Investor Brůna: Začalo velké přerozdělení bohatství. Většina chudne, hrstka bohatne
KOMENTÁŘ. Zvykli jsme si na jistoty. Na jistou práci a většina i na slušný příjem, na jistou dovolenou. Zvykli jsme si s jistotou plánovat. Běžné domácnosti i velcí investoři. Nemovitosti s jistotou zdražovaly, a kdo koupil, neprohloupil – pokud se tak nestalo s hypotékou na doraz. S jistotou teď ale víme, že jistoty jsou fuč.
V menších okresech padají hospody, pekárny, padá lecjaké podnikání. „Proč se mám tady trápit s enormními náklady a lidmi, kteří nechtějí dělat ani za 40 tisíc čistého? Třeba jako teď jedna servírka si radši jen vezme peníze z kasy, nechá dojemný vzkaz, a zmizí. Zavírám to, a budu školit kuchaře na profesionální hrnce u zavedené firmy. Padesát hrubého. A mám to jisté,“ říká kuchař a majitel pronajaté restaurace nedaleko Sedlčan.
Zajistit se, to je teď nejčastější přání domácností. Z červnového průzkumu agentury STEM vyplynulo, že v brzké zlepšení situace týkající se inflace nevěří 82 procent lidí. Čtyři pětiny občanů začaly šetřit a omezovat své potřeby, dvě třetiny se obávají chudoby.
Co se to teď vlastně děje s penězi? Málokdo má teď starosti o to, co se děje na světových finančních trzích, jenže to má dopad na to, jak si budou stát naše investice či úspory. Tučné výnosy nejsou nikdy na věčné časy.
Na druhou stranu, kdo tvořil v časech hojnosti nadprůměrné rezervy, může teď za stejné peníze koupit třeba o třetinu více stříbra, o čtvrtinu více akcii či téměř trojnásobek více bitcoinů než před půl rokem. Teď je, z pohledu investorského, doba k nakupování. A to ty nejlepší nákupy ještě přijdou.
Uzávěry a válka
Poslední dva roky přepsal covid-19 fungování světa a všeho, na co jsme byli zvyklí. Covid-19 a uzávěry zasáhly ekonomiky po celém světě a narušily dodavatelsko-odběratelské řetězce.
V únoru letošního roku přišla ruská invaze na Ukrajinu, což mimo jiné drasticky zvedlo ceny energii. Přišla nejvyšší inflace za několik desetiletí. Centrální banky po celém světě začaly zvedat úrokové sazby, což vyvolalo obavy z recese. Aktuální kroky Fedu (centrální banky USA) ovlivňují světové finanční trhy. Zároveň je očividné, že na vlně zdražování se mnozí obchodníci ještě přiživují více než je zdrávo…
- Akcie časem půjdou zase nahoru
Akciový trh v USA byl v první půlce letošního roku ve znamení silných výprodejů. Index Nasdaq za leden až červen klesl o rekordních 29,5 procenta. Dow Jones oslabil o 15,3 procenta, nejvíce od roku 1962. S&P 500 pak ztratil 20,6 procenta, nejvíce od roku 1970.
Akcie se mají kupovat, když je zle a padají. Nikdy v historii netrvalo déle než 20 let, než se akcie vrátily zase na maxima a smazaly předchozí ztráty. Index S&P 500 dosahuje od roku 1945 průměrného ročního výnosu 11 % p.a.
- Kaleidoskop devizových trhů
Euro oslabuje, americký dolar je nejsilnější vůči euru za posledních 20 let.
Rostoucí ceny energií a jejich možný nedostatek vyvolávají obavy z recese a energetické krize v eurozóně. Poptávka po bezpečných aktivech vyhnala dolar na nová dvacetiletá maxima.
- ČNB intervenuje proti oslabení koruny
Česká koruna za prvních šest měsíců vůči euru mírně posílila, a to především díky několikanásobnému zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou.
Přibližně od druhé poloviny května je ale kurz koruny stabilní, jelikož ČNB svými intervencemi uměle kurz koruny posiluje a nedovoluje jí oslabovat. Slabší koruna by totiž komplikovala ČNB postup proti inflaci.
- Lesk drahých kovů
Cena zlata padá, protože Fed zvyšuje úrokové sazby a posiluje USD. Zlato se obchoduje kolem 1750 USD za trojskou unci, což je o 300 USD níže než historické maximum z března letošního roku. Stříbro se dostalo pod 20 USD za unci a je tak na dvouleté minimální ceně.
Korunový investor však takový pohyb nezaznamenal, protože pokles ceny drahých kovů je částečně kompenzován posílením dolaru vůči české koruně.
Jak se chovají drahé kovy, je patrné z následujícího srovnání. Cena jedné unce zlata činila před válkou na Ukrajině (22. února 2022) 44 800 Kč. V březnu, po vypuknutí konfliktu, byla nejvyšší cena 53 000 Kč (8. března). Unce zlata nyní stojí kolem 47 500 Kč. Kilogram stříbra stál před válkou 27 500 Kč a v březnu se dostal na 33 000 Kč (8. března). Cena 1 kg stříbra je nyní 26 000 Kč.
- Kryptoměny
Investoři začali kvůli obavě z recese vybírat peníze z rizikovějších aktiv, a to silně ovlivnilo kryptoměny. Některé populární kryproplatformy pozastavily výběry. Bitcoin, což je asi jediné krypto, které stojí za malou hru, se propadl pod 19 000 USD. Z 66 000 USD v loňském roce.
Nejít s davem
Vzhledem k tomu, že centrální banky bojují s inflací, Čína bojuje s virem a krize na Ukrajině pokračuje, existuje vysoká pravděpodobnost dalšího poklesu trhů. ČNB zvyšuje sazby, to má vliv i na úročení vkladů. Už lze uložit u bank za více než 5 % ročně. Ale inflace je okolo 20 % ročně, reálně tedy chudneme, máme-li úspory na účtu.
Jedno je jisté: poklesy trhů přerozdělují bohatství. Deset procent investorů bohatne na úkor ostatních 90 %.
Rada zní – nenechávat se strhnout davem. Zároveň ale už ekonom John Maynard Keynes, varoval, že „trh může klidně zůstat iracionální déle, než vy vydržíte být solventní“.
V této době nemá smysl honit bájné výnosy. Je až nemožné teď zhodnocovat peníze o více než 10 % ročně s přijatelným rizikem. K rozumnému riziku ovšem patří i zmíněné nakupování ve slevách; a to nejen v samoobsluze, ale i na investorských tržištích.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Kdo je vlastně bohatý? Na pěkný důchod už miliony nestačí
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
Nabývám dojmu, že se investování stává nyní disciplínou jen pro psychicky neobyčejně odolné jedince. Jednotlivé investice mám rozděleny mezi akciové fondy, dluhopisové fondy a alternativy jako nemovitostní fond, zemědělskou půdu a drahé kovy, takže mám investičně pokryty všechny třídy aktiv. Zároveň si ponechávám disponibilní kapitál (10 procent z celkového objemu prostředků, které si nechám úročit aktuálními výhodnými sazbami spořicích účtů), z nichž maximálně 5 procent, hned jak se medvědi unaví, hodlám alokovat do akciových fondů. Z pohledu profesionála nebo zkušenějšího investora je tedy vše tak, jak má být. Přesto nejsem schopen se ubránit jistému vnitřnímu chvění a obavě z dalšího vývoje na finančních trzích. Tento rok jsem v masivní ztrátě. Není snadné věřit v brzký obrat k lepšímu. Stále však pevně doufám, že navyšování expozic v akciích v dobách, kdy míra deziluze z investování atakuje maxima, dává právě ten největší smysl. Jsem zvědav, jestli se mi časem potvrdí poznatek, k němuž jsem v životě dospěl: kdo jen riskuje, ten spíš neuspěje, a kdo se jen nebojí, ten uspěje spíš.
Až na ty drahé kovy to mám podobně. Ovšem krvácím ( mimo nemovistosti ) na všech frontách. Asi ještě snížím letos spotřebu a podržím hotovost. Uvidíme co se bude dít na podzim.
Akcie spolecnosti Gamestop ceka ode dneska masivni rust.
pro mě investování sprosté slovo..já jedu mít peníze teď a tady,rozpočet mám v plusu,bez dluhů…takové to něco se vys a šáhnu a mám..Nemusím rešit co bude s investicí za 20,30,50 let jestli si za výnos z investic koupím kafe nebo dvě..sice ze mě asi nikdy nebude miliardář ale nikdy neříkej nikdy..se může přihodit hyperinflace a půjdu s takovou bankovkou pro kilo mouky
Těžká doba. Na akciích jsem letos ztratil 12% v přepočtu na CZK. Zlato a stříbro cca 5% v mínusu. Ale nějak zásadně mne to to netrápí. Před vánoci jsem velkou část aktiv prodal a téměř za všechny peníze koupil protiinflační dluhopisy ČNB, které mi sice reálně nevydělají, ale aspoň udrží hodnotu (pokud koruna nepadne). Smutné je, že z mnoha mých známých, kterým jsem jejich koupi doporučil si je nikdo nekoupil. Víc věřili podílovým fondům, účtům v bance, hotovosti…
Sedláku, ty patříš mezi ty lumpy, kteří bohatnou na nás chudých. Jestli provádíš to co tady píšeš, tak musíš být tajemníkem dona Pabla. Příští revoluce už nebude sametová
To co Sedlak napsal je promysleny plan a vy byste se mel stydet Xanidil. Nejen, ze postradate financi gramotnost, ale jeste hlasate komunisticke zvasty a nasili, je mi z vas na bliti. Do doby, nez ziskate vzdelani, zkusenosti a praxi v investovani ani neotvirejte pusu.
Pokud budou v Praze k dostání banány, tak nebude revoluce žádná.
Vaším problémem není Sedlák, ale vy sám. I kdyby Sedlák umřel nebo jste ho během vaší revoluce zavraždil, tak stejně nezbohatnete.