Jak se vyrábí nenávist, opravna justičních omylů a návod na přežití, když na vás „kleknou“
Kdo křičí, ten se uzdraví. Jak pojišťovny (ne)hradí speciální a drahé léky *** ČTK v hledáčku. Stížnosti veřejnosti jako nátlaková metoda *** Kudy na lobbing. Jen paragrafy nestačí – 25. týden roku 2019 na HlídacíPes.org.
PŘÍLIŠ DRAHÁ LÉČBA: Ministerstvo zdravotnictví připouští, že situace kolem vysoce inovativních léků i přípravků na vzácná onemocnění není vůbec optimální, respektive ji označuje za jeden „z nejpalčivějších problémů“ v systému veřejného zdravotního pojištění. Neoficiální analýza také ukazuje, že drahé a speciální léky zaplatí nemocným spíše menší pojišťovny.
Kdo je ochoten svůj případ zveřejnit v médiích, zvlášť týká-li se dětí anebo jejich matek, tomu zpravidla pojišťovna dříve nebo později ustoupí.
JAK DÁL U JUSTIČNÍCH OMYLŮ: Stará bolest českého trestního řízení, kterou je návrh na povolení obnovy procesu, má velkou šanci na vyléčení. Dosud je takové řízení v rukou soudce, který obžalovaného odsoudil – a vždy existují pochyby o motivaci takového člověka přiznat povolením obnovy svou vlastní chybu. Změnit to může nový trestní řád, na jehož přípravě se po několika letech přešlapování znovu rozeběhly práce.
ČTK POD TLAKEM: Až donedávna se stížností na to, co ČTK produkuje, či čeho si naopak nevšímá, mnoho nescházelo. Nyní jich však přibývá. Jak ostatně ukazuje i zkušenost z Rady České televize a Rady Českého rozhlasu, stížnosti veřejnosti jsou způsobem, jak dostat vedení veřejnoprávní instituce pod tlak.
PLNÝ VÁCLAVÁK JAKO ARGUMENT: Počty demonstrujících se nadhodnocují v Británii stejně jako u nás. Zbytečně. Síla demonstrace je vizuální, samotné číslo nikomu nic neřekne a je úspěch, že vůbec někdo přijde, když je dnes čas mnohem dražší než třeba v době sametové revoluce. Na rozdíl od nás ale v Británii zůstává policie stranou politických tahanic, píše Petr Bartoň.
Když říkáme 120 tisíc, říkáme snad, že třeba 50 tisíc by bylo málo, ale 120 tisíc už zásadní argument je? Jistě ne. Argument je plný Václavák.
HRA O VŠECHNO: Pokud by Hongkong přijal sporný extradiční zákon, dostal by se ještě více do područí ČLR a přestal by být posledním ostrůvkem svobody v zemi. Mnozí disidenti a novináři již Hongkong opouštějí a přesouvají se na Tchaj-wan nebo dál do zahraničí. Lze předpokládat, že po Hongkongu přijde z pohledu Pekingu na řadu právě Tchaj-wan.
RECEPT NA NENÁVIST: Profily šéfa SPD Tomia Okamury na sociálních sítích zaplavily nenávistné komentáře proti novinářce Českého rozhlasu. Následovaly po Okamurově slovním útoku na novinářku kvůli kauze znásilnění u Litoměřic. Podobné praktiky patří k základním metodám práce obchodníků se strachem. HlídacíPes.org je detailně popsal ve své poslední knize, která mapuje české a evropské populisty.
PŘEŽÍT, KDYŽ NA VÁS KLEKNOU: Firem, které dokázaly ustát neoprávněně vydané zajišťovací příkazy, není mnoho. Obchodník s kovošrotem Hopr Trade mezi ně zatím patří. Celkem čtrnáct zajišťovacích příkazů dohromady na 120 milionů korun bylo předloni soudem zrušeno. I tak se ale nad společností se skoro třicetiletou historií stahují mračna.
KUDY NA LOBBING: Stejně jako v Česku je i v sousedním Rakousku pojem „lobbista“ pro veřejnost často synonymem korupčníka. Můžou za to i kauzy z posledních dvou desetiletí, z nichž některé rakouské soudy rozplétají dodnes. Česká vláda chystá nová pravidla pro lobbing včetně zavedení veřejného registru lobbistů. Právě Rakousko ale ukazuje, že jen samotný registr nestačí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdy smí novináři demonstrovat, proč být pitomcem z davu a jak se perou dezinformátoři
Tvrdý boj o mýto, nervózní Agrofert a kdo tu vlastně vyhrál volby
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)