Italové zadržení kvůli vraždě novináře: v obýváku parkují Ferrari a podporují vládní Smer

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 3. března 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Slovenská policie zadržela sedm Italů, o kterých zavražděný novinář Ján Kuciak psal, že mají kontakty na italskou mafii a že jsou napojeni na slovenské politiky. I když je policie postupně opět propustila, HlídacíPes.org zjišťoval, co je to za muže a čím se chlubí.

Vražda slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové otřásla nejen Slovenskem. O události informovala zahraniční média, vzpomínkové akce za zavražděnou dvojici se konají po celé Evropě.

Necelý týden po objevení jejich těl informovala slovenská policie, že v souvislosti s vyšetřováním vraždy zadržela sedm mužů, a v jejich sídlech provedla domovní prohlídky.

Ačkoliv policie nezveřejnila celá jejich jména, HlídacíPes.org se podařilo všechny identifikovat. Jde o lidi, o kterých Kuciak psal a spojoval je s kalábrijskou mafií.

Na policejní stanici se ocitli Antonino Vadala, jeho bratři Bruno a Sebastiano, a také jejich bratranec Pietro Catroppa. Dále pak byli zadrženi bratři Diego a Antonio Rodá a Pietro Cinnante.

Jeden ze zadržených Antonino Vadala začal na konci loňského roku podnikat také v Česku.

Hlavní klany

Všichni pochází z Itálie a na Slovensku vlastní řadu firem především zaměřených na zemědělství a energetiku.

Právě klan Rodů a Vadalů tvoří jádro italských rodin, které nyní ovládají velký podíl zemědělského byznysu na východním Slovensku, o kterém Kuciak psal.

Luxusní Ferrari zaparkoval Diego Rodá v obýváku. Zdroj: Twitter

Podle jeho zjištění tři firmy rodiny Diega Rody získaly například v letech 2012 až 2017 státní dotace 8,3 milionu eur (přes 210 milionů korun)

Kromě jejich původu, rodinných pout a společného byznysu, na který se zaměřil zavražděný novinář Kuciak, je spojuje také jejich slabost pro luxusní auta.

Minimálně dva z Italů vlastní drahé vozy Ferrari. Například Diego Rodá (62) si v roce 2015 pořídil unikátní vůz LaFerrari, kterých bylo vyrobeno pouze 499 kusů, a jehož cena se odhaduje na 35 milionů korun.

Rodá si tento unikát zaparkoval přímo v obýváku svého luxusního domu v Michalovcích. Ještě týž rok jej pak při neurvalé jízdě v centru Budapešti naboural.

Na sociálních sítích se pak chlubí ještě dalšími třemi kousky rudých Ferrari, které parkuje v garáži svého luxusního sídla. Na Slovensku vlastní Rodá tři společnosti, ve třech dalších je jednatelem. Současně vlastní také firmy v rodné Itálii.

Napojení na italskou mafii či slovenské politiky Rodá odmítá.

Fanoušek Bersluconiho a Trumpa

Podobně jako Rodá i Antonino Vadala (42) byl ve slovenských médiích zmiňován v souvislosti s nadstandardními kontakty na vlivné politiky. Kuciak ve svém textu také zmiňuje, že Vadala stanul kvůli údajné spolupráci s mafií na začátku tisíciletí před soudem v Itálii.

Podle OCCRP policie v Itálii označila Vadalu za možného překupníka drog, který nahradil dopadené členy gangu kalábrijské mafie ‚Ndrangheta. Informace údajně pocházejí z policejního vyšetřování pašování kokainu tímto kartelem z Latinské Ameriky do Itálie.

Podle slovenských novinářů měl Vadala kontakty i na slovenské politiky, v minulosti byl partnerem současné hlavní poradkyně slovenského premiéra Roberta Fica Márie Troškové.

Oblíbené FB stránky A. Vadaly. Zdroj: Facebook

Ostatně svojí náklonností k Ficovi se ani nijak netají na svém nezabezpečeném facebookovém profilu.

Z něj lze vyčíst, že má v „oblíbených“ řadu místních organizací vládního hnutí SMER, stejně jako profil Roberta Fica či slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka nebo ministerstva školství.

Zajímavé je, že „lajknul“ také stránky proti Ficovi – antiFico, či Červená Ficovi. Jako oblíbené označil také další politiky, kteří působí v Michalovcích.

Vadala je také fanouškem Silvia Berlusconiho, Donalda Trumpa a jeho ženy Ivany. Stejně jako Rodá i on má slabost pro luxusní auta, je i milovníkem černých koní Cavalli.

Na Slovensku nyní vlastní dvě firmy, v dalších čtyřech je jednatelem, v minulosti ale působil ve více než třiceti slovenských společnostech. Na konci loňského roku koupil také českou firmu a přejmenoval ji na Vadala Group CZ.

Stejně jako jeho dva bratři Bruno (40) a Sebastiano (45) má trvalé bydliště ve stejném domě v Trebišově.

O působení Bruna toho nelze z otevřených zdrojů mnoho zjistit, nicméně Sebastian Vadala je slovenské policii dobře znám – v minulosti byl obžalován z vydírání, soud jej ale nakonec osvobodil. Sebastiano nyní vlastní dvě slovenské společnosti.

Romanzo Criminale

Do hledáčku policie se společně s Vadalovými dostal i jejich bratranec Pietro Catroppa (26), který s bratry Vadalovými bydlí na stejné adrese v Trebišově. V současnosti vlastní na Slovensku pět firem a v jedné je jednatelem.

Pietro Catroppa. Zdroj: Facebook

A stejně jako jeho bratranci i on má rád luxusní vozy Ferrari a na Facebooku lajkuje vládní SMER, ale také různá kasína či herní a noční kluby.

Zajímavostí je, že jako jediný film, který na Facebooku označil jako oblíbený, je italský Romanzo Criminale pojednávající o vzestupu a pádu nechvalně proslulého římského gangu.

Právě Catroppa převzal firmu GIA Management, kterou založil Antonino Vadala s Ficovou asistentkou Troškovou.

Sám také vlastní firmu Prodest, ve které byl v minulosti společníkem bývalý poslanec SMERu a současný šéf krizového řízení a bezpečnosti státu na Úřadu vlády SR Viliam Jasaň.

Podle slovenského deníku SME právě tuto firmu v minulosti monitorovala slovenská tajná služba SIS.

Praní špinavých peněz?

V zájmu policie se ocitli ještě bratři Diega Rody Antonio (58) a Pietro Cinnante (54). Oba podle obchodního rejstříku bydlí v paneláku a vlastní jednu, respektive dvě slovenské firmy.

Zřejmě i oni jsou fanoušky luxusních vozů, na rozdíl od Diega Rody se ale Cinnante na Facebooku chlubí pouze fotkou Ferrari pořízenou na veletrhu.

Nicméně všichni zmínění lidé se stali součástí vyšetřování zavražděného novináře Jána Kuciaka. Ten ještě před svou vraždou stihl v souvislosti se zmíněnými italskými klany otevřít otázku praní špinavých peněz jako „hlavní podstaty podnikání italské mafie v zahraničí“.

Hlavní důkaz, že by někdo ze zmíněných aktérů na Slovensku pral špinavé peníze, už nestihl najít. Z dokumentů, které Kuciak a kolegové shromáždili, vyplývá, že podstatná část kapitálu pocházela z Itálie.

„Antonino Vadala například figuruje na Slovensku v několika soudních rozhodnutích, z nichž vyplývá, že dostal na ruku peníze od lidí z Itálie. Ti se shodli na tom, že peníze dali Vadalovi v hotovosti, protože to tak požadoval,“ uvádí Kuciak ve svém posledním – kvůli jeho vraždě nedokončeném článku.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)