Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Slovenský premiér Robert Fico oznámil, že vláda vypsala odměnu milión eur za relevantní informace, které povedou k dopadení pachatelů vraždy novináře Jána Kuciaka. (ilustrační foto)
European Council on Foter.com / CC BY-NC-SA, zdroj

Zavražděný novinář Ján Kuciak. Útoků na novináře přibývá, úkladná vražda je však extrém

Čeští novináři vyjadřují soustrast rodinám a všem blízkým zavražděného investigativního reportéra serveru Aktuality.sk Jána Kuciaka i jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Připojují výzvu k vypátrání zločinců, ale také k zajištění bezpečí lidí pracujících v médiích.

Níže uvedený text zformuloval Nadační fond nezávislé žurnalistiky, připojila se k němu řada českých novinářů včetně členů redakce HlídacíPes.org:

Vyjadřujeme touto cestou upřímnou soustrast rodinám a všem blízkým zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka i jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Během několika měsíců je to již druhá vražda investigativního novináře v Evropské unii. Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar prohlásil, že vražda Jána Kuciaka nejpravděpodobněji souvisí s jeho investigativní prací.

Útoky na novináře a jejich slovní napadání kvůli jejich práci jsou útoky proti svobodě slova. Jejich vraždy kvůli práci jsou pak holým barbarstvím, které nesmí být v demokraciích chápáno jako tiše přijímané riziko povolání. Připojujeme se proto k výzvám slovenských kolegů a spolu s nimi věříme, že slovenská policie udělá všechny potřebné kroky nejen k vypátrání zločinců, ale také k zajištění bezpečí lidí pracujících v médiích.

Za server HlídacíPes.org a Ústav nezávislé žurnalistiky dodáváme:

Ryba smrdí od hlavy. Zastrašování nepohodlných novinářů i celých nezávislých žurnalistických projektů, organizovaný tlak na jejich donátory, či vulgární urážky a útoky na mravní integritu novinářů. Rozdělování novinářů na ty žádoucí a na ty nežádoucí…

Toho jsme svědky dnes a denně i v Česku.

V čerstvé paměti je fyzický atak na novináře, který měl na svědomí příznivec Miloše Zemana. Kritičtí novináři jsou především Hradem a premiérem v demisi vykreslování jako nepřátelé světlých dnešků i zítřků.

To vše vytváří podhoubí, ze kterého mohou vyrůst i myšlenky na likvidaci nejen ekonomickou, ale i fyzickou. A je logické, že první na řadě vždy budou investigativní novináři a novinářky.

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

11 komentářů

 1. jan rich napsal:

  Jsem znechucen,že se taková vražda může udát v demokratickém státě.Ale pro vás,novináře,musí být potěšující,že slovo je silnější než smrt.Jen si přeju,abyste si byli vědomi do jaké říše spodiny společnosti vstupujete.Je nemilosrdná a nad životem je jí vždy peníz.

  • Weber napsal:

   > byli vědomi do jaké říše spodiny společnosti …… <, tak nám prozraďte, koho tou spodinou myslíte ( nebo již víte), ať aspoň já vím, na koho si dát bacha.

 2. Arbitr napsal:

  Vražda je vražda ! Bohužel často se setkáme s rozsudky cca 15 let a propuštěním po polovině, respektive dvou třetinách trestu. Osibně se domnívám, že normální by měl být nejvyšší trest a výjimečně, opradu jen výjimečně, trest nižší. Byli zavražděni dva mladí lidé a zatím nevíme proč. Jasné je to jen politikům a novinářům – i když jde o možný, pravděpodobný motiv – pokud se dostal k Italsko-slovenské cestě peněz z fondů EU a možná, že i k systému jejich přidělování na základě nějakých vazeb??? To je samozřejmě opět spekulace, ale závažnost činu může souviset se závažností zjištěných skutečností….i dále než na Slovensko.
  Co je otřesné ? Hysterické reakce, které nám říkají, že loupežná vražda důchodkyně pro její důchod ve výši pár set EU je „NORMÁLNÍ“, vražda manžela či manželky kvůli milence-milenci je „LOGICKÁ“ a vražda obchodního partnera nebo konkurenta pro zisk je „OBVYKLÁ“ ! Takže není vražda odporná a neomluvitelná VŽDY? Nejsme si, alespoň „jako“ před zákonem rovni a nemáme „jako“ stejná práva? Takže ano, jde o hnusný zločin – ale i novinář je občan, jako my ostatní a zdá se mi, že pokud je zavražděn „jen člověk“ – rodič, partner, podnikatel – tak se to prostě stává, ale novinář je něco víc. Buďme lidé a nehrajme si stále na plebs a celebrity! Odsuzuji každý násilný čin a vraždu bez pardonu! Kohokoliv.

  • TomasK napsal:

   Máte pravdu. Proč by měl mít novinář větší cenu než jiný člověk?
   „Lidí je na světě jako sr.ček,“ říkával poručík Hamáček.

 3. Jarda napsal:

  Probůh, prosím všechny portály na Seznamu, vyhazujte příspěvky, kde je třeba jen jedno hrubé slovo, jsem přesvědčen že ta hrubost i vůči např. prezidentovi nebo vůči jakémukov politikovi i nepolitikovi, nesmí být tolerována, ani naší herecké havlérce nesmí procházet vulgární napadání našich představitelů, jakékoliv hrubé napadání k o h o l i v, ať politiky, novináře, moderátory…., protože mnozí pak zřejmě mohou nabýt dojmu, že můžou všechno a nejsou schopni rozlišit, kde je nějaká hranice.

  • PM napsal:

   Jardo Jardo,
   náš slušný pan Prezident je tím vzorem, slušnosti? Ten nastavuje hranice?
   A cenzura bude opravdu přínosem? Cenzorem bude kdo? Ovčáček?
   Ale máte pravdu už se to blíží. Vás voličů toho správného řešení je mnógo.
   Čest práci soudruzi.

  • Weber napsal:

   Jardo, jste jak malý jarda, to co žádáte po Seznamu je buďto legrace, nebo opravdu žádáte omezení svobody slova, což legrace není! To by jste mohl za chvíli požadovat zákaz vtipných bonmotů o likvidaci novinářů, občanech – idiotech, novinářské žumpě a pod., bez ohledu na to, kdo takto vtipný je, nebo to jednání omlouvat opilostí bonmotéra a pod. Musíte být odolný a svobodu slova naopak hájit, i když souhlasím, že něčí sprostota může být významnější, než sprostota nějakého nemytého bezdomovce, tedy může být špatným příkladem.

 4. Pochybovač napsal:

  V souvislosti s vyšetřováním vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky mě zaráží, s jakou rychlostí je pozornost veřejnosti směrována na italskou mafii, bez ohledu na to, že italská mafie už dávno není tím, čím kdysi bývala a bez ohledu na to, že Ján Kuciak je pro italskou mafii jednak příliš bezvýznamný a jednak příliš daleko na to, aby mohl být v centru její pozornosti. Ostatně pokud vím, tak na článku o vyvádění evropských peněz italskou mafií z východního Slovenska Ján Kuciak teprve pracoval a článek měl být teprve uveřejněn. U nás i na Slovensku sice mnohem více než mafie italská řádí různé mafie východní, které mohly mít na likvidaci nepohodlného novináře zájem mnohem větší, ale přesto první podezření, které se po vraždě slovenského novináře v médiích objeví, padne na mafii italskou. Není to poněkud zvláštní?

 5. Weber napsal:

  Trochu konspirační teorie neuškodí, tak začnu konspirovat. Zdá se mi že, R. Ficovi a jeho pevnému stranickému jádru zvoní hrana, neboť těch průšvihů má neurekom. Podpora ve společnosti mu vytrvale klesá, naposled sestavil vládu s odřenýma ušima a pochybuji, pokud by byly nějaké předčasné volby na Slovensku, že by pokračoval v socialistickém „řádění“. Myslím, že ta mafiánská poprava novináře vykoná ve Ficově budoucnosti ámen. Možná jeho přítel M. Zeman proto váhal s kondolencí v souvislosti vraždy J. Kuciaka, neboť dumal (pokud neměl kocovinu), zda je chytré hlásit se k padlému vládci. Já osobně si myslím, že v té likvidaci J. Kuciaka něco pořádně smrdí, stačí se dívat na obličeje vládních protagonistů a Fica samotného, jejich hysterická prohlášení a pod. Nejlépe vyniká obličej „oprděného“ policejního prezidenta. Nápadná je reakce s oním milionem odměny, to mi připomíná pana Čanigu z lihové mafie, konce známe, ona půvabná nejvyšší poradkyně pana Fica – (Mata Hari) M. Trošková ( Nečas – Nagyová?) a pod. Z celého vládního „představení“ účasti je zřejmé, že oni páni cítí, že lítají v pořádném průšvihu a nepočítám, že budou v zametání stejně úspěšní, jako jeho předchůdci s památnou „Gorilou“. Otázkou je, zda „toho“ už mají občané Slovenska dost, neboť pokud porovnáme trend s naší současností u nás, tak nevím, nevím! R. Fico má dnes problém hlavně s tím, že v minulosti projevoval moc hlasitě svou aroganci a nenávist k médiím, dost podobná situace v případě našich vládců a bude u něj platit – moc psů, zajícova smrt – !. Co se týká sdělovaných podezření ze strany slovenských médií na adresu Smeru (Fica), jako těch co mají prsty v likvidaci novinářů (i těch zatím živých), tak nepochybuji, že mají dobré informace a jak zní jedno francouzské přísloví – není kouře bez ohýnku – Je otázkou, jak vše dopadne. Držím bratrům Slovákům palce!

 6. petrph napsal:

  Tato další oběť organizovaného zločinu si zaslouží vysokou úctu.
  Ovšem, na straně druhé – je nutné si uvědomit, že toto není pouze – důsledek mediálních ataků politiků (protože to že jsou tyto skupiny v tvrdém rozporu je principem demokracie). Ale mnohem více současné právní liberalizace zločinu, neboli – jak je i zde v článcích na HP vysvětlováno, maximální ochrana práv pachatelů až do nejmenších formalit. A touto cestou rozhodně nelze boj s organizovaným zločinem vyhrát. Spíše ho naopak legitimizovat jako nedílnou součást společnosti.
  Ostatně – je to krutý paradox, právě nyní, v době zveřejnění zpráv o vraždě Jána Kuciaka vyšel na aktualne.cz právní článek pana docenta Koudelky
  http://blog.aktualne.cz/blogy/zdenk-koudelka.php?itemid=31118
  Kde je s maximální právní erudicí vysvětlováno že právě v případě organizovaného zločinu (dokonce v příkladu přímo uvedeno „zaměřeného na ovlivňování svědků) je nutno zcela striktně formálně rozlišovat mezi „Organizovanou zločineckou skupinou“ a “ „organizovanou skupinou (zločinců) . Přičemž rozdíly – jak v trestu, tak i vyšetřování mohou být nemalé – jak v článku zmíněno.
  Být to v jiném čase, asi by i právní experti zde na HP zaplesali… ale nyní?

Přidávání komentářů není povoleno