Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
twitterový účet Karel Havlíček,

Jak Pat & Mat stavěli dálnici, kdo je tady vlastizrádce a Zlatá bula sicilská MMXX

PSÍ UŠI. Pro samé méně podstatné události, jako jsou pandemie nebo třetí světová válka, by málem zapadlo to nejdůležitější: Andrej Babiš dal schválně 29. únor na sobotu, takže lidem vlastně jednu sobotu sebral. Mohli mít víc volna, ale nebudou. Za Kalouska by se tohle nestalo, tak sďýlejte, neš to smažou. A nyní k ostatním událostem.

 • V české realitě bývá zvykem, že se vážné a nebezpečné jevy tak dokonale mísí s bizarní směšností, že je nesnadné je od sebe oddělit. Například se stále nemůžeme rozhodnout, zda už jsme svědky nástupu fašismu, přesně řečeno jeho ekonomické korporativistické formy, nebo zda jen sledujeme další z mnoha dílů seriálu Pat & Mat se pokoušejí vládnout. Pro to druhé zde jako typický příznak máme jev zvaný superministr Karel Havlíček a jeho klony.

Sypače sypají, ostřikovače ostřikují. Ale to nám přece nemusíte ukazovat, pane Havlíčku, to přece vidíme. Jedeme dál.

Možná jim tu pravdu zatím nikdo neřekl: Ministr je člen vlády, který stojí v čele ministerstva. Obvykle to znamená, že se takový člověk obklopuje spolupracovníky zvanými náměstci a ředitelé odborů, pije s nimi kafe a společně vedou ministerstvo coby ústřední orgán státní správy. Naopak nikde není psáno, že by ministr byl dispečerem provozních útvarů údržby silnic nebo televizní rosničkou a jezdil do terénu překážet a fotit se. Hlavně se fotit. Ale říkejte to Havlíčkovi.

Vláda banality. Sněžilo a pak přestalo. Co přijde příště? Bude ministr Vojtěch asistovat u porodu? Hamáček na přepážce vydávat občanské průkazy? Provede ministr Toman jarní orbu? Již brzy na vašich přijímačích.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • Událostí končícího týdne číslo jedna by za normálních okolností samozřejmě byla mise Evropského parlamentu, která přijela prozkoumat střet zájmů premiéra Andreje Babiše. Jenže okolnosti normální nejsou, premiérův marketing nasadil vystrašení lidu nepřítomným koronavirem a média na to vděčně skočila. Hlavní účel byl splněn; europoslanecká mise prakticky nedostala v médiích prostor.

„Zdechovský a Peksa jsou vlastizrádci, měli by bojovat za české zájmy.“
(Andrej Babiš o europoslancích, kteří jsou členy zmíněné mise, Aktuálně.cz, 28. února)

Připomeneme, že fašismus zejména ve svých počátcích stál kromě ekonomické linky („Stát blahobytu“, systém korporací – co nám to jen připomíná?) i na vypjatém národovectví ve stylu „kdo nejde s námi, jde proti nám“. Nakolik jde od Andreje Babiše jen o hraniční hru s cílem zakrýt své problémy a vydávat je za národní zájem (my stále doufáme, že ano) a nakolik už vidíme neklamné znaky opakující se minulosti, necháme na posouzení laskavého čtenáře.

 • Jako další rys z minulosti budou do české státní správy zavedeny dědičné posty. Je to taková Zlatá bula sicilská 2020, která se do našeho Palerma velmi přiléhavě hodí.

„Jeroným bude vychovaný a připravený.“
(Marie Benešová v rozhovoru pro Hospodářské noviny, 27. února)

Hledali jsme v Ústavě i v příslušných navazujících zákonech, kde přesně se praví, že ministr jako orgán státní správy určuje své nástupce a stará se o jejich výchovu. Zejména nás zajímaly pasáže, které by tento akt usadily do souvislosti se svobodnými volbami. Ale nenašli jsme, nenašli. Možná jsme udělali chybu, že jsme hledali v Ústavě české, a ne třeba v běloruské.

 • Dále obrazem: Nepřítomný koronavirus nadělal v hlavách českého lidu zmatek, což se projevilo i u sloužících kolegů-editorů v redakcích. Prostě práce pod tlakem.

 • Dlouho jsme přemýšleli o tradičním „zviřátku na konec“, které by to naše povídání vhodně zarámovalo a uzavřelo. Nakonec se přihlásil bývalý senátor Zdeněk Škromach, ilustrující Hemingwayovi připisované pravidlo „Write drunk, edit sober.“

No nebudeme vás napínat, nakonec to všechno dobře dopadlo.

Tak si to užijme, klidnou mysl.

Follow @malecak

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

7 komentářů

 1. Dušan napsal:

  Pán SuperHavlíček se snaží být SuperHrdina. Letí přesně tam, kde ho všichni nečekají. Nedokážou ho pochopit, protože si ještě pamatují, že ZRADIL živnostníky a drobné podnikatele. Po jejich zádech se vyškrábal na vrchol k Andrejovi. MegaMocný Babiš se topí ve svých sr… ách a jak všichni víme, tonoucí se stébla chytá a ještě řve o poMoc. VLASTIZRADA! VLASTIZRADA!
  A Marie? Ta už na to nemá sílu, aby ho vytáhla, byť se snaží co může a nepomůže mu ani „vítězný“ 29. únor.

 2. Volby napsal:

  Na Slováky jsme se dívali jako na nedospělé bratry. Po volbách dnes mají Matoviče a Čaputovou, my Bureše a Zemana.
  Která země je na tom líp a která se od které má co učit?

  • Tondach napsal:

   Matovič se vyjádřil, že platil na Slovensku nejvyšší daně … už chybělo jen „a co jstě zbudovali vy, ani psí boudu“? Myslím, že to bude něco, jako Babiš……ale rád bych se mýlil!

 3. Jirka napsal:

  Babiš přešel z byznysu do politiky a stál se předsedou vlády ČR.Během své cesty k vrchlu provedl jistě mnoho nefér věcí a není to správné.Položme me si otázku.Kdo z podnikatelů v 90kách to nedělal?Ti dnes podnikatelé dnes mlčí a s největší pravděpodobností volili a stále volí napůl mafiánskou stranu ODS (alespoň dříve).Babiš se místo dalšího skrblení odevzdal do služeb státu-což je pro člověka jeho typu spíše očistec.Obdivuju jeho pracovní tempo.Místo toho si mohl užívat svých pěněz a strávit podzim života v přepychu.Takže,co mu můžem dále vytýkat.A kdo nesouhlasí, ať jde volit někoho jiného.To je demokracie.

  • Oskar (hanák z Hané napsal:

   Jaké podnikatele máte na mysli? Odkdy je rozkrádání uznáno za počestné podnikání?

 4. Tondach napsal:

  Ten koronavirus seslalo Babišovi samo nebe …. už se nemluví o jeho problémech!

Přidávání komentářů není povoleno