Foto: Profimedia

Investor Brůna: Začalo velké přerozdělení bohatství. Většina chudne, hrstka bohatne

Napsal/a Vladimír Brůna 13. července 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Zvykli jsme si na jistoty. Na jistou práci a většina i na slušný příjem, na jistou dovolenou. Zvykli jsme si s jistotou plánovat. Běžné domácnosti i velcí investoři. Nemovitosti s jistotou zdražovaly, a kdo koupil, neprohloupil – pokud se tak nestalo s hypotékou na doraz. S jistotou teď ale víme, že jistoty jsou fuč.

V menších okresech padají hospody, pekárny, padá lecjaké podnikání. „Proč se mám tady trápit s enormními náklady a lidmi, kteří nechtějí dělat ani za 40 tisíc čistého? Třeba jako teď jedna servírka si radši jen vezme peníze z kasy, nechá dojemný vzkaz, a zmizí. Zavírám to, a budu školit kuchaře na profesionální hrnce u zavedené firmy. Padesát hrubého. A mám to jisté,“ říká kuchař a majitel pronajaté restaurace nedaleko Sedlčan.

Zajistit se, to je teď nejčastější přání domácností. Z červnového průzkumu agentury STEM vyplynulo, že v brzké zlepšení situace týkající se inflace nevěří 82 procent lidí. Čtyři pětiny občanů začaly šetřit a omezovat své potřeby, dvě třetiny se obávají chudoby.

Co se to teď vlastně děje s penězi? Málokdo má teď starosti o to, co se děje na světových finančních trzích, jenže to má dopad na to, jak si budou stát naše investice či úspory. Tučné výnosy nejsou nikdy na věčné časy.

Na druhou stranu, kdo tvořil v časech hojnosti nadprůměrné rezervy, může teď za stejné peníze koupit třeba o třetinu více stříbra, o čtvrtinu více akcii či téměř trojnásobek více bitcoinů než před půl rokem. Teď je, z pohledu investorského, doba k nakupování. A to ty nejlepší nákupy ještě přijdou.

Uzávěry a válka

Poslední dva roky přepsal covid-19 fungování světa a všeho, na co jsme byli zvyklí. Covid-19 a uzávěry zasáhly ekonomiky po celém světě a narušily dodavatelsko-odběratelské řetězce.

V únoru letošního roku přišla ruská invaze na Ukrajinu, což mimo jiné drasticky zvedlo ceny energii. Přišla nejvyšší inflace za několik desetiletí. Centrální banky po celém světě začaly zvedat úrokové sazby, což vyvolalo obavy z recese. Aktuální kroky Fedu (centrální banky USA) ovlivňují světové finanční trhy. Zároveň je očividné, že na vlně zdražování se mnozí obchodníci ještě přiživují více než je zdrávo…

  • Akcie časem půjdou zase nahoru

Akciový trh v USA byl v první půlce letošního roku ve znamení silných výprodejů. Index Nasdaq za leden až červen klesl o rekordních 29,5 procenta. Dow Jones oslabil o 15,3 procenta, nejvíce od roku 1962. S&P 500 pak ztratil 20,6 procenta, nejvíce od roku 1970.

Akcie se mají kupovat, když je zle a padají. Nikdy v historii netrvalo déle než 20 let, než se akcie vrátily zase na maxima a smazaly předchozí ztráty. Index S&P 500 dosahuje od roku 1945 průměrného ročního výnosu 11 % p.a.

  • Kaleidoskop devizových trhů

Euro oslabuje, americký dolar je nejsilnější vůči euru za posledních 20 let.

Rostoucí ceny energií a jejich možný nedostatek vyvolávají obavy z recese a energetické krize v eurozóně. Poptávka po bezpečných aktivech vyhnala dolar na nová dvacetiletá maxima.

  • ČNB intervenuje proti oslabení koruny

Česká koruna za prvních šest měsíců vůči euru mírně posílila, a to především díky několikanásobnému zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou.

Přibližně od druhé poloviny května je ale kurz koruny stabilní, jelikož ČNB svými intervencemi uměle kurz koruny posiluje a nedovoluje jí oslabovat. Slabší koruna by totiž komplikovala ČNB postup proti inflaci.

  • Lesk drahých kovů

Cena zlata padá, protože Fed zvyšuje úrokové sazby a posiluje USD. Zlato se obchoduje kolem 1750 USD za trojskou unci, což je o 300 USD níže než historické maximum z března letošního roku. Stříbro se dostalo pod 20 USD za unci a je tak na dvouleté minimální ceně.

Korunový investor však takový pohyb nezaznamenal, protože pokles ceny drahých kovů je částečně kompenzován posílením dolaru vůči české koruně.

Jak se chovají drahé kovy, je patrné z následujícího srovnání. Cena jedné unce zlata činila před válkou na Ukrajině (22. února 2022) 44 800 Kč. V březnu, po vypuknutí konfliktu, byla nejvyšší cena 53 000 Kč (8. března). Unce zlata nyní stojí kolem 47 500 Kč. Kilogram stříbra stál před válkou 27 500 Kč a v březnu se dostal na 33 000 Kč (8. března). Cena 1 kg stříbra je nyní 26 000 Kč.

  • Kryptoměny

Investoři začali kvůli obavě z recese vybírat peníze z rizikovějších aktiv, a to silně ovlivnilo kryptoměny. Některé populární kryproplatformy pozastavily výběry. Bitcoin, což je asi jediné krypto, které stojí za malou hru, se propadl pod 19 000 USD. Z 66 000 USD v loňském roce.

Nejít s davem

Vzhledem k tomu, že centrální banky bojují s inflací, Čína bojuje s virem a krize na Ukrajině pokračuje, existuje vysoká pravděpodobnost dalšího poklesu trhů. ČNB zvyšuje sazby, to má vliv i na úročení vkladů. Už lze uložit u bank za více než 5 % ročně. Ale inflace je okolo 20 % ročně, reálně tedy chudneme, máme-li úspory na účtu.

Jedno je jisté: poklesy trhů přerozdělují bohatství. Deset procent investorů bohatne na úkor ostatních 90 %.

Rada zní – nenechávat se strhnout davem. Zároveň ale už ekonom John Maynard Keynes, varoval, že „trh může klidně zůstat iracionální déle, než vy vydržíte být solventní“.

V této době nemá smysl honit bájné výnosy. Je až nemožné teď zhodnocovat peníze o více než 10 % ročně s přijatelným rizikem. K rozumnému riziku ovšem patří i zmíněné nakupování ve slevách; a to nejen v samoobsluze, ale i na investorských tržištích.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)