Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ilustrační foto, supermarket Lidl v Británii. Foto: Profimedia
,

Jak si Češi zamilovali kontroverzní Lidl. Řetězec ustál skandály, hlásí rekordní obraty a expanduje

Maloobchodní řetězec Lidl je i přes řadu skandálů v Česku i v zahraničí fenoménem mezi supermarkety. Pro Čechy je spolu se sesterským Kauflandem co do oblíbenosti jedničkou, zaznamenává rekordní obraty a expanduje v řadě zemí. To vše navzdory známé Černé knize Lidlu o tristních pracovních podmínkách ve firmě nebo aféře s kácením stromů při výstavbě českých prodejen.

Fantom, kmotr, či král Heilbronnu. Dnes dvaaosmdesátiletý Dieter Schwarz si vysloužil od novinářů řadu přezdívek. Zakladatel Lidlu je nejen jedním z nejbohatších Němců, ale možná také „nejzáhadnějším“ miliardářem Evropy.

Přestože s médii vůbec nekomunikuje a ve veřejném prostoru existují všehovšudy dvě jeho fotografie a žádné kamerové záběry, několik informací o něm přece jen na veřejnost uniklo.

Podle nich nežije nijak okázale. Nebydlí ve velkolepém sídle, nenosí předražené obleky, neobjíždí svět na luxusní jachtě. Žije s manželkou v rodinném domě ve 126tisícovém Heilbronnu v Bádensku-Württembersku a každý den stále dojíždí do kanceláře své společnosti v nedalekém Neckarsulmu.

Místní ho znají především jako štědrého mecenáše. Nechal opravit věž místního kostela, sponzoruje komorní orchestr, postavil v Heilbronnu vzdělávací kampus pro tisíce studentů. Většina zdejších obyvatel přitom netuší, jak Dieter Schwarz vypadá. „Místní jsou na něj velmi hrdí. Region by bez něj nikdy nebyl tam, kde je dnes. Lidé si to dobře uvědomují a respektují, že chce zůstat inkognito,“ vysvětlil Uwe Heer, šéfredaktor místních novin Heilbronner Stimme, v dokumentu, který o Schwarzovi v roce 2018 natočila televize ZDF.

Jméno za tisíc marek

Dieter Schwarz se narodil tři týdny po začátku druhé světové války, 24. září 1939. Když mu bylo pět let, jeho rodný Heilbronn byl bombardováním srovnán se zemí. Dieter se svými rodiči a dvěma sestrami přežil ve sklepě. Otec byl obchodník a po válce začínal znovu od nuly. Měl ale výhodu, know-how se v rodině předávalo po několik generací. Už Dieterův pradědeček August, narozený v roce 1836, byl majitelem obchodního domu v Heilbronnu a jedním z nejbohatších lidí v regionu.

Dieterova budoucnost byla proto jasná. Žádná dlouhá studia, na otcův příkaz se vyučil obchodníkem v rodinné firmě a roku 1963 do ní ve svých 24 letech nastoupil jako společník. Brzy se zhlédl v modelu diskontních prodejen, které hned po skončení války začala otevírat po celém Německu firma Aldi. První Lidl, který byl v podstatě kopií supermarketu Aldi, byl otevřen v roce 1973 v Ludwigshafenu.

A proč Lidl? Jmenoval se tak už společník Dieterova otce, s nímž před válkou založil podnik Lidl&Schwarz KG. Název Lidl se oběma Schwarzům líbil – bylo to krátké a úderné, jako Aldi. Na jméno ale neměli právní nárok. To se změnilo jednoho rána v létě roku 1972, kdy otec přinesl Dieterovi místní noviny. „Malíř Ludwig Lidl se v časopisu Heilbronner Stimme rozplýval nad svou vášní: Ani týden bez obrazu, někdy dokonce dva,“ popisují tvůrci zmíněného dokumentu ZDF. Dieter neváhal a malíře Lidla vyhledal. Nekoupil do něj obraz, ale práva na jeho jméno. Za tisíc marek.

Po pěti letech od otevření prvního supermarketu Lidl zůstal Schwarz na vedení firmy sám, otec zemřel na rakovinu. Impérium Schwarz Gruppe mu pomohl vybudovat manažer Klaus Gehrig, který kdysi přišel do firmy poté, co byl vyhozen z Aldi. Gehrig řídil společnost jako výkonný ředitel od roku 2004 spolu se Schwarzem až do konce listopadu letošního roku. Podle německých médií vládnul ve firmě velmi tvrdou rukou, vysloužil si dokonce přezdívku Kosatka. Se Schwarzem měl v poslední době údajně rozepře kvůli personální politice firmy.

Milionové pokuty za šikanu zaměstnanců

Za jeho působení Lidl expandoval po celé Evropě, ale také čelil řadě skandálů. Ty provázely firmu především během prvního desetiletí 21. století. V roce 2004 zveřejnil odborový svaz Verdi tzv. Černou knihu Lidlu. Autor Andreas Hamann v ní informoval o brutální šikaně zaměstnanců, nelidských metodách mobbingu a vykořisťování zaměstnanců v Německu.

Podobně děsivý obrázek Hamann vykreslil v Černé knize Evropy (Schwarzbuch Europa) v roce 2006, v níž popsal někdy až otrocké pracovní podmínky a systematické špehování zaměstnanců Lidlu po celé Evropě. Lidl získal hned v roce 2004 za ponižující způsoby jednání se zaměstnanci anticenu Big Brother Award, kterou aktivisté udělují za porušování soukromí a zneužívání osobních dat.

V roce 2008 zjistil magazín Stern, že zaměstanci byli špehováni najatými detektivy pomocí kamer v obchodech. Detektivové přitom evidovali, kdo chodí jak často na toaletu, kolik času na ní stráví, kteří zaměstnanci spolu mají intimní vztah nebo kdo je podle jejich názoru neschopný. Později se společnost všem svým zaměstnancům za tento krok omluvila dopisem, musela ale zaplatit pokutu 1,5 milionu eur.

Rok poté ale Spiegel odkryl další skandál – Lidl si vedl zdravotní dokumentaci zaměstnanců, čímž porušil zákon na ochranu osobních údajů. Za to dostal ještě na podzim 2009 další pokutu, zaplatit musel více než milion eur. Poté, co se skandály začaly projevovat na výši obratů, začal údajně řetězec měnit své metody.

Nejen potraviny, ale i likvidace odpadů

Podle agentury Bloomberg Billionaires Index je Dieter Schwarz momentálně 49. nejbohatší člověk na světě s odhadovaným čistým jměním 28,6 miliardy dolarů (k 15.12.2021). Od roku 1999 spravuje své prostředky prostřednictvím Nadace Dietera Schwarze, osvobozené od daní. Do ní převedl své podíly ve společnostech Lidl a Kaufland a rozhoduje jen o tom, jaká část jeho zisku půjde do nadace.

Skupina Schwarz Gruppe zaměstnává na půl milionu lidí ve 12 900 filiálkách ve 33 zemích včetně USA. Její celkový obrat za účetní rok 2020 dosáhl 125,3 miliardy eur. A expanduje dále. Ve Velké Británii, kde nyní provozuje zhrba 880 obchodů Lidl, chce do roku 2025 otevřít dalších 1100 prodejen. Prosazuje se i v severských zemích, švédský Lidl vykázal v posledním finančním roce nárůst tržeb o 12,8 %, oproti výsledkům za celé odvětví, které vzrostlo o 7,1 %. Od roku 2017 expanduje v USA, kde již otevřel 165 obchodů.

Společnost se v posledních letech začala zaměřovat i jiným směrem. Na konci roku 2018 převzala němecskou odpadovou firmu Tönsmeier a spojila ji s vlastní firmou na likvidaci odpadu pod novým názvem PreZero. Skupina Schwarz se tak stala pátou největší německou společností zabývající se likvidací odpadů.

Od kácení stromů ke snižování emisí

V České republice provozuje v současné době Lidl 289 prodejen a plánuje další. Jen letos přibylo 26 nových a v příštím roce má být dokončena výstavba dalších sedmi. Prvních 14 obchodů otevřel v roce 2003. Podle analýzy trhu Trend Report 2021, kterou zveřejňuje Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN), činily tržby Lidlu za obchodní rok 2020 rekordních 63 miliard korun. Podle studie Nielsen shopper trends se Lidl v roce 2019 dostal také i na první místo žebříčku oblíbenosti potravinových supermarketů.

Druhým nejúspěšnějším řetězcem v ČR je podle obratů i zmíněné studie oblíbenosti sesterský Kaufland. Za obchodní rok 2019 utržil 59 miliard. Na český trh vstoupil již v roce 1998, kdy otevřel prodejny v Kladně a Ostravě-Zábřehu. V současné době provozuje 137 supermarketů. Letos otevřel dva nové, v příštím roce mají přibýt další čtyři. Řetězec po ztrátě prvenství na žebříčku oblíbenosti vsadil na podporu místních komunit pomocí nových nápadů.

„V místech, kde působíme, budujeme u našich prodejen rovněž komunitní zahrady a hmyzí hotely,“ uvedla mluvčí Renata Maierl. Komunitní zahrady vznikly ve spolupráci s místními spolky v Kladně, Kutné hoře i v Praze, například Na Vypichu nebo v Kobylisích. První hmyzí hotel byl instalován loni u prodejny v Rakovníku.

Lidl i Kaufland také plánují už od ledna 2022 využívat 100% energie z obnovitelných zdrojů a do roku 2030 snížit provozní emise CO₂ o 80%.

Vstup Lidlu na český trh v roce 2003 přitom poznamenala aféra s pokácením či poškozením 102 stromů poblíž devíti stavenišť prodejen firmy Lidl, které by bránily výhledu na prodejnu nebo na její poutače. Pokáceny byly například dva vzácné duby v Rokycanech, stoletá lípa v Chomutově, 44 vzrostlých stromů v Kralupech nad Vltavou a další.

Účast firmy Lidl na kácení stromů se sice nepodařilo prokázat, ale občanské iniciativy následně vyzvaly k bojkotu prodejen Lidl. Ten byl ukončen smlouvou, v níž se společnost Lidl ČR zavázala k náhradě padlých stromů výsadbou nových. Tak vznikl například nový park 140 stromů v Písku, kde předtím rovněž padlo 14 stromů při výstavbě prodejny.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

106 komentářů

 1. rebel napsal:

  Obchod nic moc.U nás ho minulý týden otevřeli a není tam ani normální pivo,chleba taky nic moc,salámy a uzeniny jen balené ceny vyšší než se čekalo,takže nadále chodíme do Albertu,který je o 100 m dále.

  • DANA BÍLKOVÁ napsal:

   LIDL SE U NÁS V ÚSTÍ N.L. KRUŠNOHORSKÁ DOBĚTICE V PO OTEVŘENÍ ZA HODINU UŽ MAJÍ AKČNÍ ZBOŽÍ VYPRODANÉ PRODAVAČE NA KRÁMĚ NESEŽENE ,KDYŽ SE ZEPTÁM TAK JE VIDĚT, ŽE OBTĚŽUJI UŽ TAM NEJEZDÍM NAKUPOVAT. NEMÁM CHYTRÝ TELEFON TAK SI NEMUŽU ANI NAKOUPIT AKČNÍ ZBOŽÍ LIDL PLUS.

  • Meleswena napsal:

   Máte plnou pravdu, jediné, co mi tam chutná, jsou mléčné výrobky a pečivo.

   • Jirka napsal:

    Chutná…..,tak se podívej odkud to pochází, Polsko je ta lepší varianta.
    Ale když chutná tak prosím

    • Josef Soukp napsal:

     Maso už tam nekupuji,samé Polsko,O rybách ani nemluvím.Několikrát jsem maso reklamoval,smrdělo.Už mne nebaví se tam vracet.

     • Josef Soukp napsal:

      Lidl Karlovy Vary -Kamenná

     • Jakub napsal:

      Tak to nevim co jste tam kupoval ale LIDL HK a vse v pohode nikdy se nestalo ze by to smrdelo nebo ze by to byl blivajz ani polsko kolikrat ne ono to nechce koukat jen po cene ale i na obal co v tom je,treba ty hamabce za 69.90 kdzy je mely 85% masa a bylo to sakra znat

    • Anonym napsal:

     Jirko, ono to není vše z Polska. Pamatujete, jak paní mluvčí obhajovala, že na vajíčkách je razítko z Polska a oni tam mají napsáno že jsou z ČR ? Slepice jsou prý české, ale žijí v Polsku, protože tam mají lepší podmínky. paní mluvčí by si zasloužila metál. Vajíčka jsou tedy české.

   • Jan Hora napsal:

    Nemohu si pomoci, Lidl mně připomíná vetešnictví

  • Karel napsal:

   Do Lidlu nikdy v životě ! !

  • Rudá kůže ze Žižkova.. napsal:

   Ale albert je u nás dražší a má menší výběr..Aůe \\\lidl má během 2 hodin vyprodané akční zboží..

  • Kukuč napsal:

   Až na tu šikanu která tam je stále. Na svačinu se stopkama a měřit čas, to vám připadá také dobré. Ze zákona mám mít na svačinu klid a né se stresovat stopkama že mám ještě 2 minuty.

 2. Iva Heinzová napsal:

  Lidl Bruntál – nakupuji 3x týdně. Zboží je dostatek, kvalita dobrá. sortiment slušný.
  Prodávající hodnotím velmi dobře, ochotní, vstřícní a slušné vystupování. Ceny
  jsou přiměřené. Sortiment ovoce a zelenina je průběžně kontrolován. Všimla jsem si, že případné reklamace řeší v klidu a ochotně. Jsem důchodce a nakupuji v tomto obchodě již několik let.

 3. Radovan Reiter napsal:

  Znojmo Malá louka,bedny s nápoji samé suché listí,zaprášené.Salámy Náš kraj sice nový obal,ale pořád málo kvalitní Babiš.Ulítaná obsluha co musí být na kase ale mít zároveň doplněné zboží.Navečer unavení a z toho plyne případná neochota a neustále noví prodavači.Proč asi???

 4. Lukáš napsal:

  Moc hezký článek. Dozvěděl jsem se spoustu zajímavých věcí, a to jsem z oboru.

 5. Tom napsal:

  Lídl celkem dobrý. Výhoda že nečeká člověk dlouho u pokladen. Šikana a buzerace je dneska skoro všude. Tu samou praktiku se záchodama jak často a kolikrát za den , má i VF u Prahy. Jinak mě štve v Lídlu neustálý přispějete na děti a kolik a můžu vám to započítat. Minule sme se ptali kde něco najdem a vůbec nevěděli kde to je protože zboží často furt přesouvají po obchodě na jiný místo.

  • dan napsal:

   Fronty u pokladen jsou tradiční, stále nepochopím proč nezavedli samoobslužné. Nemají lidi, přitom se nesnaží ulehčit. Neptám se kde co je, jenom na chybějící cenovky.

 6. Tomáš Beldík napsal:

  Obdivuji každý týden akci na nové spotřební zboží, po celý rok, vlastní značky, po celé Evropě, ve velmi dobré kvalitě. To je neuvěřitelné. Jako obchodník skutečně závidím a obdivuji.

  • lopata napsal:

   jojo. Skvela nabidka kdy nektere druh zbozi jde nakoupit jenom jednou za dva mesice. Tohle je nejnechutnejsi FOMO taktika kterou jsem kdy videl a to jsem kdysi zvazoval investici do kryptomen a NFT.
   Kdyz chci zbozi tak ho on demand. Nevim proc bych mel cekat mesic na sortiment z reckeho tyden protoze marketingove oddeleni zjistilo, ze tyhle tydenni akce maji obrovske obraty. Je to marketingova manipulace a lidi si toho nejenomze nevsimaji, dokonce v tom nasli oblibu. Firma jednoduse v zakaznikovi zvysuje touhu po zbozi tim, ze omezi jeho dostupnost. A lide nakupuji veci ktere by si obycejne nekoupili a citi se pritom „exkluzivne“. Dekuji nechci

  • Josef napsal:

   No? V Německu zrovna Lidl nepatří mezi oblíbený obhod. Pokud ovšem porovnám stejný výrobek nakoupený v Německým Lidlu a v Českým Lidlu, tak zjistím, že třeba masová konzerva Tulip koupená v Německu obsahuje o 16% více masa. A tak je to se vším. Převážne žiji a nakupuji v Německu a Lidl beru jako největší nouzovku pokud široko daleko není ani Netto. Většinou nakupuji v Aldi či Edece. Větší výběr a vyšší kvalita.

   • Jakub napsal:

    Jeste pry Norma je hodne dobra ja bohuzel tu nejblizssi mam az v podebradech

   • Štefan napsal:

    Taky bych to tak zhodnotil, za mě v Německu nejlepší Kaufland a Real. Lidl v Německu nic moc, ovšem v ČR mám Lidl naopak nejraději

   • v napsal:

    To je naprosto v pořádku. My češi, máme jiné chutě než němci a proto se výrobci k našim tradičním chutím přiblížili. To je přeci skvělé, kupovat horší kvalitu za více peněz.

 7. Jiří napsal:

  Ty aféry s kácením stromů si moc dobře pamatuji. A když k tomu ještě přičtu fakt, že mají hodně mléčných výrobků z Polska, a že to jejich ovoce a zemenina je naprosto bez chuti (sklízeno nezralé a dozrávané ve skladech), tak tam nechodím (i když bych to měl nejblíž).

  • hg napsal:

   Moc nechápu co je špatného na mléčných výrobcích z Polska. Dozrávané ovoce/ zelenina je ve všech obchoďácích normální – jinak by to ani nešlo dovézt a skladovat.

  • Petr Lipavský napsal:

   Dobrý den, dnes už existují projekty, díky kterým nemusíme konzumovat podtržené ovoce ze supermarketů. Zralé ovoce můžete plošně a velmi komfortně nakoupit např. na Scuk.cz (za mě komfortněji než v jakémkoliv supermarketu nebo klasickém eshopu). A další podobné projekty jako Scuk.cz přibývají. U nás na Liberecku například Cerstvasklizen.cz. Určitě i ve vašem okolí najdete výdejní místo Scuku anebo podobného projektu. Držím palce, ať se Vám to povede.

 8. A. S. Pergill napsal:

  Některé sýry se dají, některé akční zboží
  taky. Jinak tam nechodím.

 9. Mira napsal:

  Pracuju dlouhodobě v Německu.. Aldi, Lidl..chodim tam….ale… Na pokladně se dlouho čeká… prodavačka vás vidí ale doplní zboží, pak ještě wc, zákazník až na posledním místě…většinou 3 pokladny, jede jen jedna, druhá obskládaná zbožím.. třetí se spustí výjimečně.. obslouží 3 zákazniky a opět se vypíná… Bystřice pod Hostýnem – Lidl děs… Pokladna věcné obsazená, než spustí další trvá to… dlouhé fronty jsou tam pravidlem stále se mění místo sortimentu, než najdete co potřebujete je to na dlouho.. Nejraději mám obchůdky na vsi… Jsou sice dražší, což mi nevadí, protože jsou české… V klidu si nakoupím a když už musím do velkého obchodu, tak s hrůzou a odporem… A to nechci vidět ten blázinec před svátkama.. Lidi se chovají jako by měl přijít konec světa… Úplný magoři

  • Petr napsal:

   Plně s Vámi souhlasím, ještě bych možná doplnil, že regály s akčním zbožím jsou absolutně rozházené, cenovky nejsou u zboží, pro které jsou a pokladny jedna velká katastrofa 😟

 10. Sam napsal:

  Lituji lidi, co jinou možnost nákupu nemají, i když pro následnice socialistických frontových bojovnic je přehazování textilu v regálech úžasná možnost relaxace

 11. Robil napsal:

  Kdo chce kritizovat, tak si důvod samozřejmě vždy najde. Já znám prodejny Lidl v různých regionech a vesměs se jedná o dobře vedené a zásobené prodejny. Nabízí výrobky od „ekonomických“ po prémiové. Šíře sortimentu odpovídá formátu prodejny. Článek přinesl zajímavé informace. Děkuji.

 12. Zukal napsal:

  Řetězce moc nemiluji, bohužel tam musím chodit nakupovat. Lidl je na posledním místě. Ta jejich záruka čerstvosti je k smíchu. Dost německého zboží, nějaká jejich vlastní značka.

 13. tomas napsal:

  holice

  • Tom napsal:

   Já přidám Náchod, stále překáží palety, personal neví kde co mají a co je největší
   hnus vše v igelitu . Dva měsíce zavřeno pro rekonstrukci protože neměli odpovídající
   odpadovou kanalizaci, zbytečně předlážděné parkoviště novou zámkovkou, stará
   šla do šmelcu to je hospodářství co. No a ten vzhled objektu uprostřed města no to
   je úděsné je to STODOLA které z vnitřního města vymizeli se stavbou železnice a ti
   skopčáci nám je sem opět cpou !!!!!!!

 14. lopata napsal:

  Nesnasim nakupovani v lidlu. Zbozi tam je rozhazene po cele plose obchodu. Ponozky vedle rohliku vedle tuzkovych baterii. Jeden typ zbozi na peti mistech. Jestli chci koupit alkohol, musim obejit cely obchod. Cenovky nejsou pod zbozim ale nad zbozim a zbozi je chytre umisteno aby tak aby si lidi spletli ceny. Strasny obchod, rvu si vzdycky vlasy kdyz tam vlezu

 15. Jindřich napsal:

  Prodejny Lidl hodnotím jako nejlepší v ČR. Líbí se mi i jiné druhy nabídky – elektro, oblečení, průmyslové zboží, atd. Jediné co mě štve a co zavedli poslední dobou jsou pouze jednodenní slevy na některé zboží.

  • petrph napsal:

   Pravda, jejich oslavovaný Lidl Plus nějak ztrácí v poslední době počáteční glanc. Moje maminka se taky divila proč jí u pokladny neodečítají desetikorunové slevy za výhry v lósech za minulé účtenky. No a když jsem to pak na internetu pročetl do hloubky, tak tam opravdu teď stojí „sleva pouze při nákupu nad 100 Kč..“ Što děljať 🙁

   • Miroslav Vlasák napsal:

    Nezlobte se, ale nechodím do obchodů kvůli slevám, kupónkům a podobným hloupostem. Já si tam jdu nakoupit a ne vyhrát v loterii😉

    • petrph napsal:

     Já taky ne, ale moje maminka si to hlídá a kvůli chybějící pětikoruně je schopná si jít stěžovat.
     Jo, mimochodem není sama, zrovna v Lídlu je vidět abnormální počet stěžovatelů co blokujou pokladny,
     Což je teda další mínus Lídlu, ani ty obvyklý Informace kde by lidem poradili a řešili i tyhle drobný reklamace tam nemaj, i to by asi bylo moc drahý…

 16. xell napsal:

  Však tam nechoďte když Vám vadí, tačí ty fronty od ostatních lidí… A musím říct, že pokud je zisk a vytížení prodejny dlouhodobé, tak se snaží mu ulevit (trojnásobek zamestnanců, noční směny a i 7 kamionů plných zboží denně. Už více jak půl roku potkávám 3-5 pokladních a 2-3 lidi na prodejní ploše. Navíc otevřeli další prodejnu v okolí a ještě připravují zvětšení stávající prodejny… A lidi nikdo Vám nedá slevu jen tak, tady ji máte za čas co ztrávíte ve frontě… 😉

  Takže vše závisí na tom kolik lidí chodí pravidelně nakupovat do dané prodejny. Ale pokud se nejedná o nějaký lidl, kde je vytížení občasné a zákazníci chodí nepravidelně a narázově, tak prostě není možné ekonomicky tam mít lidi aby stáli nečinní… Sám jsem dělal vedoucího u konkurence a stále musím říct zlatý LIDL…

 17. petrph napsal:

  Pravda, lidmi oblíbený herberk Lídl. Je fakt že jiný srovnatelný řetězec neklesl zatím tak hluboko, jako on aby prostě vyskladnil na prodejní plochu dlouhéé police zlevněného zboží, které zůstaly za běžnou cenu neprodejné po celé Evropě ať si v tom lidé vybírají a hrabou. A vida, ono to funguje.,

 18. Míla napsal:

  Některé komentáře zde mi připomínají, nekonečné, nenávistné, AntiBabišovské tažení proti všemu, co je pozitivní. Já sám jsem velmi spokojen s obchodem Lidl, kde jsem v součtu s Lidl-shopem utratil v listopadu 2021 za zboží asi 19 000 Kč. Chování zaměstnanců považuji za solidní, s přihlédnutím k jejich nejen předvánočnímu nasazení.

 19. Petr napsal:

  V Jaroměři stojí Lidl a Kaufland přímo vedle sebe a obě prodejny prosperují velmi dobře. Každá má něco svého a vzájemně si nekonkurují. Dle mého je radost zde nakupovat.

  • Jakub napsal:

   ono je to hlavne tim ze lidl myva sezonni zbozi nebo akce na ruzny druhy zbozi co kaufland nemyva coz je zase vyhoda

 20. Miroslav Vlasák napsal:

  Ono je velmi jednoduché nadávat na ten ošklivý hypermarket, najmě s německým majitelem a lkát nad nebohým osudem malých kramářů. Jenže není to tak jednoznačné. Lidl samozřejmě není luxusní obchod s individuálním přístupem ke každému zákazníkovi. Ovšem ne každý takový obchod potřebuje, ostatně i v Praze na Malém rynku (po Rottovi) kdysi pokus o takový luxus zkrachovat. Má, pravda, redukovaný sortiment, ale základní věci tam vždy mají a čerstvé. Ohrnování nosu nad polským původem potravin je odpusťte trochu kavárenská snobárna. O „národnostních“ týdnech se tam navíc dají např. koupit i zajímavé sýry z Francie, uzeniny a některá vína také nejsou špatná. Reklamace a vracení zcela bez problému. Když v našem městě jdu kolem malého krámu, kde mají po ránu zamíchané staré rohlíky mezi čerstvými a na pultě trochu okoralých uzenin, v regále pět cibulí a 10 mrkví, a navíc k tomu zavírají hezky v 17:00, říkám si, že vlastně nahánějí lidi do hypermarketů. Nežli riskovat, že nedostanu to co chci, tak to raději jdu ke kováři, než ke kovaříčkovi. Řekl bych ze své zkušenosti z cestování po Čechách, že jediný, kdo je schopný udržet vesnický obchod je pracovitý Vietnamec.

  • pidalin napsal:

   nebejt Vietnamců, tak už půlka z nás pomřela hlady

   • Jirka napsal:

    No a vietnamci nakupují kde? V řetězcích a pak to přeprodají s marží. Tak to trochu nechápu. Nehledě na skladování potravin to je tak na hygienu. Samo nevím jak u vás jen píši zkušenosti z Krkonoš

  • Míša napsal:

   S vaším komentářem Lidlu úplně souhlasím .. nakupují tam ráda kávu, džemy, víno, pečivo, sýry .. ostatní postřehy – Rott , Vietnamci – vidím stejně 😉

  • hans2 napsal:

   PRAVDU díš, předsedo! 😀

  • Jakub napsal:

   v tom si myslim ze LIDL nema konkurenci diky temhle tydnum jelikoz ma clovek moznost zkusit i neco novyho co se bezne koupit neda

 21. Tomáš napsal:

  S Lidlem jsem velmi spokojen nejen v ČR ( DE, PL, ES ) vše v naprostém pořádku a nikdo není neomylný!! Asi tak

 22. Charis napsal:

  Lidl chápu jako smíšenku známou z venkovských obchodů. Zcela chybí pultový prodej. Taháky z letáku jsou zpravidla první den vyprodány a týden tam mají jen díry v regálu. Jejich podivné značky jako „Pilos“ a „Pikok“ nahrazující skutečné výrobce nebudí důvěru. Zaměstnanci jsou šikanováni pomoci headsetů, které musejí mít neustále na sobě. Obchody jsou namačkány lidmi, protože své pobočky „rekonstruovali“ tím, že přidali jen další řadu nevzhledných regálů. Sardinky hadra.

 23. Vladimír napsal:

  Nikdy jsem tam nebyl a nikdy tam nepůjdu. Nejvyšší kvalita za nejnižší ceny – už to je nesmysl. Rum za 90, motorová pila za 1500, a zakončí to slovy „jednička v čerstvosti“ – čerstvá pila? čerstvý rum?
  2 bavlněná trika za 90 Korun. Kolik asi dostanou zaplaceno ti otroci co bavlnu sklidí, zpracují a ušijí ta trika? Komu z nás by se líbilo svoji práci dodávat za „super ceny“ a jakou asi „super výplatu“ bychom za to dostali?

  Všichni z nás sice dělají ovce, ale Lidl s nejvyšší agresivitou – to fakt nemám za potřebí.

  • pidalin napsal:

   Na to že jste tam nikdy nebyl toho víte docela dost co tam maj. 🙂

  • Jakub napsal:

   az na to ze tuhle metodu delaji i jiny vetsi retezce jen si davaji mnohonasobne vetsi marzi asi tak nic neni svate

 24. Jana napsal:

  Lidl v Kopřivnici – ochotní a příjemní zaměstnanci. Když je fronta u pokladny, během chviličky otevřou další. Zboží kvalitní. Někdy je brzy vyprodané zboží z letáku. Drobné bonusy, kupony. Nemám výhrady, chodím tam raději než do přeplněného Kauflandu vedle.

 25. Silvermoon napsal:

  Pracuji ve firmě vyrábějící zmrzlinové linky. Vyvážíme do celého světa. Potkávám se s majiteli zmrzlinářských firem, kteří vyrábí a dodávají zmrzlinu do celé evropy. Asi tak. Nejlepší zmrzlinu vyrábí Makedonci, jen poctivá smetana, mléko, vejce. Dodávají do Německa, Francie. Top kvalita. Zmrzlina se vaří a je to celkem těžké a složité. Mluvil jsem s jedním z nich, který se účastnil výběrového řízení na dodávku zmrzlin do Lidlu. Dostal se na 10Kč za kus, Lidl ho poslal do pr… Říkal mi, že se to nedá za ty prachy vyrobit. Vyrábí to někdo za 5Kč, místo smetany kokosový olej, který je jedovatý. TAK SI
  IDIOTI UVĚDOMTE, CO JÍTE ZA KVALITU Z LIDLU. ZABÍJÍTE SVÉ VLASTNÍ DĚTI JÍDLEM, CO BY NEJEDL ANI PES.

  • Jakub napsal:

   ono spis co neni jedovate podle tyhle uvahy pak nekoupite vubec nic protoze ve vsem neco je a bohuzel retezce toho patricne vyuzivaji a ze vymizela dvoji kvalita ?ale kdeze rekl bych ze je to jeste vic diky cenam 🙁

 26. Boleslav napsal:

  Vše je o lidech a jejich přístupu ke svěřené práci, ale to platí o každé práci. V Lidlu nakupují
  většinou vikendove mnoho let a jsem spokojen. Přikláním se pro mne nevhodné umístěným cenovkam nad zbožím, hodnotím to velmi záporné. Pokud si chcete ulevit a zanadavat, zastavte se v Normě v Sadské. Sortiment ovoce a zeleniny velmi omezen, zlatý Lidl, někdy i velká hnilobna. Prodáváne chlazené potraviny nedoplnovane a mladá prodavačka, snad je i vedoucí sprostá víc než dlaždic. To je děs. Co se týče cenové, tak Lidl je má nad zbožím, ale u Normy si si vyberete zboží volné lozene na stolech a jak idiot koukáte nad zboží ke stropu na radu panelu s názvy zboží a cenami a hledáte. Pokud se vám nezadari, tak hledáte skenr (jako v Lidlu), aby přečetl EAN a vy se dozvěděli cenu. Bohužel, takové zařízení tam není. Nakonec vyhledate obsluhu a už (s prominutím) jste tam jak dva id… a hledáte cenu zbozi. Zlaté Lidl.

 27. Jan Máca napsal:

  Lidl se změnil k lepšímu. Kvalitnější zboží, slušné ceny rychlé odbavení u pokladen. Tedy jestli nezdržují kupující. Už neplatí „Lídl je levný“ Výhoda je i menší prostory. Ne jak tesko.

 28. Jiří Plaňanský napsal:

  Nevím jak kde, ale LIDL v Sušici je v pohodě. Ochotná obsluha, poradí, ukáže když nemůžete něco najít, kvalita uzenin, masa a hlavně mléčných výrobků na dobré úrovni. To samé mohu říci i o čistotě v provozovně. Když se začne dělat fronta u nějaké pokladny, okamžitě otevírají další. Myslím si, že je to o lidech a ne o vlastním řetězci.

 29. Radek napsal:

  Ty komentáře a možná i článek jsou relevantní tak před 10 až 15 lety, ne dnes.
  V roce 2004 jsem začal v obchodě občas nakupovat (nejblíže ke kolejím) a bylo mi to celkem proti srsti, kvalita mizerná, prostředí a sortiment otřesný a očividně špatné podmínky pro zaměstnance.

  O cca 10-15 let později je to naprosto nesrovnatelné! Zaměstnanci berou téměř průměrnou mzdu (téměř dvojnásobek oproti Albertu), a že patří mezi spokojenější je vidět na první pohled (myslím, že i Lidl vyhrál nějakou cenu jako dobrý zaměstnavatel). Sortiment je vyvážený a lze najít nemálo zboží dbající na prostředí (např. čokoláda – rain forest alliance).
  Velmi dbám na složení.
  Např. málokterý obchod prodává máslové sušenky bez rostlinných olejů, tady jsou jediné dostupné čistě máslové a nestojí 50kč (dříve byly ty samé s oleji). Bio věci mají opravdu dobré (např. musli, oliváč), mléčné výrobky z podstatné části z Německa, částečně z Česka, jsou ok. Francouzské (l’aromatic) a italské sýry (parmezán) jsou nadprůměrné a za dobrou cenu (na úrovni západní Evropy, tedy levnější oproti ostatním obchodům). V obchodě nehraje žádná hudba (velké plus) a nehlásí každou čtvrt hodinu otravné slevy. Croisant je opravdu máslový a zmrzlinu bez olejů také najdete.
  Vím, že maso výběr nic moc, ale holt tam nemají řeznictví. Na druhou stranu mají občas ryby slušné kvality. Kalamata olivy jsou skvělé za ty peníze.
  Celkově je ta kvalita silně nadprůměrná a cena průměrná či velmi rozumná.
  Myslím, že se jim to daří držet díky kontrole velké části dodavatelského řetězce, nemusí tak platit extra marže výrobcům – velká výhoda.

  • Radek napsal:

   Doplňující info: Vesměs mám na mysli to lepší/dražší zboží tam a v tom je ten obchod vlastně skvělý, že si za ně neúčtuje prémiové ceny.
   Na druhou stranu, maso a potraviny pro děti opravdu ne.

   • Iron napsal:

    Podívejte se jinam a prozřete,lidl ničí vše co je mu v cestě a všichni mu jdou na ruku,zásadně bojkotuju!

 30. Mirek napsal:

  Zkusili jste někdy jít v Lidlu na toaletu? Nelze. Na to množství lidí, kteří tam nakupují, to zavání obcházením hygienických předpisů a stavebního zákona. Kdo ty prodejny kolauduje. Případně kolik si za to razítko vezme. Právníci to asi ošetřili, ale myslím, že to není správně.

  • Radek napsal:

   Nezkusili! Stejně jako v jakémkoli Penny Marketu, Bille a podobně. Nikde tam, pochopitelně, WC pro veřejnost/zákazníky není. Do obchodů totiž chodíme nakupovat, ne na WC, Na toaletu si zajdeme před tím než se z domu/práce vydáme na nákup, zkuste to někdy taky!

   • Iron napsal:

    Milujete zabalené zboží,vše s dlouhou zárukou,prosím lidl nečerství je váš

   • A. S. Pergill napsal:

    I v tom obchodě vás může přepadnout náhlé nucení. Druhá věc je, že spousta lidí nakupuje cestou z domu na chalupu nebo chatu (nebo nazpět). A pak mají jejich střívka nebo močák nárok hlásit přetlak. Jistě, mohou se stavit u benzíky. Kde mají podstatně méně zákazníků, a přitom tam ty toalety jsou.

 31. Martin napsal:

  Lidl? Co to je ? Až budou mít scan&go tak budu reflektovat. Zboží z košíku na pult. Z pultu do košíku. Z košíku do tašek. Tašku do auta. Vidíte ten opruz ???? Nakupování jak za klacka. Až budou mít tuhle službu tak nebudou nejlevnější. A budou muset více bojovat u zákazníka. Zatím profitují od konglomerátů a levné unavené a vystresované pracovní síly UA. Takže asi víte kam chodím. Nakoupím. Dávám hned do tašky kód platba kartou a odcházím. Takže Lidl ? Až budou v 21 století možná i zatočím ze silnice.

  • petrph napsal:

   To máte pravdu, to mi tam taky chybí.
   Přitom ale v jejich případě by to už nemělo být tak těžké dotáhnout do konce , protože apku v mobilech už tam mají, a ta už dokonce evidovat vybrané zboží (s kupóny) umí.
   Takže dodělat ten zbytek, aby si foťakem toho mobilu sama načítala čárové kódy v regálech, už by snad neměl být problém,.

   • Kovak napsal:

    Lidi, co blázníte? Samoobslužné pokladny např. v Tesco zásadně ignoruju. Když jdu nakoupit, tak ať si mě obchodnik prostřednictvím pokladní zkasíruje, nebudu dělat její práci! Stačí, že si zboží za pokladnou sám nakládám do tašek ve voziku. V USA by zákazníci hnali obchodníka bičem, kdyby jim nákup nenaskládala do sáčků obsluha. Samoobslužné pokladny jsou naopak jen další metodou, jak obchodník zvyšuje své zisky na úkor zakaznika, žádné dobro pro zákazníka. Kvituji pozitivně, ze tuhle blbost Lidl nezavádí.

 32. Jan jankulowski napsal:

  Já nechápu proč si na lidl někdo stěžuje.

  Když to srovnám s jinýma řetězcema tak: zákaznický servis je nejlepší ze všech řetězců, fronty nejmenší, potraviny kvalitní, maso vejce téměř výhradně z ČR, prodavačky nejochotnější. Nejsou tam samoobslužné pokladny, což za mě super, protože cesta- obsluž se sám a bude ti u toho cumět do obličeje nějaká gorila, a zavřeme skoro všechny normální pokladny mě fakt irituje.. Lidl shop další skvělá věc. Ceny diskontní, ale kvalita oděvů úplně jinde než nějaký kik&pepco atd.

  Jako nevýhody vnímám menší sortiment, data spotřeby které u masa nesedí o den dva (setkali se s tím i v nějakém testu ). Sortiment tabáku a piv nestojí tuplem za nic, stejně jako sortiment balených vod. Celozrnná rýže? Eidam 20%? Nehrozí.

  Celkové, když srovnám německé hypermarkety (lidl, kauf) a anglické jako tesco, penny Billa, tak ty anglické jsou dost tragédie. Až na Billu, s tou nemám nejhorší zkušenost, ale tam nemůžu dost překousnout jejich cenovou politiku. Německé s výtkama, ale úplně jinde. Tož tak:-)

  • Petr napsal:

   Billa a Penny jsou anglicke? Billa je rakouska a Penny nemecke. 😀

   • Jakub napsal:

    Obě sítě vlastní jeden majitel – Rewe. Billa je totéž co kaufland a Penny je konkurent pro Lidl. Supermarket vs diskont. Rewe je německá firma.

 33. Patrik Chrz napsal:

  Zajímavé – Lidl vykořisťuje, přitom je to zrovna Lidl, který způsobil v roce 2018 doslova „platové zemětřesení“ , když zvedl mzdy prodavačů z tehdejších 17 na 28 tisíc a od té doby zvyšuje další – v Praze má na prodejnách reklamy na 34 500 nástup s dalším zvýšením po roce a dvou. Takže jestli někdo vykořisťuje, tak jsou to jiné řetězce a možná právě malé obchody, které platí mnohem méně.

  Ale chápu, že spoustu provozovatelům ostatních obchodů dělá vrásky na čele, protože zvyšuje náklady v oboru.

 34. Pierre napsal:

  U nás v Havlíčkově Brodě se mě nestalo že když oslovím pracovníka takže by neporadil a i dokonce sekurita poradí ale spíš nakupuju na Lidl shop ověřená kvalitní značka za dobrou cenu.

 35. Marcela napsal:

  Bodejť by neměli tržby, roztahují se tady jak mor, každou chvíli otevírají novou prodejnu. Lidl je pomalu na každém rohu.

 36. Luboš napsal:

  Lidl v Hranicích za mě spokojenost, nakupuji zde a zatím bezproblémový market.

 37. Petra Myška napsal:

  Lidl Bohumin – nejlepsi obchod, dostatecny sortiment, rychle pokladny, mile prodavacky, pekna zelenina i vyber masa. Zadne problemy.

 38. Arnika napsal:

  LIDL = likvidujeme duby, lípy…
  U nás pokáceli spoustu krásných jehličnanů – roky jsme proto LIDL bojkotovali. Pak se objevila aféra ohledně dvojí kvality potravin – tenkrát jsme zjistili, že v LIDLu se dají koupit kvalitní německé potraviny a naučili jsme se tam nakupovat. Ale ouha, moc dlouho to nevydrželo. Sortiment, který jsme byli zvyklí kupovat, najednou začal mizet. Nahradily ho výrobky z Polska. Rozdíl v chuti i složení byl markantní. Zmizel např. německý ovocný sirup bez umělých barviv a sladidel, objevil se polský s barvičkami a jinými škodlivými éčky… Tak jsme tam opět přestali chodit, nakupujeme tam jen výjimečně pár drobností, které jinde nemají.
  Mimochodem, ty cenovky umístěné nad zbožím, to je fakt hrůza – za mě záměrné matení zákazníka.

  • Jakub napsal:

   Matení zákazníka to není. Dobře dovedu uznat, že to může být matoucí pro náhodného kolemjdoucího. Ale vzhledem k tomu, že takhle to už mají 20 let, co jsou v Čechách a kdovíjakdlouho, co jsou v Německu by se dalo spíš říct, že matoucí jsou ty řetězce, co přišly po Lidlu :). Matení zákazníka by bylo, kdyby to často měnili, nebo v každé pobočce to bylo jinak. Kamkoli půjdu do Lidlu, vždy to mají stejně. To že lidi nečtou a jen koukají na čísla není problém Lidlu, ten má cenovku označenou dobře.

 39. Jiří Marek napsal:

  Lidi využíváme. Na rozdíl od Billy v Č. Třebové mají ovoce a zeleninu vyrovnanou hned ráno a ne až v 10.

 40. Marek Šerhant napsal:

  Lidl neplatí v Česku daně, stejně jako Kaufland, snad to dohledáte ve výroční zprávě na webu. Proto tyto obchody nepodporuji.

 41. Kolder napsal:

  A nejhorší na Lidlu je ta jeho snaha o sebepropagaci stavbou dětských „Rákosníčkových“ hřišť.

  U toho Pikoku a Pilosu si člověk musí dávat pozor, aby nekoupil nějakou šmakuládu z Kostelce nebo Olmy.

 42. Martin napsal:

  Protože, nakupování nenávidím. Když už tam musím jít tak ať to trvá co nejkratší dobu.

  A teď ke stromům. Lidi co tu řešíte ? Můžete s tím nesouhlasit, ale až budete sedět v těch radách a rozhodovat o územním plánu nebo o stavebním záměru tak pak můžete něco ovlivnit. Momentálně jste jen v pozici asi takovéto. Vzorová situace: jedete si autem a najednou říkáte. je tady je nový obchodní dům nebo Market. A oni pokáceli stromy ? No to je Škoda. A to je asi tak co můžete udělat. Takže. Názory jsou potlačovány. Připomínky promlčeny. Zákony ohýbány. Ale hlavně ze tu máme Řecký týden. Hurá do rady a tlačenice.

 43. pepik napsal:

  Vše je o lidéch,počínaje manažerem,pokladní,doplnovačem zboží, ostrahou.Asi záleží na kraji odkud jsou tito zaměstnanci.Dle mého názoru by se měli ostatní řetězce přiučit.Je mi 70 let,sjezdil jsem velkou část evropy,tak mohu srovnávat.U mne je Lidl na naše poměry velice slušný obchod.

 44. Lubica napsal:

  Obchod kde nic neni to, za co se vydává. Ani voda snad není voda. Podporujme to a nic jiného nám nezbude. Kdy konečně pochopíme, že vše má svou cenu? A nevymlouvejme se, že někdo na něco nemá. Vidím vozíky plné nesmyslů.
  V tomhle obchodě nic slušného nenajdete.

 45. Jan Svoboda napsal:

  Lidl, nejodpornější socka co znám. Fuj.

 46. Alina napsal:

  S potravinami v Lidlu nemám problém. Jen mi vadí, že poslední roky se zaměřili jen na bohaté zákazníky. Jak si jinak vysvětlit, že na slevu nemám nárok, protože nemám chytrý telefon, tím kupuji zboží za plnou cenu !!! Mám st. důchod 9.999,- kč. A dost mě vadí to rozházené spotřební zboží. Lidi se v tom hrabou, padá jim to na zem, pak to hodí zpátky, div si neutřou do toho nos. Myslím, že do potravin se to z hygienických důvodů nehodí !!!!! Co na to kontroly ? Začínám se Lidlu vyhýbat………..

  • Jakub napsal:

   Jestli máte na mysli načítání kódu při placení, tak si stačí ten kód vytisknout na papírek a nechat ho načíst z něj. Za mne je aplikace v telefonu skutečně zbytečně složitá. Na druhou stranu se nedá říct, že by kvůli „nutnosti“ vlastnit chytrý telefon byl Lidl pouze pro bohaté. Dnes má chytrý telefon zhruba 90% lidí, možná víc. 10 let se nepdoávají prakticky žádné jiné. Takže z pohledu Lidlu, šetří životní prostředí, protože nemají plastovou kartičku, tím i vlastní náklady, a je to dostupné pro víc než 90% lidí. Chápu, že čistě ekonomicky jim to smysl dává.

 47. Kovak napsal:

  Mám do 10 minut jízdy autem 2 prodejny Lidl, teď přímo v našem městečku řetězec buduje novou. Dělám tam především „chlapské nakupy“, velmi ocenuji jejich nářadí a další techniku – jakožto kutil nepotrebuji bůhvíjakou životnost nářadí, ale široký sortiment a při tom nízká cena potěší. Zde zmiňovanou hrabošárnu oblečení ignoruju, ale vidím tam spoustu zakaznic, jak se v tom hledani správného kusu přímo vyžívají. Mě vyhovuje omezený sortiment Lidlu – jdu tam pro běžné zboží a najdu ho snadno, na rozdil od partnerskeho Kauflandu, který je už „moc velký“. Zaměstnanci jsou v každé prodejně jiní, to je normální – ale vždy se mi velmi ochotně snažili pomoct, kdyz jsem se na něco zeptal. Oceňuji. V posledni době mají na uchu trvale sluchátko, když se zeptám na něco, co dotyčný neví, můj dotaz řekne ostatním přes jejich komunikační systém a tlumočí mi odpověď znalého kolegy. To je velmi šikovné, žádné zmatené běhání po prodejně. Tohle jsem v jiném řetězci neviděl, Lidl je v tom v mém okolí průkopník.
  Co chválím: nedelaji problémy s reklamací – kdyz je zbozi skladem, vymění, když není (třeba zboží z minulých akcí), bez výmluv vraci peníze. Důležité je to u oblečení, protože v prodejně ho nelze zkoušet. Schovávám si účtenky od všeho a klidně mi vezmou reklamaci porouchané techniky 2,5r staré – průmyslové zboží má u nich většinou záruku 3 roky.
  K Lidlu patří i eshop a u něj mi vadí velký zlozvyk: místo kompletování objednávky pošlou zboží naněkolikrát. Teď se mi stalo, že z 1 objednavky mi přišly 2 zásilky stejný den, zbytek zboží 3.zásilkou o pár dní později. I když si účtují dopravu jen 1x, je to na zabití, člověk musi čekat doma několik dni. Tohle je v podstatě pravidlo – objednejte si kýbl s koštětem a přijdou vám určitě dvěmi zásilkami.

  • Karel Ká. napsal:

   Souhlas, ještě nikdy mi neposlali dva kusy zboží byť je mělůi skladem najednou. Minimálně musím platit jedno doběrečné navíc. Už nikdy nic nekoupím.

 48. Jan napsal:

  U nás vBřeclavi je hodně řetězcú, v každém mám to své oblíbené zboží a naopak. Lidl má u mne jedno velké plus, když se dělají fronty okamžitě posílí pokladny. Toto u žádného jiného řetězce bohužel nefunguje. Alespoň u nás.

 49. Eva K. napsal:

  To kácení stromů bez povolení si pamatuji a nikdy jim to nezapomenu.Kromě zmiňovaných míst v článku,se to stalo také v Jihlavě,kde se stavěl jeden z prvních Lídlů. To je důvod proč Lidl bojkotuji a nikdy do něj nepůjdu,ač mám dva celkem blízko a jeden u zastávky MHD,kde přestupuji z metra.
  Nejradši mám Kaufland,tam jsem spokojená se vším,ale zase je daleko,tak nejvíc chodím do Tesca a Alberta.Občas i do Billy a Delmartu.

  • A. S. Pergill napsal:

   Káceli taky stovky let staré tisy v Brně. A v jednom městě zničili hnízdiště chráněných ptáků (před pár lety info na ekolistu).
   Nicméně za ty stromy nesou IMHO naprosto zásadní vinu odpadi, co vylezli z architektury, protože právě jim ty stromy a keře vadily (při pohledu na jejich „geniální“ tuctové krabice). Je otázka, zda vykácení těch stromů neměli v podmínkách předání svého „uměleckého architektonického díla“ zadavateli.

  • Ondřej napsal:

   Víte, že majitelem Kauflandu je Lidl? 🙂

 50. Iron napsal:

  Bohužel velmi slabý výběr zboží,vše zabalené a tím pádem nečerstvé,pečivo ze zmraženého polotovaru a zničil spoustu malýck obchůdků,s různým a širším sortimentem zboží.Bohužel jdou pod cenu ostatních a bohužel u nás lidi neslyší na kvalitu, ale levnou kvantitu…….
  Chodím do českého obchodu a do Billy,kde je velmi široký sortiment a pohoda.Ptacují tam lidi a ne prodavači se sluchátkama na uších,tak takový řetězec zásadně nepodporuju

 51. Karel Ká. napsal:

  Jihočech, několikrát za sebou jsem si v Lidlu koupil dva protejnové trojhránky v ceně 9,90,- Dvakrát mi je účtovali za 16,90,- jako sýrový trojhran . Po třetí jsem si toho všiml před zaplacením, po upozornění se divili jak je to možné, nejméně týden dávali špatný kód. Pokud by jich prodali jen sto denně tak je to 700,- který ukradli lidem. Ta stovka je tak za hodinu. KONTROLUJTE VŠEHNO PŘED ZAPLACENÍM, každou účetenku, bude fronta ? nevadí otevřou další pokladnu.
  Zboží v akci v pondělí v 07.10 hodin není. To je jediné na co se dá spolehmout.O kvalitách polského jídla nemluvě. Např. Albert při využití aplikace v mobilu při placení, vrací přímo na účet 10 % z nákupu, a při nákupu nad 500,- Kč. 20%

  • petrph napsal:

   Tedy, jest mi dost nepochopitelné, jak by mohli dávat špatný kód, když u pokladny skenujou čárový kód, který jest na obalu
   Tak leda u nebalenýho pečiva, a podobně, tak to někdy pokladní „odhaduje“ podle obrázku, ale i tam by měl bejt ten kód stejnej , a zbytek už si zařizujou počítače..
   Tedy, pokud nedělaj takovou blbost jako v Penny, když si vyhlásej !mimořádnou slevu na starej chleba, takže přilepěj na ten obal ještě štítek s druhým kódem , a u pokladny potom oskanujou jeden nebo druhej…(ještě že ne oba) :))))))

 52. Andrej Stbak napsal:

  Obtezuje me sikana pokladnich, kteri maji prikazano neustale obtezovat zakazniky dotazy typu – mate Lidl aplikaci, sbirate body, chcete prispet na nemocne deti, ….
  Vyhnout se vyrobkum Agrofertu je stejne obtizne jako v Kauflandu.
  Takze si v Lidlu koupim babany a odchazim jinam.

 53. Bendžemín napsal:

  Mně se líbí ta transparentnost. Zatímco třeba nad takovou masnou visí štít s  prasečí hlavou a obuvník tam má botu, Lídl si dal do znaku pokácený strom…

 54. Tomáš napsal:

  Lidl v NMnM, přinesl velkou zmenu v zásobování a obchodu pro lidi nejširších vrstev společnosti. Je postaven na šikovném místě je přístupný. Nakupují v něm i závodníci a cinovnici , kteří závodí v SP v biatlonu a bicrosu. Otevřením tohoto velkoobchodu v našem městě byl úspěšný krok pro obyvatele a širší okolí. Zásluhu na otevření tohoto marketu a má již nežijíci starosta Sokolicek. Je postaven na místě bývalé Kadlecovy tirny a pily u nádraží.

  • Ondřej napsal:

   Nejsmutnější na tom je, že ti závodníci v Lidlu nakupují hlavně proto, že nějaké lehčí, rozumně výživově postavené jídlo jim česká restaurace nenabídne. Zkuste si dát guláš se šesti a jít na vytrvalostní závod…

Přidávání komentářů není povoleno