětská věrchuška poznala v postavách z jeho posledního románu „Hodina býka“.
      Ten cheerlaedering berte jako kuriositku.

     • skeptik napsal:

      Kuriositkami tu jsou vaše příspěvky. Jedna kuriositka vedle druhé.

     • skeptik napsal:

      Ještě něco pro vás, Pergille:
      Karel Pacner, Velké špionážní operace vrcholu, konce a dozvuků studené války (1968 – 2001), vydalo nakladatelství Daranus, v Praze roku 2015, kapitola Šest kufrů vrchního archiváře, strana 274:

      Vzhledem k technickému zaostávání Východu museli odborně zdatní nelegálové pronikat do řady špičkových amerických firem, jako jsou Boeing, Fairchild, General Dynamics, IBM a Lockheed, a rovněž do podniků japonských, izraelských a západoevropských. Posílali odtamtud do Moskvy vědeckou a technickou dokumentaci i vzorky nových přístrojů. Na počátku osmdesátých let bylo 70 procent zbraní východního bloku založeno na západních technologiích, ukradených vyzvědači. Přesto technická propast mezi USA a SSSR zůstávala obrovská, zvlášť v elektronice.

     • A. S. Pergill napsal:

      Skeptiku,
      v elektronice byl propastný rozdíl, daný diktátem marxistických ideologů. A zejména v její aplikaci do kybernetiky, známé buržoasní pavědy.
      V některých momentech to byla i výhoda, např. sovětská letadla měla miniaturní elektronky v ocelových pouzdrech (nikoli ve skle, jaké byly v civilu), a z toho důvodu dokázala ustát elektromagnetickou vlnu po jaderném výbuchu, zatímco elektronika založená na polovodičích se prostě usmažila. Když kdysi přeletěl jeden sovětský pilot s nejnovějším (tehdy) MIGem do Japonska, tak na to amíci čuměli jak vyoraná myš (někdy v 70. letech). Což prošlo i našimi zdroji typu časopisu Letectví a kosmonautika, kupodivu.
      A v některých případech mohlo dojít, vzhledem k velmi důslednému a dost šílenému utajování, že špióni na západě hledali něco, co v SSSR k dispozici bylo, ale ten, kdo je vyslal (nebo na dálku dirigoval) neměl prověření na té úrovni, aby se o tom výsledek sovětského výzkumu dozvěděl. V armádě se takové věci děly dost běžně.
      Jinak sověti si taky spoustu věcí dokázali koupit, třeba přes nějaké třetí státy.
      A, mimochodem, naprosto fantastickou věcí byl časopis Referativnyj žurnal, kterému americké Current Contents nesahaly ani po kotníky. Tam totiž nebyly jen seznamy článků ve vědeckých časopisech, ale krátké referáty o každém (zpravidla netotožné se souhrnem) psané lidmi, pracujícími v oboru, kterého se ten článek týkal. V řadě případů pro orientaci ten referát stačil – vím z vlastní praxe.

     • skeptik napsal:

      Ano, jistě. Jako vždy podle vás Pergille tedy západní zpravodajské služby svým vládám, prezidentům, nebo v případě Velké Británie královně, bohapustě lhaly. A vy jste je odhalil. Vy jste prostě kabrňák. Aha, vzpomínám si, jak po přeletu ruského pilota do Japonska Amíci skutečně čuměli. Čuměli, když zjistili, že Rusové mají v elektronice nejméně desetileté zpoždění. Velmi dobře si na to na rozdíl od vás pamatuji.

     • A. S. Pergill napsal:

      Skeptiku,
      jenže to „desetileté zpoždění“ způsobilo, že sovětské stíhačky by si uchovaly bojeschopnost i při jaderném konfliktu, zatímco jejich ekvivalenty v NATO by neměly šanci nastartovat a pokud by je elektromagnetický pulz od jaderného výbuchu zastihl ve vzduchu, tak by šly dolů jako kámen. Ani pilot by se nemohl katapultovat, protože se chcíplou elektronikou by to nešlo.
      A pochopitelně se jim sevřely hýždě tím tuplem, když si uvědomili, že EMP by patrně nebyl účinný ani na sovětské okřídlené rakety a snad ani na balistické. Obojí s jadernými hlavicemi, samozřejmě.Byť právě EMP (nejen jaderný) byl brán jako jeden z možných prostředků na „desorientování“ těchto střel.

     • skeptik napsal:

      Také jsem si Pergille vzpomněl, jak po přeletu ruského pilota do Japonska Amíci „čuměli“, když zjistili, že Rusové při stavbě trupů letadel používají ještě stále ocel, zatím co ti „zaostalí“ Amíci už delší dobu používali titan. Inu Pergill opět ty „zaostalé“ Amíky odhalil.

     • skeptik napsal:

      Mohu vás Pergille ujistit, že při jaderném útoku by nevystartovala ani letadla sovětská. Ať už by měla sebezaostalejší elektroniku. První by ten útok odnesli piloti.

     • A. S. Pergill napsal:

      Skeptiku,

      z hlediska NATO byl průšvih jak hrom, že sovětská stíhačka by ustála jaderný výbuch po pouhé ochraně před tepelným zářením a nárazem vzdušné vlny, zatímco US musela být chráněna ještě před elektromagnetickým pulsem, což není tak snadné a levné.
      A už pár km od centra výbuchu by sovětské stíhačky ve vzduchu přežily, zatímco ty US by šly k zemi s totálně shořelou elektronikou (na bombardérech, co bombardovaly Hirošimu a Nagasaki byly, pochopitelně, klasické elektronky)

      Doporučuji vám jako studijní literaturu knihu Williama R. Forstchena „Vteřinu poté“. Autor, krom toho, že je spisovatel, je vojenský odborník a motivaci napsání této postapo knihy (trochu připomíná Merleho Malevil, ale je méně komorní) bylo právě to, že nikdo z odpovědných činitelů nedbal (či ještě nedbá) na hrozbu EMP, která reálně nastane při jakémkoli jaderném konfliktu. V knize dokonce vyřadí v USA veškerou elektroniku a vedení na bázi kovových drátů teroristický útok.
      A to samé (možná ne tak dokonale) by udělala i nedávná sluneční megaerupce, která naštěstí Zemi tentokrát minula.

     • skeptik napsal:

      Nevěřím Pergille ani trochu vašim tvrzením, jak by ty báječné ruské stíhačky přečkaly jaderný útok. Ale kdyby se tak snad přece jen nějakým zázrakem stalo, nepřežili by jej piloti. Jsem si jist, že ani vy byste si před očekávaným jaderným útokem do takové stíhačky nesedl. A pokud byste si sedl, tak byste v ní nepřežil.

     • A. S. Pergill napsal:

      Skeptiku, na sobě nezávislé zdroje jasně uvádějí, že elektroniku na bázi polovodičů EMP usmaží, zatímco v elektronkách se jen na okamžik přeruší proud elektronů a ony se ve zlomku sekundy vzpamatují a jedou dál.
      Posádky US bombardérů ustály výbuchy nad Hirošimou i Nagasaki, aniž by měly nemoc z ozáření. A jejich letadla, podstatně méně odolná než moderní stíhačky, to přežila taky.
      Takže stíhačka s elektronikou na bázi elektronek by ustála i jadrný výbuch a posádka taky ve vzdálenosti od centra toho výbuchu, kde by následky pro stíhačku s elektronikou na bázi polovodičů byly naprosto fatální.
      A dokonce i kdyby dostal pilot nemoc z ozáření v těžší formě 1. stupně nebo ve druhém stupni, na jeho akceschopnost by to po dobu desítek hodin nemělo žádný vliv. A to je za časovým horizontem setrvání takového letounu ve vzduchu.
      I fatálně ozáření černobylští hasiči byli plně provozuschopní podstatně delší dobu.

     • skeptik napsal:

      Chcete Pergille porovnávat výbuchy v Hirošimě a Nagasaki nebo výbuch v Černobylu s výbuchy moderních atomových zbraní? Chudáčku. Porovnáváte dětskou výživu a vepřo, knedlo, zelo.

     • A. S. Pergill napsal:

      Skeptiku,
      1. V Černobylu nedošlo k jadernému výbuchu. Byl to výbuch kyslíkovodíkové směsi, která vznikla přehřátím jádra reaktoru. Průšvih byl ten, že to rozhodilo do okolí (a vypustilo do vzduchu velké množství radioizotopů s dlouhým poločasem rozpadu (kterých při výbuchu jaderné nálože vzniká relativně málo). Taky tam nedošlo k žádnému EMP.
      2. Moderní jaderné zbraně mají ráži dost často nižší než bomby proti Japonsku. Jednoduše proto, aby se zamezilo „overkillu“. Čili snaha je určitou oblast pokrýt řadou samostatně se navádějících hlavic než jednou mohutnou explozí. „Car bomba“ je prostě slepá ulička vývoje. Nicméně EMP bohatě zlikviduje polovodičovou elektroniku v okruhu desítek km, možná i dál.
      Faktem je, že SSSR měl i hlavice větší ráže, takže patrně byl s to zničit souměstí na východě USA jedním výbuchem. Proti Rusku tak velké ráže smysl nemají, města jsou tam daleko víc rozptýlená.
      Stačí pohled na mapu.

     • skeptik napsal:

      Výbuch v Černobylu jste jako příklad uváděl vy Pergille, ne já. A mohu vás ujistit, že o tom, jakou ráži použijí v jaderné válce, budou rozhodovat generálové bojujících stran. O Pergillovy úvahy se určitě opírat nebudou. To vás mohu na 100% ujistit.

    • A. S. Pergill napsal:

     Němci, i v rakouské variantě, pro nás byli prakticky vždy nebezpeční, a za celou tu společnou historii, které se tak dojemně dovoláváte, nám neudělali nic dobrého. Vždy se nad námi povyšovali (pokud to jen trochu bylo možné) a nikdy v podstatě s námi nežili, jen vedle nás. Trochu se to začalo zlepšovat v 19. století, ale ve 20. přišel Hitler a to málo pozitivního, co pár desetiletí před ním postupně vznikalo, šlo do kopru.
     Na druhé straně jsme i v tom SSSR byli bráni spíš jako něco, vůči čemu mají respekt (a někdy i komplexy). Od Svobodovců, kteří byli automaticky bráni jako gardový oddíl, až po nejrůznější spolupráce na technické i vědecké úrovni.
     Němci (ale i další západoevropané se nad nás vždy vyvyšovali, a to i v situaci, kdy toho znali a uměli méně než my.
     Známá je aféra, z doby kdy byl u nás na státní návštěvě Chruščov. Byl na exkurzi ve sklárně a viděl tam nápis vyvěšený místními politruky „Sovětský sklář – náš vzor“. On si to nechal přeložit a pak je naprosto šíleně spucoval, že přece československé sklářství je nejlepší na světě (tehdy opravdu bylo), zatímco sovětské je na podstatně nižší úrovni, a tak si mají brát vzor sověti od čechoslováků a ne naopak. Něco takového by se od nějakého představitele Německa nebo Rakouska rozhodně čekat nedalo.
     MMCH, když jsem byl kdysi dávno (na začátku Gorbačovovy éry) v SSSR na stáži, tak jsem tam se synem jedné pracovnice diskutoval o husitských válkách, o nichž se učili ve škole. Docela by mě zajímalo, jestli se o nich učí třeba malí Francouzi nebo Britové (Němci asi ano, protože od nich dostali párkrát pořádně na kokos).

     • ČERT napsal:

      K tomu poslednímu… Tak když se i u nás i za komunistů učilo i o anglo-francouzské stoleté válce, která se mj. i s těmi husitskými válkami tak nějak překrývala (a nejen kvůli Janu Licemburskému, který v ní padl), tak ano, může to být otázka… (???)
      Jinak, aspoň si myslím, že Němce bychom taky mohli prezentovat jako spíš Středoevropany než Západoevropany, že by to bylo tak nějak spíš přesnější…

     • ČERT napsal:

      Jen malá oprava k textu výše, samozřejmě „Lucemburskému“…

     • A. S. Pergill napsal:

      Obávám se, že mají dost koloniálních výbojů na to, aby ještě zařadili něco podrobnějšího o husitech. Asi to, že nějací byli, jo, ale bez dalších podrobností. A přímo za humny jim v té době probíhala reconquista, která se jich týkala daleko víc. Možná ještě Italové by mohli reflektovat, že u Prahy dostal přes šňupák Giuseppe Spano.

      Faktem je, že bylo zajímavé, že sovětské učebnice dějepisu hodnotily některé události za husitských válek jinak, než ty naše.

 18. Josef napsal:

  Za mého mládí byli novináři jedněmi z nejvzdělanějších a nejchytřejších. Kdyby tomu tak bylo i dnes, tak by možná věděli , že tento slogan vychází z říše římské. Toto heslo pak převzal výrobce jedněch z historicky nejlepších pistoli Parabellum. No a než šel do tisku výplod novinářského eléva tak prošel minimálně jednou odbornou kontrolou. Tuto kontrolu prosím nezaměňovat s kontrolou ideologickou.
  Nevím nakolik poklesla kvalita našich novinářských fakult. Z vlastní zkušenosti však vím, že kvalita žurnalistů (novinářů) poklesla dost. Pokuste se s některým zavést hovor na fejeton, sloupe či úvahu. A tihle nám budou kázat moudrosti ?

 19. Dr. B napsal:

  Myslím tím to video, chudáci děti, takhle jim vymýt mozky.

 20. Admirál napsal:

  Co by bylo špatného na neutralitě Ukrajiny zaručen USA a Ruskem?

  Zkušenosti jsou s tím dobré.

  • Ondrej napsal:

   tak to urcite nejsou..Rusko porusilo dohodu z roku 1994, kdy garantovalo ukrajine uzemni celistvost a ukrajina se za to vzdala jadernych zbrani..tutu smlouvu rusko jednoznacne porusilo pri nelegalni anexi Krymu a celkem otevrenou podporou separatistu…takze asi tak je treba se divat na „ruske“ zaruky..nemusi to znamenat nic

  • Tondach napsal:

   S Ruskem nejsou žádné dobré zkušenosti! Ta poslední je s Krymem! Ukrajina se vzdala své jaderné výzbroje za příslib dodržení územní celistvosti! A rusáci jí za to zabrali Krym!

 21. Admirál napsal:

  Vložím sem přepis vyjádření kolegy německého viceadmirála Kay-Achima Schönbacha, za který byl odvolán z funkce.

  „To, co opravdu chce (Rusko), je respekt. Chce, aby se s ním zacházelo jako s rovným. A světe div se, respektovat někoho a chovat se k němu jako k sobě rovnému nic nestojí. Takže kdybych byl požádán, dokázal bych mu poskytnout zacházení, na němž trvá a jaké si zaslouží.“
  „Rusko je starobylá země. Rusko je důležitá země. Indie, Německo – potřebujeme Rusko, protože ho potřebujeme proti Číně. Mít tuto zemi, velkou zemi, i když není zcela demokratická, na své straně jako partnera a dát jí šanci mít spolu s USA rovnocenné vztahy je snadné. A je pravděpodobné, že tak se udrží Rusko dál od Číny. Čína potřebuje ruské zdroje. A dostává je, protože naše sankce mají často opačné než zamýšlené výsledky.“

  V čem spočívá celý průšvih? Němec otevřeně mluví o budování protičínských aliancí, o tom, že Rusko je potřeba postavit proti Číně. Říká to sice Indům a snaží se využít jejich strachu z Pekingu, ale i tak. Jeden z velitelů německé armády – zcela atlantického přesvědčení – hovoří o tom, jak je pro Západ důležité odtrhnout Rusko od Číny, čili podává svědectví o boji dvou strategií mezi atlantickou elitou.
  Jedna její část, „ultraglobalisté“, se domnívá, že je třeba vyvíjet veškerý možný tlak na Rusko a Čínu a je jedno, zda budou spolu, nebo ne (a s největší pravděpodobností se podle nich spojenectví mezi Pekingem a Moskvou dříve či později rozpadne) – je třeba zesílit politiku zadržování, vždyť Západ k ní stejně nemá alternativu.

  Druhá skupina, „opatrní globalisté“, se domnívá, že současným tlakem na Moskvu a Peking Západ jen upevní jejich spojenectví a rozhodně mu nebude schopen odolat. Proto je nutné co nejdříve změnit politiku vůči Rusku, navázat s ním úzké vztahy a donutit ho zaujmout vůči Číně alespoň neutrální postoj, nebo dokonce přejít do protičínského tábora.

  Já osobně jsem opatrný globalista, navíc z Evropy, píšu to s vědomím, že by na tom Evropa mohla docela vydělat.

 22. skeptik napsal:

  Stáhl jsem si píseň zpívanou Dětským pěveckým sborem Vševelikého vojska donského a přehrál jsem ji jednomu starému pamětníkovi. Po shlédnutí videa s písní prohlásil: to mi připomíná Horst Wessel lied.

  • josef napsal:

   … no mně to zase připomnělo „lidový song“ Vlastičky Parkanové a Jana Vyčítala “ Dobrrrý den prrraporrre hvězd a prrruhů…. “ , který ale vlastně nezlidověl… Kdyby pod touto písní jako ministryně obrana pochodovala v maskáčích, tak by úspěch se dozajista dostavil..

   • skeptik napsal:

    Vidím josefe, že jste na tom mizerně i se svým hudebním sluchem.

Přidávání komentářů není povoleno