Jak se Piráti vracejí do 50. let, smějící se bestie vs. fake news a jak vzniká homosexualita

Napsal/a Robert Malecký 4. srpna 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Máme za sebou polovinu prázdnin. Ještě dvě tři vládní krize – a budou tu Vánoce. Pan prezident se odebral na dovolenou, odjel na ni i jeho zástupce pro věci politické poručík Ovčáček. Ještě předtím ale tento nevolený podúředník Pražského hradu povyhrožoval zvolenému premiérovi vládnoucímu s důvěrou sněmovny (ať už si o tom myslíme cokoli, je to tak), ať si moc nevyskakuje, nebo uvidí. Tolik v krátkosti shrnutí top-politiky, pojďme k méně významným podudálostem.

  • Veřejnost je pobouřena usnesením Městského soudu v Praze, který po pěti letech zastavil stíhání bývalého náměstka Vrchního státního zastupitelství v Praze Libora Grygárka. Stručně řečeno proto, že policie a Ištvanovi žalobci poslali k soudu místo obžaloby snůšku snadno vyvratitelných drbů. Když je ovšem pobouřena veřejnost, to by bylo, aby se příslušně nepobouřili i populisté.

Tak nejprve nějaká fakta: Justice v kauzách kolem pánů Janouška a Grygárka neselhala, jen přiléhavě posoudila šlendrián, který k soudu odevzdala policie a státní zástupce. Korupce je v Česku nadále nelegální. Odškodnění pro pana Grygárka je velice reálná varianta, jen nebude za korupci, ale za vláčení několikaletým neúčelným stíháním. A pak je tu slibovaná interpelace ministryně spravedlnosti. Představa právního experta (!) Pirátů Jakuba Michálka je nejspíš taková, že ministryně zvedne telefon, zavolá někam do justice a požádá o změnu rozsudku v souladu s přáním lidu a Pragováků. Taková praxe tu již byla, psala se 50. léta a říkalo se tomu politické procesy. Čili pokud si chce pan poslanec Michálek stěžovat, doporučujeme lampárnu na Hlavním, napáchá míň škody sobě i okolí.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Česká televize zjistila, že existují fake news, a rozhodla se s tím vyrovnat svým typickým způsobem: vyrobí estrádu. Do podzimního schématu zařadí „zábavnou panelovou show, ve které populární osobnosti glosují falešné zprávy z internetu a médií“ s názvem To se ví. Garantem zábavy a lidovosti budou Aleš Háma a Halina Pawlowská, čili půjde o takové Banánové chybičky.

„Cílem je ukázat, že v dnešním světě online zpravodajství a dezinformací je komplikované odlišit skutečnost od lži, pravdivou zprávu od té falešné, ale především, že můžeme brát situaci s nadhledem a pobavit se.“
(z oficiálního presskitu České televize k podzimnímu schematu, Mediaguru.cz)

No tak hurá, sranda bude. Představujeme si to asi takhle: A už nám nastupuje tým rudých. Soutěžní otázka zní: Který server spolu s kremelským tankovým generálem Zbytkem rozpoutal kauzu lithium, která ovlivnila sněmovní volby v roce 2017? Ano, správně, byl to server Aeronet! Sláva, rudí mají deset bodů, potlesk z publika. Prostě existují špatné nápady, horší nápady a pak je tu nápad udělat si z války, v níž se nacházíme a jejíž důsledky teprve naplno všichni poznáme, televizní řachandu. Gratulujeme.

  • Vyčleňuje se nám zde nová fronta disidentů. Mívá to vždy stejný průběh: Méně známý člen či příznivec hnutí ANO se x let podílí na holdingových rejích, nese spoluzodpovědnost za oblbování lidu, nakonec však vlivem různých okolností (zapuzení, odřeknutí peněz na koncertní šňůry, vykopnutí do Evropského parlamentu) prohlédne – a je za hvězdu. Poslední případ se týká čerstvé europoslankyně Radky Maxové.

„V ANO se hodnotí především loajalita, ne skutečná práce.“
(Radka Maxová pro deník Právo, 2. srpna)

Čili dobré ráno. V našem světě má samozřejmě každý na změnu názoru nárok, proč ne, nikdy není pozdě. Mělo by to ovšem mít nějakou štábní kulturu, tedy například veřejná omluva následovaná rezignací na všechny veřejné funkce, k níž paní poslankyni hnutí dopomohlo. Jinak jde samozřejmě o obyčejnou licoměrnost až zbabělost.

  • Kyprem otřásá skandál, který způsobil tamní biskup pravoslavné církve Neophytos svými slovy o „vzniku“ homosexuality.

„Homosexualita je většinou problém, který se přenese na plod, když má těhotná žena anální sex a líbí se jí to.“
(biskup Neophytos během diskuse s LGBT aktivisty, Reflex.cz, 27. července)

Věc má vývoj, kyperský ministr spravedlnosti už podle webu New York Post oznámil, že instruoval policii, aby biskupa začala vyšetřovat pro možný hate-speech. My se ovšem se záležitostí vyrovnáme poeticky, krátkou básní z Bestiáře amerického beatníka Kennetha Rexrotha (v překladu Antonína Přidala).

Sv. Tomáš Akvinský myslel,
Že supi jsou lesbičtí
A že je oplodňuje vítr.

Když hledáte fakta o životě,
Papežští intelektuálové
Mohou být velmi ošidní.

To je zhruba vše, co  pro vás tento týden máme, klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)