Foto: Profimedia

Investor Brůna: Tučné výnosy na věčné časy? To těžko

Napsal/a Vladimír Brůna 4. ledna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Rok 2021 byl z pohledu investování jedním z nejvýnosnějších za posledních 20 let. Bez ohledu na pandemii. Akcie či nemovitosti zhodnotily famózně. Jenže tučné výnosy nejsou na věčné časy. Ochlazení přijde, dříve nebo později.

Pražská burza byla jednou z nejvíce rostoucích burz vyspělých zemí, index PX posílil o 39 procent, lepší výkonnost měly jen slovinská a estonská burza. Tahounem byly akcie ČEZ, které zhodnotily o více než 60 %. Akciím ČEZ pomohla rychle rostoucí cena velkoobchodní elektřiny.

Pražská burza: Tahouny byly ČEZ a banky

Akciím ČEZ se dařilo nejlépe od roku 2005. Vzestup cen velkoobchodní elektřiny otevírá ČEZ prostor k navyšování marží a tím podporuje růst jeho vyhlížené ziskovosti, tedy i ziskovosti v přepočtu na akcii. Akcie Erste Bank zhodnotily také o více než 60 procent a akcie Komerční banky za loňský rok připsaly 41 procent.

Bankovním titulům nahrává zvyšování základních sazeb ČNB, investoři očekávají zvýšenou ziskovost. Banky můžou navyšovat úrokové sazby u úvěrů, ale přitom si stále berou nízko úročené vklady od drobných střadatelů.

Světové akciové trhy: Číně neprospěla regulace

Americký S&P % vzrostl o 29 procent, Nasdaq o 23 procent. Z konkrétních titulů se dařilo akciím Microsoftu (nárůst o 52 procent) a Apple (o 35 procent). Ještě lépe jsou na tom akcie Alphabetu se zhodnocením 68 procent za loňský rok. Překvapivě se nedařilo čínským akciím. Čínská vláda značně regulovala velké společnosti. Alibaba za loňský rok odepsala téměř půlku své hodnoty.

Nemovitosti: Dobře udělal ten, kdo vsadil na pozemky

Udělal dobře ten, kdo v Česku vsadil na nemovitosti. Stavební pozemky vzrostly o téměř 20 procent, ceny bytů o více než 10 procent. Cenám pomohly levné hypotéky a také strach lidí držet hotovost. Právě ti, kteří drží peníze v hotovosti, prohrávají se stále rostoucí inflací. Držet hotovost patřilo mezi nejhorší investiční rozhodnutí, nedařilo se ani dluhopisům.

Komodity: Levnější kovy se kupují v tichosti

V roce 2021 se výrazně dařilo komoditám. Paradoxně se ale příliš nedařilo zlatu a stříbru. Zlato oslabilo za rok z 1950 dolarů za trojskou unci na 1830 dolarů. Stříbro oslabilo z 27,50 dolarů za trojskou unci na 23,30 dolarů. Moudří investoři ale vědí, že zlato a stříbro neřekly své poslední slovo a v tichosti využívají dnešních levných cen k nákupům.

Výhled na rok 2022: Být nohama na zemi a…

V Čechách roste inflace a prudce rostou úrokové sazby. Více, než se očekávalo. Zdražují ceny energií a vstupů do výroby. Je zatím velmi nízká nezaměstnanost.

Z globálního pohledu vzato, pokud budou významné centrální banky rozumné, následují Českou národní banku a zvýší úrokové sazby. Nejde oddalovat to, co musí zákonitě přijít – ochlazení ekonomik.

…příliš se nezadlužit

V nejistých časech má obzvlášť smysl myslet na své zdraví, investovat do vzdělání, do rekvalifikací. Nebýt příliš zadlužený, vyhnout se spotřebitelským úvěrům, konzumovat jen to, na co mám. Nesnažit se za každou cenu chytit ujíždějící vlak s nemovitostmi. Jízdenka v podobě vysokých úrokových sazeb je příliš drahá.

Autor je český investor.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)