Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Já ty mrtvé viděl, s demagogy nemá cenu ztrácet čas, říká vyšetřovatel válečných zločinů

Dopady fake news jsem zažil na vlastní kůži, vím, co umí vyvolat kompletně vyfabulované zprávy, že se kvůli nim lidé dokážou zabíjet. Proto se i dnes obávám toho, jak nekriticky konzumujeme informace, říká český kriminalista, který zatkl prvního válečného zločince z války v bývalé Jugoslávii.

Vladimír Dzuro budí respekt: vysoký chlap, hlava do hola, široká ramena a pevný stisk ruky. Zkušený kriminalista a první Čech, který v minulosti působil jako vyšetřovatel při Mezinárodním trestním tribunálu pro bývalou Jugoslávii, má o čem vyprávět.

Války a světská spravedlnost

Dzuro vyšetřoval pachatele vražd, mučení či znásilňování za války v bývalé Jugoslávii, především na území Chorvatska a Bosny a Hercegoviny, mluvil se svědky, byl u vykopávání mrtvol z masových hrobů, shromažďoval důkazy proti válečným zločincům a osobně je i zatýkal.

Fotogalerie
(upozorňujeme, že některé záběry jsou drastické)

O svých zážitcích a zkušenostech Dzuro napsal knihu Vyšetřovatel, s podtitulem Démoni balkánské války a světská spravedlnost. Česká verze má již třetí dotisk, a kniha nově vychází v angličtině ve Spojených státech.

„Už probíhá předprodej, i když oficiálně bude vydána až 1. listopadu. Představovat ji budu nejprve v Londýně,14. října, o dva dny později v Haagu, kam přijdou i kolegové z bývalého ICTY – Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii. Další bude 29. října v New Yorku a 20. listopadu ve Washingtonu DC,“ vypočítává Dzuro.


Rozhovor s Vladimírem Dzuro přinese HlídacíPes.org ve čtvrtek 10. října.


Vrchol policejní kariéry

Přiznává, že mu psaní knihy pomohlo vyrovnat se s tím, co vše jako vyšetřovatel válečných zločinů v bývalé Jugoslávii viděl a zažil. Proto také zdůrazňuje, že s lidmi, kteří například popírají, že se stal masakr v Srebrenici (kde srbské jednotky pod vedením generála Ratka Mladiće v roce 1995 postřílely na osm tisíc mužů a chlapců, bosenských muslimů), nemá cenu diskutovat.

Já jsem ty mrtvoly viděl, mě nikdo nepřesvědčí, že je nepovraždili. Jestli se někdy vynořil živý někdo, kdo původně figuroval na seznamu mrtvých, je to logické, protože při popravách se nepořizovaly žádné seznamy a někomu se podařilo utéct. Když mi někdo bude tvrdit, že holocaust nebyl, že se masakr v Srebrenici nestal, tak to je zbytečný rozhovor a vzájemně zabitý čas,“ říká Dzuro.

Právě tento český vyšetřovatel měl klíčový podíl na úspěšném zatčení vůbec prvního válečného zločince z bývalé Jugoslávie, někdejšího starosty Vukovaru Slavka Dokmanoviće. To ostatně považuje i za vrchol své policejní kariéry.

„Když se to povedlo, bylo to obrovské osobní zadostiučinění, byl to ale i zlom v tom, že se skutečně začali zatýkat váleční zločinci. Vydáno bylo sice na sedm desítek zatykačů, ale zatčený nebyl do té doby nikdo. Prokurátorka vyjadřovala nespokojenost a hrozilo, že tribunál vyšumí do ztracena. Zatčení Dokmanoviće to zlomilo,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Vladimír Dzuro pracoval jako vyšetřovatel Mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii devět let, až do roku 2004. Nyní vede kancelář Úřadu pro vnitřní záležitosti OSN v New Yorku, obdobu generální inspekce vyšetřující například případy korupce, sexuálního zneužívání a dalších deliktů na misích OSN i uvnitř OSN.


Názory Vladimíra Dzuro vyjádřené v tomto textu (a v rozhovoru, který bude publikován ve čtvrtek 10. října) jsou osobními názory a jako takové nemusí nutně odrážet oficiální politiku nebo postoje Organizace spojených národů, popřípadě Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

16 komentářů

 1. Dušan napsal:

  Ano a souhlasím s panem Dzuro. Je skvělé, že Hlídací pes připomíná tyhle světové osobnosti.
  Akorát nechápu České voliče co zvolili nejvyššího demagoga do nejvyššího čela České Republiky, na základě lží a překrucování faktů! Snad fanatismus?

  • petrph napsal:

   No pokud se správně pamatuju, tak sám Ústavní soud konstatoval, že předvolební sliby politiků a politických stran nejsou potom právně vymahatelné..
   Tudíž, s tím že Vám všechny politické strany a jejich politici budou před volbama lhát a demagogicky překřikovat ty ostatní, se halt musíte smířit..Ale to zase není takové zlo, a za 4 roky si můžem zvolit jiné.
   Horší je,, že když si přečtete v Zákonu o policii ČR a Trestním řádu pravomoce policistů a policejních vyšetřovatelů, tak jsou mnohem větší a zasahují brutálně do ustavních práv a svobod občanů Kdybych dal příklad, i policista Vás může zadržet bezdůvodně na 48 hodin. A pro policejního vyšetřovatele zase není tak těžké Vás dát zavřít do vyšetřovací vazby třeba na 2 roky , než se vůbec dostanete k soudu. Takže proto je asi lepší že pan Dzuro dělal kvalitně policejného vyšetřovatele, než politika.. Nebo naopak,,

 2. vala napsal:

  Jestli ten pán také viděl zavražděné Srby v srbských vesnicích kolem Serbrenice ?

  • Školník Vláďa napsal:

   Budeš se divit, ale viděl. Kup si knihu a tam se to dovíš.

   • nováček napsal:

    Kniha vyjde až 1. listopadu 2019. Vraždění se konalo na obou stranách, ve Srebrenici Srbům asistovali příslušníci niziozemské armády, tak je to více ve světě známo.

    • skeptik napsal:

     Pokud jsem dobře pochopil článek, pak 1. listopadu vyjde anglická verze knihy. Ta česká už vyšla.

  • Vladimir napsal:

   Dobry den, ano videl jsem zavrazdene lidi ze vsech etnickych skupin v byvale Jugoslavii. Vite, ze neni vubec dulezite jestli ten zavrazdeny je Cech, Slovak, Chorvat nebo Srb? Je to proste zavrazdeny clovek, uplne stejny clovek jako jste vy, nebo ja, nebo treba Vasi nebo moji rodice. Je velmi smutne, ze jsme si zvykli delit zavrazdene lidi podle jejich nabozenstvi, barvy pleti, nebo narodnosti. Verte mi, ze kdyz se podivate do masoveho hrobu, tak nepoznate jake narodnosti jsou ti zavrazdeni. Co se stalo v Jugoslavii je tragedie pro vsechny narody, ktere tam ziji. Pratelsky Vladimir

 3. Vladimir napsal:

  Prilis mnoho nahromadene nenavisti a vybuch kotle kde vsichni prikladali pod kotel, tedy i my.

  • Dušan napsal:

   Po bitvě je každý generál. Česká republika potažmo NATO hasila pod kotlem, takže nepřikládala. Pokud si dobře vzpomínám, tak bombardování Bělehradu přinutilo Srby k jednání o zastavení bojů v Bosně Hercegovině. (Sarajevo, Serbenice, Mostar atd). Ale možná se mýlím?

 4. Pavel napsal:

  Proč dodnes nebyl odsouzen žádný z bosenských vrahů Srbů, mezi které patřil i plukovník Orič, který je plně zodpovědný za masakry Srbů v okolí Srebrenice, který hrdinsky utekl, i když měl vojenskou převahu před blížícími se srbskými jednotkami? Proč nebyl odsouzen, ale osvobozen, protože svědci jeho činů jaksi záhadně zmizeli. Tomu se říká spravedlnost – jednostranná a dle potřeby. Taky jsem tam toho hodně viděl, byl jsem tam jako novinář

  • Holandští důstojníci měli zajistit, aby v utečeneckém táboře v Srebrenici nebyli zbraně a neformovaly se tam výpravy na vraždění Srbů v okolí, Místo toho kupovaly mladé chlapce na adopci buzerantskejm párům v Holandsku. Orič verboval do svých band bojovníky od 15 let – to je u muslimů dospělej muž, který je nadřízen své matce. Proto také byli popraveni jenom muži od 15 let, žádné děti.

  • skeptik napsal:

   A jak byste chtěl Pavle odsoudit někoho bez svědků a bez konkrétních důkazů, pouze na základě řečí jedna paní povídala? I kdyby ta paní, co povídala, měla pravdu, tak na základě fám a řečí soud nikoho neodsoudí a odsoudit nemůže. Dodejte soudu věrohodné svědky a všechno bude jinak.

 5. petrph napsal:

  Sice současně vyjadřuji obdiv k odvaze i reputaci pana Dzura, leč bohužel nemohu souhlasit s tézemi uvedenými v úvodu článku . To totiž vůbec není rozpor mezi realitou a jakýmisi fakenews – to je totiž rozpor mezi faktickou realitou a právnickou a justiční pseudorealitou. Mimochodem, pokud si tu knihu chce někdo koupit, ať nečte můj poslední odstavec – prozrazuji tím vyvrcholení celého děje – protože to není autorská nuance, ale historický fakt který lze rovněž snadno dohledat.
  Samozřejmě že věříme panu vyšetřovali jeho otřesná fakta spojená s  vykopávání mrtvol z masových hrobů , shromažďoval důkazy proti válečným zločincům“. Jenomže toto vlastně vůbec právnické justici nestačí – ta totiž dává právě zatčeným a obžalovaným právo popírat a lhát o své vině všemi možnými prostředky a podávat všechny možné právní i formální stížnosti, žádosti, a odvolávání k dalším soudům. A ve většině případů jim toto i soudci povolují /(i když je takové stížnosti mohou zamítnout), takže tyto případy se pak vlečou řadu let, a konečné rozhodnutí už vůbec nezáleží na důkazech viny, ale na jakési nepatrné právnické fomalitě, s jejímž výkladem si nemůže být nikdo jist, a celá důvěra justice a soudů tím padá.
  Tím se bohužel dostáváme k závěru procesu s panem Dokmanovićem. On totiž vůbec nebyl odsouzen – v přísně střeženém objektu vězení (kde ho ještě měl každou půl hodinu kontrolovat strážný) , spáchal sebevraždu. Jestli už chcete hledat podklady k fakenews, lze začít právě od tohoto „nešrastného“ a nejustičního konce…

 6. Evropan napsal:

  S komunisty je každá diskuse zbytečná

 7. Kuba napsal:

  Ve Srebrenici byli srbskou armádou zabiti muži. Islamistické úderky s profesionálními teroristy z celého světa (řada z nich se profilovala už v Afghánistánu a později působili třeba v Čečně, nebo i řadách IS) vraždili všechny včetně žen a dětí. Ne nadarmo chodily v poslední době z Bosny informace o tom, že tam mají islamisté výcvikové tábory a rekrutují lidi do IS. Neobhajuji zločiny žádné ze stran, ale ta nevyváženost mi prostě vadí. Podle našich „objektivních“ médií všude vraždili a prováděli genocidu Srbové, ale je zajímavé, že etnicky vyčištěné jsou dnes pouze historicky srbské oblasti- není to trochu rozpor???

  • ČERT napsal:

   No, rozpor…(???) Podívejte se, za druhé světové války taky „všude vraždili a prováděli genocidu Němci“, a jak jsou dnes od nich vyčištěné naše Sudety, polské Slezsko, Východní Prusko… Nehájím tady nějaké vlastní stanovisko, ale stačí vzpomenout, jak naše média prezentovala akci chorvatské armády, která v roce 1995 vyhnala srbské obyvatelstvo ze Slavonie (Krajiny)… Ne, že by to vyloženě chválila, ale měla pro to prostě omluvu, když to srovnávala s osudem německého obyvatelstva v dotyčných regionech v roce 1945…

Přidávání komentářů není povoleno